Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Tarinat

Sota roihuaa Lähi-idässä, eikä loppua näy – kuvat näyttävät tuhot

18.3.2026 21:04
Lue lisää 
Metsätalous
Suojavyöhykkeet ovat tutkimusprofessorin mukaan erinomainen tapa suojella pienvesien luontoa. Kuva Hukkajoelta Suomussalmelta, jossa metsäkone ajoi Stora Enson hakkuutyömaalla toistuvasti uhanalaisten jokihelmisimpukoiden yli elokuussa. (Kuva: Lehtikuva / Hannu Huttu)

Luonnonsuojelun ja metsien käytön tavoitteet ovat yhdistettävissä, tutkija kannustaa – yksi luontotyyppi on lyöty suojelussa laimin

Metsätaloudessa on onnistuttu tekemään paljon hyvää luonnonsuojelun eteen, Luken tutkimusprofessori Raisa Mäkipää toteaa
Lauri Heikkilä 29.9.2024 10:00, muokattu 30.9.2024 8:10
a– a+
Metsätalous

Vapaaehtoinen luonnon- ja metsiensuojelu toimii hyvin. Maanomistajat tarjoavat suojeltavaa metsää selvästi enemmän kuin suojelun piiriin on varaa ottaa.

Näin toteaa Luonnonvarakeskuksen (Luke) tutkimusprofessori Raisa Mäkipää.

– Metsänomistaja tunnistaa, että on jotain suojelun arvoista ja tekee aloitteen, Mäkipää kuvaa omaehtoisuutta Suomenmaalle.

– Jos alue osoittautuu suojelulle arvokkaaksi, kun arviointi tehdään, niin sitten se suojellaan.

Kaikkea mahdollista ei suojelun piiriin saa budjetin rajallisuuden takia. Suojelusta maksetaan tutkimusprofessorin mukaan täysiarvoinen korvaus menetetystä puuntuotannon mahdollisuudesta. Taloudellinen houkute on siis suojelutahdon lisäksi merkittävä tekijä.

– Tällainen on loiventanut kiistoja, joita suojelualueiden perustamisessa on ollut. Se on toiminut hyvin.

Se, mitä pitäisi suojella Mäkipään mukaan enemmän, ovat luonnontilaiset purojen uomat.

– Niitä ei ole tällä hetkellä turvattu millään tavalla, vaikka ne ovat monien eliölajien kannalta erityinen elinympäristö.

– Raakkutapaus on tietysti surullinen esimerkki siitä, että puroja ei tule suojeltua sielläkään, missä lainsäädäntö velvoittaa näin tekemään.

Suomussalmen Hukkajoen raakkujen eli jokihelmisimpukoiden yliajo nosti elokuussa keskusteluun sen, millä tolalla luonnonsuojelu metsätalouden yhteydessä on. Harvinaisen lajin edustajia kuoli lukuisia, ja elinympäristö vesistössä muuttui ehkä peruuttamattomasti.

Ympäristöministeri Kai Mykkänen (kok.) ja metsäyhtiöt sopivat tapauksen jälkimainingeissa, että vastaisuudessa raakkujokien ja metsätyömaiden väliin jätetään 50 metrin suojavyöhyke. Puolivirallinen sopimus on herättänyt vastustusta esimerkiksi siksi, että 50 metriä vaikuttaa keinotekoiselta eikä metsänomistajia otettu mukaan asiasta sopimiseen. Korvauksiakaan pakotetusta suojelusta ei vaikuta olevan tulossa.

Tutkimusprofessori Mäkipää muistuttaa, että luonnonsuojelussa on noudatettava lakia kuten kaikessa muussakin elämässä.

– Maanomistajankin tulee noudattaa lainsäädäntöä. Kyllä muissakin tapauksissa moni voisi miettiä, miten omien resurssien käyttöä voisi tehdä niin, ja vahvistaa taloudellista asemaa, ettei lakia tarvitsisi noudattaa.

– On rajoitteita, jotka tulevat laista metsien käytölle, ja tällä on kustannusvaikutuksia. Metsäomaisuus ei ole tällaisessa tilanteessa muusta omaisuudesta poikkeavaa, Mäkipää painottaa.

Puronuomia ei ole tällä hetkellä turvattu millään tavalla, vaikka ne ovat monien eliölajien kannalta erityinen elinympäristö, Raisa Mäkipää huomauttaa. (Kuva: Suomenmaa)

Purojen suojelua tarvittaisiin lisää, ja tähän suojavyöhykeajattelu sopii tutkimusprofessorin mukaan hyvin.

– Ei vain raakku vaan kaikenlaiset muutkin lajit ovat kärsimässä puroluonnossa.

Vaikka raakkujen kaltaisten lajien suojelun niiden elinympäristöissä tulee olla ehdotonta, Mäkipää huomauttaa, että suojelussa ja käytössä on paljon sellaista, mikä ei sulje toista pois.

– On alueita, jotka voidaan ottaa suojelun käyttöön eikä ole löydettävissä kompromisseja. Esimerkiksi raakkujoki on harvinaisen lajin elinympäristö, joka ei kestä metsätalouden toimenpiteitä. Tässä ei välttämättä ole löydettävissä kompromissia, mutta suuressa osassa asioita on.

– Metsien käsittelyssä on tehty paljon muutoksia, jotka ovat monimuotoisuuden kannalta myönteisiä.

Se on hyvä esimerkki metsien suojelun ja käytön yhdistämisestä, miten talousmetsien hoito ohjeistuksineen on muuttunut viime vuosikymmenten aikana.

– Esimerkiksi maanmuokkaustapojen kohtuullistaminen ja paikkaan sopiva muokkaus ovat tällaisia muutoksia. Säästöpuuryhmien jättäminen ja lahopuun säilyttäminen auttavat monimuotoisuutta.

– Tämä ei tuota kustannuksiakaan. Eihän esimerkiksi lahopuun korjaaminen ole edes kannattavaa, Mäkipää kalauttaa.

Metsiä tarjotaan vapaaehtoiseen suojeluun tällä hetkellä enemmän kuin sen piiriin voidaan ottaa. (Kuva: Petra Pöyliö)

Paitsi purojen, Suomella on paljon tehtävää muunkin luonnonsuojelun suhteen.

EU:n jäsenenä Suomi on sitoutunut unionin tavoitteisiin. Toimeenpanematta on Mäkipään mukaan muun muassa vanhojen luonnontilaisten metsien suojelu. Tähän hallitus on todennut sitoutuvansa esimerkiksi pääministeri Petteri Orpon (kok.) suulla.

Sitoumuksesta huolimatta hakkuut säilyvät kysynnän takia korkealla tasolla. Metsiä käytetään intensiivisemmin kuin ehkä koskaan, tutkimusprofessori kertoo.

– Kun vertaa, mitä on sovittu säilytettävän, käsittely on liian voimakasta.

Raakut ovat tässäkin hyvä vertailukohta.

– Raakku on lailla suojeltu laji ja hallitus on sitoutunut vanhojen metsien suojeluun. Jos tällaistakaan ei pystytä tekemään, kyllä metsäluonnolla menee huolestuttavan huonosti suojelutavoitteiden kannalta.

Lue myös

Tutkimusprofessori kumoaa yleisen käsityksen: Talousmetsän ilmastomyytti ei pidä paikkaansa

Yleisesti on totuttu ajattelemaan, että kasvava talousmetsä sitoo hiiltä paremmin kuin tiukasti suojeltu...
29.9.2024 20:30

Aihetunnisteet

luonnonsuojelu luonto metsät metsätalous purot Suojavyöhykkeet vapaaehtoinen metsiensuojelu vesiensuojelu ympäristö ympäristönsuojelu

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Irakista ilmoitus – öljyn hinta laskuun
Uutiset | 18.3.2026 12:49
Iran vannoo kostoa: ”Maailmanlaajuisten seurausten aalto on vasta alkanut”
Uutiset | 18.3.2026 9:10
Kenian ulkoministeri: Venäjä lopettaa kenialaisten värväämisen armeijaansa Ukrainaan
Uutiset | 16.3.2026 15:31
Hälytyskellot soivat: Välitön ja vakava uhka EU:n merialueella
Uutiset | 17.3.2026 11:31
Kylmä suihku: ”Vihan veljet” uhkaavat Euroopan maita
Uutiset | 18.3.2026 22:02
”Musta kuolema” nousi Falklandin sodan legendaksi – argentiinalaiset pakenivat kauhuissaan poikkeuksellista brittihävittäjää
Uutiset | 18.3.2026 21:22
Peking vaatii Taiwania alistumaan – syynä Iranin sota
Uutiset | 18.3.2026 23:03
Millaista kahvia juot? Todella monen suomalaisen kannattaisi vaihtaa
Uutiset | 16.3.2026 20:58
EU-johtajalta raju Putin-väite: ”Kukaan ei uskalla sanoa ääneen”
Uutiset | 16.3.2026 23:02
Norjassa syyttäjä vaatii kruununprinsessan pojalle yli 7,5 vuoden vankeustuomiota
Uutiset | 18.3.2026 13:25
Kenian ulkoministeri: Venäjä lopettaa kenialaisten värväämisen armeijaansa Ukrainaan
Uutiset | 16.3.2026 15:31
Hälytyskellot soivat: Välitön ja vakava uhka EU:n merialueella
Uutiset | 17.3.2026 11:31
Kuka kehtaa jättää koiransa kakat keräämättä? Yksi ikäryhmä nousee ylitse muiden
Uutiset | 11.3.2026 20:00
Irakista ilmoitus – öljyn hinta laskuun
Uutiset | 18.3.2026 12:49
Millaista kahvia juot? Todella monen suomalaisen kannattaisi vaihtaa
Uutiset | 16.3.2026 20:58
Historia | Patterit pienemmälle, valot sammuksiin – vuoden 1973 öljykriisi muutti dramaattisesti suomalaisten arjen
Uutiset | 14.3.2026 21:15
Historia | DDR-utopia vietiin huippuunsa Halle-Neustadtissa – jättikerrostalojen kaupungista tehtiin sosialismin näyteikkuna
Uutiset | 13.3.2026 21:20
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40
Iran vannoo kostoa: ”Maailmanlaajuisten seurausten aalto on vasta alkanut”
Uutiset | 18.3.2026 9:10
Trump: Yhdysvallat ei enää tarvitse apua Hormuzinsalmen avaamisessa
Uutiset | 17.3.2026 18:07
Kremlistä raju viesti: ”Silloin meidän ydinaseemme kohdistetaan Viroon”
Uutiset | 23.2.2026 22:02
Kalastaja huomasi jäällä jotain outoa – salakuljettajien röyhkeä yritys paljastui
Uutiset | 18.2.2026 22:02
Suuroperaatio: Ukraina paljasti Venäjän salamurhajuonen
Uutiset | 20.2.2026 21:45
Historia | Japanin tarkimmin varjeltu sotasalaisuus ilmestyi suoraan piikille – amerikkalaisen vedenalaisen päälliköllä kävi satumainen tuuri marraskuussa 1944
Uutiset | 21.2.2026 21:35
Mitä tehdä, jos joku nuuskii takapuskuriasi? Asiantuntija vastaa
Uutiset | 26.2.2026 21:50
Maailman vaarallisin juusto? Tämän herkun syöminen voi johtaa hirvittäviin seurauksiin
Uutiset | 12.2.2026 22:13
Kohuväite: Johannes Kläbo voisi vaihtaa lajia
Uutiset | 25.2.2026 21:32
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40
Kenian ulkoministeri: Venäjä lopettaa kenialaisten värväämisen armeijaansa Ukrainaan
Uutiset | 16.3.2026 15:31
Venäjä: Iskut Iraniin voivat aiheuttaa katastrofin
Uutiset | 28.2.2026 15:03

Uusimmat

”Kasvu ei tule enää maakunnista” – Keskustan ex-nuorisojohtajat kertovat, miksi puolueen kannatus mataa
Uutiset | 19.3.2026 8:30
Viljelijät järjestävät uutta kriisikokousta – MTK-johtaja Tero Hemmilä näkee kuohunnassa vaaranpaikan
Uutiset | 19.3.2026 7:31
Joka yhdeksäs alakouluikäinen poika käyttää adhd-lääkkeitä – käytön ennustetaan kasvavan kaikenikäisillä
Uutiset | 19.3.2026 6:00
Suomi on edelleen maailman onnellisin maa – Costa Rica on noussut Pohjoismaiden rinnalle
Uutiset | 19.3.2026 2:01
Ministeri Adlercreutz käynnistänyt selvityksen kotiopetuksesta
Uutiset | 19.3.2026 0:01
Peking vaatii Taiwania alistumaan – syynä Iranin sota
Uutiset | 18.3.2026 23:03
Kylmä suihku: ”Vihan veljet” uhkaavat Euroopan maita
Uutiset | 18.3.2026 22:02
”Musta kuolema” nousi Falklandin sodan legendaksi – argentiinalaiset pakenivat kauhuissaan poikkeuksellista brittihävittäjää
Uutiset | 18.3.2026 21:22
Sota roihuaa Lähi-idässä, eikä loppua näy – kuvat näyttävät tuhot
Tarinat | 18.3.2026 21:04
EU haluaa helpottaa koko unionissa toimivan yrityksen perustamista
Uutiset | 18.3.2026 18:32
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

”Kasvu ei tule enää maakunnista” – Keskustan ex-nuorisojohtajat kertovat, miksi puolueen kannatus mataa
Uutiset | 19.3.2026 8:30
Hyvästi paikallinen yhteistyö – Uusi laki rikkoo kuntien toimivia palveluita
Uutiset | 17.3.2026 15:52
Toimittajalta | Kokoomus sai hallituskumppanilta kynsilleen – perintöveron valjastaminen vaalitempuksi tyssäsi lyhyeen
Uutiset | 16.3.2026 15:59

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
”Kasvu ei tule enää maakunnista” – Keskustan ex-nuorisojohtajat kertovat, miksi puolueen kannatus mataa
Uutiset | 19.3.2026 8:30
Viljelijät järjestävät uutta kriisikokousta – MTK-johtaja Tero Hemmilä näkee kuohunnassa vaaranpaikan
Uutiset | 19.3.2026 7:31
Joka yhdeksäs alakouluikäinen poika käyttää adhd-lääkkeitä – käytön ennustetaan kasvavan kaikenikäisillä
Uutiset | 19.3.2026 6:00
Kenian ulkoministeri: Venäjä lopettaa kenialaisten värväämisen armeijaansa Ukrainaan
Uutiset | 16.3.2026 15:31
Hälytyskellot soivat: Välitön ja vakava uhka EU:n merialueella
Uutiset | 17.3.2026 11:31
Kuka kehtaa jättää koiransa kakat keräämättä? Yksi ikäryhmä nousee ylitse muiden
Uutiset | 11.3.2026 20:00

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Naisia ja ihmisiä, ei herranenkeleitä ja pyhimyksiä
Mielipide | 19.3.2026 8:00
Lukijalta: Karjalan mänty muistuttaa harkinnasta
Mielipide | 17.3.2026 18:07
Lukijalta: Näkymätön työ pitää yhteiskuntaa pystyssä
Mielipide | 17.3.2026 11:58
Lukijalta: Leskeneläke on olemassa siksi, että se mahdollistaa toimeentulon
Mielipide | 16.3.2026 18:39
Lukijalta: Leskeneläke on olemassa siksi, että se mahdollistaa toimeentulon
Mielipide | 16.3.2026 18:39
Lukijalta: Karjalan mänty muistuttaa harkinnasta
Mielipide | 17.3.2026 18:07
Lukijalta: Ovatko äidinkielen opettajat kiinnostuneet matematiikasta?
Mielipide | 11.3.2026 13:13
Lukijalta: Koulun palattava perusasioihin
Mielipide | 16.3.2026 14:48

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Huoli nuorten toivottomuudesta leviää: ”Tähän Suomella ei yksinkertaisesti ole varaa”
Uutiset | 18.3.2026 11:48
Savola pyrkii jatkokaudelle eduskuntavaaleissa
Uutiset | 16.3.2026 10:14
Suuren valiokunnan keskustalaiset penäävät hallitukselta voimakkaampaa aluekehityksen rahoituksen ajamista
Uutiset | 13.3.2026 15:36
Huoli nuorten toivottomuudesta leviää: ”Tähän Suomella ei yksinkertaisesti ole varaa”
Uutiset | 18.3.2026 11:48
Ovaska ilahtui kokoomuslaisen avauksesta – Vetoaa Purraan ja Ranteeseen dieselveron poistamiseksi
Uutiset | 12.3.2026 18:30
Savola pyrkii jatkokaudelle eduskuntavaaleissa
Uutiset | 16.3.2026 10:14
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste