Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Talous
Kuluttajien arvio oman talouden nykytilasta heikkeni niin tammikuuhun kuin viime vuoden helmikuuhun verrattuna, mutta odotus omasta taloustilanteesta vuoden päästä oli hyvin valoisa. (Kuva: LEHTIKUVA / HEIKKI SAUKKOMAA )

Kuluttajien luottamus on pysynyt korkealla tasolla ja tulevaisuutta pidetään valoisana – asunnon ostaminen kiinnostaa useampia kuin koskaan mittaushistorian aikana

Elinkeinoelämän luottamus laski hieman, kertoo EK – varsinkin rakennusyritysten luottamus kyntää syvällä.
STT – Tapio Pellinen 25.2.2021 9:57, muokattu 25.2.2021 10:26
a– a+
Talous

Suomalaisilla oli helmikuussa suunnitelmia asunnon ostamisesta enemmän kuin kertaakaan sitten vuonna 1998 alkaneen mittaushistorian, kertoo Tilastokeskus. Myös oman kodin peruskorjaaminen seuraavan vuoden aikana oli monella suunnitelmissa.

Havainto on linjassa sen kanssa, että kuluttajien luottamusindikaattori pysyi helmikuussa yhtä korkealla kuin tammikuussakin. Indikaattorin lukema oli -0,8, kun tammikuussa se oli -0,9 ja joulukuussa -4,6. Pitkän aikavälin keskiarvo on -1,8.

Kuluttajien arvio oman talouden nykytilasta heikkeni niin tammikuuhun kuin viime vuoden helmikuuhun verrattuna, mutta odotus omasta taloustilanteesta vuoden päästä oli hyvin valoisa. Myös aikeita käyttää rahaa kestotavaroihin oli paljon.

Odotukset Suomen talouskehityksestä pysyivät samalla tasolla kuin ne ovat pitkällä aikavälillä keskimäärin olleet. Muutosta ei ollut myöskään odotuksissa Suomen yleisen työttömyystilanteen osalta, vaan ne pysyivät ennallaan eli melko pessimistisinä.

Danske Bankin ekonomisti Jukka Appelqvist huomauttaa, että indikaattorin pohjana oleva kysely on toteutettu helmikuun alkupuolella, jolloin epidemiatilanne ei ollut heikentynyt yhtä paljon kuin nyt eikä koronaviruksen nopeasti leviävä brittimuunnos ollut saanut samanlaista jalansijaa.

–  Todennäköisesti seuraavien kuukausien luottamusmittauksissa nähdäänkin jonkinlainen notkahdus. Pohjimmiltaan kotitalouksien optimismi heijastelee kuitenkin hyvin perusteltua käsitystä siitä, että rokotteet viitoittavat tien ulos koronakriisistä pidemmällä aikavälillä, Appelqvist kirjoittaa kommentissaan.

Suomalaisyritysten luottamus laski hieman helmikuussa edelliskuuhun nähden, kertoo Elinkeinoelämän keskusliiton luottamusindikaattori. Varsinkin rakennusyritysten osalta luottamus on vähissä: indikaattorin saldoluku laski 4 pistettä -23 pisteeseen, kun pitkän aikavälin keskiarvo on -7.

Luottamus laski teollisuusyrityksissä 3 pistettä -3 pisteeseen, mutta se on yhä lähellä pitkän aikavälin keskiarvoa, joka on +1. Palvelualoilla luottamus ei laskenut, mutta on -4 pisteessä yhä selvästi pitkän aikavälin keskiarvoa eli +12 pistettä alempana.

Vähittäiskaupassa luottamus laski kaksi pistettä -1 pisteeseen, mikä on myös pitkän aikavälin keskiarvo.

EK:n johtava ekonomisti Sami Pakarinen kertoo, että helmikuun takapakki oli odotettavissa koronakriisin vuoksi.

–  Tulevat viikot ovat varmasti vaikeita koronan kiihtymisen takia, mutta sitä tärkeämpää on pyrkiä katsomaan pidemmälle yli kriisin. Rokotustahdissa onnistuminen on parasta lääkettä myös talouteen, Pakarinen sanoo tiedotteessa.

Pakarinen muistuttaa, että erot toimialojen ja yritysten välillä ovat yhä suuria. Palautuminen voi olla nopeaa, kun kevät etenee ja tauti toivottavasti helpottaa.

–  Rakentamisessa luottamus jatkoi rapautumistaan, vaikka asuntokauppa käy ennätystahtia. Teollisuudessa ja vähittäiskaupassa otettiin muutama taka-askel, mutta onneksi palvelualoilla luottamus piti pintansa edelliskuun tasolla, hän sanoo.

Lue myös

Trump: Kuuban valtion viimeiset hetket ovat käsillä – "Heillä on paha hallinto"

Yhdysvaltojen presidentin Donald Trumpin mukaan Kuuban valtion loppu on käsillä. Latinalaisen Amerikan maiden...
7.3.2026 18:46

Lähi-idän sota voi sataa Putinin laariin – Näin Venäjä hyötyy iskusta Iraniin

On olemassa vaara, että sotaa käyvä Yhdysvallat ei voisi enää myydä ilmatorjuntaohjuksiaan Ukrainan tarpeisiin, sanoo sotatieteiden dosentti Ilmari Käihkö.
7.3.2026 18:28

Jopa 14 suomalaista naista saa rintasyöpädiagnoosin joka päivä – moni ei tunnista näitä oireita

Rintasyöpä on naisten yleisin syöpä Suomessa, mutta moni vaaran merkki jää yhä tunnistamatta....
7.3.2026 18:03

Aihetunnisteet

kuluttaja Talous

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Tappajahain hyytävin tarina on totta – USS Indianapolis kuljetti tuomiopäivän aseen ja kohtasi karmivan lopun
Uutiset | 3.3.2026 21:20
Israel: Sodassa alkanut uusi vaihe
Uutiset | 6.3.2026 13:30
Ajatollahilta hyytävä tv-viesti: ”Trumpin veri vuodatettava”
Uutiset | 5.3.2026 21:03
Soini haukkuu perussuomalaisia amatööreiksi – Purra lataa takaisin: Noloa ja haitallista
Uutiset | 6.3.2026 12:42
Iran ei enää iske naapurimaihinsa, ellei niistä hyökätä Iraniin, sanoo presidentti – ”Minun on pyydettävä anteeksi”
Uutiset | 7.3.2026 10:13
Paljastus: Näin Kreml auttaa Irania osumaan amerikkalaisiin
Uutiset | 6.3.2026 21:04
USA:n Hegseth varoittaa Irania ”erittäin pahasta virhearviosta”
Uutiset | 6.3.2026 9:02
Trump Kuubasta: ”On vain ajan kysymys”
Uutiset | 6.3.2026 8:45
Nuorille tulossa syksyllä mahdollisuus suorittaa avoimen korkeakoulun opintoja maksutta
Uutiset | 4.3.2026 14:16
”Kaoottisen terrorismin” pelko leviää – EU-maa varoittaa Iran-mielisten iskuista
Uutiset | 6.3.2026 22:03
Venäjä: Iskut Iraniin voivat aiheuttaa katastrofin
Uutiset | 28.2.2026 15:03
Tyly uhkaus Kremlin liittolaiselle: ”Kuin hammaslääkärikäynti”
Uutiset | 1.3.2026 21:03
Mitä tehdä, jos joku nuuskii takapuskuriasi? Asiantuntija vastaa
Uutiset | 26.2.2026 21:50
Tutkimus vertaili kasvis- ja lihansyöjien syöpäriskiä – tulokset vaihtelivat syöpätyypin mukaan
Uutiset | 28.2.2026 21:52
Tappajahain hyytävin tarina on totta – USS Indianapolis kuljetti tuomiopäivän aseen ja kohtasi karmivan lopun
Uutiset | 3.3.2026 21:20
Iran ampui ballistisen ohjuksen kohti Turkkia
Uutiset | 4.3.2026 14:22
Iranin vallankumouskaarti uhkaa polttaa laivat Hormuzinsalmella
Uutiset | 3.3.2026 8:40
Uusi tekniikka ennustaa, milloin Alzheimer-oireet alkavat
Uutiset | 28.2.2026 21:25
Iran iskenyt Omaniin
Uutiset | 3.3.2026 10:25
Tutkimus: Superikääntyjien aivoilla on erityinen kyky
Uutiset | 27.2.2026 22:07
Kremlistä raju viesti: ”Silloin meidän ydinaseemme kohdistetaan Viroon”
Uutiset | 23.2.2026 22:02
Maailman vaarallisin juusto? Tämän herkun syöminen voi johtaa hirvittäviin seurauksiin
Uutiset | 12.2.2026 22:13
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Kalastaja huomasi jäällä jotain outoa – salakuljettajien röyhkeä yritys paljastui
Uutiset | 18.2.2026 22:02
Suuroperaatio: Ukraina paljasti Venäjän salamurhajuonen
Uutiset | 20.2.2026 21:45
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39
Historia | Japanin tarkimmin varjeltu sotasalaisuus ilmestyi suoraan piikille – amerikkalaisen vedenalaisen päälliköllä kävi satumainen tuuri marraskuussa 1944
Uutiset | 21.2.2026 21:35
Mitä tehdä, jos joku nuuskii takapuskuriasi? Asiantuntija vastaa
Uutiset | 26.2.2026 21:50
Autot | Mercedes-Benz W123 oli kuin pankkiholvi pyörillä – mutta ohitukseen piti valmistautua jo edellisessä pitäjässä
Uutiset | 11.2.2026 21:09
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01

Uusimmat

Trump: Kuuban valtion viimeiset hetket ovat käsillä – ”Heillä on paha hallinto”
Uutiset | 7.3.2026 18:46
Lähi-idän sota voi sataa Putinin laariin – Näin Venäjä hyötyy iskusta Iraniin
Uutiset | 7.3.2026 18:28
Jopa 14 suomalaista naista saa rintasyöpädiagnoosin joka päivä – moni ei tunnista näitä oireita
Uutiset | 7.3.2026 18:03
Keskimääräistä lämpimämpi sää jatkuu sunnuntaina
Uutiset | 7.3.2026 17:38
Herola ja Korhonen kakkossijalle historiallisessa kisassa
Uutiset | 7.3.2026 16:08
Kuljettaja kuoli moottorikelkkakilpailussa
Uutiset | 7.3.2026 15:35
Lähi-idän viikon kestänyt sota jatkui kiivaana – Trump lupasi Yhdysvaltojen iskevän entistä kovempaa
Uutiset | 7.3.2026 14:30
Lähi-idän sodan vaikutus voi näkyä Suomessa pumpuilla – mutta vuoden 2022 tilanne on vielä kaukana
Uutiset | 7.3.2026 12:44
Kuka valvoo velkajarrun toteutumista? Talouspolitiikan arviointineuvoston kokoonpano on muuttumassa
Uutiset | 7.3.2026 12:24
Nyt ei kannata vielä vaihtaa renkaita, mutta kuun lopussa sesonki saattaa jo startata
Uutiset | 7.3.2026 12:23
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

50 vuotta | Koronan jälkipyykki on jäänyt Suomessa pesemättä, sanoo poikkeusajan ministeri Hanna Kosonen
Uutiset | 1.3.2026 9:01
”Hirvittää” – PTT:n Markus Lahtinen kertoo, mitä velkajarrutyöryhmän laskelma sopeutuksesta oikeasti tarkoittaisi
Uutiset | 25.2.2026 19:11
”Voiko tämä olla tottakaan?” – Keskusta antoi Orpolle kaksi vaihtoehtoa työttömyyskatastrofissa
Uutiset | 24.2.2026 19:51

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Trump: Kuuban valtion viimeiset hetket ovat käsillä – ”Heillä on paha hallinto”
Uutiset | 7.3.2026 18:46
Lähi-idän sota voi sataa Putinin laariin – Näin Venäjä hyötyy iskusta Iraniin
Uutiset | 7.3.2026 18:28
Jopa 14 suomalaista naista saa rintasyöpädiagnoosin joka päivä – moni ei tunnista näitä oireita
Uutiset | 7.3.2026 18:03
Venäjä: Iskut Iraniin voivat aiheuttaa katastrofin
Uutiset | 28.2.2026 15:03
Tyly uhkaus Kremlin liittolaiselle: ”Kuin hammaslääkärikäynti”
Uutiset | 1.3.2026 21:03
Mitä tehdä, jos joku nuuskii takapuskuriasi? Asiantuntija vastaa
Uutiset | 26.2.2026 21:50

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Oma aate esille
Mielipide | 6.3.2026 10:58
Lukijalta: Rangaistukset kiristyvät, mutta entä turvallisuus vankiloissa ja sen ulkopuolella?
Mielipide | 6.3.2026 10:51
Lukijalta: Kanta-Hämeen työllisyystilanne tarvitsee ripeitä toimia
Mielipide | 5.3.2026 14:17
Lukijalta: Kuka hyötyy, jos lähihoitajat ajetaan ulos?
Mielipide | 4.3.2026 13:29
Lukijalta: Vastaus Verohallinnon pääjohtaja Markku Heikuralle 
Mielipide | 3.3.2026 11:51
Lukijalta: Julkinen talous on sopeutettava – mutta hyvinvoinnin tuo vain talouskasvu
Mielipide | 2.3.2026 13:53
Lukijalta: Kuka hyötyy, jos lähihoitajat ajetaan ulos?
Mielipide | 4.3.2026 13:29
Lukijalta: Kutsumusammatti hukutetaan byrokratiaan?
Mielipide | 27.2.2026 10:13

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Siika-aho vaatii loppua naisiin kohdistuvalle väkivallalle: Tekijät heti lukkojen taakse
Uutiset | 3.3.2026 18:04
Savola: Postin kohtuuttomat hinnankorotukset uhkaavat maaseudun tiedonsaantia 
Uutiset | 27.2.2026 12:51
Hilkka Kemppi pyrkii jatkokaudelle kansanedustajana: ”Minulla on palo hakea ratkaisuja”
Uutiset | 26.2.2026 10:13
Savola: Postin kohtuuttomat hinnankorotukset uhkaavat maaseudun tiedonsaantia 
Uutiset | 27.2.2026 12:51
Siika-aho vaatii loppua naisiin kohdistuvalle väkivallalle: Tekijät heti lukkojen taakse
Uutiset | 3.3.2026 18:04
Hilkka Kemppi pyrkii jatkokaudelle kansanedustajana: ”Minulla on palo hakea ratkaisuja”
Uutiset | 26.2.2026 10:13
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste