Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Kirjat

Kirjat | Sunny Car Center suisti Hämeenlinnan apatiaan, joka jatkuu yhä

13.7.2025 12:00
Lue lisää 
Keskusta
Etelä-Pohjanmaan piirin piirikokouksessa Seinäjoella oli paikalla 77 virallista kokousedustajaa. (Kuva: Jorma Uusitalo)

Ministeri Antti Kurviselle vahva tuki kotimaakunnasta – "Pääministeri ei pysty seisomaan tehtyjen päätösten takana"

Myös aluevaalit ja maatalouden kannattavuus olivat vahvasti esillä Keskustan Etelä-Pohjanmaan piirikokouksessa.
Jorma Uusitalo 16.10.2021 17:30, muokattu 16.10.2021 17:42
a– a+
Keskusta

Keskustan Etelä-Pohjanmaan piirikokous antoi vahvan tukensa kauhavalaiselle tiede- ja kulttuuriministeri Antti Kurviselle (kesk.) viikon velloneessa Veikkaus-leikkauskärhämässä. Ihmetystä aiheutti varsinkin pääministeri Sanna Marinin (sd.) tapa kohdella oman hallituksensa ministeriä.

Keskustan asema hallituksessa mietitytti laajemminkin. Keskustakonkari Jukka Vihriälä puki sanoiksi monen kokousedustajan tunnot kysymällä, voiko keskusta enää jatkaa hallituskumppaneidensa demarien ja vihervasemmiston pönkänä.

– Sinänsä on hienoa, että ministeriölle vaaditaan laajasti tukea, mutta että pääministeri ei pysty seisomaan tehtyjen päätösten takana. Nyt on todella pelisääntökeskustelun paikka, kansanedustaja Pasi Kivisaari jatkoi.

ALUEVAALIT olivat myös vahvasti esillä. Keskustan varapuheenjohtaja Petri Honkonen muistutti Seinäjoella, että kyseessä ovat historialliset vaalit.

– Keskustalla on erinomaiset mahdollisuudet menestyä, mutta se edellyttää hyviä ehdokaslistoja. Se taas tarkoittaa, että ehdokkaiksi saadaan sekä kokeneita päättäjiä, arjen työelämässä olevia että nuoria rakentamaan vaalien jälkeen maakunnallista sote-hallintoa, Honkonen sanoi.

Keskustapiirin puheenjohtaja, kansanedustaja Mikko Savola, korosti sitä valtavaa asiantuntemusta, jota keskusta tuo maakuntien päätöksentekoon.

– Siinä missä kokoomus pelottelee kansalaisia hallintohimmeleillä sekä keskittää, ja perussuomalaiset tavoittelee populismilla vain mahdollisimman paljon ääniä, keskusta lähtee kantamaan vastuuta ja päättämään ihmisten terveydenhuollosta, sosiaalipalveluista ja arjen turvallisuudesta, Savola sanoi.

Piirikokouksessa pidetyn huutokaupan tuotolla rahoitetaan aluevaalityötä. Juha Mikkonen huusi mukaansa presidentinvaalijulisteen vuodelta 1978. Kuva: Jorma Uusitalo

YLEISÖPUHEENVUOROISSA kannettiin huolta muun muassa maatalouden kannattavuudesta.

– Kannattavuus on heikko ja nyt tuottajia syyllistetään ilmastokriisistä. Suomeen pitäisi saada ruuantuotannon hätätilajulistus, koska tilanne kotimaisessa ruuantuotannossa on todella huolestuttava, vaati Karri Kallio.

Sari Palmu mietti, kauanko viljelijät jaksavat tilannetta, jossa tuotantopanosten hinta nousee samalla, kun tuotannosta saatavaa palkkaa leikataan. Elokapinaan lähtemisen sijasta Palmu toivotti ilmastoasioista huolissaan olevat tervetulleiksi istuttamaan puita turvemaille.

– Ei pidä unohtaa myöskään tiestöä. Teiden kunto on rapistunut, vaikka kuljetuskalusto kasvaa. Polttoaineiden hinnat ovat järjettömiä. Erityisesti tämä koskee maaseudun töissä kulkevia naisia, jotka joutuvat ostamaan bensan pienestä palkastaan, Eija Mäntymäki totesi.

Henna Helmi Heinonen halusi helpottaa uusien puolueesta kiinnostuneiden pääsyä mukaan paikallisiin keskustaverkostoihin. Hänen mukaansa kaupungeista löytyy paljon ”piilokepulaisia”, joiden tavoittamiseksi puolueella täytyisi olla teemat ja kanavat.

KESKUSTAPIIRI painotti julkilausumassaan aluevaalien tärkeyttä, koska niissä päätetään sosiaali-, terveys- ja pelastuspalveluiden lisäksi hoitohenkilökunnan tulevaisuudesta. Piirin mielestä jokaisessa kunnassa on oltava jatkossakin sote-palvelupiste.

Etelä-Pohjanmaan ja Pohjanmaan akuuttia työvoimapulaa sosiaali- ja terveysalalla sekä vanhustenhoidossa keskustapiiri korjaisi muun muassa koulutusta lisäämällä.

Etelä-Pohjanmaan keskustapiirin puheenjohtajana jatkaa Mikko Savola. Varapuheenjohtajiksi piirikokous valitsi Susanna Laitilan, Merja Rintamäen ja Sari Palmun.

Piirihallitukseen valittiin Asko Latukka, Juhani Filppula, Jouni Mäkynen, Annukka Annala, Tapani Akonniemi, Irma-Liisa Viitamäki, Teemu Knuutti, Juha-Matti Näykki, Henna Helmi Heinonen, Paula Sihto, Karri Kallio, Lasse Hautala, Päivi Kohtala, Elisa Pirttilahti, Marja-Leena Laakso ja Marko Viitala.

Mikko Savola jatkaa keskustan Etelä-Pohjanmaan piirin puheenjohtajana. Varapuheenjohtajiksi valittiin Sari Palmu (vas.), Merja Rintamäki ja Susanna Laitila. Kuva: Jorma Uusitalo

Lue myös

Kurvinen Helsingin Sanomille: "Ei hän (pääministeri) ole diktaattori, joka päättää ministerien asioista"

Tiede- ja kulttuuriministeri Antti Kurvinen (kesk.) katsoo toimineensa ministerin virkavastuun mukaisesti, kun hän...
16.10.2021 15:16

Keskustan Lapin piiri: Marin ei voi vetäytyä vaikeista päätöksistä ja esiintyä tämän jälkeen mediassa irtopisteitä keräillen kuin paraskin Robin Hood

Keskustan Lapin piiri kertoo kannanotossaan, että keskusta lähti nykyiseen hallitukseen velvollisuuden tunnosta kantamaan...
16.10.2021 17:04

"Kyseessä on kuitenkin lopulta vain kallis krapularyyppy" – keskustaedustajat kommentoivat kulttuurialan leikkausten perumista

Perutut kulttuurialan leikkaukset saivat keskustan kansanedustajat kommentoimaan asiaa somessa perjantai-iltana. – Viisikko päätti kompensoida...
16.10.2021 12:40

Aihetunnisteet

aluevaalit antti kurvinen Keskusta

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Puolustusvoimat myöntää tehneensä virheitä johtajavalinnoissa
Uutiset | 11.7.2025 14:01
Tämä on suosituinta metsästystä – 2,9 miljoonaa metsästyspäivää
Uutiset | 13.7.2025 21:00
Kirjat | Sunny Car Center suisti Hämeenlinnan apatiaan, joka jatkuu yhä
Uutiset | 13.7.2025 12:00
Kirjat | Patriootti luotti sanan mahtiin
Uutiset | 12.7.2025 18:00
Natsien raamattu täyttää sata vuotta – tekijänoikeus säilyi
Uutiset | 12.7.2025 22:30
Hellevaroitus annettu – THL kertoo, miten varautua
Uutiset | 11.7.2025 23:00
Tieku: Unenlaatua voi parantaa helpolla ruokailukikalla
Uutiset | 9.7.2025 22:45
Bidenilta vastaus Trumpille
Uutiset | 14.7.2025 12:19
Hoitamaton vajaus altistaa iäkkäät kaatuilulle
Uutiset | 6.7.2025 19:00
Trumpilta jysähti kova uhkavaatimus Venäjälle – Ukrainalle luvassa massiivinen aselasti
Uutiset | 14.7.2025 18:30
Puolustusvoimat myöntää tehneensä virheitä johtajavalinnoissa
Uutiset | 11.7.2025 14:01
Uusi ”koko kansan päihde” näkyy jo hälyttävästi
Uutiset | 7.7.2025 20:00
Hoitamaton vajaus altistaa iäkkäät kaatuilulle
Uutiset | 6.7.2025 19:00
Ennuste: Tältä näyttää heinäkuun loppupuoliskon sää
Uutiset | 7.7.2025 21:00
Tieku: Unenlaatua voi parantaa helpolla ruokailukikalla
Uutiset | 9.7.2025 22:45
Black Sabbath on poikkeuksellinen yhtye myös tavalla, joka ei heti tule mieleen
Uutiset | 7.7.2025 23:00
Foreca: Myrsky näyttää entistäkin rajummalta
Uutiset | 3.7.2025 16:01
Syöpä on kallis paukku etenkin Suomessa – Tutkimus: Joka viides jättänyt hoidon väliin rahasyistä
Uutiset | 5.7.2025 10:00
Nyt se on tutkittu: Tämä on suomalaisten mielestä sopiva mökkimatka – yksi ihmisryhmä valmis pitkään matkaan
Uutiset | 2.7.2025 20:45
Tänä vuonna lakkojen ja suppilovahveroiden löytämisessä auttaa moderni jippo
Uutiset | 9.7.2025 19:15
Ihminen jäi junan alle
Uutiset | 1.7.2025 12:15
Tätä tuotetta kutsutaan ”luonnon Ozempiciksi” – mitä sanovat asiantuntijat?
Uutiset | 13.6.2025 21:21
Onko savusaunominen sama asia kuin vetäisi pari röökiä? – Näin sanoo tutkija
Uutiset | 20.6.2025 15:00
Puolustusvoimat myöntää tehneensä virheitä johtajavalinnoissa
Uutiset | 11.7.2025 14:01
Kiistelty köyhän miehen suihkuhävittäjä oli huono ostos – ”Nutikalla” tehtiin silti suomalaista ilmailuhistoriaa
Uutiset | 29.6.2025 21:05
Älä aseta ruohonleikkuria tähän asentoon
Uutiset | 1.7.2025 19:45
Foreca: Myrsky näyttää entistäkin rajummalta
Uutiset | 3.7.2025 16:01
Kyiv Independent: Isku Kertshinsalmen sillalle
Uutiset | 30.6.2025 12:00
Syöpä on kallis paukku etenkin Suomessa – Tutkimus: Joka viides jättänyt hoidon väliin rahasyistä
Uutiset | 5.7.2025 10:00
Uusi ”koko kansan päihde” näkyy jo hälyttävästi
Uutiset | 7.7.2025 20:00

Uusimmat

Tältä näyttää sienikesä
Uutiset | 14.7.2025 23:00
Tieliikennelaki vaatii, läheskään kaikki autoilijat eivät noudata
Uutiset | 14.7.2025 22:00
Suojaudutko vaatetuksella vai voiteella? – Tieku: Aurinkovoiteessa riskinsä
Uutiset | 14.7.2025 21:30
Mitä kuuluu ampiaisille? – Tutkija kertoo
Uutiset | 14.7.2025 21:00
Trumpilta jysähti kova uhkavaatimus Venäjälle – Ukrainalle luvassa massiivinen aselasti
Uutiset | 14.7.2025 18:30
EU valmis iskemään Yhdysvaltoja kovilla vastatoimilla: Vaihtoehtona jopa yli 70 miljardin vastatullit
Uutiset | 14.7.2025 18:09
Ruotsi kaavailee reserviin kuuluvien upseerien ikärajan nostamista 70 vuoteen
Uutiset | 14.7.2025 17:11
Zelenskyi haluaa vaihtaa pääministerin
Uutiset | 14.7.2025 15:36
”Suuri käänne” – Trump antoi Patriot-lupauksen Ukrainalle kriittisellä hetkellä, sanoo ilmatorjunnan asiantuntija
Uutiset | 14.7.2025 14:38
Kesän lämpöennätys rikki
Uutiset | 14.7.2025 14:33
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Kirjat | Sunny Car Center suisti Hämeenlinnan apatiaan, joka jatkuu yhä
Uutiset | 13.7.2025 12:00
Kirjat | Patriootti luotti sanan mahtiin
Uutiset | 12.7.2025 18:00
”Hallitus teki aivan järkyttävän tempun” – keskustalaisilta maatalouspoliitikoilta tylyt arviot
Uutiset | 12.7.2025 8:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Tältä näyttää sienikesä
Uutiset | 14.7.2025 23:00
Tieliikennelaki vaatii, läheskään kaikki autoilijat eivät noudata
Uutiset | 14.7.2025 22:00
Suojaudutko vaatetuksella vai voiteella? – Tieku: Aurinkovoiteessa riskinsä
Uutiset | 14.7.2025 21:30
Puolustusvoimat myöntää tehneensä virheitä johtajavalinnoissa
Uutiset | 11.7.2025 14:01
Uusi ”koko kansan päihde” näkyy jo hälyttävästi
Uutiset | 7.7.2025 20:00
Hoitamaton vajaus altistaa iäkkäät kaatuilulle
Uutiset | 6.7.2025 19:00

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Eriarvoistava digimaailma
Mielipide | 14.7.2025 13:09
Lukijalta: Mistä ihmisen tuhoava käyttäytyminen johtuu?
Mielipide | 14.7.2025 13:02
Lukijalta: Puun myyntiverotus puolitettava kuten Vanhasen hallituksen aikana
Mielipide | 14.7.2025 12:58
Lukijalta: Onko suunta oikea?
Mielipide | 14.7.2025 12:44
Lukijalta: Suviseurojen viestintä yllätti raikkaudellaan
Mielipide | 3.7.2025 13:00
Lukijalta: Sinkkuelämää ja syntyvyyden lasku – sattumaa vai sukupolvikokemus?
Mielipide | 4.7.2025 10:17
Lukijalta: ”Se on taas se aika kuukaudesta…”
Mielipide | 2.7.2025 11:22
Lukijalta: Työsuhdeturvan heikennysten haitat olisivat selvästi mahdollisia hyötyjä suuremmat
Mielipide | 2.7.2025 11:39

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Euroopan keskiryhmältä maatalouspaperi – Elsi Katainen: Yhteisen maatalouspolitiikan on turvattava viljelijöiden toimeentulo ja Euroopan ruokaturva
Uutiset | 10.7.2025 16:41
Kulmuni Euroopan parlamentin keskiryhmän neuvottelijaksi Venäjän kaasutuonnin kieltämistä koskevaan esitykseen
Uutiset | 10.7.2025 11:30
Keskustan Savola: seutukunta menestyy yhteistyöllä
Uutiset | 28.6.2025 10:29
Kulmuni Euroopan parlamentin keskiryhmän neuvottelijaksi Venäjän kaasutuonnin kieltämistä koskevaan esitykseen
Uutiset | 10.7.2025 11:30
Euroopan keskiryhmältä maatalouspaperi – Elsi Katainen: Yhteisen maatalouspolitiikan on turvattava viljelijöiden toimeentulo ja Euroopan ruokaturva
Uutiset | 10.7.2025 16:41
Paluumuuttaja Pietu Heiskasesta Pohjois-Karjalan Keskustanuorten uusi puheenjohtaja
Keskusta | 20.10.2017 11:37
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste