Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Suurpedot

Luonto | Sudet tappoivat lenkkeilijän Alaskassa 15 vuotta sitten – mikä johti harvinaiseen tragediaan syrjäisellä tiellä?

13.12.2025 21:05
Lue lisää 
Keskustaopiskelijat
Kalle Pyky, Joonas Paavilainen ja Arttu Laaksonen tavoittelevat keskustaopiskelijoiden puheenjohtajan paikkaa.

Miten keskusta voisi nostaa opiskelijakannatustaan? – katso tästä keskustaopiskelijoiden puheenjohtajaehdokkaiden vastaukset

Suomenmaa kysyi keskustaopiskelijoiden kolmelta puheenjohtajaehdokkaalta kolme poliittista ja kolme henkilökohtaista kysymystä
Lauri Heikkilä 13.11.2021 10:00, muokattu 14.11.2021 10:13
a– a+
Keskustaopiskelijat

Keskustaopiskelijoiden puheenjohtajan paikasta kisaa kolme järjestön aktiivia.

25-vuotias lappeenrantalaistaustainen Joonas Paavilainen toimii tällä hetkellä keskustaopiskelijoiden toisena varapuheenjohtajana ja opiskelee Helsingin yliopistossa teologiaa ja uskonnontutkimusta.

Arttu Laaksonen on 23-vuotias salolainen, joka opiskelee Jyväskylän yliopistossa yhteiskuntatieteitä. Hän toimii tällä hetkellä Jyväskylän yliopiston ylioppilaskunnan hallituksen jäsenenä ja on toiminut viime vuonna keskustaopiskelijoiden liittohallituksessa.

Kalle Pyky opiskelee hallintotieteitä ja johtamista Rovaniemen yliopistossa. 21-vuotias Pyky on myös keskustanuorten liittohallituksen jäsen tänä ja tulevana vuonna. Hän on varavaltuutettu kotikaupungissaan Oulussa.

Edellisen kerran näin moni on tavoitellut keskustaopiskelijoissa puheenjohtajan paikkaa Joensuun liittokokouksessa 2014. Silloin myöhemmin eduskuntaankin noussut Hilkka Kemppi voitti kisassa Sakari Tuomiston ja Vilhartti Hanhilahden.

Istuva puheenjohtaja Eveliina Leskelä jatkaa vuoden loppuun, jonka jälkeen uusi puheenjohtaja toimii tehtävässään kalenterivuoden 2022 ajan.

Suomenmaa kysyi ehdokkailta seuraavat kysymykset:

Miksi juuri sinut pitäisi valita keskustaopiskelijoiden puheenjohtajaksi?

Laaksonen: Keskustaopiskelijat saisi minusta asioihin perehtyvän sekä keskustelevan ja kuuntelevan puheenjohtajan, jolla on kunnianhimoa ja rohkeutta viedä järjestöä eteenpäin. Minulle on kertynyt kokemusta, osaamista ja tietotaitoa eri vaikuttamis- ja luottamustehtävistä niin paikallisesti kuin valtakunnallisestikin, viimeisimpänä ylioppilaskunnan hallituksesta. Keskustaopiskelijat tarvitsee puheenjohtajan, jolla pysyy kompassisuunta tiukoissakin paikoissa.

Paavilainen: Olen toiminut seitsemän vuotta eri järjestöissä ja sen aikana minulle on kehittynyt visio nykyajan järjestöjohtamisesta. Puheenjohtajana olen samaan aikaan henkilöstöjohtaja, järjestöjohtaja ja opiskelijapoliitikko. Johdan edestä esimerkillä sekä varmistan onnistumisemme ja yhteisten tavoitteiden saavuttamisen. Haluan varmistaa, että jäsenemme ja osastotoimijamme ovat motivoituneita ja kouluttautuneita. Opiskelijapoliitikkona olen tahtopoliitikko, joka ei jousta meille tärkeistä asioista.

Pyky: Koen, että minulla on paljon annettavaa keskustaopiskelijoille. Osaan ottaa vahvasti kantaa ja uskallan puolustaa opiskelijoita. Meidän tulee olla vahvasti vaikuttava poliittinen järjestö, ja tahdon olla rakentamassa järjestöstämme sellaista. Eduskuntavaalien lähestyessä keskustaopiskelijat tarvitsee toimeen tarttuvan ja vahvasti kantaaottavan johdon, joka innostaa keskustaopiskelijoita ympäri Suomen ottamaan kantaa polttaviin kysymyksiin.

Opiskelijat harvoin kiittävät hallituspuolueita. Millä eväillä opiskelijat saadaan kannattamaan keskustaa? 

Laaksonen: Keskusta ei yksinkertaisesti puhuttele korkeakouluopiskelijoita. Puolue ei ole onnistunut profiloitumaan opiskelijakaupungeissa opiskelijamyönteiseksi puolueeksi. Keskustalaista viestiä tulee kirkastaa, ja se pitää pystyä tuomaan lähemmäs opiskelijoita. Siksi onkin tärkeää, että keskusta ja keskustaopiskelijat näkyvät ja kuuluvat opiskelijoille esimerkiksi korkeakoulujen edustajistovaaleissa.

Paavilainen: Opiskelijakannatuksen parantaminen ei lähde vain puoluetoimistolta, vaan opiskelijoihin liittyviä teemoja on käsiteltävä tekemällä yhteistyötä eri opiskelijajärjestöjen kanssa ja tuomalla haasteisiin opiskelijoita hyödyttäviä ratkaisuja. Opintojen sujuvuus, toimeentulon parantaminen ja hyvinvointiin liittyvät teemat ovat suorastaan meidän alkiolaisista juuristamme ja ihmisyysajattelustamme lähtöisiä. Yhtenä konkreettisena toimena meidän tulee esimerkiksi tavoittaa paremmin ammattikorkeakouluopiskelijoita.

Pyky: On totta, että keskusta on joutunut tekemään niin edellisessä kuin nykyisessäkin hallituksessa ikäviä päätöksiä opiskelijoiden kannalta. Opintotuen tulorajojen väliaikainen nostaminen oli keskustalaisilta ministereiltä kädenojennus opiskelijoille, ja toivonkin, että tulorajoja nostettaisiin pysyvästi. Keskustalla on nyt hyvä mahdollisuus näyttäytyä opiskelijoiden puolueena ja tulorajojen nosto oli hyvä alku. Nyt tarvitaan vain rohkeita opiskelijapoliittisia avauksia sekä keskustalaista, kestävää ja kannustavaa koulutuspolitiikkaa!

Mitkä ovat kolme tärkeintä koulutuspolitiikan teemaa ensi vuodelle? 

Laaksonen: Ensi vuoden tärkeimmät koulutuspoliittiset teemat ovat opiskelijoiden hyvinvointi sekä koulutuksen ja tieteen rahoitus. Koronapandemian jälkeen opiskelijoiden hyvinvointiin ja jaksamiseen kaivataan konkreettisia toimenpiteitä. Samalla on huolehdittava, ettei koulutuksen eikä tieteen laadusta tingitä tai rahoituksesta leikata. Lisäksi keskustaopiskelijoiden tulisi avata keskustelua korkeakoulujen jatkuvasta hausta: tulevaisuudessa korkeakouluihin voisi hakea joustavasti ympäri vuoden eikä pelkästään kevään ja syksyn hakukierroksissa.

Paavilainen: Korkeakouluopiskelijoiden lähiopetus täytyy turvata kaikille, myös etäopintojen jälkeen. Monipuoliset opiskelutavat eivät saa syrjäyttää lähiopetusta. Toisena koulutuspoliittisena teemana täytyy olla opintotuen kehittäminen ja erityisesti ansiotulorajojen pysyvä nostaminen myös ensi vuoden jälkeen. Tutkimusrahoitus täytyy turvata myös ensi vuoden budjettineuvotteluissa. Turvattu tutkimusrahoitus takaa laadukkaan korkeakoulutuksen.

Pyky: Eduskuntavaalit teemoittavat jo tulevaa vuotta. Koronan jälkimainingeissa nostan ensimmäisenä teemana hybridiopetuksen mahdollistamisen siten, että opiskelu on mahdollista niin fyysisesti koulussa kuin etänäkin. Etäopiskelu on tullut jäädäkseen, mutta ei ainoana vaihtoehtona. Toisena teemana tärkeäksi koen jo mainitsemani tulorajojen noston, joka on saatava pysyväksi. Pidän myös tärkeänä koulutuksen rahoituksen turvaamisen tulevinakin vuosina. Keskustaopiskelijoiden on oltava valmiina puolustamaan koulutusta!

Näin ehdokkaat vastasivat henkilökohtaisiin kysymyksiin:

Arttu Laaksonen 

Mikä on lempiruokasi? 

Uunituore korvapuusti. 

Millaisesta musiikista pidät? 

Suomalaisesta iskelmästä. 

Minne haluaisit matkustaa koronan väistyttyä? 

Kevon kanjoniin Lapin erämaahan. 

Joonas Paavilainen 

Mikä on lempiruokasi? 

Karjalanpaisti ja UniCafen ”vegemeiningit”. 

Millaisesta musiikista pidät? 

Kasarista eli glam metallista, italodiskosta ja synapopista. 

Minne haluaisit matkustaa koronan väistyttyä? 

Eurooppaan interreilaamaan. 

Kalle Pyky 

Mikä on lempiruokasi? 

Kotimainen ruoka tietenkin, mutta herkkupäivänä erityisesti maistuu calabro-pizza. 

Millaisesta musiikista pidät? 

Musiikin suhteen olen kaikkiruokainen, mutta eniten kuulokkeissa soi Spotifyn Suomen Top 50-lista. 

Minne haluaisit matkustaa koronan väistyttyä? 

Innostuin ennen koronaa kaupunkilomailusta, ja nyt mieli tekisi Eurooppaan reissaamaan. 

Lue myös

Joulun hittilahja on aiheuttanut kodeissa kalliita vahinkoja – jopa lattia voi olla tarpeen uusia

Joulun suosikkilahjoihin kuuluva robotti-imuri helpottaa arkea, mutta voi aiheuttaa myös yllättäviä vahinkoja. Moppaavat...
14.12.2025 15:40

Miksi ihmeessä miesten yleisintä syöpää ei seulota? – Näin asiantuntija perustelee

Eturauhassyöpään sairastuu vuosittain yli 5 000 miestä. Noin tuhat kuolee siihen vuosittain.
14.12.2025 14:04

"Hyvää puhetta, kahvia ja vehnäleipää" – Tutkija ei löytänyt todisteita Kekkosen väitetyistä kovista otteista kuulustelijana

Urho Kekkonen aloitti Etsivän keskuspoliisin palveluksessa 18-vuotiaana ja ehti tehdä virastossa kahdeksan vuotta kestäneen uran
14.12.2025 10:00

Aihetunnisteet

keskustaopiskelijat korkeakoulutus opiskelijat

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Tutkimus: Tämä jouluherkku voi hidastaa ikääntymistä
Uutiset | 11.12.2025 21:30
Rajun taudin aalto uhkaa iskeä: ”Vaarallinen tilanne”
Uutiset | 11.12.2025 22:25
Brittikenraali soittaa hälytyskelloja: ”Minua huolestuttaa eniten se, mitä aaltojen alla tapahtuu”
Uutiset | 9.12.2025 22:15
Näitä tuotteita suomalaiset ostavat joululahjaksi
Uutiset | 12.12.2025 21:26
Miehet huomio! Tällainen ruokavalio voi hidastaa ikävän syövän etenemistä
Uutiset | 12.12.2025 21:45
Asiantuntijat komppaavat Kaikkosen avausta: ”Tässä on todella vaarallinen pommi rakentumassa”
Uutiset | 13.12.2025 10:31
Kela suosittelee hakemaan korttia, joka oikeuttaa hoitoon ulkomailla – voimassaoloaika pitenee viiteen vuoteen
Uutiset | 11.12.2025 10:11
Trump varoittaa maailmansodasta: ”Kaikki pelaavat pelejään”
Uutiset | 12.12.2025 21:35
Luonto | Sudet tappoivat lenkkeilijän Alaskassa 15 vuotta sitten – mikä johti harvinaiseen tragediaan syrjäisellä tiellä?
Uutiset | 13.12.2025 21:05
Harva on kuullut tästä: Kruununprinssin ja hänen rakastajattarensa itsemurha järisytti koko Eurooppaa
Uutiset | 13.12.2025 20:02
Tutkimus: Tämä naposteltava parantaa muistia
Uutiset | 3.12.2025 23:10
Rajun taudin aalto uhkaa iskeä: ”Vaarallinen tilanne”
Uutiset | 11.12.2025 22:25
Riittävän yöunen kriittinen tuntiraja selvisi tutkimuksessa
Uutiset | 9.12.2025 21:23
Tutkimus: Tämä jouluherkku voi hidastaa ikääntymistä
Uutiset | 11.12.2025 21:30
Varoitus: Tshernobylin suojakuori ei enää estä säteilyä
Uutiset | 6.12.2025 21:00
IS: Tämä iljetys kulkeutuu yhä useampaan kotiin
Uutiset | 9.12.2025 21:35
Järkytys leviää: Hallitus vei köyhiltä lapsiperheiltä lomatkin
Uutiset | 11.12.2025 14:18
Tässä ovat tämän joulun hittilahjat
Uutiset | 5.12.2025 23:00
Jyrähdys Brysselistä: Nyt USA meni liian pitkälle
Uutiset | 8.12.2025 23:02
Tutkimus: Pysäyttävä tieto ”kaljamahasta”
Uutiset | 2.12.2025 23:20
Rankka tauti lähti leviämään talven kynnyksellä: ”Ennennäkemätöntä”
Uutiset | 17.11.2025 23:10
Pohjois-Korean kouluihin uusi pakollinen kieli
Uutiset | 27.11.2025 22:04
Tutkimus: Tämä naposteltava parantaa muistia
Uutiset | 3.12.2025 23:10
Jyrähdys Saksasta: Nyt alkaa olla kiire
Uutiset | 28.11.2025 21:15
Tyrmistys leviää Venäjällä: Ex-taistelijat pettyivät raskaasti
Uutiset | 2.12.2025 21:04
Ilmailu | Neuvostoliiton huippuhävittäjän kyseenalainen rekordi: Pudotti kaksi isoa matkustajakonetta ja kuuluisan kosmonautin
Uutiset | 15.11.2025 21:10
Selkkaus ydinsukellusveneiden tukikohdan yllä – Ranska avasi tulen
Uutiset | 5.12.2025 14:35
Nyt tuli Kremlistä kylmä suihku: ”Ei myönnytyksiä”
Uutiset | 26.11.2025 14:50
Rajun taudin aalto uhkaa iskeä: ”Vaarallinen tilanne”
Uutiset | 11.12.2025 22:25
Suolen umpipussitaudin taustalla on usein länsimaissa tuttu ongelma
Uutiset | 29.11.2025 15:19

Uusimmat

Joulun hittilahja on aiheuttanut kodeissa kalliita vahinkoja – jopa lattia voi olla tarpeen uusia
Uutiset | 14.12.2025 15:40
Miksi ihmeessä miesten yleisintä syöpää ei seulota? – Näin asiantuntija perustelee
Uutiset | 14.12.2025 14:04
”Hyvää puhetta, kahvia ja vehnäleipää” – Tutkija ei löytänyt todisteita Kekkosen väitetyistä kovista otteista kuulustelijana
Uutiset | 14.12.2025 10:00
Jatkuvassa itsensä kehittämisessä on riskinsä –moni ajautuu henkisen kasvun oravanpyörään, jossa mikään ei riitä
Uutiset | 13.12.2025 21:20
Luonto | Sudet tappoivat lenkkeilijän Alaskassa 15 vuotta sitten – mikä johti harvinaiseen tragediaan syrjäisellä tiellä?
Uutiset | 13.12.2025 21:05
Harva on kuullut tästä: Kruununprinssin ja hänen rakastajattarensa itsemurha järisytti koko Eurooppaa
Uutiset | 13.12.2025 20:02
Sähköongelmat voivat yllättää – näillä vinkeillä selviät joulunpyhistä turvallisesti
Uutiset | 13.12.2025 17:34
Muovikuusi vai aito joulukuusi? Ympäristön kannalta valinta on selvä
Uutiset | 13.12.2025 16:28
Nuori mies kuoli liikenneonnettomuudessa Leppävirralla
Uutiset | 13.12.2025 11:17
Asiantuntijat komppaavat Kaikkosen avausta: ”Tässä on todella vaarallinen pommi rakentumassa”
Uutiset | 13.12.2025 10:31
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Asiantuntijat komppaavat Kaikkosen avausta: ”Tässä on todella vaarallinen pommi rakentumassa”
Uutiset | 13.12.2025 10:31
Susikiista ryöpsähti kansanedustajien välille: ”Helppo huudella Helsingin lähiöstä”
Uutiset | 10.12.2025 18:00
Miksi apteekkilakiuudistusta vastustetaan niin kiivasti? Ongelmakohtien lista on pitkä ja huolestuttava
Uutiset | 10.12.2025 13:23

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Joulun hittilahja on aiheuttanut kodeissa kalliita vahinkoja – jopa lattia voi olla tarpeen uusia
Uutiset | 14.12.2025 15:40
Miksi ihmeessä miesten yleisintä syöpää ei seulota? – Näin asiantuntija perustelee
Uutiset | 14.12.2025 14:04
”Hyvää puhetta, kahvia ja vehnäleipää” – Tutkija ei löytänyt todisteita Kekkosen väitetyistä kovista otteista kuulustelijana
Uutiset | 14.12.2025 10:00
Tutkimus: Tämä naposteltava parantaa muistia
Uutiset | 3.12.2025 23:10
Rajun taudin aalto uhkaa iskeä: ”Vaarallinen tilanne”
Uutiset | 11.12.2025 22:25
Riittävän yöunen kriittinen tuntiraja selvisi tutkimuksessa
Uutiset | 9.12.2025 21:23

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Metsän arvoketjut ovat mukana myös Tiernapojat-näytelmässä
Mielipide | 11.12.2025 15:13
Lukijalta: Ymmärtämisen taustaa
Mielipide | 11.12.2025 15:03
Lukijalta: Syntyvyyskriisi on Suomen kohtalonkysymys
Mielipide | 11.12.2025 14:37
Lukijalta: Sote-kortin maksullisuus on asettanut työntekijät eriarvoiseen asemaan
Mielipide | 11.12.2025 10:51
Lukijalta: Suosi suomalaista – Silakat tai muikut eivät ole pieniä joulukaloiksi
Mielipide | 8.12.2025 10:47
Lukijalta: Voisiko yrittäjä–perhelääkäri olla keskustan tapa turvata lähipalvelut koko maassa?
Mielipide | 5.12.2025 10:41
Lukijalta: Piispa Mari Leppänen ja tuntolevyn merkitys
Mielipide | 8.12.2025 13:52
Lukijalta: Suomen asepalvelusta uudistettava kohti kansalaispalvelusta
Mielipide | 9.12.2025 11:10

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustaedustajat: Maatalouden ja aluekehityksen rahoitus turvattava EU:n monivuotisessa rahoituskehyksessä
Uutiset | 12.12.2025 15:51
Keskustan Oinas-Panuma ja Kettunen irtisanomislaista: Keskustalle ei käy hallituksen pamppulinja, eikä vasemmisto-opposition ”ei-ei”
Uutiset | 12.12.2025 10:37
Kurvinen lahjoittaa joulukorttirahat mielenterveystyöhön
Uutiset | 10.12.2025 14:13
Kurvinen lahjoittaa joulukorttirahat mielenterveystyöhön
Uutiset | 10.12.2025 14:13
Keskustanuoret: Alhainen syntyvyys pakottaa uudistamaan asepalvelusjärjestelmää – ”Toimia vaaditaan jo pian”
Uutiset | 8.12.2025 16:12
Keskustan Oinas-Panuma ja Kettunen irtisanomislaista: Keskustalle ei käy hallituksen pamppulinja, eikä vasemmisto-opposition ”ei-ei”
Uutiset | 12.12.2025 10:37
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste