Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka

Hämmennys Orpon puheista – ”Kunpa näin olisikin”

5.9.2025 13:35
Lue lisää 
Presidentinvaalit
Ulkopoliittisen instituutin johtaja Mika Aaltola pyrkii presidenttiehdokkaaksi valitsijayhdistyksen kautta. Moni tulkitsi hänen esiintyneen ylimielisesti ensimmäisessä tiedotustilaisuudessa. (Kuva: Lehtikuva)

Mika Aaltolan esiintyminen ihmetyttää – "Puistattaa ajatus presidentistä, joka todella ajattelee näin"

Henna Lammi 4.8.2023 13:10, muokattu 4.8.2023 17:24
a– a+
Presidentinvaalit

Ulkopoliittisen instituutin johtaja Mika Aaltola ilmoittautui torstaina presidenttikisaan. Hänen esiintymisensä ensimmäisessä tiedotustilaisuudessa tulkittiin sosiaalisessa mediassa laajalti ylimieliseksi.

Aaltolan esiintymistä kuvattiin muun muassa sanoin “paljon ylimielisemmin ei voi kampanjaansa aloittaa”.

Aaltola perusteli ehdokkuuttaan sillä, että gallupeissa mitattu historiallinen kannatus velvoitti hänet ehdolle.

– Jos on tietoa ja on taitoa ja on rohkeutta, ja sitä näkemystä ei muilla tunnu olevan, niin on vähän niin kuin velvollisuus lähteä [ehdolle], Aaltola sanoi Ylellä.

Aaltola asemoi itsensä uudeksi vaihtoehdoksi.

– En ole minkään puolueen kasvatti tai ajanut minkään poliittisen heimon etua. Ajan Suomen etua, ja se erottaa minut muista ehdokkaista, Aaltola kuvasi tiedotustilaisuudessa.

ETenkin kommentti siitä, että Mika Aaltola yksin ajaisi Suomen etua, aiheutti viestipalvelu X:ssä (aiemmin Twitter) runsaasti keskustelua.

Keskustan entisen kansanedustajan Mikko Kärnän mukaan Aaltola alitti riman heti ensimmäisessä tiedotustilaisuudessa.

– Jokainen presidenttiehdokas, Halla-ahosta Rehniin ja Haavistoon, ajaa varmasti Suomen etua omilla painotuksillaan. Aaltola on todella ylimielinen ja törkeä. Ei jatkoon‚ Kärnä kirjoitti viitaten Jussi Halla-ahoon (ps.), Olli Rehniin (kesk.) ja Pekka Haavistoon (vihr.).

Presidenttiehdokkaaksi pyrkivä @MikaAaltola alitti riman välittömästi ensimmäisessä tiedotustilaisuudessaan. Jokainen presidenttiehdokas, Halla-ahosta Rehniin ja Haavistoon, ajaa varmasti Suomen etua omilla painotuksillaan.

Aaltola on todella ylimielinen ja törkeä. Ei jatkoon. pic.twitter.com/OkQSTzvcfQ

— Mikko Kärnä ???? (@KarnaMikko) August 3, 2023

– Tämä tietysti huvittaa, mutta vielä enemmän puistattaa ajatus presidentistä, joka todella ajattelee näin. Hyvä valtiojohtaja yhdistää, ei erottele. Hyvä kilpailija kohtelee kisakumppaneita arvostavasti, ei alentuvasti. Aaltola osoitti, että on vielä kaukana arvojohtajasta, kokoomustaustainen Anna Munsterhjelm kirjoitti.

Tämä tietysti huvittaa, mutta vielä enemmän puistattaa ajatus presidentistä, joka todella ajattelee näin. Hyvä valtiojohtaja yhdistää, ei erottele. Hyvä kilpailija kohtelee kisakumppaneita arvostavasti, ei alentuvasti.

Aaltola osoitti, että on vielä kaukana arvojohtajasta. pic.twitter.com/OoJLOgqGxn

— Anna Munsterhjelm (@annamun) August 3, 2023

Vihreiden kansanedustajan Saara Hyrkön mukaan Aaltolan ajattelu on todellisuudelle vierasta.

– Politiikassa oppii arvostamaan erilaisia mielipiteitä, arvojakin. Yhteistyö (ja aikaansaaminen) rakentuu näiden ymmärrykselle ja yhteensovittamiselle. Ajatus, että ”yksin minä” olen oikealla asialla, on paitsi ylimielinen, myös todellisuudelle vieras.

Politiikassa oppii arvostamaan erilaisia mielipiteitä, arvojakin. Yhteistyö (ja aikaansaaminen) rakentuu näiden ymmärrykselle ja yhteensovittamiselle.

Ajatus, että ”yksin minä” olen oikealla asialla, on paitsi ylimielinen, myös todellisuudelle vieras.#presidentinvaalit pic.twitter.com/1bq6aKsfKi

— Saara Hyrkkö (@SaaraHyrkko) August 3, 2023

– Olisin odottanut, että Mika Aaltola olisi kertonut, mitä Suomen etu tarkoittaa. Se on tärkeää asia ja varsinkin jos vain hän sitä ajaa, keskustakonkari Anneli Jäätteenmäki puolestaan ihmetteli.

Poliitikan tutkija, MustRead-verkkojulkaisun päätoimittaja Erkka Railo huomautti, että Aaltolalle käynee näillä hetkillä selväksi, että asiantuntijan asema poikkeaa poliitikon asemasta.

– Joka toinen feedini twiitti on pöyristynyt siitä, että Aaltolan mielestä muut ehdokkaat eivät aja Suomen etua, Railo summasi keskustelua.

Olen tavannut Aaltolan pari kertaa ja hän on tehnyt miellyttävän vaikutelman. Mutta näillä hetkillä hän huomaa, miten asiantuntijan asema poikkeaa poliitikon asemasta. Joka toinen feedini twiitti on pöyristynyt siitä, että Aaltolan mielestä muut ehdokkaat eivät aja Suomen etua.

— Erkka Railo ?? (@ErkkaRailo) August 3, 2023

Perjantaina Mika Aaltola täydensi kommenttejaan Ilta-Sanomissa.

– Kaikkihan tietysti pyrkivät ajamaan Suomen etua, en epäile sitä yhtään. Kysymys on siitä, mikä Suomen etu on. Olen korostanut strategisuutta. Korostaisin toimintasuunnitelmaa, joka olisi priorisoitu, Aaltola sanoi.

Aaltola kiistää olleensa ylimielinen. Kommentit eivät olleet hänen mukaansa sellaisiksi tarkoitettu.

– Tietysti kun on puolueiden ulkopuolinen ehdokas, on paljon sellaisia ihmisiä, jotka haluavat tahallisesti tulkita asioita väärin.

Juttua täydennetty 4.8. klo 17:24. Lisätty Aaltolan kommentit.

Lue myös

KL: Mika Aaltolan firmalta karhutaan tilinpäätöstietoja – myöhässä yli vuoden

Presidenttikisaan torstaina ilmoittautuneen Mika Aaltolan yrityksen K & A Aaltola Oy:n tilinpäätös on...
4.8.2023 14:26

Tutkija kuvaa Mika Aaltolan kampanja-avauksen tyyliä populistiseksi – "toinen osapuoli on ryvettynyt poliittinen eliitti"

Presidenttiehdokkaaksi pyrkivä Mika Aaltola yritti kampanja-avauksessaan erottautua sillä, että hän tulee politiikan ulkopuolelta...
4.8.2023 15:24

Aihetunnisteet

mika aaltola Presidentinvaalit

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Älä tee näin vessanpöntöllä
Uutiset | 4.9.2025 21:41
Näin teet polttopuut oikealla tavalla itse – Yksi asia muistettava kaikissa olosuhteissa
Uutiset | 1.9.2025 21:21
Lääkäri: Kortisonilääkkeen haittavaikutuksista pitäisi kertoa potilaalle heti hoidon alussa
Uutiset | 4.9.2025 16:45
Prinsessa Diana piilotti aikakapselin, jonka piti pysyä suljettuna satoja vuosia – Nyt se kuitenkin avattiin
Uutiset | 1.9.2025 22:11
Talousvaikuttaja soitti hälytyskelloja – Putinilta jäätävä kuitti
Uutiset | 5.9.2025 21:02
Potilaan Lääkärilehti: Tällainen luomi voi olla merkki melanoomasta
Uutiset | 1.9.2025 22:15
Varoitus kohtalokkaasta sodasta: ”Silloin olemme vakavassa pulassa”
Uutiset | 3.9.2025 21:32
Natosta tyly kuitti Putinille: ”Kuin Texasin kuvernööri”
Uutiset | 4.9.2025 22:21
Jättipankki: Vakava varoitus Putinille
Uutiset | 4.9.2025 21:30
Rantasaunoja nousee kuin sieniä sateella – kunnat haraavat vastaan ”vihervyöhykkeillä”
Uutiset | 6.9.2025 8:01
Näin teet polttopuut oikealla tavalla itse – Yksi asia muistettava kaikissa olosuhteissa
Uutiset | 1.9.2025 21:21
Kysely: Monelle syöpään sairastuneelle ei kerrota olennaisesta hoitoon liittyvästä asiasta – ”Huolestuttavaa”
Uutiset | 29.8.2025 22:00
Tutkimus löysi parannuskeinot ”särkyneen sydämen oireyhtymään”
Uutiset | 30.8.2025 21:40
Prinsessa Diana piilotti aikakapselin, jonka piti pysyä suljettuna satoja vuosia – Nyt se kuitenkin avattiin
Uutiset | 1.9.2025 22:11
Karhu hyökkäsi ihmisen kimppuun
Uutiset | 26.8.2025 9:55
Potilaan Lääkärilehti: Tällainen luomi voi olla merkki melanoomasta
Uutiset | 1.9.2025 22:15
Suomalaisen olympiavoitto herätti raivoa – Tinttasiko lehtimies häntä leukaan?
Uutiset | 31.8.2025 20:30
Murska-arvio Ukrainasta: ”Koko juttu romahtaa”
Uutiset | 1.9.2025 22:02
Älä tee näin vessanpöntöllä
Uutiset | 4.9.2025 21:41
Pörssisähkön käyttäjät siirretään varttihintoihin – onko käyttöä kytättävä entistä tarkemmin?
Uutiset | 30.8.2025 9:59
Kiinalaisen sotalaivan takaa-ajo päättyi hurjaan törmäykseen
Uutiset | 12.8.2025 21:43
Näin teet polttopuut oikealla tavalla itse – Yksi asia muistettava kaikissa olosuhteissa
Uutiset | 1.9.2025 21:21
Kysely: Monelle syöpään sairastuneelle ei kerrota olennaisesta hoitoon liittyvästä asiasta – ”Huolestuttavaa”
Uutiset | 29.8.2025 22:00
Tutkimus: Ihmiset ikääntyvät entistä nopeammin – tässä syy
Uutiset | 26.8.2025 21:39
Tutkimus löysi parannuskeinot ”särkyneen sydämen oireyhtymään”
Uutiset | 30.8.2025 21:40
Prinsessa Diana piilotti aikakapselin, jonka piti pysyä suljettuna satoja vuosia – Nyt se kuitenkin avattiin
Uutiset | 1.9.2025 22:11
Karhu hyökkäsi ihmisen kimppuun
Uutiset | 26.8.2025 9:55
Tutkimus: Yksinkertainen seikka voi hidastaa yleisen syöpäkasvaimen kasvua
Uutiset | 27.8.2025 21:34
Tutkimus: Kissat voivat nousta avainrooliin Alzheimer-hoitojen kehityksessä
Uutiset | 13.8.2025 8:30
Potilaan Lääkärilehti: Hakeudu lääkäriin, jos polvikipu on tällaista
Uutiset | 24.8.2025 19:00

Uusimmat

“Keltainen teepannu” nauratti ensin, mutta pian hymyt hyytyivät – ranskalaistallin luja usko turbomoottoriin mullisti Formula 1:n
Uutiset | 6.9.2025 21:04
Millaiset hiirenloukut toimivat parhaiten? – Asiantuntijalta yllättävä vastaus
Uutiset | 6.9.2025 20:34
Kymmenet postit keskeyttivät lähetykset Yhdysvaltoihin uusien tullien vuoksi
Uutiset | 6.9.2025 17:20
Kokoomus epäili SDP:n sopeutuspuheita – Lindtman esitti Ylellä myös uusia menoja
Uutiset | 6.9.2025 17:17
Kaikkosen IL:lle työttömyydestä: Nyt pitäisi kellojen soida
Uutiset | 6.9.2025 17:08
Eduskunnan jättänyt Annika Saarikko HS:lle: Myös suurituloisten ja eläkeläisten pitää osallistua julkisen talouden tasapainottamiseen
Uutiset | 6.9.2025 16:44
SVT: Venäjä häiritsi alkuvuodesta yli sataatuhatta lentoa Itämeren alueella
Uutiset | 6.9.2025 13:58
Trump aikoo isännöidä G20-kokousta ensi vuonna golfklubillaan, toivoo Xi’n ja Putinin osallistumista
Uutiset | 6.9.2025 11:56
Lindtman: SDP ei haikaile yhteistyöhön perussuomalaisten kanssa – ”Nämä ovat kerta kaikkiaan karmeaa puhetta”
Uutiset | 6.9.2025 11:35
Ranska on huivi- ja huntukieltojen edelläkävijämaa – mitä Suomi voisi sieltä oppia?
Uutiset | 6.9.2025 10:00
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Rasismisotkussa rypenyt hallitus joutui opposition eteen, toimintakyky herätti kysymyksiä
Uutiset | 4.9.2025 18:37
Toimittajalta | Tämä on jo todella noloa
Uutiset | 2.9.2025 14:43
Toimittajalta | Hakaristin on aikakin kadota Ilmavoimien lipuista – mutta miksi sitä vaalittiin näin kauan?
Uutiset | 29.8.2025 12:25

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
“Keltainen teepannu” nauratti ensin, mutta pian hymyt hyytyivät – ranskalaistallin luja usko turbomoottoriin mullisti Formula 1:n
Uutiset | 6.9.2025 21:04
Millaiset hiirenloukut toimivat parhaiten? – Asiantuntijalta yllättävä vastaus
Uutiset | 6.9.2025 20:34
Kymmenet postit keskeyttivät lähetykset Yhdysvaltoihin uusien tullien vuoksi
Uutiset | 6.9.2025 17:20
Näin teet polttopuut oikealla tavalla itse – Yksi asia muistettava kaikissa olosuhteissa
Uutiset | 1.9.2025 21:21
Kysely: Monelle syöpään sairastuneelle ei kerrota olennaisesta hoitoon liittyvästä asiasta – ”Huolestuttavaa”
Uutiset | 29.8.2025 22:00
Tutkimus löysi parannuskeinot ”särkyneen sydämen oireyhtymään”
Uutiset | 30.8.2025 21:40

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Pitkät etäisyydet ja tekoäly – ratkaisu hoidon sujuvuuteen
Mielipide | 5.9.2025 12:35
Lukijalta: Yhteisöllinen asuminen ei saa olla vanhustenhoidon säästökeino
Mielipide | 5.9.2025 12:30
Lukijalta: Osaajapula
Mielipide | 5.9.2025 12:15
Lukijalta: Suora puhe ei saa olla rumaa puhetta
Mielipide | 5.9.2025 11:59
Lukijalta: Budjettiriihessä höynäytysyritys – tämä ei ole Suomen liikuntamyönteisin hallitus
Mielipide | 3.9.2025 13:49
Lukijalta: Ihmisarvon polkeminen ei kuulu sivistysvaltioon
Mielipide | 29.8.2025 8:59
Lukijalta: Halpa temppu vai harkittua politiikkaa?
Mielipide | 29.8.2025 9:03
Lukijalta: Palestiinan valtio – käänteinen DDR
Mielipide | 1.9.2025 14:03

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustan Mikko Savola: Ruokaturva ja koulutus on turvattava
Keskusta | 6.9.2025 13:12
Nuorkeskusta: Hallituksen työllisyys- ja kasvutoimet ovat laastaria avohaavan päälle
Uutiset | 3.9.2025 16:18
Lauri Salo ei hae jatkokautta Keskustaopiskelijoiden puheenjohtajana
Keskusta | 28.8.2025 14:09
Nuorkeskusta: Hallituksen työllisyys- ja kasvutoimet ovat laastaria avohaavan päälle
Uutiset | 3.9.2025 16:18
Lauri Salo ei hae jatkokautta Keskustaopiskelijoiden puheenjohtajana
Keskusta | 28.8.2025 14:09
Keskustanuoret vetoaa hallitukseen: Kuulkaa presidentin vetoomusta
Uutiset | 27.8.2025 12:55
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste