Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Kasvit

Uskoisitko? Orkidea voi kesällä kukkia myös ulkona koivujen keskellä

21.3.2026 21:45
Lue lisää 
Suksen tarina
Juha Mieto ja Harri Kirvesniemi tietävät kaiken suksista. (Kuva: Lehtikuva)

Lylystä lasikuituun – Markku Turusen kirja kertoo suksen tarinan kivikaudelta nykypäivään

 
Annukka Kaarela, Suomenmaa 8.11.2015 7:00, muokattu 8.11.2015 15:38
a– a+
Suksen tarina

Suomenmaan Tuhannen Kilometrin Kerho käynnistyi jälleen marraskuun alussa. Osallistujien tavoitteena on liikkua kuuden kuukauden aikana tuhat kilometriä ensisijaisesti hiihtämällä.

Suksi- ja lumikenkäalueiden raja kulkee Siperian puuterilumilla.

Idässä kuiva ja pehmeä lumi ei luista eikä kanna, minkä vuoksi lumikenkä on siellä suksea parempi väline hangilla liikkumiseen.

Suksia käytettiinkin pitkään lähinnä Pohjois-Euroopassa, missä lumi on Golf-virran vaikutuksesta kosteaa, tiivistä ja isorakeista.

Tämä ja monta muuta kiinnostavaa hiihtofaktaa selviää Markku Turusen tuoreesta kirjasta Pitkä latu – legenda suksesta (Maahenki). Jokaisen hiihtoniilon toiveopus kertoo hiihdon ja suksen tarinan esihistorialliselta ajalta nykypäivään.

Suksi on tärkeä osa suomalaisten historiaa ja identiteettiä, mutta niin se on norjalaistenkin.

Kummat hiihtivät ensin, suomalaiset vai norjalaiset? Norjalainen tutkimusretkeilijä Fridtjof Nansen arveli, että hänen maanmiehensä olisivat oppineet hiihtotaitonsa suomalaisilta.

Valitettavasti teoriaa ei ole Turusen mukaan pystytty osoittamaan todeksi.

– Mitä ilmeisimmin sukset tulivat sekä Norjaan että Suomeen uudisasukkaitten mukana, Turunen kirjoittaa.

Maailman vanhimmaksi sukseksi on väitetty Komin tasavallasta Venäjältä löytynyttä suksea, jonka iäksi on arvioitu 7 000–8 300 vuotta.

Tieto on kiistanalainen, ja yleisesti suksen historian katsotaan ulottuvan noin 6 000 vuoden taakse kivikauden hämäriin.

Samoilta ajoilta on peräisin myös suomen kielen sana suksi. Se on kielemme vanhimpia sanoja, mikä kertoo hiihtämisen tärkeydestä muinaisille suomalaisille.

Nykyisen tietämyksen valossa varhaisimmat sukset olivat lyhyitä, leveitä ja tasapitkiä. Niitä kuitenkin voitiin jo kutsua suksiksi, koska välineillä edettiin ainakin osittain liukumalla.

Myöhemmin kehitettiin pitkä, kovasta ja luistavasta puusta valmistettu liukumasuksi eli lyly.

Lylylle potkittiin vauhtia lyhyellä, lumikenkämäisellä kalhulla, jonka pohjaan oli usein kiinnitetty kaistale eläimen nahkaa. Karvat antoivat pitoa potkuille, mutta luistivat silti myötäsukaan.

Liikkuminen lylyllä ja kalhulla oli pomppivaa ja muistutti nykyistä potkukelkkailua.

Varhaisten hiihtäjien arvellaan käyttäneen usein vain yhtä sauvaa, joka toimi metsästysretkillä myös keihäänä.

Myöhemmin tunnettuja suksityyppejä olivat muun muassa Kajaanin suksi, Pudasjärven suksi, Tornion suksi ja Haapaveden suksi.

”Nykyaikaan voi sanoa hiihtotaidon maassamme olevan yleisen ainoastaan Lapissa, Pohjanmaalla, vaikk’ei kuitenkaan koko Pohjanmaalla, sekä Savon ja Karjalan pohjois- ja itä-osissa.”

Turusen siteeraama lause saattaisi päteä myös nykyaikana, mutta se on peräisin vuonna 1891 julkaistusta kirjasta. Tuolloin hiihtotaito oli alkanut huolestuttavasti hiipua Suomessa.

Hiihtäminen oli pitkään välttämätön taito talvisilla metsästysretkillä ja paikasta toiseen siirryttäessä. Kun maa vaurastui ja tieverkosto kehittyi, tarve suksilla liikkumiseen väheni. Miksi hiihtää, kun hevosellakin pääsi.

Hiihtotaidon palautti suomalaisille kansakoulu.

– Kansakoulujen perustaminen merkitsi vuosikymmenten mennen tuhansia ja taas tuhansia hiihtokilometrejä koulumatkojaan taivaltaville lapsille, Turunen kirjoittaa.

Hiihtämisen suosiota nostivat myös 1800-luvun puolivälin tienoilla aloitetut hiihtokilpailut. Samoihin aikoihin suksien valmistaminen siirtyi kotinikkareilta yhä enemmän suksiseppien vastuulle.

Hyviä suksia on aina osattu Suomessa arvostaa. Muinaissuksia on löytynyt runsaasti soista, mikä viittaa siihen, että esi-isämme uhrasivat niitä.

– Kainuulaisessa perinnönjaossa 1700-luvun puolivälin tietämissä suksipari ja metsästyskoira vastasivat yhdessä hyvää lypsävää lehmää, Turunen kertoo.

Ensimmäiset suksitehtaat perustettiin Suomeen 1900-luvun alussa.

Järvisen suksitehdas oli 1950-luvulla edelläkävijä monesta eri puulajista valmistetun sälesuksen kehittäjänä. Lasikuitusuksen markkinoille tuomisessa itävaltalaistehtaat ehättivät ensin, minkä Juha Mieto sai karvaasti kokea Falunin vuoden 1974 MM-kisoissa.

Turunen esittelee teoksessaan teoksessaan useita intohimoisia hiihdonharrastajia.

Elias Lönnrotin tiedetään hiihtäneen ilokseen joskus kolmekin kertaa päivässä. Poliitikoista hiihtämistä ovat harrastaneet muun muassa Kyösti Kallio, Urho Kekkonen ja Olof Palme.

Pesäpallon keksijänä tunnetuksi tullut Lauri ”Tahko” Pihkala oli niin ikään innokas hiihtomies, joka suunnitteli Suomeen koko maan yhdistävää latuverkostoa.

Pihkala korosti hiihdon merkitystä kansan ja varsinkin asevelvollisten kunnon kohottamisessa. Hänellä itsellään oli heikko selkä, jota hän koetti vahvistaa hiihtämällä tiiliskivillä täytetty reppu selässään.

Siinäpä lisähaastetta Suomenmaan tonnikerholaisillekin.

Markku Turunen: Pitkä latu – legenda suksesta. Maahenki, 231 s.

Lue myös

Uskoisitko? Orkidea voi kesällä kukkia myös ulkona koivujen keskellä

Lähes kaikki huonekasvit viihtyvät ulkona Suomen suvessa.
21.3.2026 21:45

Outo tunne kurkussa? – Näissä tilanteissa lääkäriin

Palan tunne kurkussa on useimmiten normaalia, mutta toisinaan se voi vaatia lääkärin pakeille...
21.3.2026 21:31

Vetehinen-luokan sukellusveneet olivat nuoren tasavallan vedenalainen nyrkki – yllätetty vihollinen koki kauhun hetkiä pimeällä Ahvenanmerellä

Marraskuun viidentenä päivänä vuonna 1942 Ahvenanmerellä vallitsi syvä pimeys. Ainoa kajo tuli kaukaisista...
21.3.2026 21:10

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä
Uutiset | 20.3.2026 21:20
Suomalaistutkijat löysivät rintasyövän etenemistavan  – löytö voi mahdollistaa täsmähoidot
Uutiset | 19.3.2026 20:58
CNN: F-35-hävittäjä teki pakkolaskun iranilaistulituksen vuoksi
Uutiset | 20.3.2026 12:57
Se on alkanut, uutisoi riippumaton venäläismedia maanantaina – ”Kukaan ei välitä meistä,” sanoo Aleksei
Uutiset | 21.3.2026 12:26
Kuusi maata sanoo olevansa valmiita ryhtymään toimiin varmistaakseen Hormuzinsalmen turvallisuuden
Uutiset | 19.3.2026 17:19
Historia | Yhden megabitin mikrosiru oli DDR:lle valtava ponnistus, läpimurto ja tragedia – vain vuoden kuluttua koko valtio luhistui
Uutiset | 19.3.2026 21:20
Öljynjalostamo tulessa Kuwaitissa – Netanjahu: ”Olemme voittamassa ja Iran on tuhoutumassa”
Uutiset | 20.3.2026 14:48
Irakista ilmoitus – öljyn hinta laskuun
Uutiset | 18.3.2026 12:49
Ennuste: Monia piinaava tukala ilmiö iskee viikonloppuna
Uutiset | 20.3.2026 21:02
”Musta kuolema” nousi Falklandin sodan legendaksi – argentiinalaiset pakenivat kauhuissaan poikkeuksellista brittihävittäjää
Uutiset | 18.3.2026 21:22
Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä
Uutiset | 20.3.2026 21:20
Irakista ilmoitus – öljyn hinta laskuun
Uutiset | 18.3.2026 12:49
Kenian ulkoministeri: Venäjä lopettaa kenialaisten värväämisen armeijaansa Ukrainaan
Uutiset | 16.3.2026 15:31
Hälytyskellot soivat: Välitön ja vakava uhka EU:n merialueella
Uutiset | 17.3.2026 11:31
”Musta kuolema” nousi Falklandin sodan legendaksi – argentiinalaiset pakenivat kauhuissaan poikkeuksellista brittihävittäjää
Uutiset | 18.3.2026 21:22
Peking vaatii Taiwania alistumaan – syynä Iranin sota
Uutiset | 18.3.2026 23:03
Kylmä suihku: ”Vihan veljet” uhkaavat Euroopan maita
Uutiset | 18.3.2026 22:02
Millaista kahvia juot? Todella monen suomalaisen kannattaisi vaihtaa
Uutiset | 16.3.2026 20:58
Kuusi maata sanoo olevansa valmiita ryhtymään toimiin varmistaakseen Hormuzinsalmen turvallisuuden
Uutiset | 19.3.2026 17:19
Historia | Patterit pienemmälle, valot sammuksiin – vuoden 1973 öljykriisi muutti dramaattisesti suomalaisten arjen
Uutiset | 14.3.2026 21:15
Kremlistä raju viesti: ”Silloin meidän ydinaseemme kohdistetaan Viroon”
Uutiset | 23.2.2026 22:02
Kalastaja huomasi jäällä jotain outoa – salakuljettajien röyhkeä yritys paljastui
Uutiset | 18.2.2026 22:02
Suuroperaatio: Ukraina paljasti Venäjän salamurhajuonen
Uutiset | 20.2.2026 21:45
Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä
Uutiset | 20.3.2026 21:20
Historia | Japanin tarkimmin varjeltu sotasalaisuus ilmestyi suoraan piikille – amerikkalaisen vedenalaisen päälliköllä kävi satumainen tuuri marraskuussa 1944
Uutiset | 21.2.2026 21:35
Mitä tehdä, jos joku nuuskii takapuskuriasi? Asiantuntija vastaa
Uutiset | 26.2.2026 21:50
Irakista ilmoitus – öljyn hinta laskuun
Uutiset | 18.3.2026 12:49
Kohuväite: Johannes Kläbo voisi vaihtaa lajia
Uutiset | 25.2.2026 21:32
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40
Kenian ulkoministeri: Venäjä lopettaa kenialaisten värväämisen armeijaansa Ukrainaan
Uutiset | 16.3.2026 15:31

Uusimmat

Uskoisitko? Orkidea voi kesällä kukkia myös ulkona koivujen keskellä
Uutiset | 21.3.2026 21:45
Outo tunne kurkussa? – Näissä tilanteissa lääkäriin
Uutiset | 21.3.2026 21:31
Vetehinen-luokan sukellusveneet olivat nuoren tasavallan vedenalainen nyrkki – yllätetty vihollinen koki kauhun hetkiä pimeällä Ahvenanmerellä
Uutiset | 21.3.2026 21:10
Lidlin kokeilu puri: Suuri muutos ostoskäyttäytymiseen
Uutiset | 21.3.2026 20:12
Näin asiantuntijat kommentoivat USA:n päätöstä iranilaisöljyn myynnistä
Uutiset | 21.3.2026 17:33
Yli neljännesmiljoona ihmistä bailasi, kun supersuosittu poikabändi teki paluun
Tarinat | 21.3.2026 15:51
Valtonen Ylelle: Suomi ei lähetä kalustoaan Hormuzinsalmen avaamiseksi
Uutiset | 21.3.2026 15:20
Israel: Hyökkäykset Iraniin kiihtyvät tulevalla viikolla
Uutiset | 21.3.2026 14:24
Avantosaunojen verotus nousee – Ovaska: ”Tämä pitää korjata”
Uutiset | 21.3.2026 13:59
IAEA selvittää väitettyä hyökkäystä ydinlaitokseen Iranissa
Uutiset | 21.3.2026 13:34
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Viljelijät järjestävät uutta kriisikokousta – MTK-johtaja Tero Hemmilä näkee kuohunnassa vaaranpaikan
Uutiset | 19.3.2026 7:31
”Kasvu ei tule enää maakunnista” – Keskustan ex-nuorisojohtajat kertovat, miksi puolueen kannatus mataa
Uutiset | 19.3.2026 8:30
Hyvästi paikallinen yhteistyö – Uusi laki rikkoo kuntien toimivia palveluita
Uutiset | 17.3.2026 15:52

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Uskoisitko? Orkidea voi kesällä kukkia myös ulkona koivujen keskellä
Uutiset | 21.3.2026 21:45
Outo tunne kurkussa? – Näissä tilanteissa lääkäriin
Uutiset | 21.3.2026 21:31
Vetehinen-luokan sukellusveneet olivat nuoren tasavallan vedenalainen nyrkki – yllätetty vihollinen koki kauhun hetkiä pimeällä Ahvenanmerellä
Uutiset | 21.3.2026 21:10
Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä
Uutiset | 20.3.2026 21:20
Irakista ilmoitus – öljyn hinta laskuun
Uutiset | 18.3.2026 12:49
Kenian ulkoministeri: Venäjä lopettaa kenialaisten värväämisen armeijaansa Ukrainaan
Uutiset | 16.3.2026 15:31

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Onko Suomi rakentamassa globaalia vastavoimaa Yhdysvalloille?
Mielipide | 20.3.2026 17:31
Lukijalta: Järjestöt – turhaa byrokratiaa vai yhteiskunnan selkäranka?
Mielipide | 20.3.2026 12:17
Lukijalta: Miksi ydinenergialain rajoitukset suojaavat paremmin kuin ydinsota
Mielipide | 20.3.2026 12:14
Lukijalta: Mustikkamehu kahvin tilalle
Mielipide | 20.3.2026 12:13
Lukijalta: Leskeneläke on olemassa siksi, että se mahdollistaa toimeentulon
Mielipide | 16.3.2026 18:39
Lukijalta: Karjalan mänty muistuttaa harkinnasta
Mielipide | 17.3.2026 18:07
Lukijalta: Ovatko äidinkielen opettajat kiinnostuneet matematiikasta?
Mielipide | 11.3.2026 13:13
Lukijalta: Koulun palattava perusasioihin
Mielipide | 16.3.2026 14:48

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustayrittäjät: YEL- ja TyEL-vakuutuksien yhdistäminen selvitettävä
Uutiset | 20.3.2026 16:11
Huoli nuorten toivottomuudesta leviää: ”Tähän Suomella ei yksinkertaisesti ole varaa”
Uutiset | 18.3.2026 11:48
Savola pyrkii jatkokaudelle eduskuntavaaleissa
Uutiset | 16.3.2026 10:14
Huoli nuorten toivottomuudesta leviää: ”Tähän Suomella ei yksinkertaisesti ole varaa”
Uutiset | 18.3.2026 11:48
Keskustayrittäjät: YEL- ja TyEL-vakuutuksien yhdistäminen selvitettävä
Uutiset | 20.3.2026 16:11
Savola pyrkii jatkokaudelle eduskuntavaaleissa
Uutiset | 16.3.2026 10:14
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste