Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka

Eva: Suomalaiset yhä oikeistolaisempia

15.7.2025 6:01
Lue lisää 
Suksen tarina
Juha Mieto ja Harri Kirvesniemi tietävät kaiken suksista. (Kuva: Lehtikuva)

Lylystä lasikuituun – Markku Turusen kirja kertoo suksen tarinan kivikaudelta nykypäivään

 
Annukka Kaarela, Suomenmaa 8.11.2015 7:00, muokattu 8.11.2015 15:38
a– a+
Suksen tarina

Suomenmaan Tuhannen Kilometrin Kerho käynnistyi jälleen marraskuun alussa. Osallistujien tavoitteena on liikkua kuuden kuukauden aikana tuhat kilometriä ensisijaisesti hiihtämällä.

Suksi- ja lumikenkäalueiden raja kulkee Siperian puuterilumilla.

Idässä kuiva ja pehmeä lumi ei luista eikä kanna, minkä vuoksi lumikenkä on siellä suksea parempi väline hangilla liikkumiseen.

Suksia käytettiinkin pitkään lähinnä Pohjois-Euroopassa, missä lumi on Golf-virran vaikutuksesta kosteaa, tiivistä ja isorakeista.

Tämä ja monta muuta kiinnostavaa hiihtofaktaa selviää Markku Turusen tuoreesta kirjasta Pitkä latu – legenda suksesta (Maahenki). Jokaisen hiihtoniilon toiveopus kertoo hiihdon ja suksen tarinan esihistorialliselta ajalta nykypäivään.

Suksi on tärkeä osa suomalaisten historiaa ja identiteettiä, mutta niin se on norjalaistenkin.

Kummat hiihtivät ensin, suomalaiset vai norjalaiset? Norjalainen tutkimusretkeilijä Fridtjof Nansen arveli, että hänen maanmiehensä olisivat oppineet hiihtotaitonsa suomalaisilta.

Valitettavasti teoriaa ei ole Turusen mukaan pystytty osoittamaan todeksi.

– Mitä ilmeisimmin sukset tulivat sekä Norjaan että Suomeen uudisasukkaitten mukana, Turunen kirjoittaa.

Maailman vanhimmaksi sukseksi on väitetty Komin tasavallasta Venäjältä löytynyttä suksea, jonka iäksi on arvioitu 7 000–8 300 vuotta.

Tieto on kiistanalainen, ja yleisesti suksen historian katsotaan ulottuvan noin 6 000 vuoden taakse kivikauden hämäriin.

Samoilta ajoilta on peräisin myös suomen kielen sana suksi. Se on kielemme vanhimpia sanoja, mikä kertoo hiihtämisen tärkeydestä muinaisille suomalaisille.

Nykyisen tietämyksen valossa varhaisimmat sukset olivat lyhyitä, leveitä ja tasapitkiä. Niitä kuitenkin voitiin jo kutsua suksiksi, koska välineillä edettiin ainakin osittain liukumalla.

Myöhemmin kehitettiin pitkä, kovasta ja luistavasta puusta valmistettu liukumasuksi eli lyly.

Lylylle potkittiin vauhtia lyhyellä, lumikenkämäisellä kalhulla, jonka pohjaan oli usein kiinnitetty kaistale eläimen nahkaa. Karvat antoivat pitoa potkuille, mutta luistivat silti myötäsukaan.

Liikkuminen lylyllä ja kalhulla oli pomppivaa ja muistutti nykyistä potkukelkkailua.

Varhaisten hiihtäjien arvellaan käyttäneen usein vain yhtä sauvaa, joka toimi metsästysretkillä myös keihäänä.

Myöhemmin tunnettuja suksityyppejä olivat muun muassa Kajaanin suksi, Pudasjärven suksi, Tornion suksi ja Haapaveden suksi.

”Nykyaikaan voi sanoa hiihtotaidon maassamme olevan yleisen ainoastaan Lapissa, Pohjanmaalla, vaikk’ei kuitenkaan koko Pohjanmaalla, sekä Savon ja Karjalan pohjois- ja itä-osissa.”

Turusen siteeraama lause saattaisi päteä myös nykyaikana, mutta se on peräisin vuonna 1891 julkaistusta kirjasta. Tuolloin hiihtotaito oli alkanut huolestuttavasti hiipua Suomessa.

Hiihtäminen oli pitkään välttämätön taito talvisilla metsästysretkillä ja paikasta toiseen siirryttäessä. Kun maa vaurastui ja tieverkosto kehittyi, tarve suksilla liikkumiseen väheni. Miksi hiihtää, kun hevosellakin pääsi.

Hiihtotaidon palautti suomalaisille kansakoulu.

– Kansakoulujen perustaminen merkitsi vuosikymmenten mennen tuhansia ja taas tuhansia hiihtokilometrejä koulumatkojaan taivaltaville lapsille, Turunen kirjoittaa.

Hiihtämisen suosiota nostivat myös 1800-luvun puolivälin tienoilla aloitetut hiihtokilpailut. Samoihin aikoihin suksien valmistaminen siirtyi kotinikkareilta yhä enemmän suksiseppien vastuulle.

Hyviä suksia on aina osattu Suomessa arvostaa. Muinaissuksia on löytynyt runsaasti soista, mikä viittaa siihen, että esi-isämme uhrasivat niitä.

– Kainuulaisessa perinnönjaossa 1700-luvun puolivälin tietämissä suksipari ja metsästyskoira vastasivat yhdessä hyvää lypsävää lehmää, Turunen kertoo.

Ensimmäiset suksitehtaat perustettiin Suomeen 1900-luvun alussa.

Järvisen suksitehdas oli 1950-luvulla edelläkävijä monesta eri puulajista valmistetun sälesuksen kehittäjänä. Lasikuitusuksen markkinoille tuomisessa itävaltalaistehtaat ehättivät ensin, minkä Juha Mieto sai karvaasti kokea Falunin vuoden 1974 MM-kisoissa.

Turunen esittelee teoksessaan teoksessaan useita intohimoisia hiihdonharrastajia.

Elias Lönnrotin tiedetään hiihtäneen ilokseen joskus kolmekin kertaa päivässä. Poliitikoista hiihtämistä ovat harrastaneet muun muassa Kyösti Kallio, Urho Kekkonen ja Olof Palme.

Pesäpallon keksijänä tunnetuksi tullut Lauri ”Tahko” Pihkala oli niin ikään innokas hiihtomies, joka suunnitteli Suomeen koko maan yhdistävää latuverkostoa.

Pihkala korosti hiihdon merkitystä kansan ja varsinkin asevelvollisten kunnon kohottamisessa. Hänellä itsellään oli heikko selkä, jota hän koetti vahvistaa hiihtämällä tiiliskivillä täytetty reppu selässään.

Siinäpä lisähaastetta Suomenmaan tonnikerholaisillekin.

Markku Turunen: Pitkä latu – legenda suksesta. Maahenki, 231 s.

Lue myös

Vaikka on helle, pöytätuulettimia ei enää osteta – S-ryhmän data kertoo, mikä ratkaisee

Suomalaiset panostavat kotitalouksissa yhä enemmän ilmanlaatuun ja lämpötilaan. Asia käy ilmi S-ryhmän myyntitiedoista ja...
15.7.2025 22:00

Rakastettu Caravelle siirsi Finnairin suihkukoneaikaan – elegantti ranskalaiskone ei unohdu koskaan

Se oli kaunis, elegantti ja lensi kuin enkeli. Jos aikansa liikennelentäjiltä ja lentomatkustajilta kysyisi...
15.7.2025 21:05

"Kun ei ole 30 vuoteen edes joulukorttia tullut" – Voiko jälkeläisensä jättää ilman perintöä?

Huonot tai etäiset välit eivät kuitenkaan ole lain mukaan riittävä perinnöttömäksi jättämisen syy
15.7.2025 21:00

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Tämä on suosituinta metsästystä – 2,9 miljoonaa metsästyspäivää
Uutiset | 13.7.2025 21:00
Puolustusvoimat myöntää tehneensä virheitä johtajavalinnoissa
Uutiset | 11.7.2025 14:01
Tieliikennelaki vaatii, läheskään kaikki autoilijat eivät noudata
Uutiset | 14.7.2025 22:00
Kirjat | Patriootti luotti sanan mahtiin
Uutiset | 12.7.2025 18:00
Kirjat | Sunny Car Center suisti Hämeenlinnan apatiaan, joka jatkuu yhä
Uutiset | 13.7.2025 12:00
Bidenilta vastaus Trumpille
Uutiset | 14.7.2025 12:19
Trumpilta jysähti kova uhkavaatimus Venäjälle – Ukrainalle luvassa massiivinen aselasti
Uutiset | 14.7.2025 18:30
”Suuri käänne” – Trump antoi Patriot-lupauksen Ukrainalle kriittisellä hetkellä, sanoo ilmatorjunnan asiantuntija
Uutiset | 14.7.2025 14:38
Bussivaras ajeli pitkin Helsinkiä, otti pari matkustajaakin kyytiin
Uutiset | 15.7.2025 15:39
Mitä kuuluu ampiaisille? – Tutkija kertoo
Uutiset | 14.7.2025 21:00
Puolustusvoimat myöntää tehneensä virheitä johtajavalinnoissa
Uutiset | 11.7.2025 14:01
Uusi ”koko kansan päihde” näkyy jo hälyttävästi
Uutiset | 7.7.2025 20:00
Ennuste: Tältä näyttää heinäkuun loppupuoliskon sää
Uutiset | 7.7.2025 21:00
Tieku: Unenlaatua voi parantaa helpolla ruokailukikalla
Uutiset | 9.7.2025 22:45
Tämä on suosituinta metsästystä – 2,9 miljoonaa metsästyspäivää
Uutiset | 13.7.2025 21:00
Black Sabbath on poikkeuksellinen yhtye myös tavalla, joka ei heti tule mieleen
Uutiset | 7.7.2025 23:00
Hoitamaton vajaus altistaa iäkkäät kaatuilulle
Uutiset | 6.7.2025 19:00
Tieliikennelaki vaatii, läheskään kaikki autoilijat eivät noudata
Uutiset | 14.7.2025 22:00
Foreca: Myrsky näyttää entistäkin rajummalta
Uutiset | 3.7.2025 16:01
Tänä vuonna lakkojen ja suppilovahveroiden löytämisessä auttaa moderni jippo
Uutiset | 9.7.2025 19:15
Ihminen jäi junan alle
Uutiset | 1.7.2025 12:15
Tätä tuotetta kutsutaan ”luonnon Ozempiciksi” – mitä sanovat asiantuntijat?
Uutiset | 13.6.2025 21:21
Onko savusaunominen sama asia kuin vetäisi pari röökiä? – Näin sanoo tutkija
Uutiset | 20.6.2025 15:00
Puolustusvoimat myöntää tehneensä virheitä johtajavalinnoissa
Uutiset | 11.7.2025 14:01
Kiistelty köyhän miehen suihkuhävittäjä oli huono ostos – ”Nutikalla” tehtiin silti suomalaista ilmailuhistoriaa
Uutiset | 29.6.2025 21:05
Älä aseta ruohonleikkuria tähän asentoon
Uutiset | 1.7.2025 19:45
Foreca: Myrsky näyttää entistäkin rajummalta
Uutiset | 3.7.2025 16:01
Kyiv Independent: Isku Kertshinsalmen sillalle
Uutiset | 30.6.2025 12:00
Syöpä on kallis paukku etenkin Suomessa – Tutkimus: Joka viides jättänyt hoidon väliin rahasyistä
Uutiset | 5.7.2025 10:00
Uusi ”koko kansan päihde” näkyy jo hälyttävästi
Uutiset | 7.7.2025 20:00

Uusimmat

Vaikka on helle, pöytätuulettimia ei enää osteta – S-ryhmän data kertoo, mikä ratkaisee
Uutiset | 15.7.2025 22:00
Rakastettu Caravelle siirsi Finnairin suihkukoneaikaan – elegantti ranskalaiskone ei unohdu koskaan
Uutiset | 15.7.2025 21:05
”Kun ei ole 30 vuoteen edes joulukorttia tullut” – Voiko jälkeläisensä jättää ilman perintöä?
Uutiset | 15.7.2025 21:00
Lapsettomat jättävät usein sukulaiset pois testamentista
Uutiset | 15.7.2025 20:00
Päätös Venäjä-pakotepaketista lykkääntyi jälleen, Slovakia vastusti
Uutiset | 15.7.2025 18:50
Asiantuntija arvioi Trumpin 50 päivän määräajan kytkeytyvän Putinin vierailuun Kiinassa – ”Ei se ole hatusta vedetty”
Uutiset | 15.7.2025 16:31
Bussivaras ajeli pitkin Helsinkiä, otti pari matkustajaakin kyytiin
Uutiset | 15.7.2025 15:39
Eurosetelit menevät uusiksi – teemoissa jokia ja lintuja
Uutiset | 15.7.2025 14:54
Halla-ahon avustaja syytteessä luottamusaseman väärinkäytöstä
Uutiset | 15.7.2025 13:49
Venäjä haluaa aikaa vastaamiseen Trumpille
Uutiset | 15.7.2025 13:49
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Kirjat | Sunny Car Center suisti Hämeenlinnan apatiaan, joka jatkuu yhä
Uutiset | 13.7.2025 12:00
Kirjat | Patriootti luotti sanan mahtiin
Uutiset | 12.7.2025 18:00
”Hallitus teki aivan järkyttävän tempun” – keskustalaisilta maatalouspoliitikoilta tylyt arviot
Uutiset | 12.7.2025 8:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Vaikka on helle, pöytätuulettimia ei enää osteta – S-ryhmän data kertoo, mikä ratkaisee
Uutiset | 15.7.2025 22:00
Rakastettu Caravelle siirsi Finnairin suihkukoneaikaan – elegantti ranskalaiskone ei unohdu koskaan
Uutiset | 15.7.2025 21:05
”Kun ei ole 30 vuoteen edes joulukorttia tullut” – Voiko jälkeläisensä jättää ilman perintöä?
Uutiset | 15.7.2025 21:00
Puolustusvoimat myöntää tehneensä virheitä johtajavalinnoissa
Uutiset | 11.7.2025 14:01
Uusi ”koko kansan päihde” näkyy jo hälyttävästi
Uutiset | 7.7.2025 20:00
Ennuste: Tältä näyttää heinäkuun loppupuoliskon sää
Uutiset | 7.7.2025 21:00

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Demokratian ja diktatuurin perusarvot
Mielipide | 15.7.2025 10:27
Lukijalta: Eriarvoistava digimaailma
Mielipide | 14.7.2025 13:09
Lukijalta: Mistä ihmisen tuhoava käyttäytyminen johtuu?
Mielipide | 14.7.2025 13:02
Lukijalta: Puun myyntiverotus puolitettava kuten Vanhasen hallituksen aikana
Mielipide | 14.7.2025 12:58
Lukijalta: Suviseurojen viestintä yllätti raikkaudellaan
Mielipide | 3.7.2025 13:00
Lukijalta: Puun myyntiverotus puolitettava kuten Vanhasen hallituksen aikana
Mielipide | 14.7.2025 12:58
Lukijalta: Sinkkuelämää ja syntyvyyden lasku – sattumaa vai sukupolvikokemus?
Mielipide | 4.7.2025 10:17
Lukijalta: Lännen aseavulla ja Venäjä-pakotteilla Ukrainan sotaa tuskin saadaan loppumaan
Mielipide | 14.7.2025 12:35

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Euroopan keskiryhmältä maatalouspaperi – Elsi Katainen: Yhteisen maatalouspolitiikan on turvattava viljelijöiden toimeentulo ja Euroopan ruokaturva
Uutiset | 10.7.2025 16:41
Kulmuni Euroopan parlamentin keskiryhmän neuvottelijaksi Venäjän kaasutuonnin kieltämistä koskevaan esitykseen
Uutiset | 10.7.2025 11:30
Keskustan Savola: seutukunta menestyy yhteistyöllä
Uutiset | 28.6.2025 10:29
Kulmuni Euroopan parlamentin keskiryhmän neuvottelijaksi Venäjän kaasutuonnin kieltämistä koskevaan esitykseen
Uutiset | 10.7.2025 11:30
Euroopan keskiryhmältä maatalouspaperi – Elsi Katainen: Yhteisen maatalouspolitiikan on turvattava viljelijöiden toimeentulo ja Euroopan ruokaturva
Uutiset | 10.7.2025 16:41
Paluumuuttaja Pietu Heiskasesta Pohjois-Karjalan Keskustanuorten uusi puheenjohtaja
Keskusta | 20.10.2017 11:37
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste