Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Koulu

Maantieteen arat ja kiistanalaiset aiheet voivat olla oppilaalle ahdistavia

16.2.2026 9:52
Lue lisää 
Politiikka
Hallitus hakee varhaiskasvatuksen yhdenvertaisuussuunnitelmista luopumisella noin 44 000 euron vuosittaisia säästöjä. (Kuva: Lehtikuva / Hanna Matikainen)

Lasten yhdenvertaisuuden edistäminen joutui säästölistalle – Kemppi perää hallitukselta rasismin vastaisia tekoja

Pauliina Pohjala 13.8.2024 11:46, muokattu 13.8.2024 11:48
a– a+
Politiikka

Keskustan kansanedustaja ja varapuheenjohtaja Hilkka Kemppi näkee riskejä siinä, että Petteri Orpon (kok.) hallitus haluaa luopua toimipaikkakohtaisista varhaiskasvatuksen yhdenvertaisuussuunnitelmista.

– Ymmärrän sinänsä sen, että varhaiskasvatuksen normeja puretaan, sillä lasten tukemiseen ja kohtaamiseen käytettävä aika on vähentynyt huomattavasti. Mutta en olisi aloittanut normien purkua yhdenvertaisuussuunnitelmista, Väestöliiton puheenjohtajana toimiva Kemppi korostaa.

Hän muistuttaa, että viime vaalikaudella varhaiskasvatukseenkin laitettiin tasa-arvorahaa oppimiserojen tasaamiseksi.

– Sitä jaettiin, koska lasten yhdenvertaisuudessa ja erilaisten lasten huomioimisessa huomattiin merkittäviä puutteita. Toivon, ettei tässä mennä takapakkia, Kemppi toteaa.

Jatkossa yhdenvertaisuussuunnitelma on tarkoitus tehdä ylemmällä tasolla kuntakohtaisesti. Hallituksen esityksessä tämän lasketaan tuottavan noin 44 000 euron vuotuiset säästöt.

Kesäkuussa 2023 voimaan tulleen yhdenvertaisuuslain mukaan varhaiskasvatuksen toimipaikan tulee arvioida, miten sen toiminta vaikuttaa eri väestöryhmiin ja miten yhdenvertaisuus toteutuu. Laki velvoittaa myös tarvittaviin toimenpiteisiin yhdenvertaisuuden edistämiseksi.

Yhdenvertaisuussuunnitelmassa kiinnitetään huomiota siihen, miten eri ominaisuudet, kuten esimerkiksi ikä, ihonväri, kieli, katsomus, perhesuhteet tai vammaisuus vaikuttavat lasten mahdollisuuksiin toimia varhaiskasvatuksessa ja kokea osallisuutta siinä.

Sanna Marinin (sd.) hallituksen päättämiä päiväkotikohtaisia yhdenvertaisuussunnitelmia ei ole vielä ehditty ottaa edes käyttöön, sillä niiden tulisi olla valmiita kesäkuussa 2025. Nykyinen hallitus aikoo tuoda lain kumoamisen eduskuntaan tänä syksynä ja saada sen voimaan ensi vuoden alusta.

Keskustan kansanedustaja ja varapuheenjohtaja Hilkka Kemppi arvioi, että päiväkotikohtaiset yhdenvertaisuussuunnitelmat ovat väärä paikka säästöjen hakemiselle. Kuva: Jari Laukkanen

Hilkka Kemppi kertoo, että pienten lasten vanhemmilta tulee yhteydenottoja nimenomaan siitä, että yhdenvertaisuudessa koetaan ongelmia.

Joissain kunnissa on korkeampi kynnys järjestää henkilökohtainen avustaja vammaiselle lapselle. Yhdessä päiväkodissa diabetestä sairastavan lapsen hoito onnistuu, mutta toisessa vanhemmat joutuvat käymään paikan päällä hoitamassa lastaan kesken päivän, Kemppi havainnollista.

Hän muistuttaa, että maahanmuuttajataustaiset lapset voivat tarvita tukea esimerkiksi kielen oppimiseen. Kaikissa päiväkodeissa tälle ei järjestetä riittävästi aikaa tai vaikkapa pienempiä ryhmäkokoja.

– Jos lasta ei pystytä tukemaan päiväkodin arjessa, niin hänellä voi olla myöhemminkin ongelmia koulun käymisessä, Kemppi sanoo.

Hallituksen rasisminvastainen kampanja alkaa pian, ja siinä toivotaan yhdenvertaisuuden edistämistä. Kemppi näkee ristiriitaa hallituksen sanoissa ja teoissa yhdenvertaisuuslain suhteen.

– Rasismin vastaisen toiminnan osalta toivoisin kyllä hallitukselta voimakkaampia tekoja, Kemppi sanoo.

Yhdenvertaisuuslain muuttaminen sai runsaasti kriittistä palautetta 6. elokuuta päättyneellä lausuntokierroksella.

Autismiliiton mukaan henkilökunnan sitoutuminen on yhdenvertaisuutta edistävien toimenpiteiden tekemisen edellytys.

– Mikäli suunnitelma tehdään ylemmällä tasolla ja annetaan tiedoksi yksiköille, on sitoutuminen paljon heikompaa kuin yksikkökohtaisessa suunnitteluprosessissa, jossa henkilökunta, lapset ja lasten vanhemmat ovat mukana alusta alkaen, liitto lausuu.

Pelastakaa Lapset ry toteaa, että monien lasten arkeen kuuluu jo päiväkoti-ikäisestä lähtien kokemuksia ulkopuolisuudesta, osattomuudesta ja rasismista.

– Päiväkotikohtainen yhdenvertaisuuden ja tasa-arvon edistäminen on konkreettisin, pysyvin ja kustannustehokkain tapa toimia paikallisesti lasten ja lasten kanssa työskentelevien kohtaamaa rasismia, syrjintää ja osattomuuden kokemuksia vastaan, järjestö lausuu.

Kehitysvammaliitto näkee, että luopuminen toimipaikkakohtaisten suunnitelmien laatimisvelvoitteesta heikentäisi vammaisten lasten ja perheiden osallisuutta, kun velvoite kuulemiseen poistuisi.

Lakimuutosta niin ikään vastustavan Diabetesliiton mukaan on tärkeää tunnistaa terveydentilaan perustuva syrjintä ja vahvistaa yhdenvertaisuutta edistäviä, terveydentilan huomioivia käytäntöjä niin varhaiskasvatuksen ammattilaisten kuin varhaiskasvatusta saavien lastenkin kesken.

Lakimuutoksen kannattajiin kuuluu Suomen Kuntaliitto. Se pitää hyvänä, että päällekkäisten suunnitelmien laatimisvelvoitteita kevennetään.

Hallitus aikoo keventää normeja myös siitä, että kuntakohtaiset varhaiskasvatussuunnitelmat lakkautetaan. Lasten henkilökohtaiset varhaiskasvatussuunnitelmat tehdään silti jatkossakin.

– Kuntakohtaiset varhaiskasvatussuunnitelmat ovat parempi paikka normien purkuun kuin yhdenvertaisuussuunnitelmat, mutta en tiedä miten hallitus aikoo järjestää sen niin, etteivät erot kasva päiväkotien välillä, kansanedustaja Hilkka Kemppi sanoo.

Lue myös

Yritysdelegaatio suuntaa Orpon kanssa New Delhiin – Asiantuntija paljastaa Suomen kilpailuvaltin Intian markkinoilla

EU ja Intia saivat vastikään päätökseen pitkät kauppaneuvottelut.
16.2.2026 10:15

Hallituksen leikkaukset pian voimaan: Yksin asuvan toimeentulotuen perusosasta höylätään lähes 20 euroa, yksinhuoltajan tuesta lähes 15 euroa

Toimeentulotuen perusosa pienenee kaksi tai kolme prosenttia kaikilta täysi-ikäisiltä maaliskuusta alkaen, kertoo Kela. Leikkaukset...
16.2.2026 10:07

Big air -karsinnassa kaatunut Lajunen yön sairaalassa

Sunnuntaisessa freestylen big air -karsinnassa rajusti kaatunut Elias Lajunen on viettänyt yön sairaalassa...
16.2.2026 10:00

Aihetunnisteet

Hallitus Politiikka varhaiskasvatus yhdenvertaisuus

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Maailman vaarallisin juusto? Tämän herkun syöminen voi johtaa hirvittäviin seurauksiin
Uutiset | 12.2.2026 22:13
Lihavuusekspertti: Ylipainoisuuden syy on aivoissa – nämä ovat painonhallinnan ”kultaiset säännöt”
Uutiset | 13.2.2026 22:09
Iowa-luokan taistelulaivat palauttivat USA:n laivastomahdin – Ronald Reagan yllätti Neuvostoliiton menneen maailman jättiläisillä
Uutiset | 14.2.2026 21:39
Tutkimus: Tämä määrä kahvia päivässä voi alentaa dementiariskiä lähes viidenneksellä
Uutiset | 10.2.2026 21:35
Maksatko sinäkin täysin turhasta? Yli miljoonalla suomalaisella on jo tämä etu
Uutiset | 13.2.2026 22:15
Eläketurvakeskus: Tämä on suomalaisten keskimääräinen eläköitymisikä
Uutiset | 13.2.2026 9:45
Autot | Mercedes-Benz W123 oli kuin pankkiholvi pyörillä – mutta ohitukseen piti valmistautua jo edellisessä pitäjässä
Uutiset | 11.2.2026 21:09
Väsyttääkö usein? – Näissä tilanteissa lääkäriin
Uutiset | 15.2.2026 21:31
”Pettymys ja naurettavaa” – Norjassa äimisteltiin Suomen protestia
Uutiset | 14.2.2026 14:51
Kun kansa seurasi latua – karkauspäivänä 1976 lähes 1,5 miljoonaa suomalaista hiihti UKK:n perässä
Uutiset | 15.2.2026 11:33
Autot | Mercedes-Benz W123 oli kuin pankkiholvi pyörillä – mutta ohitukseen piti valmistautua jo edellisessä pitäjässä
Uutiset | 11.2.2026 21:09
Maailman vaarallisin juusto? Tämän herkun syöminen voi johtaa hirvittäviin seurauksiin
Uutiset | 12.2.2026 22:13
Tutkimus: Tämä määrä kahvia päivässä voi alentaa dementiariskiä lähes viidenneksellä
Uutiset | 10.2.2026 21:35
Lihavuusekspertti: Ylipainoisuuden syy on aivoissa – nämä ovat painonhallinnan ”kultaiset säännöt”
Uutiset | 13.2.2026 22:09
Säähän tulossa käänne
Uutiset | 9.2.2026 2:31
Ovaska sätti hallituksen länsiradan rahoista – ”Hulluuden huippu saavutettu”
Uutiset | 10.2.2026 17:40
Miksi hallitus sulloo lisää rahaa kaupan jättiläisten taskuihin? Oppositio vaati hallitusta perumaan yhteisöveron alentamisen
Uutiset | 12.2.2026 18:04
Tuttu tuote on kaikkein ”huonoin” ruoka ihmiselle, sanovat asiantuntijat MTV:lle
Uutiset | 10.2.2026 21:31
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39
Iowa-luokan taistelulaivat palauttivat USA:n laivastomahdin – Ronald Reagan yllätti Neuvostoliiton menneen maailman jättiläisillä
Uutiset | 14.2.2026 21:39
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Polaaripyörre repeämässä kahtia – meteorologit varoittavat viikkoja kestävästä kylmyydestä
Uutiset | 27.1.2026 12:57
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39
Legendaarinen lentotukialus jonottaa jo naulatehtaalle – USS Nimitz toimi 50 vuotta maailmanpoliisin nyrkkinä
Uutiset | 27.1.2026 21:20
Brittikenraali: USA tuli ”hattu kourassa” pyytämään apua Afganistaniin
Uutiset | 24.1.2026 23:07
Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15
Autot | Mercedes-Benz W123 oli kuin pankkiholvi pyörillä – mutta ohitukseen piti valmistautua jo edellisessä pitäjässä
Uutiset | 11.2.2026 21:09
Tuore tutkimus haastaa treenimyytin: ”Nosta juuri niin kuin itse haluat”
Uutiset | 22.1.2026 22:21
FT: USA vaatii Ukrainaa luovuttamaan Donbasin – Se on turvatakuiden ehto
Uutiset | 27.1.2026 11:34

Uusimmat

Yritysdelegaatio suuntaa Orpon kanssa New Delhiin – Asiantuntija paljastaa Suomen kilpailuvaltin Intian markkinoilla
Uutiset | 16.2.2026 10:15
Hallituksen leikkaukset pian voimaan: Yksin asuvan toimeentulotuen perusosasta höylätään lähes 20 euroa, yksinhuoltajan tuesta lähes 15 euroa
Uutiset | 16.2.2026 10:07
Big air -karsinnassa kaatunut Lajunen yön sairaalassa
Uutiset | 16.2.2026 10:00
Maantieteen arat ja kiistanalaiset aiheet voivat olla oppilaalle ahdistavia
Uutiset | 16.2.2026 9:52
Ilkka Herola on huolissaan ilmastonmuutoksesta, mutta somejulistamisen hän jättää muille
Uutiset | 16.2.2026 9:43
Ranskassa kuohuu – kuolema laitaoikeiston mielenosoituksessa
Uutiset | 16.2.2026 9:40
Talvilomaviikolla kelpo ulkoilukelit
Uutiset | 16.2.2026 9:35
Oppositiopoliitikon Navalnyin kuolemasta kaksi vuotta – Putinin hallintoa syytetään myrkytyksestä
Uutiset | 16.2.2026 9:13
Bondi Beachin joukkoampumisesta epäilty ensi kertaa oikeuden kuulemisessa
Uutiset | 16.2.2026 9:03
Venäjän iskut katkaisivat sähköjä – Kiovassa paukkupakkanen
Uutiset | 16.2.2026 8:30
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Miten Eurooppa selviää? – Olli Rehnin mukaan ratkaisu löytyy halukkaiden koalitiosta
Uutiset | 15.2.2026 9:01
Kaikkonen esittää Suomen sodan ajan joukkojen kasvattamista 50 000 sotilaalla
Uutiset | 12.2.2026 18:00
Espoon kaupungin verran työttömiä – Keskusta ja Liike Nyt jättivät välikysymyksen ja syyttävät hallitusta toimettomuudesta
Uutiset | 10.2.2026 15:25

Päivän sää

loader-image
Lontoo, GB
08:27, 16/02/2026
weather icon 6°C
Daily Forecast Ennuste
Today 09:0016/02/2026
weather icon
6° / 6°°C 0.2 mm 20% 22 Km/h 86 % 996 hPa 0 mm/h
Today 12:0016/02/2026
weather icon
6° / 7°°C 0 mm 0% 20 Km/h 81 % 997 hPa 0 mm/h
Today 15:0016/02/2026
weather icon
7° / 8°°C 0.31 mm 31% 23 Km/h 74 % 997 hPa 0 mm/h
Today 18:0016/02/2026
weather icon
6° / 6°°C 0.85 mm 85% 20 Km/h 74 % 999 hPa 0 mm/h
Today 21:0016/02/2026
weather icon
6° / 6°°C 0 mm 0% 18 Km/h 77 % 1002 hPa 0 mm/h
Weather from OpenWeatherMap

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Yritysdelegaatio suuntaa Orpon kanssa New Delhiin – Asiantuntija paljastaa Suomen kilpailuvaltin Intian markkinoilla
Uutiset | 16.2.2026 10:15
Hallituksen leikkaukset pian voimaan: Yksin asuvan toimeentulotuen perusosasta höylätään lähes 20 euroa, yksinhuoltajan tuesta lähes 15 euroa
Uutiset | 16.2.2026 10:07
Big air -karsinnassa kaatunut Lajunen yön sairaalassa
Uutiset | 16.2.2026 10:00
Autot | Mercedes-Benz W123 oli kuin pankkiholvi pyörillä – mutta ohitukseen piti valmistautua jo edellisessä pitäjässä
Uutiset | 11.2.2026 21:09
Maailman vaarallisin juusto? Tämän herkun syöminen voi johtaa hirvittäviin seurauksiin
Uutiset | 12.2.2026 22:13
Tutkimus: Tämä määrä kahvia päivässä voi alentaa dementiariskiä lähes viidenneksellä
Uutiset | 10.2.2026 21:35

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Kauppa päättää ruoan hinnasta
Mielipide | 13.2.2026 12:28
Lukijalta: Eläkkeitä pitää korottaa eikä leikata
Mielipide | 13.2.2026 10:36
Lukijalta: Hyvin edennyt Pohjoisen ohjelma tarvitsee jatkon
Mielipide | 13.2.2026 10:21
Lukijalta: Nuorille työtä Pohjois-Karjalasta
Mielipide | 12.2.2026 13:00
Lukijalta: Eläkeläiset ovat jo osallistuneet talkoisiin
Mielipide | 11.2.2026 10:45
Lukijalta: Sukupolvien välinen sopimus horjuu
Mielipide | 10.2.2026 9:55
Lukijalta: Keskittämispolitiikalle on vaihtoehto
Mielipide | 9.2.2026 15:05
Lukijalta: Eläkkeitä pitää korottaa eikä leikata
Mielipide | 13.2.2026 10:36

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Mikko Polvinen tyrmää Kainuun rintasyöpäleikkausten siirtämisen Ouluun – ”Olisi häpeällinen virhe”
Uutiset | 14.2.2026 15:53
Keskustakolmikko: Onko Puolustusvoimille annettu Räjähdekeskusta koskeva selvityspyyntö?
Uutiset | 13.2.2026 10:07
Keskustanuoret: Luovan alan tekijöiden asemasta on huolehdittava – ”Tarvitsemme näkyviä toimia”
Uutiset | 13.2.2026 9:28
Keskustakolmikko: Onko Puolustusvoimille annettu Räjähdekeskusta koskeva selvityspyyntö?
Uutiset | 13.2.2026 10:07
Keskustanuoret: Nuoria ei voi pakottaa ottamaan lainaa arjesta selviytymiseen
Uutiset | 10.2.2026 15:03
Mikko Polvinen tyrmää Kainuun rintasyöpäleikkausten siirtämisen Ouluun – ”Olisi häpeällinen virhe”
Uutiset | 14.2.2026 15:53
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste