Miesopiskelijat lipsahtivat YTHS:n ulkopuolelle
Jopa yli neljäsosa miesopiskelijoista ei käytä terveyspalveluita lainkaan vuoden aikana, paljastaa Kelan tuore rekisteritutkimus.
Vajaa puolet kaikista opiskelijoista asioi Ylioppilaiden terveydenhoitosäätiön YTHS:n ohella myös muissa terveyspalveluissa, kuten työterveyshuollossa ja terveyskeskuksissa. Opiskelijamiehillä työterveys on jopa yleisempi palveluntuottaja kuin YTHS.
Terveyspalveluiden käytössä ero naisten ja miesten välillä on huomattava. YTHS:n lääkärin vastaanotolla kävi joka neljäs nainen ja vain joka kahdeksas mies. YTHS:n hoitajan vastaanotolla puolestaan kävi joka kolmas nainen ja joka viides mies.
Yli 40 prosenttia YTHS-käynneistä liittyy mielenterveysongelmiin.
Pitkäaikaissairauksien seuranta, akne ja gynekologipalvelut on rajattu YTHS:n ulkopuolelle, mikä kuormittaa muuta terveydenhuoltoa. YTHS:n toimitusjohtajan Annika Saarikon mukaan olisi syytä miettiä, pitäisikö nämä palvelut palauttaa YTHS:lle.
– YTHS:n rajattu palveluvalikoima johtaa väistämättä asiointiin terveyskeskuksissa ja erikoissairaanhoidossa, hän sanoo tiedotteessa.
Saarikko muistuttaa, että opiskelijoiden elämään kuuluvat nopeasti vaihtuvat elämäntilanteet opintojen, työn ja eri paikkakuntien välillä ja he käyttävät kulloinkin saatavilla olevaa palvelua.
– Tiedonkulkua eri palveluntuottajien välillä olisi tärkeä vahvistaa, jotta opiskelijoiden terveysasiat saadaan yhdessä hoidettua mahdollisimman hyvin.