Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Brexit
Euroopan parlamentti lauloi briteille jäähyväiseksi. Suomalaismepit Eero Heinäluoma, Elsi Katainen ja Mauri Pekkarinen pitävät edessä olevia neuvotteluja kumppanuudesa hankalina.

"Kyllä tämä on haikea hetki" – Suomalaismepit jäävät kaipaamaan Britanniaa

Edessä on hankala vääntö uudesta kumppanuudesta, Elsi Katainen, Eero Heinäluoma ja Mauri Pekkarinen arvioivat
Pekka Pohjolainen 31.1.2020 16:30, muokattu 31.1.2020 16:48
a– a+
Brexit

Britannian 47 vuotta kestänyt taival Euroopan unionissa on keskiyöllä ohi.

Jo keskiviikkona Euroopan parlamentin istunnossa koettiin keskiviikkona haikea ja historiallinen hetki, kun parlamentti hyvästeli brittiläiset jäsenensä tunnetulla skotlantilaisella kansanlaululla Auld Lang Syne. Kappaleella on englanninkielisessä maailmassa tapana hyvästellä ystäviä ja vaihtaa aikakausia.

Keskustan europarlamentaarikko Elsi Katainen oli laulamassa muiden mukana. Kataisen mukaan tilanteessa oli paljon tunnetta mukana.

– Skottimeppi itki ihan hillittömästi ja häntä halattiin siinä, Katainen kertoo.

Myös SDP:n meppi Eero Heinäluoma myöntää liikuttuneensa tilanteessa.

– Se oli kappale historiaa ja siinä oli myös vähän sellaista avioeron tunnelmaa.

Heinäluoman mukaan britit ovat olleet kokoaan isompi porukka parlamentin sisällä. Vaikka maa tuli aikoinaan unioniin myöhässä, brittien mielipiteitä, paneutumista ja kykyä hoitaa yhteisiä asioita on arvostettu.

– Kyllä tämä on haikea hetki, hän myöntää.

Heinäluoman mukaan vielä ei myöskään oikein tiedetä, mitä kaikkea brexitistä seuraa, sillä Britannian ja EU:n välinen uusi suhde on vielä rakentamatta.

– Siinä tulee varmasti vaikeita kohtia, erityisesti sisämarkkinoiden toimivuuden ja muun muassa työntekijöiden oikeuksien ja ympäristönormien kannalta.

Brittien ero vaikuttaa Heinäluoman mukaan myös unionin sisällä.

– Varmaan Ranskan rooli tulee korostumaan ja ranskalaisethan ovat nyt jo hakeneet isompaa roolia tässä viimeisen vuoden aikana.

Heinäluoma arvioi, että EU:n poliittinen painopiste liikahtaa myös hieman etelään Britannian poistumisen myötä.

– Sillä on vaikutuksia myös EU:n sisäiseen dynamiikkaan. Ja Suomi tietysti menettää tässä EU-maiden sisällä yhden tärkeän ystävän, jonka kanssa meillä on paljon samanlaista ajattelua.

Heinäluoma uskoo brexitin vaikuttavan myös Britannian sisäiseen kehitykseen. Hän pitää ilmeisenä, että Skotlannissa voimistuu halu itsenäistyä.

Myös Irlannin yhdistyminen saattaa nousta jälleen keskusteluun, Heinäluoma arvioi. Lähtö EU:sta tulee hänen mukaansa repimään Yhdistynyttä Kuningaskuntaa, mikä näkyy varmasti jo seuraavan vuoden tai kahden aikana.

Britanniasta on ounasteltu unionille aggressiivista verokilpailijaa. Myös Heinäluomaa asia huolettaa.

Jos ja kun osa bisnesmaailmaa siirtyy ja on jo siirtynyt manner-Euroopan puolelle, saattaa ajatus kilpailuedun rakentamisesta verotuksella Heinäluoman mukaan voimistua.

– Kun toryt (konservatiivit) ovat niskan päällä, niin ajatus menee herkästi varmaan tähän veropuoleen.

Toisaalta veronalennusten tielle lähteminen ei Heinäluoman mukaan ole aivan helppoa, sillä pääministeri Boris Johnsonin esittämä mittava panostus terveydenhuollon uudistukseen pitäisi rahoittaa jotenkin.

Heinäluoma muistuttaa kuitenkin, että brittien on ensin neuvoteltava EU:n kanssa uusi sopimus.

– Lyhyellä aikavälillä tässä tuskin tapahtuu mitään aggressiivista. Mutta mikä on sitten tilanne sen jälkeen kun uusi sopimus on tehty, sen perään voi kysyä.

Keskustan Mauri Pekkarinen huomauttaa, että jos Britannia lähtee aggressiivisen verokilpailun tielle, EU:n kanssa tulee tenkkapoo eteen ja vapaakaupan edut jäävät saamatta.

EU neuvottelee Pekkarisen mukaan myös niin, ettei brittejä päästetä nyhtämään rusinoita pullasta asia kerrallaan. Sopimus syntyy vasta, kun kaikista tärkeistä asioista on sovittu.

– Esimerkiksi se, että he saisivat protektionistisen suojan omalle tuotannolleen ja voisivat tuoda sitä vapaakaupan periaatteella ilman tullirajoja meille, ei käy.

Elsi Kataisen mukaan seuraavan 11 kuukauden aikana on sovittavana todella isoja ja vaikuttavia asioita kauppasopimuksista kansalaisoikeuksiin. Normaalisti pelkistä kauppasopimuksistakin neuvotellaan vuosia, hän muistuttaa.

Kataisen mukaan sitä, kuinka britit unionin ulkopuolella pärjäävät, on vaikea ennakoida.

– Aika näyttää, toki he voivat ehkä notkeammin tehdä kauppasopimuksia tai jotakin muita ratkaisuja kuin osana EU:ta. Mutta toisaalta he menettävät myöskin sen neuvotteluvoiman, joka EU:lla on vaikkapa niinkin isojen neuvottelukumppanien kuin Mercosur-maiden kanssa, keskustameppi pohtii.

Kataisen mukaan brittien lähtö heikentää ilman muuta unionia, vaikka jäljelle jäävää unionia se ehkä toisaalta tiivistääkin.

Joka tapauksessa Britannian poistuminen on Kataisen mukaan hirvittävän iso pettymys ja menetys, jonka seuraukset ovat taloudellisesti, sosiaalisesti, kulttuurisesti, tieteellisesti ja poliittisesti arvaamattomat.

– Me olemme kuitenkin menettäneet järkevän, monella tavalla suuren jäsenmaan tästä yhteisöstä. Minulla on ihan semmoinen epäuskoinen olo, että voiko tämä olla tottakaan. Mutta kyllä se nyt on, ei mahda mitään.

Pekkarinen ei halua jäädä enää murehtimaan ja märehtimään asiaa, vaan katsoo eteenpäin.

– Kyllä me pärjätään. Kyllä tämä lähtö EU:llekin on pohdinnan paikka, että toimiiko tämä EU nyt sillä tavalla, kuin sen pitäisi toimia.

Keskustameppi huomauttaa myös, että Britannian sitoutuminen unioniin ei ollut aina aivan sataprosenttista, vaikka se todella merkittävä yhteisön jäsen olikin.

– Kyllähän UK on ollut vähän kaiken aikaa sekä EU:ssa että ulkopuolella, hän muistuttaa.

Lue myös

Valtiovaraiministeri Katri Kulmuni Britannian EU-erosta: "Brexit on EU:lle totisen itsetutkiskelun paikka"

Keskustan puheenjohtaja, valtiovarainministeri Katri Kulmuni on kommentoinut ensi yönä tapahtuvaa Britannia EU-eroa Facebook-postauksessaan. Kulmunin...
31.1.2020 9:51

"Bye-bye EU" – brexitin kannattajien riemu raikui jo iltapäivällä Lontoossa, kun EU-erosta oli tulossa totta

Brexit jakaa brittejä, ja toisille eron hetki oli täynnä alakuloa. Pääministeri Boris Johnsonin odotettiin vetoavan yhtenäisyyden puolesta puheessaan kansakunnalle.
31.1.2020 19:34

Brexit uhkaa EU:n yhteisen ulkopolitiikan tehokkuutta

Britannia on ollut unionin yhteisen pakotepolitiikan aktiivinen muotoilija.
31.1.2020 13:36

Aihetunnisteet

Brexit EU

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Punatähtinen superhävittäjä puhkaisi reiän rautaesirippuun – neuvostopilotin huima loikkaus toi länsitiedustelulle ennenaikaisen joulun 1976
Uutiset | 20.12.2025 21:20
Rotat pyrkivät nyt sisälle – ”Vahingot alkavat tyypillisesti nakertamisesta”
Uutiset | 19.12.2025 22:35
Nyt tuli lohduton sääennuste
Uutiset | 20.12.2025 17:47
Kelan pääjohtaja Lasse Lehtonen on palannut lauantaina ambulanssilennolla Suomeen – työmatkalla todettiin vakava sairaus
Uutiset | 16.12.2025 18:22
Superbakteeriin löytyi uusi lääke – “Valtava käännekohta”
Uutiset | 16.12.2025 22:15
Puolalaiset varjelivat ihmeasettaan suurena sotasalaisuutena – saksalaiset eivät käsittäneet, mikä heihin iski
Uutiset | 16.12.2025 21:40
Varoitus: Nyt on pelissä Puolan itsenäisyys
Uutiset | 18.12.2025 20:15
Varo silmälasien kanssa jouluna
Uutiset | 20.12.2025 21:31
Käytätkö sinäkin näitä usein? – Voi aiheuttaa merkittävää terveystaakkaa
Uutiset | 20.12.2025 21:59
Kokaiini halpenee ja leviää uusiin ryhmiin – ”Ensimmäisiä viitteitä on jo nähty”
Uutiset | 20.12.2025 19:52
Puolalaiset varjelivat ihmeasettaan suurena sotasalaisuutena – saksalaiset eivät käsittäneet, mikä heihin iski
Uutiset | 16.12.2025 21:40
Varoitus: Nyt on pelissä Puolan itsenäisyys
Uutiset | 18.12.2025 20:15
Punatähtinen superhävittäjä puhkaisi reiän rautaesirippuun – neuvostopilotin huima loikkaus toi länsitiedustelulle ennenaikaisen joulun 1976
Uutiset | 20.12.2025 21:20
Rotat pyrkivät nyt sisälle – ”Vahingot alkavat tyypillisesti nakertamisesta”
Uutiset | 19.12.2025 22:35
Saksan Merziltä rajua puhetta Putinista: ”Ei pysähdy”
Uutiset | 15.12.2025 22:02
Joulun hittilahja on aiheuttanut kodeissa kalliita vahinkoja – jopa lattia voi olla tarpeen uusia
Uutiset | 14.12.2025 15:40
Superbakteeriin löytyi uusi lääke – “Valtava käännekohta”
Uutiset | 16.12.2025 22:15
Ranskasta vaatimus: Alueluovutuksista ei voi neuvotella ennen Ukrainan vankkoja turvatakuita
Uutiset | 16.12.2025 11:15
Miksi ihmeessä miesten yleisintä syöpää ei seulota? – Näin asiantuntija perustelee
Uutiset | 14.12.2025 14:04
Taiwan: USA hyväksynyt jättimäisen asekaupan
Uutiset | 18.12.2025 10:01
Puolalaiset varjelivat ihmeasettaan suurena sotasalaisuutena – saksalaiset eivät käsittäneet, mikä heihin iski
Uutiset | 16.12.2025 21:40
Pohjois-Korean kouluihin uusi pakollinen kieli
Uutiset | 27.11.2025 22:04
Tutkimus: Tämä naposteltava parantaa muistia
Uutiset | 3.12.2025 23:10
Jyrähdys Saksasta: Nyt alkaa olla kiire
Uutiset | 28.11.2025 21:15
Tyrmistys leviää Venäjällä: Ex-taistelijat pettyivät raskaasti
Uutiset | 2.12.2025 21:04
Selkkaus ydinsukellusveneiden tukikohdan yllä – Ranska avasi tulen
Uutiset | 5.12.2025 14:35
Rankka tauti lähti leviämään talven kynnyksellä: ”Ennennäkemätöntä”
Uutiset | 17.11.2025 23:10
Nyt tuli Kremlistä kylmä suihku: ”Ei myönnytyksiä”
Uutiset | 26.11.2025 14:50
Rajun taudin aalto uhkaa iskeä: ”Vaarallinen tilanne”
Uutiset | 11.12.2025 22:25
Varoitus: Nyt on pelissä Puolan itsenäisyys
Uutiset | 18.12.2025 20:15

Uusimmat

Tutkijat löysivät kuusi dementian varhaista varoitusmerkkiä – katso lista
Uutiset | 21.12.2025 22:02
Asiantuntija: Varo tätä yleistä tapaa joulupöydässä
Uutiset | 21.12.2025 21:31
Kysely paljastaa: Näille päiville on luvassa eniten ruuhkaa joululiikenteessä
Uutiset | 21.12.2025 21:01
Kysely: Näin suomalaiset aikovat syödä ensi vuonna
Uutiset | 21.12.2025 20:30
Suomalaiset stressaantuvat joulusta, mutta toisin on tanskalaisilla – tästä ero johtuu
Uutiset | 21.12.2025 19:16
Entinen ministeri ja kansanedustaja Taisto Tähkämaa on kuollut
Uutiset | 21.12.2025 14:06
Yhä useampi ostaa ruusunsa marketista – Onko kukkakaupoilla enää tulevaisuutta?
Uutiset | 21.12.2025 9:04
Hätkähdyttävä luku julki – jopa kolme miljardia ihmistä kärsii samasta kivusta
Uutiset | 20.12.2025 22:56
Käytätkö sinäkin näitä usein? – Voi aiheuttaa merkittävää terveystaakkaa
Uutiset | 20.12.2025 21:59
Varo silmälasien kanssa jouluna
Uutiset | 20.12.2025 21:31
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Asiantuntijat komppaavat Kaikkosen avausta: ”Tässä on todella vaarallinen pommi rakentumassa”
Uutiset | 13.12.2025 10:31
Susikiista ryöpsähti kansanedustajien välille: ”Helppo huudella Helsingin lähiöstä”
Uutiset | 10.12.2025 18:00
Miksi apteekkilakiuudistusta vastustetaan niin kiivasti? Ongelmakohtien lista on pitkä ja huolestuttava
Uutiset | 10.12.2025 13:23

Päivän sää

loader-image
Lontoo, GB
04:04, 22/12/2025
weather icon 9°C
Daily Forecast Ennuste
Today 06:0022/12/2025
weather icon
10° / 11°°C 0 mm 0% 13 Km/h 92 % 1005 hPa 0 mm/h
Today 09:0022/12/2025
weather icon
10° / 11°°C 0 mm 0% 7 Km/h 88 % 1007 hPa 0 mm/h
Today 12:0022/12/2025
weather icon
12° / 12°°C 0 mm 0% 7 Km/h 83 % 1008 hPa 0 mm/h
Today 15:0022/12/2025
weather icon
10° / 10°°C 0 mm 0% 6 Km/h 86 % 1009 hPa 0 mm/h
Today 18:0022/12/2025
weather icon
9° / 9°°C 0 mm 0% 8 Km/h 89 % 1010 hPa 0 mm/h
Weather from OpenWeatherMap

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Tutkijat löysivät kuusi dementian varhaista varoitusmerkkiä – katso lista
Uutiset | 21.12.2025 22:02
Asiantuntija: Varo tätä yleistä tapaa joulupöydässä
Uutiset | 21.12.2025 21:31
Kysely paljastaa: Näille päiville on luvassa eniten ruuhkaa joululiikenteessä
Uutiset | 21.12.2025 21:01
Puolalaiset varjelivat ihmeasettaan suurena sotasalaisuutena – saksalaiset eivät käsittäneet, mikä heihin iski
Uutiset | 16.12.2025 21:40
Varoitus: Nyt on pelissä Puolan itsenäisyys
Uutiset | 18.12.2025 20:15
Punatähtinen superhävittäjä puhkaisi reiän rautaesirippuun – neuvostopilotin huima loikkaus toi länsitiedustelulle ennenaikaisen joulun 1976
Uutiset | 20.12.2025 21:20

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Koko Suomi yhden puolueen vankina
Mielipide | 19.12.2025 13:50
Lukijalta: Digitalisaatio ei saa tehdä vanhenevasta väestöstä toisen luokan kansalaisia
Mielipide | 18.12.2025 15:12
Lukijalta: Tuetut lomat eivät ole ylellisyystuote
Mielipide | 18.12.2025 14:56
Lukijalta: Osaamisesta, yrittäjyydestä ja teknologiasta kasvua koko Suomeen
Mielipide | 17.12.2025 15:08
Lukijalta: Vanhenevaan hävittäjään lastattu liikaa toiveita
Mielipide | 15.12.2025 13:48
Lukijalta: Suomen ei kannata antaa aseita putinilaisille historiantulkinnoille
Mielipide | 16.12.2025 13:22
Lukijalta: Kelan kuntoutuspsykoterapia säilytettävä
Mielipide | 23.10.2025 13:17
Lukijalta: Keskustan vahvuus ei ole poukkoilu vaan periaatteellinen keskellä oleminen
Mielipide | 15.12.2025 13:50

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Niina Örn Varsinais-Suomen Keskustan toiminnanjohtajaksi 
Keskusta | 19.12.2025 13:04
”Musta maanantai suomalaiselle väyläpolitiikalle”– keskustan Ovaska katsoo hallituksen epäonnistuneen liikennepolitiikan ytimessä
Uutiset | 16.12.2025 16:16
Kurvinen syyttää hallitusta keskituloisten hylkäämisestä: ”Tämä on giga-luokan virhe”
Uutiset | 15.12.2025 10:59
”Musta maanantai suomalaiselle väyläpolitiikalle”– keskustan Ovaska katsoo hallituksen epäonnistuneen liikennepolitiikan ytimessä
Uutiset | 16.12.2025 16:16
Kurvinen syyttää hallitusta keskituloisten hylkäämisestä: ”Tämä on giga-luokan virhe”
Uutiset | 15.12.2025 10:59
Keskustanaiset kannustaa naisia pyrkimään eduskuntavaaliehdokkaiksi
Uutiset | 15.12.2025 9:24
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste