Kurvinen oikoo Marinin kirjan väitteitä – Vetää myös johtopäätöksen tulevasta
Keskustan eduskuntaryhmän puheenjohtajan Antti Kurvisen mukaan ex-pääministeri Sanna Marinin (sd.) tuoreesta kirjasta voi vetää ainakin yhden johtopäätöksen tulevaisuudesta.
Kurvinen kirjoittaa asiasta Facebookissa. Hänen tekemänsä johtopäätös liittyy vahvasti tuleviin mahdollisiin hallituskuvioihin.
– Tämän kirjan jälkeen kenellekään ei pitäisi olla uutta tai yllättävää, että keskusta ei halua jatkossa mukaan demarivetoiseen hallitukseen punavihreiden puolueiden kanssa, keskustaryhmyri summaa.
Kurvinen sanoo kirjoituksessaan, ettei hän aio ruotia tarkemmin Marinin henkilökohtaisia kokemuksia ja muistoja politiikasta.
Hänen mukaansa Marinin kirja valottaa ”kirjoittajan näkökulmasta historiaa”.
Yhden virheellisen tiedon Kurvinen haluaa kuitenkin oikaista. Se liittyy syksyn 2021 keskusteluun kulttuurialan rahoituksen säästöistä.
Niiden käytännön toteuttaminen oli Kurvisen vastuulla, sillä hän toimi tuolloin Marinin hallituksen tiede- ja kulttuuriministerinä.
– Säästöt oli päätetty Sanna Marinin johdolla hallituksen puoliväli- ja budjettiriihissä aiemmin samana vuonna, Kurvinen kirjoittaa.
– Mitään lisärahoja ei ollut tiedossa. Eduskunnan valtiovarainvaliokunta oli jo pyytänyt tietää tarkat leikkauskohteet, hän jatkaa.
Kurvisen mukaan kaikki hallituspuolueet olivat tietoisia säästöistä ja niiden kohteista. Kaikki olivat myös hyväksyneet ne.
– Myös SDP, Kurvinen tähdentää.

Marinin muistelmateos Toivo on tekoja (Gummerus) julkaistaan tiistaina.
Iltalehden mukaan Marin kertoo kirjassaan raivostuneensa Kurviselle syksyllä 2021, kun tämä ilmoitti julkisuudessa kulttuurialaan kohdistuvista leikkauksista.
Marinin mukaan hallituspuolueiden puheenjohtajien kanssa oli sovittu, että kulttuurialan karua tilannetta helpotettaisiin ja asiaan haettaisiin ratkaisua.
– Hän (Kurvinen) ei ollut kertonut minulle, että aikoi tuoda asian julkisuuteen samalla, kun tiesi rahoituksesta neuvoteltavan yhä, Marin sanoo kirjassaan IL:n mukaan.
Marinin mukaan Kurvisen ilmoitus sai kulttuuriväen takajaloilleen, sillä muutamaa päivää aiemmin Marin oli järjestänyt kulttuurivaikuttajille tapaamisen pääministerin virka-asunnolla Kesärannassa. Myös Kurvinen oli ollut tapaamisessa mukana.
– Olin raivoissani, Marin sanoo.