Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka

”Olkoon sitten niin” – Kansanedustaja Polvinen jättää perussuomalaiset

4.2.2026 10:59
Lue lisää 
Kuntavaalit
Jos peruspalvelut olisivat kunnossa, toisi se myös säästöjä, kun ihmiset eivät tarvitsisi niin paljon erikoissairaanhoitoa, uskoo Tapani Ervasti. (Kuva: Samuli Vänttilä)

Kun ihmisiltä viedään palvelut, he soittavat ambulanssin, sanoo ensihoitaja Tapani Ervasti – "Välillä aika turhaa rallia"

Keskustalaisilla riittäisi petrattavaa sosiaalisessa mediassa, alue- ja kuntavaaliehdokas sanoo
Samuli Vänttilä 16.2.2025 10:00, muokattu 19.2.2025 9:38
a– a+
Kuntavaalit

Ambulanssissa tiedetään nopeasti, jos jokin yhteiskunnan peruspalvelu ei oikein toimi. Sen ensihoitajana työskentelevä Tapani Ervasti sanoo laittaneensa merkille usein.

Pitkien työvuorojen aikana hän joutuu usein vastakkain elämän nurjan puolen kanssa. Asiakkailla on aina jokin hätä. On onnettomuuksia, kiireellisiä synnytyksiä, sairauskohtauksia.

Mutta entistä useammin on tilanteita, joissa Ervasti sanoo miettivänsä, että tähän olisi tarvittu jotain muuta kuin ambulanssia. Jo paljon aiemmin.

Yhä enemmän asiakkaina on mielenterveysongelmista kärsiviä ihmisiä, kaikenikäisiä. Yhä enemmän on yksinäisiä vanhuksia, jotka eivät vain selviä enää kotona. Kun he eivät saa apua muualta, he soittavat ambulanssin.

– Pahimmillaan ne ovat itsemurhayrityksiä. Asiakkaat saattavat avun saatuaan usein sanoa, että en ole saanut mistään apua enkä ole päässyt hoitoon, vaikka olen yrittänyt. Ne ovat surullisia tilanteita, Ervasti summaa.

Nyt Ervasti on ehdolla sekä kotikuntansa Muhoksen valtuustoon että Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialueen valtuustoon.

Kerta ei ole ensimmäinen. Hänellä on takanaan yksi kausi kunnanvaltuutettuna ja yksi kausi aluevaltuuston varajäsenenä.

Ambulanssityössä ei ole Ervastin mukaan sellaista sosiaali- ja terveyspuolen osa-aluetta, joka ei jollain tavalla olisi tullut vastaan. Ihmiselämässä myös hätätilanteiden kirjo on valtava.

Eri yksiköissä käydessään Ervasti usein juttelee sote-alan ammattilaisten kanssa.

– Väitän, että minulla on aika hyvä käsitys siitä, missä alalla mennään ja mikä milläkin puolella on pielessä.

Tapani Ervasti
Ambulanssissa elämän nurja puoli tulee usein vastaan, Tapani Ervasti sanoo. KUVA: Samuli Vänttilä

Kaikki tuntuu kiteytyvän siihen, miten perustason sote-palveluita on saatavilla. Ja usein juuri niitä on karsittu paljon etenkin maaseutumaisissa kunnissa ja kylissä, joissa Ervasti pääsääntöisesti työskentelee.

Ambulanssin soittaneen vanhuksen vaiva on saattanut olla alunperin melko pieni. Mutta jos hän ei ole päässyt lääkäriin, on vaiva kasvanut isoksi ongelmaksi.

Usein samat ikäihmiset tarvitsevat ambulanssia toistuvasti. Kun tarjolla ei ole osasto- tai palvelukotipaikkoja, lääkärit palauttavat heidät kotiin. Heikentynyttä toimintakykyä se ei kuitenkaan muuta. Kohta vanhukset tarvitsevat taas kyytiä päivystykseen.

– Näin ensihoitajan näkökulmasta se on välillä aika turhaa rallia. Jos vanhustenhoivaan laitettaisiin vähänkään enemmän resursseja ja hoitopaikkoja, ei tätä ajoa tarvitsisi tehdä lähellekään niin paljon.

Politiikkaan Ervasti lähti neljä vuotta sitten vähän sattumalta.

Muhoksella monien pikkulasten vanhempien mieliä kuohutti kunnan linjaus, jossa varhaiskasvatuksen palveluseteliä ei voinut saada yksityiseen päiväkotiin, vaikka julkisen puolen päiväkodit olivat ääriään myöten täynnä.

Ervastilla itsellään on kolme lasta. He saivat hyvää hoitoa perhepäivähoidossa, mutta päivähoidon tilanne suututti Ervastia siitä huolimatta. Eikä hän pelännyt sanoa mielipiteitään ääneen.

Lopulta paikalliset keskusta-aktiivit kysyivät häntä kuntavaaliehdokkaaksi. Ervasti päätti kokeilla ja meni heti läpi.

– Koko tämä varhaiskasvatuksen palveluseteli -asia henkilöityi minuun. Kävin sen puolesta valtuustossa eräänlaista väsytystaistelua ja lopulta kunta myönsi palvelusetelit myös yksityiselle puolelle. Se tuntui voitolta.

– Siksi haluan olla mukana jatkossakin. Näihin asioihin voi oikeasti vaikuttaa. Haluan olla muuttamassa vakiintuneita toimintamalleja, joita tehdään vaan siksi, koska niin on aina tehty, vaikka ne eivät toimisi yhtään.

Tapani Ervasti
Lapsiperheiden asiat ovat Tapani Ervastille tärkeitä kuntapolitiikassa. KUVA: Samuli Vänttilä

Ervasti tekee ensihoitajan työstään ja poliittisesta ajattelustaan usein sisältöä sosiaaliseen mediaan.

Hän kokee sen luontevaksi keinoksi viestiä ihmisten ja äänestäjien kanssa. Ervastin mukaan hänen näkemyksensä esimerkiksi Oulaskankaan yöpäivystyksen lakkauttamisesta ovat levinneet yllättävän laajalle.

Aktiivisuutta hän kaipaisi sosiaalisessa mediassa myös muilta keskustalaisilta. Siellä tila on tällä hetkellä aivan liikaa äärilaitojen kuten perussuomalaisten hallussa.

Ervasti huomauttaa, että etenkin nuoremmista äänestäjistä yllättävän moni tekee äänestyspäätöksensä puhtaasti sosiaalisen median pohjalta.

– Ymmärrän tavallaan, miksi perussuomalaisten älämölö uppoaa niin moneen. Keskustalla olisi paljon skarpattavaa. Vetävällä mutta asiallisella tyylillä voisi saada niitä äänestäjiä itselleen.

Mutta miksi Ervasti itse on valinnut juuri keskustan?

Ei ainakaan äidinmaidossa, sen hän sanoo heti kärkeen. Hänen vanhempansa eivät ole puoluepoliittisesti sitoutuneita.

Keskusta kuitenkin osui Ervastin omiin arvoihin. Erityisen tärkeänä hän pitää sitä, että yhteistyötä voi tehdä kaikkiin suuntiin.

– Se kultainen keskitie on usein vähän harmaa ja tylsä, mutta silti kaikkein paras ratkaisu. Minulle se oli luonnollinen valinta.

Pysy kärryillä politiikan käänteistä ja tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje täältä!

Lue myös

Halla-aho puuttui suomalaisten synkistelyyn: "Moni asia on meillä hyvin"

Suomalainen yhteiskunnallinen keskustelu ei täsmää tutkimuksiin, joiden mukaan Suomi on maailman onnellisin maa...
4.2.2026 14:20

Voisiko PS:stä potkittu Polvinen loikata keskustaan? – Näin Kaikkonen vastasi Iltalehdelle

Keskustan puheenjohtajalta Antti Kaikkoselta kysyttiin eduskunnassa keskiviikkona, onko perussuomalaisista erotettavalla kansanedustaja Mikko Polvisella...
4.2.2026 14:03

Presidentti Alexander Stubb: Yhdysvaltojen ulkopolitiikan arvot ovat ristiriidassa omiemme kanssa, sopeutuminen vie aikansa

Yhdysvaltain nykyhallinnon ulkopolitiikan taustalla on ideologia, joka on ristiriidassa omien arvojemme kanssa, katsoo...
4.2.2026 14:02

Aihetunnisteet

Alue- ja kuntavaalit Aluevaalit Keskusta Kuntavaalit Politiikka Sote Tapani Ervasti

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Kreml varoittaa: Vaarallinen hetki käsillä
Uutiset | 3.2.2026 13:07
Tässä on Suomen kielen pisin sana – erikoinen keksintö 1920-luvulta
Uutiset | 2.2.2026 21:00
Tältä näyttää loppuviikon sää
Uutiset | 3.2.2026 17:30
Fortumin osake painui äkisti rajuun laskuun
Uutiset | 3.2.2026 12:13
Nato: Uusi operaatio kriittisellä alueella
Uutiset | 3.2.2026 21:03
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
HS: Ruoka kallistuu entisestään hallituksen hankkeen vuoksi – ”Monilla on tosi tiukkaa muutenkin”
Uutiset | 2.2.2026 14:38
Helena Takalo joutui todella kuumottavaan tilanteeseen olympiavoittonsa jälkeen 50 vuotta sitten
Uutiset | 1.2.2026 20:00
15 tuntia vuodessa oli monille liikaa – kysely paljasti, mikä tappaa läheisyyden makuuhuoneissa
Uutiset | 2.2.2026 22:50
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Legendaarinen lentotukialus jonottaa jo naulatehtaalle – USS Nimitz toimi 50 vuotta maailmanpoliisin nyrkkinä
Uutiset | 27.1.2026 21:20
Kremlissä tyrmistys: Tulot sulavat
Uutiset | 29.1.2026 22:02
Polaaripyörre repeämässä kahtia – meteorologit varoittavat viikkoja kestävästä kylmyydestä
Uutiset | 27.1.2026 12:57
Merkittävä terveysriski ravintolaruoissa, kertoo tutkimus – Nämä annokset pahimmat
Uutiset | 29.1.2026 22:14
Kyiv Independent: Yhdysvallat katsoo, että Venäjä on joustanut neuvotteluissa
Uutiset | 27.1.2026 14:51
Saako lapsilisällä maksaa sähkölaskun? OP Media: Vastaus yllättää monet
Uutiset | 29.1.2026 20:22
Morris Marina kyhättiin museotekniikasta lakkovahtien varjossa – brittiauto muistetaan legendaarisen huonona, mutta kaupaksi se kävi
Uutiset | 31.1.2026 21:20
Huimaako? Tässä tilanteessa nopeasti lääkäriin
Uutiset | 25.1.2026 22:01
Varoitus hittilääkkeistä: Sadoilla raportoitu vakava sairaus
Uutiset | 1.2.2026 22:06
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Polaaripyörre repeämässä kahtia – meteorologit varoittavat viikkoja kestävästä kylmyydestä
Uutiset | 27.1.2026 12:57
Legendaarinen lentotukialus jonottaa jo naulatehtaalle – USS Nimitz toimi 50 vuotta maailmanpoliisin nyrkkinä
Uutiset | 27.1.2026 21:20
Keskustan Mehtälä: Valtavat sähkölaskut uhkaavat omakotitaloasujia – ”Hallitus töppäsi”
Uutiset | 10.1.2026 18:15
Tuhoaako tämän talven sää ensi kesän punkit? – Näin kommentoi asiantuntija
Uutiset | 12.1.2026 21:31
Brittikenraali: USA tuli ”hattu kourassa” pyytämään apua Afganistaniin
Uutiset | 24.1.2026 23:07
Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15
Grönlannista ei enää ole Tanskalle hyötyä, tanskalaistutkija sanoo – Tanska ei kuitenkaan voi myydä sitä
Uutiset | 8.1.2026 16:10
Unohda kalliit turistirysät – tässä ovat vuoden 2026 parhaat budjettikohteet
Uutiset | 5.1.2026 21:15
Tuore tutkimus haastaa treenimyytin: ”Nosta juuri niin kuin itse haluat”
Uutiset | 22.1.2026 22:21

Uusimmat

Halla-aho puuttui suomalaisten synkistelyyn: ”Moni asia on meillä hyvin”
Uutiset | 4.2.2026 14:20
Voisiko PS:stä potkittu Polvinen loikata keskustaan? – Näin Kaikkonen vastasi Iltalehdelle
Uutiset | 4.2.2026 14:03
Presidentti Alexander Stubb: Yhdysvaltojen ulkopolitiikan arvot ovat ristiriidassa omiemme kanssa, sopeutuminen vie aikansa
Uutiset | 4.2.2026 14:02
Selvitys: Eduskunnassa jonkin verran häirintää
Uutiset | 4.2.2026 13:54
Trump vetosi Putiniin sodan lopettamiseksi – Kremlistä tyly linjaus
Uutiset | 4.2.2026 13:30
Huoli heräsi: ”Säästöt revitään naisten selkänahasta”
Uutiset | 4.2.2026 13:23
Suomen suurimmalta vientialalta hyviä uutisia: tilauskertymät vahvistuneet merkittävästi
Uutiset | 4.2.2026 12:01
Kiinan Xi ja Putin keskustelevat tänään videopuhelun välityksellä
Uutiset | 4.2.2026 11:49
Japanissa ainakin 35 ihmistä on kuollut voimakkaissa lumisateissa – kokonaisia asuinalueita hautautunut
Uutiset | 4.2.2026 11:10
”Olkoon sitten niin” – Kansanedustaja Polvinen jättää perussuomalaiset
Uutiset | 4.2.2026 10:59
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Nouseeko ruuan hinta taas? – Keskustan Kalmari sysää vastuun ruokakaupoille: ”Ei ole mikään pakko”
Uutiset | 3.2.2026 8:59
Vanhanen kehottaa hautaamaan vanhat EU-asenteet – ”Keskustassa pitäisi uskaltaa”
Uutiset | 3.2.2026 21:50
Toimittajalta | Säästöpossut pysyvät hyllyn päällä – Orpon hallitus hukkasi suomalaisten luottamuksen
Uutiset | 2.2.2026 16:41

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Halla-aho puuttui suomalaisten synkistelyyn: ”Moni asia on meillä hyvin”
Uutiset | 4.2.2026 14:20
Voisiko PS:stä potkittu Polvinen loikata keskustaan? – Näin Kaikkonen vastasi Iltalehdelle
Uutiset | 4.2.2026 14:03
Presidentti Alexander Stubb: Yhdysvaltojen ulkopolitiikan arvot ovat ristiriidassa omiemme kanssa, sopeutuminen vie aikansa
Uutiset | 4.2.2026 14:02
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Legendaarinen lentotukialus jonottaa jo naulatehtaalle – USS Nimitz toimi 50 vuotta maailmanpoliisin nyrkkinä
Uutiset | 27.1.2026 21:20
Kremlissä tyrmistys: Tulot sulavat
Uutiset | 29.1.2026 22:02

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Voiko Natoon enää luottaa?
Mielipide | 3.2.2026 15:22
Lukijalta: Mummorallista arkkuralliin
Mielipide | 3.2.2026 14:59
Lukijalta: Perhepolitiikka ratkaisee Suomen tulevaisuuden
Mielipide | 3.2.2026 14:51
Lukijalta: Yliopistollisten sairaaloiden työnjako on keskustelun sokea piste 
Mielipide | 3.2.2026 14:47
Lukijalta: Auttakaa Anttia
Mielipide | 28.1.2026 9:39
Lukijalta: Kun Suomi pysähtyy – pohjoinen on ratkaisu
Mielipide | 30.1.2026 15:22
Lukijalta: Vanhustenhuollon kriisi ei ollut yllätys, vaan poliittinen valinta
Mielipide | 30.1.2026 11:34
Lukijalta: Ennusteeni eduskuntavaalien 2027 paikkajaosta
Mielipide | 13.10.2025 13:57

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Huoli heräsi: ”Säästöt revitään naisten selkänahasta”
Uutiset | 4.2.2026 13:23
Vanhanen kehottaa hautaamaan vanhat EU-asenteet – ”Keskustassa pitäisi uskaltaa”
Uutiset | 3.2.2026 21:50
Keskustan Kemppi huolestui tuoreista luvuista – ”Nyt olisi ryhtiliikkeen paikka”
Uutiset | 3.2.2026 12:44
Sähkö on nyt tosi kallista – Keskustan Mehtälä: ”Onko hallitus toteuttamassa kapasiteettimekanismin?”
Uutiset | 29.1.2026 10:16
HS: Hanna Kosonen jättää politiikan – ”Joku ämpäri on täynnä”
Uutiset | 3.2.2026 9:36
Kansanedustaja tilittää pettymystään: ”Aatteet hiipuivat, jäljelle jäi vain raha”
Uutiset | 30.1.2026 10:10
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste