Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Tutkimus

Hätkähdyttävä löydös datakeskuksista – ”Saattaa vielä olla aikaa harkita”

3.4.2026 21:40
Lue lisää 
Luonnonsuojelulaki
Hallituksen luonnonsuojelulakiesityksestä poistettu pykälä, jolla uhanalaisista luontotyypeistä olisi säädetty asetuksella, olisi maa- ja metsätalousvaliokunnan mukaan voinut vaikuttaa muun muassa puukauppaan. (Kuva: Markku Ulander / Lehtikuva)

Luonnonsuojelulaki: mistä kiistassa on kyse?

Susanna Luikku 30.11.2022 16:33, muokattu 30.11.2022 16:35
a– a+
Luonnonsuojelulaki

Luonnonsuojelulaki on ollut kuuma poliittinen peruna jo päiväkausia. Mistä hallituksen lakiesityksessä ja nyt eduskuntaan tulossa olevassa muutetussa versiossa sekä asiasta käytävässä keskustelussa todella puhutaan?

Mikä luonnonsuojelulaki?

Luonnonsuojelulaki eli nyt muutoskäsittelyssä oleva laki on vuonna 1996 voimaan tullut Suomen luonnonsuojelulainsäädännön päälaki, joka liittyy moniin muihin luonnonsuojelua hallinnoiviin lakeihin tai direktiiveihin.

Luonnonsuojelulakia sovelletaan luonnon ja maiseman hoitoon. Poikkeuksen tekee metsien hoito ja käyttö, joihin sovelletaan pääasiassa metsälakia.

Laki määrittää luonnosuojelualueet sekä suojeltavat luontotyypit sekä rauhoitetut kasvi- ja eläinlajit.

Mitä tähän mennessä on tapahtunut?

Maa- ja metsätalousvaliokunta antoi viime viikolla hallituksen esityksestä eroavan lausunnon, jota tukivat keskustan sekä oppositiopuolueista kokoomuksen ja perussuomalaisten edustajat. Hallituspuolueista vihreät jätti oman vastalauseensa, samoin Sdp, vasemmistoliitto ja Rkp omansa.

Ympäristövaliokunnassa keskustan ja opposition vaatimukset hallituksen lakiesityksen muutoksista voittivat äänin 9–8 muiden hallituspuolueiden kannan. Eduskunnan salikäsittelyyn tulee versio, jossa hallituksen lakiesityksestä on poistettu kaksi ja muutettu kaksi pykälää.

Poistetut pykälät koskevat uhanalaisia luontotyyppejä sekä niiden huomioon ottamista päätöksenteossa, kuten kaavoituksessa ja ympäristöluvissa. Pykälä, jolla uhanalaisista luontotyypeistä olisi säädetty asetuksella luettelo, olisi maa- ja metsätalousvaliokunnan mukaan voinut vaikuttaa puukauppaan.

Mistä ollaan erimielisiä?

Keskustan kanta on, että muutoksia tarvittiin, koska hallituksen esitys olisi ollut ongelmallinen omaisuuden suojan kannalta. Tätä ovat korostaneet muun muassa maa- ja metsätalousvaliokunnan puheenjohtaja Anne Kalmari (kesk.) ja keskustan eduskuntaryhmän puheenjohtaja Eeva Kalli.

Muut hallituspuolueet syyttävät keskustaa sooloilusta ja yhdessä valmistellun lain takaa lipeämisestä. Vihreät ja vasemmistoliitto arvostelivat toimintaa myös siksi, että niiden mielestä kärsijäksi joutuu Suomen luonto.

Luonnonsuojeluliitot, kuten WWF, pitävät nykyistä lakiesitystä vesitettynä versiona. WWF:n mukaan juuri uhanalaiset luontotyypit olisi pitänyt huomioida päätöksenteossa.

Etujärjestö MTK näkee, että hallituksen esityksessä uhkana oli niin sanotun harmaan eli korvauksetta jäävän luonnonsuojelun lisääntyminen. Ympäristöministeriön lainsäädäntöneuvos arvioi Suomenmaan haastattelussa, ettei hallituksen esitys olisi johtanut tälläisiin vaikutuksiin, mutta käytännön sovelluksia tulevaisuudessa on vaikea ennustaa.

Mitä seuraavaksi?

Laki on näillä näkymin tulossa eduskunnan salikäsittelyyn ja äänestykseen siinä muodossa kuin keskustan, kokoomuksen ja perussuomalaisten edustajat halusivat. Sen hyväksyminen tarkoittaisi, että hallitusrintama hajoaa myös äänestyksissä.

Vihreät vaati tiistaina hallituspuolueiden johtoa koolle käsittelemään hallituksen tilannetta ja toimintakykyä. Tätä on vaikea toteuttaa, koska pääministeri Sanna Marin (sd.) on työmatkalla Australiassa ja Uudessa-Seelannissa lauantaihin asti.

Eduskunnan käsittelyssä on luonnonsuojelulain ohella useita muitakin esityksiä. Iltalehden aiempien tietojen mukaan vihreät on uhannut keskustalle tärkeän maataloustukipaketin kaatamisella, mikäli luonnonsuojelulaki etenee ja hyväksytään nyt voimassa olevassa muodossa.

Lue myös

"Ostakaa villapuseroita ja lämpimiä kenkiä" – Hannu Hoskonen tylyttää Suomen energiapolitiikkaa

Keskustan ilomantsilainen kansanedustaja Hannu Hoskonen, 68, on ahkera puhuja eduskunnan täysistunnoissa, ja hän...
5.4.2026 8:00

Mountbatten-luokan ilmatyynyalus oli kuin kanaalin Concorde – loiston päiviä seurasi surullinen loppu

Brittiläisestä insinööritaidosta ja 1900-luvun puolivälin teknologisesta optimismista puhuttaessa mikään ei ehkä kiteytä aikakautta...
4.4.2026 21:28

Tämä pääsiäisherkku oli tsaari Nikolain suosikki – Täyttää nyt 130 vuotta

Tänä vuonna 130 vuotta täyttävä Mignon-muna on suomalaisen pääsiäisperinteen kestosuosikki, jota valmistetaan vuosittain...
4.4.2026 18:50

Aihetunnisteet

Anne Kalmari Eeva Kalli Keskusta luonnonsuojelulaki maa- ja metsätalousvaliokunta MTK Politiikka ympäristövaliokunta

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
”Elämme ihan pimeitä aikoja,” sanoo piispa Kaisamari Hintikka
Uutiset | 3.4.2026 8:57
Hätkähdyttävä löydös datakeskuksista – ”Saattaa vielä olla aikaa harkita”
Uutiset | 3.4.2026 21:40
Aira Samulin ja Fredi löivät viisaat päät yhteen – seurauksena pahennusta vuoden 1976 euroviisuissa
Uutiset | 2.4.2026 22:30
Prisman uutuustuotteen ostosta kilahtaa 274,95 euron bonukset
Uutiset | 1.4.2026 13:04
Tuntuuko, että joku kurkkii puhelimesi näyttöä? Et ole väärässä
Uutiset | 2.4.2026 21:29
Vaaka ei enää ratkaise – Laihdutuslääkkeen käyttö laajenemassa merkittävästi
Uutiset | 1.4.2026 22:20
Oikukas hävittäjä teki saksalaislentäjien puolisoista leskiä – F-104 Starfighter oli taivaan kaunein katastrofi
Uutiset | 1.4.2026 21:25
”Pompannappi” kääntää yhä suupielet hymyyn – sympaattinen pikkuauto toi Italian ”dolce vitaa” suomalaisille sorateille
Uutiset | 3.4.2026 21:33
Gazprom: Venäjä torjui drooni-iskun putkeensa, joka vie kaasua Turkkiin
Uutiset | 2.4.2026 13:04
Mediat: Ukraina iski Venäjän öljynjalostamoon noin 1 300 kilometrin päässä Ukrainasta
Uutiset | 2.4.2026 8:50
Varoitus: Kreml käynnistänyt massiivisen operaation Baltiassa
Uutiset | 28.3.2026 21:02
Prisman uutuustuotteen ostosta kilahtaa 274,95 euron bonukset
Uutiset | 1.4.2026 13:04
Maailman suurin sotalaiva ongelmissa: Pesutupa tulessa ja käymälät tukossa
Uutiset | 27.3.2026 22:02
Vaaka ei enää ratkaise – Laihdutuslääkkeen käyttö laajenemassa merkittävästi
Uutiset | 1.4.2026 22:20
Mi-8 oli presidenttien luottoratsu ja sissien siivet – karski neuvostokopteri palautti Puolustusvoimat ajan tasalle
Uutiset | 28.3.2026 21:15
Oikukas hävittäjä teki saksalaislentäjien puolisoista leskiä – F-104 Starfighter oli taivaan kaunein katastrofi
Uutiset | 1.4.2026 21:25
Gazprom: Venäjä torjui drooni-iskun putkeensa, joka vie kaasua Turkkiin
Uutiset | 2.4.2026 13:04
Mediat: Ukraina iski Venäjän öljynjalostamoon noin 1 300 kilometrin päässä Ukrainasta
Uutiset | 2.4.2026 8:50
Moskovassa osa on siirtynyt paperikarttoihin ja käteiseen verkkorajoitusten takia – tutkijan mukaan hallinto pelkää vallanvaihtoyritystä
Uutiset | 31.3.2026 13:49
”Elämme ihan pimeitä aikoja,” sanoo piispa Kaisamari Hintikka
Uutiset | 3.4.2026 8:57
Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä
Uutiset | 20.3.2026 21:20
Varoitus: Kreml käynnistänyt massiivisen operaation Baltiassa
Uutiset | 28.3.2026 21:02
Prisman uutuustuotteen ostosta kilahtaa 274,95 euron bonukset
Uutiset | 1.4.2026 13:04
Venäjän valtava ”lihamyllyhyökkäys” päättyi katastrofiin – paljastus järkyttävistä tappioista
Uutiset | 24.3.2026 21:11
Se on alkanut, uutisoi riippumaton venäläismedia maanantaina – ”Kukaan ei välitä meistä,” sanoo Aleksei
Uutiset | 21.3.2026 12:26
Tyly arvio brittiarmeijasta: ”Pystyisi hyvänä päivänä valtaamaan pikkukaupungin”
Uutiset | 25.3.2026 21:28
Irakista ilmoitus – öljyn hinta laskuun
Uutiset | 18.3.2026 12:49
Tiedätkö Musandamin? Hormuzinsalmen Arabian puolella sijaitsee yksi maailman oudoimmista niemimaista
Uutiset | 24.3.2026 22:32
Kuolemanarvonnasta selvinneen Texas Rangerin kadonnut revolveri on aseiden Graalin malja – eeppinen kostonjano loi aikansa voimakkaimman käsiaseen
Uutiset | 24.3.2026 21:25
Maailman suurin sotalaiva ongelmissa: Pesutupa tulessa ja käymälät tukossa
Uutiset | 27.3.2026 22:02

Uusimmat

”Ostakaa villapuseroita ja lämpimiä kenkiä” – Hannu Hoskonen tylyttää Suomen energiapolitiikkaa
Uutiset | 5.4.2026 8:00
Mountbatten-luokan ilmatyynyalus oli kuin kanaalin Concorde – loiston päiviä seurasi surullinen loppu
Uutiset | 4.4.2026 21:28
Tämä pääsiäisherkku oli tsaari Nikolain suosikki – Täyttää nyt 130 vuotta
Uutiset | 4.4.2026 18:50
Ukraina kertoo useiden kuolleen ja parinkymmenen haavoittuneen Venäjän drooni-iskussa torille
Uutiset | 4.4.2026 12:54
Merivartiosto harjoittelee droonintorjuntaa ammunnoissa merellä Kotkan edustalla
Uutiset | 4.4.2026 12:52
Viranomaiset kotiuttivat al-Holin leirillä olleen suomalaispojan
Uutiset | 4.4.2026 11:58
Yhdysvallat ja Israel iskivät petrokemiaan keskittyneelle teollisuusalueelle Iranin lounaisosassa
Uutiset | 4.4.2026 11:33
Artemis 2 -lento ohitti puolivälin matkallaan kohti Kuuta
Uutiset | 4.4.2026 10:52
Pääsiäisen menoliikenne soljui rauhallisesti
Uutiset | 4.4.2026 10:15
Pääsiäissää jatkuu etelässä vetisenä ja pohjoisessa poutaisena
Uutiset | 4.4.2026 10:01
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

”Elämme ihan pimeitä aikoja,” sanoo piispa Kaisamari Hintikka
Uutiset | 3.4.2026 8:57
Toimittajalta | Droonisotku tuo muistoja Kekkosen Suomesta – tiedottamisesta jää enemmän kysymyksiä kuin vastauksia
Uutiset | 1.4.2026 14:01
Bensatankilta kajahti tiukka vaatimus hallitukselle – ”Tämä alkaa mennä ihan hulluksi”
Uutiset | 29.3.2026 9:01

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
”Ostakaa villapuseroita ja lämpimiä kenkiä” – Hannu Hoskonen tylyttää Suomen energiapolitiikkaa
Uutiset | 5.4.2026 8:00
Mountbatten-luokan ilmatyynyalus oli kuin kanaalin Concorde – loiston päiviä seurasi surullinen loppu
Uutiset | 4.4.2026 21:28
Tämä pääsiäisherkku oli tsaari Nikolain suosikki – Täyttää nyt 130 vuotta
Uutiset | 4.4.2026 18:50
Varoitus: Kreml käynnistänyt massiivisen operaation Baltiassa
Uutiset | 28.3.2026 21:02
Prisman uutuustuotteen ostosta kilahtaa 274,95 euron bonukset
Uutiset | 1.4.2026 13:04
Maailman suurin sotalaiva ongelmissa: Pesutupa tulessa ja käymälät tukossa
Uutiset | 27.3.2026 22:02

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Mitä mieltä, eläkeläiset?
Mielipide | 2.4.2026 14:30
Lukijalta: Median tiedottamisen avoimuus on kaksiteräinen miekka
Mielipide | 2.4.2026 12:16
Lukijalta: Suomestako EU:n suurkaivosalue?
Mielipide | 2.4.2026 12:04
Lukijalta: Mitä kaikkea me eläkeläiset teemmekään
Mielipide | 1.4.2026 15:24
Lukijalta: Nyt loppuu se nuorten kotona makuuttaminen – Olgan malli ja tähdet käyttöön!
Mielipide | 30.3.2026 10:59
Lukijalta: Mitä mieltä, eläkeläiset?
Mielipide | 2.4.2026 14:30
Lukijalta: Mitä kaikkea me eläkeläiset teemmekään
Mielipide | 1.4.2026 15:24
Lukijalta: Ilman joustavaa suurkulutusta tuulivoima syö oman kannattavuutensa
Mielipide | 27.3.2026 14:43

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustanuoret vaatii stoppia bensapopulismille
Uutiset | 2.4.2026 15:16
Keskustan Mattila huolestui kipupotilaista: ”Ovat jäämässä heitteille keskiviikosta alkaen”
Uutiset | 30.3.2026 15:55
Keskustayrittäjät: YEL- ja TyEL-vakuutuksien yhdistäminen selvitettävä
Uutiset | 20.3.2026 16:11
Keskustan Mattila huolestui kipupotilaista: ”Ovat jäämässä heitteille keskiviikosta alkaen”
Uutiset | 30.3.2026 15:55
Keskustanuoret vaatii stoppia bensapopulismille
Uutiset | 2.4.2026 15:16
Maa- ja metsätalousministeri Jari Leppä kannustaa järkivihreyteen: ”Ahdistuminen ei edistä ilmastoasiaa”
Keskusta | 30.11.2019 15:27
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste