Banner
Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
Banner
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
Haku
Viestintäpolitiikka

HS: STT yritetään vielä pelastaa

3.11.2026 16:07
Lue lisää 
Naalit
Naali talviturkissaan Ähtärin eläinpuistossa. (Kuva: Lehtikuva / Jussi Nukari)

Naalinpentujen määrä kasvoi edellisvuodesta Norjassa, Ruotsissa ja Suomessa

Ennätysvuoden 2022 tuloksesta jäätiin kuitenkin jälkeen viime vuonna.
Pauliina Pohjala 16.1.2025 12:40, muokattu 16.1.2025 12:42
a– a+
Naalit

Norjassa, Ruotsissa ja Suomessa varmistettiin viime yhteensä 139 naalipentuetta, kertoo tuore naalin pohjoismainen kanta-arvio.

Pentueita syntyi vuoteen 2023 verrattuna huomattavasti enemmän, mutta ennätysvuoden 2022 tuloksesta jäätiin jälkeen. Suomessa pentuja syntyi kesällä 2024 yhteensä yhdeksän. Aikuisia naaleja arvioidaan olevan Fennoskandiassa nyt 582.

Norjan, Ruotsin ja Suomen naalin pesintöjen kokonaismäärä oli edellisvuotta suurempi. Vuonna 2024 pesintöjä löydettiin 139, joista Ruotsissa oli 72, Norjassa 64 ja Suomessa kolme.

Pentueita oli kaikkiaan 17 eri tunturialueella. Eteläisin pentue löydettiin Etelä-Norjan Hardangerviddasta ja pohjoisin Pohjois-Norjasta Varangin niemimaalta. Aikuisia naaleja arvioidaan olevan Fennoskandiassa nyt 582 yksilöä.

Naalipentueiden määrä ja pentueiden koko on riippuvainen myyrien ja sopulien määrästä. Tuoreessa yhteispohjoismaisessa naaliraportissa kerrotaan siksi myös pikkujyrsijäkantojen tilanteesta naalin esiintymisalueilla. Eteläisimmiltä naalin esiintymisalueita aina Saltfjellet–Arjeplog-alueelle asti havaittiin kesällä 2024 suhteellisen monia naalipentueita. Näillä alueilla myyrä- ja sopulikannat olivat aiempaa runsaammat ja edelleen kasvussa.

Myyrä- ja sopulikannat vaihtelevat tunturialueilla luontaisesti ja aaltomaisesti noin neljän–viiden vuoden jaksoissa. Naali on sopeutunut hyödyntämään tehokkaasti jyrsijäkantojen huippuvuodet.

Saltfjellet–Arjeplog-alueelta pohjoiseen Sitas-tuntureille nähtiin pikkujyrsijähuippu vuonna 2022, jonka jälkeen myyrä- ja sopulipopulaatiot ovat säilyneet melko runsaina. Siten myös syntyneiden naalipentujen määrä pysyi samalla tasolla kuin 2023.

Pohjoisempana pikkujyrsijäkannat romahtivat talvella 2024, mutta tästä huolimatta Reisa–Rosto–Käsivarsi-alueelta Suomen, Ruotsin ja Norjan rajan tuntumasta löydettiin kymmenen naalipentuetta eli sama määrä kuin vuonna 2023.

– Naalien lisääntyminen myös huonoina pikkujyrsijävuosina osoittaa, että lisäruokinta tekee naaleista vähemmän riippuvaisia pikkujyrsijäkantojen koosta, kun lisäruokinta hoidetaan systemaattisesti ja hyvin, Metsähallituksen Luontopalveluiden luonnonsuojelun erityisasiantuntija Jukka Ikonen sanoo tiedotteessa.

– Tämä näkyy selkeästi useilla tunturialueilla, joilla naalin pesinnät ovat onnistuneet yhtäjaksoisesti yli kymmenen vuoden ajan.

WWF Suomi aloittaa naalin auttamiseksi uuden kampanjan, johon jokainen pohjoisilla tunturialueilla liikkuva voi osallistua. Kampanjassa pyritään minimoimaan kaikki ihmisen tunturiluontoon jättämä ketulle kelpaava ravinto, kuten ruoantähteet, kalanperkeet ja metsästyksen saalistähteet.

– Kettu on naalin pahin kilpailija, ja se hyödyntää tehokkaasti ihmiseltä tunturiin jääneet ruoan ja saaliiden tähteet. Jokainen retkeilijä, kalastaja ja metsästäjä voi auttaa äärimmäisen uhanalaista naalia kuljettamalla pois tai hautaamalla ketulle kelpaavat tähteet, kertoo WWF Suomen ohjelmajohtaja Petteri Tolvanen tiedotteessa.

WWF valistaa tulevan vuoden aikana tunturissa liikkuvia ihmisiä, matkailuyrittäjiä ja eräoppaita jätteiden asianmukaisesta käsittelystä ja hävittämisestä tunturiluonnossa. Näin voidaan hillitä kettujen lisääntymistä naalin esiintymisalueilla erityisesti nyt, kun myyriä ja sopuleita on niukasti.

Pohjolan naalikanta on kasvanut 2000-luvun alun 40–60 yksilöstä 582 aikuiseen yksilöön vuonna 2024. Naalin runsastumisesta huolimatta kanta on edelleen kaukana elinvoimaisesta. Lajia on edelleen suojeltava tehokkailla toimilla.

Naalikannan kasvua tuetaan muun muassa lisäruokinnalla, poistamalla punakettuja sekä vapauttamalla tarhassa kasvaneita nuoria villinaaleja Norjassa.

Metsähallitus vastaa naalin suojelusta Suomessa. WWF Suomi on rahoittanut naalien lisäruokintaa Suomen tunturialueilla useiden vuosien ajan sekä mahdollistanut naalien riistakameraseurannan ruokinta-automaateilla. Lisäksi WWF vetää naalityöryhmää ja on kouluttanut vapaaehtoisia naalin pesien inventoimiseksi. 

EU-rahoitteinen yhteispohjoismainen Interreg Aurora -hanke Felles fjellrev – Together for the arctic fox vahvistaa naalin suojelutoimia Suomessa, Ruotsissa ja Norjassa vuoden 2026 loppuun asti.

Suomen, Ruotsin ja Norjan yhteistä naalikantaa on seurattu vuosittain valtioiden rajat ylittävänä yhteistyönä vuodesta 2022 alkaen.

Lue myös

Kymen Sanomat: LVV pyysi Googlea keskeyttämään laajennustöitä Haminan datakeskustyömaalla

Lupa ja valvontavirasto LVV on pyytänyt teknologiajätti Googlen tytäryhtiö Tuike Finlandia keskeyttämään laajennustöitä...
3.11.2026 18:24

Pelottava vaaliasetelma, siltarummut ja uran hinta – Jouni Ovaskalta suoraa tekstiä Suomenmaa Podcastissa

Tätäkö me haluamme, parahtaa Jouni Ovaska asetelmasta, joka on muodostumassa ensi kevään eduskuntavaaleihin. – Pelottavaa...
3.11.2026 18:00

Moskovan alueella torjuttiin satoja drooneja

Venäjällä ilmatorjunta pudotti tiistain vastaisena yönä liki 500 Moskovan alueelle lähetettyä droonia, kertoi...
3.11.2026 17:57

Aihetunnisteet

eläimet Kotimaa naali

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Iran valmis avaamaan Hormuzinsalmen kahden päivän kuluessa jos sen ehdot hyväksytään
Uutiset | 2.11.2026 13:52
Nuohoojalla voi olla hyvä syy kieltäytyä työstään – ”Suuri osa ei ota huomautuksia riittävän vakavasti”
Uutiset | 2.11.2026 22:15
Maajussille morsiamessa tuli pettymys, mutta se opetti – Hannu Laturi tähtää nyt eduskuntaan
Uutiset | 1.11.2026 9:00
WSJ: Yhdysvallat haluaa palauttaa Venäjän kaasutoimitukset Eurooppaan Ukrainan kautta
Uutiset | 2.11.2026 8:23
Junaliikenne keskeytetty Oulun ja Kemin välillä
Uutiset | 2.11.2026 18:28
Pakettiauto törmäsi ala-asteikäiseen lapseen suojatiellä Kirkkonummella
Uutiset | 2.11.2026 9:46
Olkiluodon kolmosreaktorin huoltoseisokin valmistuminen viivästyy jälleen
Uutiset | 2.11.2026 14:48
Brittimies palasi kotiin käveltyään 28 vuotta
Uutiset | 2.11.2026 15:31
Trumpin, Xin ja Putinin tapaaminen voi kompastua agendaan – ”Venäläiset haluaisivat puhua Ukrainasta, Yhdysvallat ydinaseista, Kiina ei kummastakaan”
Uutiset | 3.11.2026 8:01
Kyydissä ollut kuoli, kun auto törmäsi kaivinkoneeseen Kittilässä
Uutiset | 2.11.2026 17:51
Purra teki johtopäätöksen Wolt-kuskeista: ”Suomi ei tarvitse maailmalta näitä korkeakoulutettuja ’huippuosaajia’”
Uutiset | 30.10.2026 9:03
Maajussille morsiamessa tuli pettymys, mutta se opetti – Hannu Laturi tähtää nyt eduskuntaan
Uutiset | 1.11.2026 9:00
Kenraalit katosivat – Kiinassa ennätykselliset puhdistukset
Uutiset | 27.10.2026 22:01
Iran valmis avaamaan Hormuzinsalmen kahden päivän kuluessa jos sen ehdot hyväksytään
Uutiset | 2.11.2026 13:52
Nuohoojalla voi olla hyvä syy kieltäytyä työstään – ”Suuri osa ei ota huomautuksia riittävän vakavasti”
Uutiset | 2.11.2026 22:15
OP vapauttaa yhdistykset ja tiekunnat tilin kuukausimaksusta – ”Rohkaisen kaikkia pankkeja seuraamaan perässä”
Uutiset | 28.10.2026 13:05
Tulisija pakolliseksi uusiin pientaloihin? Omakotiliitto kommentoi nyt Kaikkosen avausta
Uutiset | 27.10.2026 9:28
USA:n välivaalit voivat poikia jälkipuintia tuomioistuimissa, mutta presidentti Trumpille asia ei suoranaisesti kuulu
Uutiset | 30.10.2026 9:43
Nyt Zelenskyi selittää kohuttanutta esiintymistään: ”Ukrainan yllä leijuu vaarallisia asioita”
Uutiset | 28.10.2026 11:26
Perussuomalaisten ehdottama säästö valtionhallintoon vastaisi potkuja 18 000 ihmiselle
Uutiset | 30.10.2026 12:08
Sotahistoria | Miksi saksalaiset hävittäjä-ässät näyttävät niin ylivoimaisilta? Asialle löytyy harvoin esiin nostettu selitys
Uutiset | 7.10.2026 21:31
Kymmenen natsijohtajaa joutui hirteen tasan 80 vuotta sitten – nämä olivat kunkin viimeiset sanat
Uutiset | 16.10.2026 22:15
Moskova ja Peking jyrähtävät: Ulkopuolisten ei pidä sotkeutua
Uutiset | 22.10.2026 9:00
Hawker Hurricane olisi hallinnut talvisodan taivasta, mutta sota ehti loppua – legendaarinen brittihävittäjä jäi Suomessa pikkurooliin
Uutiset | 16.10.2026 21:36
Jatkosota | Britannian työväenliike tylytti sotivia suomalaistovereita – SDP vastasi viileästi
Uutiset | 10.10.2026 22:30
Purra teki johtopäätöksen Wolt-kuskeista: ”Suomi ei tarvitse maailmalta näitä korkeakoulutettuja ’huippuosaajia’”
Uutiset | 30.10.2026 9:03
Historia | Miksi antifasistinen valtio puki sotilaansa kuin natsit? DDR:n armeijan ulkoasu hämmensi monia
Uutiset | 25.10.2026 21:38
Jyrsijät ovat jopa vaarallisia tuholaisia – kotitalossa paras keino eivät ole loukut, autoilijan kannattaa katsoa, minne pysäköi
Uutiset | 10.10.2026 21:15
Milloin tulee lunta? – Näin kuuluu ennuste
Uutiset | 7.10.2026 15:05
Maajussille morsiamessa tuli pettymys, mutta se opetti – Hannu Laturi tähtää nyt eduskuntaan
Uutiset | 1.11.2026 9:00

Uusimmat

Kymen Sanomat: LVV pyysi Googlea keskeyttämään laajennustöitä Haminan datakeskustyömaalla
Uutiset | 3.11.2026 18:24
Pelottava vaaliasetelma, siltarummut ja uran hinta – Jouni Ovaskalta suoraa tekstiä Suomenmaa Podcastissa
Uutiset | 3.11.2026 18:00
Moskovan alueella torjuttiin satoja drooneja
Uutiset | 3.11.2026 17:57
Äänestys käynnissä Yhdysvaltojen välivaaleissa
Uutiset | 3.11.2026 17:24
Trump sanoo, että Yhdysvallat leikkaa Israelille jaettavaa tukea
Uutiset | 3.11.2026 16:32
Puola sanoi estäneensä provokaation Venäjän rajalla
Uutiset | 3.11.2026 16:08
HS: STT yritetään vielä pelastaa
Uutiset | 3.11.2026 16:07
Oppositio sätti hallitusta arjen kustannusten noususta: ”Orpon kannattaisi kuunnella kansaa eikä lobbareita”
Uutiset | 3.11.2026 15:57
Melania Trump emännöi Venäjän ja Ukrainan edustajia Valkoisessa talossa
Uutiset | 3.11.2026 15:50
Toimittajalta | Jääkiekkoyhteisön selkä suoristui viimein – boikottirintama pysäyttää Putinin haaveet
Uutiset | 3.11.2026 15:29
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Saako nuorilta leikata? Onko takkisi kääntynyt? – Eduskuntaan pyrkivät nuoret Suomenmaan grillissä
Uutiset | 1.11.2026 16:00
Maajussille morsiamessa tuli pettymys, mutta se opetti – Hannu Laturi tähtää nyt eduskuntaan
Uutiset | 1.11.2026 9:00
Ismo Säily on huolissaan siitä, ettei nuorilla ole mahdollisuutta omistusasumiseen
Uutiset | 25.10.2026 10:15

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kymen Sanomat: LVV pyysi Googlea keskeyttämään laajennustöitä Haminan datakeskustyömaalla
Uutiset | 3.11.2026 18:24
Pelottava vaaliasetelma, siltarummut ja uran hinta – Jouni Ovaskalta suoraa tekstiä Suomenmaa Podcastissa
Uutiset | 3.11.2026 18:00
Moskovan alueella torjuttiin satoja drooneja
Uutiset | 3.11.2026 17:57
Purra teki johtopäätöksen Wolt-kuskeista: ”Suomi ei tarvitse maailmalta näitä korkeakoulutettuja ’huippuosaajia’”
Uutiset | 30.10.2026 9:03
Maajussille morsiamessa tuli pettymys, mutta se opetti – Hannu Laturi tähtää nyt eduskuntaan
Uutiset | 1.11.2026 9:00
Kenraalit katosivat – Kiinassa ennätykselliset puhdistukset
Uutiset | 27.10.2026 22:01

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Vanhasen hallituksen metsäverokäytäntö palautettava
Mielipide | 3.11.2026 12:32
Lukijalta: Olemme verkon vankina
Mielipide | 3.11.2026 12:26
Lukijalta: Asukkaat eivät elä havainnekuvissa vaan valmiissa kaupungissa
Mielipide | 2.11.2026 15:22
Lukijalta: Paikalliskulttuureja on suojeltava
Mielipide | 2.11.2026 15:14

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Josefina Tuomala valittiin keskustaopiskelijoiden puheenjohtajaksi
Uutiset | 2.11.2026 13:50
Etelä-Hämeen Keskusta: Keskittäminen ei ole kehittämistä – ”Onko järkevää rakentaa jatkuvasti uutta ja antaa samalla olemassa olevan rapistua?”
Uutiset | 2.11.2026 13:48
Pirjo Pyörälä pyrkii keskustan puoluevaltuuston puheenjohtajaksi – kisassa jo kuusi ehdokasta
Uutiset | 2.11.2026 11:11
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata