Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka

Orpo uudenvuoden tervehdyksessään: Hallitus leikkaa lisää, jos EU niin suosittelee

31.12.2025 2:00
Lue lisää 
Päiväkotimaksut
Kunnat hyvittävät päiväkotimaksuja perheille sulun ajalta. (Kuva: Linda Manner / Lehtikuva)

Kunnat kuuntelivat hallitusta: päiväkotimaksuja jätetään perimättä lähes kaikkialla

Osa kunnista vaatii hyvitystä varten pitkän ja yhtäjaksoisen poissaolon, toiset hyvittävät yksittäisetkin päivät.
Anne Salomäki - STT 5.4.2020 12:00, muokattu 5.4.2020 13:59
a– a+
Päiväkotimaksut

Ylivoimaisesti suurin osa kunnista jättää päivähoitomaksut perimättä koronaviruskriisin ajalta, jos lapsia hoidetaan kotona.

Kuntaliiton opetus- ja kulttuuriyksikön kehittämispäällikkö Jarkko Lahtinen kertoo, ettei hänen tietoonsa ole tullut yhtäkään kuntaa, joka olisi ilmoittanut jättävänsä poissaoloja hyvittämättä.

Maan hallitus ilmoitti aiemmin suosittelevansa, että kunnat jättäisivät varhaiskasvatuksen asiakasmaksut perimättä poikkeustilanteen vuoksi silloin, kun huoltajat hoitavat lapsensa itse. Kotihoitoa hallitus suosittelee aina kun se on mahdollista.

Kuntaliittoon on tullut kunnilta paljon kysymyksiä maksuhyvitysten käytännön toteutuksesta.

– Siitä voi vetää karkean johtopäätöksen, että suurin osa on jo tehnyt päätöksen hyvittämisestä ja loputkin sen aikovat tehdä, Lahtinen sanoo.

Vaikka kunta ei olisi vielä ilmoittanut hyvityksistä, se ei tarkoita, ettei päätöstä aiota tehdä. Lahtinen huomauttaa, että asiasta päättävät esimerkiksi sivistyslautakunnat eivätkä virkamiehet, joten ratkaisuja tehdään jälkijättöisestikin.

Toimintatavat tilanteessa vaihtelevat kunnittain. Myös päätöksenteon nopeudessa on eroja. Esimerkiksi Kirkkonummella Uudellamaalla uusista käytännöistä päätetään vasta pääsiäisen jälkeen.

Kuntaliiton Lahtisen mukaan osa kunnista hyvittää yhdenkin päivän poissaolot päivähoidosta, mutta yleisimmältä vaikuttaa se, että lapselta edellytetään pidempää yhtäjaksoista poissaoloa, jonka ajalta hyvityksen saa.

Lahtinen huomauttaa, ettei nopeasti edenneeseen tilanteeseen ole kukaan ehtinyt varautua. Jos siis esimerkiksi maaliskuun osalta lasku oli lähetetty jo ennen poikkeustoimia, maksuja todennäköisesti hyvitetään jälkikäteen esimerkiksi antamalla vastaava määrä alennusta seuraavassa laskussa.

Lahtinen kertoo monien kuntien esittäneen vahvan toiveen yksityisille palveluntuottajille, jotta nämä jättäisivät omavastuuosuudet perimättä.

Kunnat ovatkin kyselleet Kuntaliitolta myös toimintamalleja tilanteisiin, joissa yksityinen palveluntuottaja hyvittää omavastuuosuuksia ja kunta pohtii menetysten korvaamista yritykselle.

Lahtisen mukaan asiaa tarkastellaan yrityskohtaisesti, koska monet yksityiset palveluntuottajat ovat myös ilmoittaneet esimerkiksi yt-neuvotteluista.

Suomen suurin yksityinen päiväkotiketju Touhula on päättänyt toimia hallituksen suosituksen mukaisesti.

Toimitusjohtaja Minna Elomaa kertoo STT:lle, että sekä palvelusetelikunnissa että yksityisen hoidon tuen kunnissa asiakasmaksut hyvitetään, jos lapsi on maaliskuun 18. päivän jälkeen poissa päiväkodista yhtäjaksoisesti vähintään kahden viikon ajan.

Jonkinlaisia eroja Touhulan päiväkotien välillä on riippuen siitä, miten asiakasmaksu rakentuu ja millaisia ratkaisuja kunnat ovat tehneet.

Touhula on myös ilmoittanut sopeuttavansa toimintansa poikkeusoloihin, sillä sen päiväkodeissa lapsia on noin viidesosa normaalioloihin verrattuna. Torstaina päättyneet yt-neuvottelut koskivat koko henkilöstöä, ja ratkaisut mahdollisista lomautuksista tehdään pikapuoliin.

– Päiväkodit ovat edelleen auki, joten katsomme lakisääteisen henkilöstömäärän kuntoon, Elomaa kertoo.

Pilke päiväkodit -ketjun markkinointi- ja viestintäjohtaja Kirsi Ristaniemi sanoo, että ketju toimii asiakasmaksujen osalta kunkin kunnan linjan mukaisesti.

Asiakasmaksut siis hyvitetään samoilla perusteilla kuin kunta hyvittää ne omille päiväkotiasiakkailleen. Pilkkeellä on useita kymmeniä kuntakumppaneita.

Myös Pilke ilmoitti maaliskuussa aloittavansa yt-neuvottelut varotoimenpiteenä. Päätökset mahdollisista lomautuksista tehdään Ristaniemen arvion mukaan lähipäivinä.

Norlandia Päiväkotien toimitusjohtaja Olli Lehtisalo kertoo STT:lle sähköpostitse, että poissaoloajan maksuja hyvitetään asiakkaille. Malli vaihtelee kunnittain, ja linjauksia on tehty samalla kun kunnat ovat ilmoittaneet omistaan.

Lehtisalon mukaan Norlandia ei ole tehnyt päätöksiä esimerkiksi lomautuksista tai vastaavista toimenpiteistä. Hän pitää todennäköisenä, ettei henkilöstövaikutuksia voida kuitenkaan kokonaan välttää.

Jotkin kunnat tekivät päätöksen maksujen hyvittämisestä alun perin 13. huhtikuuta asti. Nyt kun hallitus on jatkanut poikkeustoimia vielä kuukaudella, Lahtinen uskoo suurimman osan kunnista jatkavan myös päivähoitomaksuissa samalla linjalla.

– Jotkin kunnat ovat tehneet avoimen päätöksen, joka on voimassa niin kauan kuin tilanne jatkuu, Lahtinen kertoo.
Lahtinen huomauttaa, että taloudellinen isku on kunnille iso.

Opetus- ja kulttuuriministeriön maaliskuun lopulla teettämän kyselyn mukaan varhaiskasvatuksessa on ollut läsnä hieman reilut 20 prosenttia lapsista. Kyselyyn osallistui tuolloin 141 kuntaa.  
   

Suositus koskee myös erityisen tuen saaneita ja pidennetyn oppivelvollisuuden piirissä olevia oppilaita, joilla on oikeus lähiopetukseen tarvittaessa.

Kunnille tehdyssä kyselyssä kartoitettiin varhaiskasvatukseen ja lähiopetukseen osallistuneiden lasten määriä. ¿¿ pic.twitter.com/mkR9CLlCxX

— Opetus- ja kulttuuriministeriö (@okmfi) April 1, 2020

Lue myös

Orpo kaapelirikosta STT:lle: Tästä alkaa valitettavasti tulla rutiinia

Pääministeri Petteri Orpo (kok.) kertoo STT:lle, että tämän hetkisen tiedon perusteella Suomenlahdella sattunut...
31.12.2025 14:57

Reseptilääkkeiden hinnat halpenevat vuodenvaihteessa – katso esimerkit

Hintoja laskevat reseptilääketaksan leikkaus ja lääkkeiden alv-muutos.
31.12.2025 14:53

SDP:n Tuppurainen löysi pääministerin puheesta sote-lupauksen – "Orpo on vastannut opposition ehdotukseen myöntävästi"

Opposition vaatimus parlamentaarisesta sote-työryhmästä sai vastakaikua pääministeri Petteri Orpon (kok.) uudenvuoden tervehdyksessä. Asian...
31.12.2025 14:42

Aihetunnisteet

Koronavirus kunnat

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Helppo seikka ehkäisee muistisairauksia – Erityisesti tässä iässä
Uutiset | 29.12.2025 22:13
Kaikkonen: Työnhaun pakkomallista päästävä eroon, yrittäjät hukkuvat hakemuksiin
Uutiset | 30.12.2025 14:04
S-ryhmän data paljastaa uuden villityksen suomalaisten ostoskoreissa
Uutiset | 30.12.2025 22:26
Tältä näyttää sähkön hinta ensi vuonna – ”Herkkyyttä on”
Uutiset | 29.12.2025 21:06
HUS varoittaa: Yleistyvät etenkin lapsilla
Uutiset | 30.12.2025 21:31
Miten on mahdollista, että Vaahteramäen Eemeli on kännissä supersuositussa lastenkirjassa? – Tutkija selittää
Uutiset | 26.12.2025 9:01
Ihmisen puheääni paljastaa arkaluontoisia tietoja – professori varoittaa riskeistä
Uutiset | 30.12.2025 17:14
IL: Venäjä myönsi Ano Turtiaiselle pakolaisstatuksen, ei poliittista turvapaikkaa
Uutiset | 30.12.2025 13:04
Lihavuuslääkkeet vai leikkaus? Tutkimus antoi tyhjentävän vastauksen 
Uutiset | 30.12.2025 23:39
Alkoholin ja tupakan verotus kiristyy
Uutiset | 30.12.2025 12:00
Historia | Vuosisadan kylmin joulu hyydytti Suomen 30 vuotta sitten
Uutiset | 24.12.2025 3:20
Miten on mahdollista, että Vaahteramäen Eemeli on kännissä supersuositussa lastenkirjassa? – Tutkija selittää
Uutiset | 26.12.2025 9:01
Varoitus suositusta makeutusaineesta: Haitallinen sydämelle ja aivoille
Uutiset | 25.12.2025 21:25
Kyiv Independent: Ukraina iskenyt tärkeälle petrokemian tehtaalle Venäjällä
Uutiset | 23.12.2025 11:30
Helppo seikka ehkäisee muistisairauksia – Erityisesti tässä iässä
Uutiset | 29.12.2025 22:13
Tutkijat löysivät kuusi dementian varhaista varoitusmerkkiä – katso lista
Uutiset | 21.12.2025 22:02
Kaikkonen: Työnhaun pakkomallista päästävä eroon, yrittäjät hukkuvat hakemuksiin
Uutiset | 30.12.2025 14:04
Piispa Teemu Laajasalo varoittaa: Mikään osapuoli ei ole vapaa toisten demonisoimisesta
Uutiset | 25.12.2025 10:00
Tältä näyttää sähkön hinta ensi vuonna – ”Herkkyyttä on”
Uutiset | 29.12.2025 21:06
Myyttinen rajatunturi tunnetaan Joulupukin kotina – mutta miten se sellaiseksi päätyi?
Uutiset | 24.12.2025 9:15
Historia | Vuosisadan kylmin joulu hyydytti Suomen 30 vuotta sitten
Uutiset | 24.12.2025 3:20
Tutkijat löysivät kuusi dementian varhaista varoitusmerkkiä – katso lista
Uutiset | 21.12.2025 22:02
Puolalaiset varjelivat ihmeasettaan suurena sotasalaisuutena – saksalaiset eivät käsittäneet, mikä heihin iski
Uutiset | 16.12.2025 21:40
Punatähtinen superhävittäjä puhkaisi reiän rautaesirippuun – neuvostopilotin huima loikkaus toi länsitiedustelulle ennenaikaisen joulun 1976
Uutiset | 20.12.2025 21:20
Tutkimus: Tämä naposteltava parantaa muistia
Uutiset | 3.12.2025 23:10
Miten on mahdollista, että Vaahteramäen Eemeli on kännissä supersuositussa lastenkirjassa? – Tutkija selittää
Uutiset | 26.12.2025 9:01
Tyrmistys leviää Venäjällä: Ex-taistelijat pettyivät raskaasti
Uutiset | 2.12.2025 21:04
Selkkaus ydinsukellusveneiden tukikohdan yllä – Ranska avasi tulen
Uutiset | 5.12.2025 14:35
Rajun taudin aalto uhkaa iskeä: ”Vaarallinen tilanne”
Uutiset | 11.12.2025 22:25
Varoitus: Nyt on pelissä Puolan itsenäisyys
Uutiset | 18.12.2025 20:15

Uusimmat

Orpo kaapelirikosta STT:lle: Tästä alkaa valitettavasti tulla rutiinia
Uutiset | 31.12.2025 14:57
Reseptilääkkeiden hinnat halpenevat vuodenvaihteessa – katso esimerkit
Uutiset | 31.12.2025 14:53
SDP:n Tuppurainen löysi pääministerin puheesta sote-lupauksen – ”Orpo on vastannut opposition ehdotukseen myöntävästi”
Uutiset | 31.12.2025 14:42
Uuttavuotta vietetään ympäri Suomen kireässä pakkasessa – Helsinkiin satoi ensilumi
Uutiset | 31.12.2025 13:43
Kaapelirikosta epäilty alus on otettu haltuun Suomenlahdella
Uutiset | 31.12.2025 13:21
Elisan merikaapeliyhteydessä häiriö Suomenlahdella
Uutiset | 31.12.2025 12:07
”Vauriot ovat laajoja” – Vaikeat sääolosuhteet hidastavat Hannes-myrskyn jälkien korjaamista
Uutiset | 31.12.2025 11:11
Yksityisen varhaiskasvatuksen työehtosopimus hyväksyttiin
Uutiset | 31.12.2025 10:28
Äitiysavustuksen arvo nousee huhtikuussa 210 euroon
Uutiset | 31.12.2025 9:49
Tankkaaminen oli vuonna 2025 halvempaa
Uutiset | 31.12.2025 9:11
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

”Täällä asuu todella paljon keskustalaisesti ajattelevia” – piiripomo uskoo keskustan nousevan Uudellamaalla
Uutiset | 27.12.2025 8:00
Miten on mahdollista, että Vaahteramäen Eemeli on kännissä supersuositussa lastenkirjassa? – Tutkija selittää
Uutiset | 26.12.2025 9:01
Piispa Teemu Laajasalo varoittaa: Mikään osapuoli ei ole vapaa toisten demonisoimisesta
Uutiset | 25.12.2025 10:00

Päivän sää

loader-image
Lontoo, GB
22:34, 31/12/2025
weather icon 0°C
Daily Forecast Ennuste
Tomorrow 00:0001/01/2026
weather icon
-1° / 0°°C 0 mm 0% 12 Km/h 91 % 1020 hPa 0 mm/h
Tomorrow 03:0001/01/2026
weather icon
-1° / -0°°C 0 mm 0% 15 Km/h 88 % 1019 hPa 0 mm/h
Tomorrow 06:0001/01/2026
weather icon
0° / 0°°C 0 mm 0% 19 Km/h 79 % 1016 hPa 0 mm/h
Tomorrow 09:0001/01/2026
weather icon
1° / 1°°C 0 mm 0% 19 Km/h 73 % 1012 hPa 0 mm/h
Tomorrow 12:0001/01/2026
weather icon
5° / 5°°C 0 mm 0% 18 Km/h 77 % 1011 hPa 0 mm/h
Weather from OpenWeatherMap

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Orpo kaapelirikosta STT:lle: Tästä alkaa valitettavasti tulla rutiinia
Uutiset | 31.12.2025 14:57
Reseptilääkkeiden hinnat halpenevat vuodenvaihteessa – katso esimerkit
Uutiset | 31.12.2025 14:53
SDP:n Tuppurainen löysi pääministerin puheesta sote-lupauksen – ”Orpo on vastannut opposition ehdotukseen myöntävästi”
Uutiset | 31.12.2025 14:42
Historia | Vuosisadan kylmin joulu hyydytti Suomen 30 vuotta sitten
Uutiset | 24.12.2025 3:20
Miten on mahdollista, että Vaahteramäen Eemeli on kännissä supersuositussa lastenkirjassa? – Tutkija selittää
Uutiset | 26.12.2025 9:01
Varoitus suositusta makeutusaineesta: Haitallinen sydämelle ja aivoille
Uutiset | 25.12.2025 21:25

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Joulurauha, kotirauha ja lasten kasvurauha luovat turvaa ja tulevaisuutta
Mielipide | 23.12.2025 10:27
Lukijalta: Kuluttajien heikko luottamus, tuottavuuden vaatimaton kehitys ja geopolitiikka talouskasvun jarruina
Mielipide | 23.12.2025 10:21
Lukijalta: Joulun toivelista yksinyrittäjälle
Mielipide | 23.12.2025 10:05
Lukijalta: Susilaki tuo maaseudun asukkaille oikeutta
Mielipide | 22.12.2025 15:10
Lukijalta: Joulun toivelista yksinyrittäjälle
Mielipide | 23.12.2025 10:05
Lukijalta: Ennusteeni eduskuntavaalien 2027 paikkajaosta
Mielipide | 13.10.2025 13:57
Lukijalta: Susilaki tuo maaseudun asukkaille oikeutta
Mielipide | 22.12.2025 15:10
Matematiikan ylioppilaskirjoituksista luopuminen olisi katastrofi – ehdotan niitä pakollisiksi
Mielipide | 5.10.2022 8:53

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Niina Örn Varsinais-Suomen Keskustan toiminnanjohtajaksi 
Keskusta | 19.12.2025 13:04
”Musta maanantai suomalaiselle väyläpolitiikalle”– keskustan Ovaska katsoo hallituksen epäonnistuneen liikennepolitiikan ytimessä
Uutiset | 16.12.2025 16:16
Kurvinen syyttää hallitusta keskituloisten hylkäämisestä: ”Tämä on giga-luokan virhe”
Uutiset | 15.12.2025 10:59
”Musta maanantai suomalaiselle väyläpolitiikalle”– keskustan Ovaska katsoo hallituksen epäonnistuneen liikennepolitiikan ytimessä
Uutiset | 16.12.2025 16:16
Hätämajoituksesta vaalikentille – Juha Hyrkäs antaa asunnottomuudelle kasvot
Uutiset | 15.1.2023 20:00
Niina Örn Varsinais-Suomen Keskustan toiminnanjohtajaksi 
Keskusta | 19.12.2025 13:04
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste