Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Kotimaa

Puolustusministeriön verkkosivuihin kohdistunut palvelunestohyökkäys on ohi

24.9.2025 13:19
Lue lisää 
Isänpäivä
(Kuva: Petra Pöyliö)

Mies, vanhempainvapaa kannattaa, keskustalaiset isät vakuuttavat – "Minusta tuli tasavertainen vanhempi"

Tulevalta perhevapaauudistukselta keskustavaikuttajat toivovat pidempiä isäkiintiöitä ja joustoja
Pauliina Pohjala 10.11.2019 10:00, muokattu 10.11.2019 21:43
a– a+
Isänpäivä

Keskustassa vaikuttavat perheenisät toivovat tulevalta perhevapaauudistukselta etenkin joustoja vapaiden pitämiseen. He myös toivovat asenteiden muuttuvan niin, että isät osallistuvat nykyistä enemmän pienten lasten hoitoon.

Keskustan varapuheenjohtaja, kansanedustaja Petri Honkonen harmittelee, ettei itse pitänyt pitempää isyysvapaata, kun hänen nelivuotiaansa oli vauva.

– Minut oli juuri valittu eduskuntaan, ja tietysti ajattelin olevani korvaamaton, vaikka hyvin olisin voinut olla isyysvapaalla vaikka puoli vuotta.

Honkosen mielestä perhevapaissa kulttuurin muutoksen pitää lähteä ennen kaikkea työelämästä.

– Oikeasti työnantajien ja työpaikkojen tekemiset ratkaisevat, muuttuuko kulttuuri niin, että isät osallistuvat enemmän lastenhoitoon.

– Työmarkkinajärjestöt olisivat pystyneet tekemään perhevapaauudistuksen jo ajat sitten, Suomen kulloisestakin hallituksesta riippumatta, Honkonen lisää.

Hänen mielestään valinnanvapauden korostaminen ei saa sulkea pois sitä yhteiskunnallista viestiä, että isien tulisi pitää perhevapaita nykyistä enemmän.

Petri Honkosen mielestä työnantajien asenteet vaikuttavat suuresti perhevapaiden jakautumiseen. (Kuva: Maria Seppälä)

Seitsemän lapsen isä, kansanedustaja Pekka Aittakumpu parantaisi etenkin vanhempien mahdollisuuksia tehdä osa-aikatöitä.

Osa-aikatöiden tekemistä tukeva joustava hoitoraha loppuu nykyisin lapsen täytettyä kolme vuotta.

– Joustot vanhempainvapaisiin ja oikeuteen tehdä osa-aikatyötä ovat mielestäni perhevapaauudistuksen keskeisiä asioita, Aittakumpu sanoo.

Hänen mielestään isyysvapaata tulisi halutessaan voida pitää jo raskausajan loppupuolella, kun nykyisin sen voi aloittaa vasta lapsen synnyttyä.

Isyysvapaat on pidettävä lapsen kahteen ikävuoteen mennessä. Aittakummun mielestä tätä rajaa pitäisi siirtää myöhemmäksi.

Isä voi olla kotona yhtä aikaa äidin kanssa korkeintaan 18 arkipäivää silloin, kun äiti saa äitiysrahaa. Sen mahdollisuuden Aittakumpu on käyttänyt lastensa synnyttyä.

Pekka Aittakumpu haluaa perheille enemmän vapautta päättää, milloin vanhempainvapaita pidetään. (Kuva: Jari Laukkanen)

Keskustan Etelä-Hämeen piirin toiminnanjohtaja Juha Iso-Aho hoiti lastaan kotona yksivuotiaasta vajaan kahden vuoden ikään. Nyt kaksivuotias on jo päivähoidossa.

Iso-Aho oli vanhempainvapaalla yhdeksän kuukautta, ja sen ajan lapsen äiti oli töissä. Perheessä on myös kaksi vanhempaa lasta.

Iso-Aho kannustaa muitakin isiä pitämään vanhempainvapaata.

– Suosittelen lämpimästi. Itse koen, että minusta tuli lasten äidin kanssa tasavertainen vanhempi lasten silmissä, ja se näkyy edelleen.

– Lapset tulevat yhtä lailla kysymään minulta, voinko tehdä sitä ja tätä tai mitä puen päälle. Isälläkin on siis sananvaltaa asioihin, Iso-Aho naurahtaa.

Hän huomauttaa, että isien kannattaisi pitää ansiosidonnaisia perhevapaita, vaikka perheessä äidin palkka olisi pienempi.

– Sehän on perheelle taloudellisesti kannattavaa. Sitä ei monesti tule laskettua.

Juha Iso-Aho suosittelee muillekin isille pidemmän vanhempainvapaan pitämistä.

Kansanedustaja Mikko Savola oli maatalousyrittäjä yhdeksän vuotta sitten, kun hänen esikoisensa Niilo syntyi. Kolme vuotta sitten Aadan syntymän aikaan hän oli jo toisen kauden kansanedustaja.

”Reissutyöläisenä” Savola osaa arvostaa niitä hetkiä, jotka hän voi viettää lastensa kanssa.

– Isien vanhempainvapaista pitää tehdä normaali juttu. On erittäin kannustettava, että isätkin pitävät niistä oman osansa. Perheiden pitää mielestäni kuitenkin saada itse päättää nämä asiat, koska tilanteet ovat niin erilaisia.

Mikko Savola haluaa, että isien perhevapaista tulee normaali asia. (Kuva: Jari Laukkanen)

Keskustan Pohjois-Pohjanmaan piirin puheenjohtaja Jussi Ylitalo haluaa isille nykyistä pidemmän korvamerkityn vapaan.

Tällä hetkellä isyysvapaata voi pitää enintään 54 arkipäivää eli noin yhdeksän viikkoa, ja Ylitalo on hyödyntänyt mahdollisuuden täysimääräisesti.

– Isän vapaata ei kuitenkaan pidä ottaa pois äidiltä, sillä perheillä täytyy tulevaisuudessakin olla mahdollisuus päättää, kumpi lasta hoitaa, puolitoistavuotiaan isä sanoo.

Ylitalon vaimo tekee tällä hetkellä lyhyempää työaikaa ja lapsi on päivähoidossa. Ylitalo on jäämässä lapsen kanssa vielä isäkuukaudelle ensi vuoden alussa.

– Vaimoni pidentää sitten työaikaansa asteittain, hän kertoo.

Alhaisen syntyvyyden aikana Ylitalo toivoo jokaisen miettivän, miten perhearjesta puhutaan.

– Olen aina yrittänyt sanoa, että lapsi on ollut elämäni paras valinta. Olen onnellinen että sain lapsen, koska se ei ole itsestäänselvää.

Jussi Ylitalon mielestä isille pitäisi kiintiöidä enemmän perhevapaita. (Kuva: Maria Seppälä)

Mikko Savolallekin lapset ovat tärkeintä elämässä.

– Sen takia töitä täällä tehdään, että lapsilla on hyvä tulevaisuus.

Pekka Aittakumpu sanoo, että vanhemmuuteen liittyy työtä, vaivaa ja huolia, mutta ennen kaikkea se on antoisaa ja arvokasta. Hänen kuopuksensa on yksivuotias ja esikoinen yhdeksän.

– Lapset tuovat elämään sisältöä ja paljon rakkautta. Lapset myös opettavat vanhempiaan monissa asioissa, koska he ajattelevat ennakkoluulottomammin. Lapsilta oppii luovuutta ja hetkessä elämistä.

Petri Honkonen uskoo, että lapset eivät kaipaa laatuaikaa, vaan aikaa vanhempiensa kanssa. Tätä periaatetta hän noudattaa myös tänä isänpäivänä.

Honkonen näkee, että poliitikot voivat vaikuttaa Suomen alhaiseen syntyvyyteen isoihin yhteiskunnallisiin kysymyksiin vaikuttamalla.

– Tyypillinen lapseton ihminen Suomessa on peruskoulun jälkeistä koulutusta vailla oleva mies. Tämä unohtuu, kun lapsettomuuskeskustelu keskittyy usein naisiin.

Lue myös

Metsien monitorointi nurin Euroopan parlamentissa – kokonaisuus oli menossa parempaan suuntaan, katsoo keskustameppi Katainen

Europarlamentaarikko Elsi Katainen (kesk./renew)  ei jää suremaan parlamentissa kaatunutta esitystä metsien monitoroinnista. Kataisen mukaan...
24.9.2025 16:44

Saksa pitää Trumpin Ukraina-kommentteja "toivoa herättävinä"

Saksan mukaan Yhdysvaltain presidentin Donald Trumpin Ukraina-kommentit ovat olleet toivoa herättäviä. Tavattuaan eilen Ukrainan...
24.9.2025 15:02

Ylen Radio Suomen lähetyksissä oli keskiviikkona maanlaajuisia häiriöitä – ongelma saatu korjattua

Ylen Radio Suomen lähetyksissä on tänään ollut maanlaajuisia häiriöitä, Yle kertoo verkkosivullaan. Häiriöiden...
24.9.2025 14:37

Aihetunnisteet

isänpäivä perhevapaat

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Tutusta yrtistä paljastui terveyshyötyjä – etenkin aivot kiittävät
Uutiset | 23.9.2025 21:07
James Bondin tappaminen oli virhe, sanoo Bond-kirjailija
Uutiset | 23.9.2025 21:32
Kylmäävä Nato-ennustus: Tarvitaan kuolettava isku
Uutiset | 23.9.2025 22:10
Yksi muutos lautasella laski kolesterolia ja painoa – tutkijatkin yllättyivät
Uutiset | 17.9.2025 21:33
Tätä superruokaa tutkijat hehkuttavat: ”Vain pari päivässä”
Uutiset | 17.9.2025 21:04
Kenraalilta paljastus: Näin Saksa varautuu aseelliseen yhteenottoon
Uutiset | 22.9.2025 22:32
Koiran flunssa kannattaa ottaa vakavasti – tällaisia ovat oireet
Uutiset | 21.9.2025 21:00
Et ehkä ole niin hyvä lajittelija kuin luulet – Nämä ovat yleiset mokat
Uutiset | 23.9.2025 20:51
Miksi ihmeessä joulusuklaita näkee kaupoissa jo nyt? – Kauppaketju kertoo syyn
Uutiset | 21.9.2025 21:34
Maanantaina on syyspäiväntasaus – tätä se tarkoittaa
Uutiset | 22.9.2025 8:01
Yksi muutos lautasella laski kolesterolia ja painoa – tutkijatkin yllättyivät
Uutiset | 17.9.2025 21:33
Vakava terveysriski: Tällainen tulehdus rokottaa elinikää ja iskee aivoihin
Uutiset | 17.9.2025 22:02
Tutkimus: Ozempicin käyttö loppuu usein lyhyeen – tässä syyt
Uutiset | 19.9.2025 21:33
Tätä superruokaa tutkijat hehkuttavat: ”Vain pari päivässä”
Uutiset | 17.9.2025 21:04
Tutkija: Tämä helppo kikka auttaa unettomuuteen
Uutiset | 15.9.2025 22:05
Hiiriä on joka talossa, sanoo asiantuntija – Yksi keino niiden torjunnassa ei auta lainkaan
Uutiset | 14.9.2025 20:30
James Bondin tappaminen oli virhe, sanoo Bond-kirjailija
Uutiset | 23.9.2025 21:32
Tutusta yrtistä paljastui terveyshyötyjä – etenkin aivot kiittävät
Uutiset | 23.9.2025 21:07
Sähköautojen kysyntä on nyt kovaa – Tässä ovat Sakan myydyimmät
Uutiset | 20.9.2025 22:06
Ukrainaan yli 40 Patrian ajoneuvoa – lasku Suomen kumppanimaahan
Uutiset | 16.9.2025 12:46
Yksi muutos lautasella laski kolesterolia ja painoa – tutkijatkin yllättyivät
Uutiset | 17.9.2025 21:33
Hiiriä on joka talossa, sanoo asiantuntija – Yksi keino niiden torjunnassa ei auta lainkaan
Uutiset | 14.9.2025 20:30
Järkytys: Vaarallinen ”suuteleva lude” uhkaa yli sataa miljoonaa ihmistä
Uutiset | 9.9.2025 22:02
Näin teet polttopuut oikealla tavalla itse – Yksi asia muistettava kaikissa olosuhteissa
Uutiset | 1.9.2025 21:21
Kysely: Monelle syöpään sairastuneelle ei kerrota olennaisesta hoitoon liittyvästä asiasta – ”Huolestuttavaa”
Uutiset | 29.8.2025 22:00
Vakava terveysriski: Tällainen tulehdus rokottaa elinikää ja iskee aivoihin
Uutiset | 17.9.2025 22:02
Tutkimus: Ihmiset ikääntyvät entistä nopeammin – tässä syy
Uutiset | 26.8.2025 21:39
Kremliltä tivattiin Puola-kommenttia: Tämä oli reaktio
Uutiset | 11.9.2025 13:47
Valko-Venäjän armeija raportoi yöllisistä drooneista
Uutiset | 10.9.2025 11:36
Miksi legendaarisen kettukarkin virallinen nimi on Pihlaja? – Selitys saattaa yllättää
Uutiset | 9.9.2025 21:21

Uusimmat

Metsien monitorointi nurin Euroopan parlamentissa – kokonaisuus oli menossa parempaan suuntaan, katsoo keskustameppi Katainen
Uutiset | 24.9.2025 16:44
Saksa pitää Trumpin Ukraina-kommentteja ”toivoa herättävinä”
Uutiset | 24.9.2025 15:02
Ylen Radio Suomen lähetyksissä oli keskiviikkona maanlaajuisia häiriöitä – ongelma saatu korjattua
Uutiset | 24.9.2025 14:37
Huoli apteekkipalveluista leviää: ”Tätäkö se on, mitä perussuomalaiset lupasivat?”
Uutiset | 24.9.2025 13:48
Peskov Trumpin kommentista: On virhe ajatella, että Ukraina kykenisi valtaamaan alueita takaisin
Uutiset | 24.9.2025 13:47
Puolustusministeriön verkkosivuihin kohdistunut palvelunestohyökkäys on ohi
Uutiset | 24.9.2025 13:19
HBL: Haglund sai Aktialta potkut oman toimintansa takia
Uutiset | 24.9.2025 13:01
IS: Näyttelijä ja muusikko Silu Seppälä on kuollut
Uutiset | 24.9.2025 12:26
Keskustanuorten varapuheenjohtajakisaan neljäs ehdokas
Keskusta | 24.9.2025 12:10
Teinipoika puukotti pedofiilinä pitämäänsä miestä – hovioikeus kovensi tuomiota
Uutiset | 24.9.2025 11:53
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Kuuma kysymys: Leikkaako EU maataloudesta? – Näin kommentoivat meppi ja tutkimusprofessori
Uutiset | 21.9.2025 8:00
Mauri Kontu joutui palkkaamaan yritykseensä hitsaajat Filippiineiltä – ”Työperäinen maahanmuutto on elinehto”
Uutiset | 20.9.2025 8:00
Huolestuttaa, 28-vuotias Jere Tapio sanoo väestöennusteista – ”Meidän sukupolvella on valtava vastuu”
Uutiset | 21.9.2025 12:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Metsien monitorointi nurin Euroopan parlamentissa – kokonaisuus oli menossa parempaan suuntaan, katsoo keskustameppi Katainen
Uutiset | 24.9.2025 16:44
Saksa pitää Trumpin Ukraina-kommentteja ”toivoa herättävinä”
Uutiset | 24.9.2025 15:02
Ylen Radio Suomen lähetyksissä oli keskiviikkona maanlaajuisia häiriöitä – ongelma saatu korjattua
Uutiset | 24.9.2025 14:37
Yksi muutos lautasella laski kolesterolia ja painoa – tutkijatkin yllättyivät
Uutiset | 17.9.2025 21:33
Vakava terveysriski: Tällainen tulehdus rokottaa elinikää ja iskee aivoihin
Uutiset | 17.9.2025 22:02
Tutkimus: Ozempicin käyttö loppuu usein lyhyeen – tässä syyt
Uutiset | 19.9.2025 21:33

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Puheet lisäsopeutustarpeesta vähentävät kulutusta ja heikentävät talouskasvua
Mielipide | 24.9.2025 13:50
Lukijalta: Barrikadit kasvavat, milloin roihahtaa?
Mielipide | 24.9.2025 13:43
Lukijalta: Kannettu vesi on kaivon surma
Mielipide | 24.9.2025 13:39
Lukijalta: Sananvapauden takkuinen taival – erimielisetkö toisia syrjiviä?
Mielipide | 23.9.2025 13:09
Lukijalta: Miksi EKP kehittää maksuvälinettä, jota kukaan ei halua?
Mielipide | 14.8.2025 10:34
Lukijalta: Kun Suomi luopui omasta rahasta, se oli suuri talouspoliittinen virhe
Mielipide | 16.9.2025 16:15
Lukijalta: Urheilun vapaamatkustajat pois
Mielipide | 18.9.2025 18:42
Lukijalta: Valvonta ja jätehuollon turvallisuus eivät ole uhattuna
Mielipide | 23.9.2025 12:27

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustanuorten varapuheenjohtajakisaan neljäs ehdokas
Keskusta | 24.9.2025 12:10
Vesaiset täydensi hallitustaan
Keskusta | 22.9.2025 15:06
Keskustanuorten varapuheenjohtajaksi kolme ehdokasta
Keskusta | 22.9.2025 13:09
Keskustanuorten varapuheenjohtajaksi kolme ehdokasta
Keskusta | 22.9.2025 13:09
Vesaiset täydensi hallitustaan
Keskusta | 22.9.2025 15:06
Keskustanuorten varapuheenjohtajakisaan neljäs ehdokas
Keskusta | 24.9.2025 12:10
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste