Banner
Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
Banner
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
Haku
Politiikka

Keskustanuorilta ja -opiskelijoilta jyrkkä ei korkeakoulutuksen maksulliselle väylälle: Kellä riittää tuohta ostaa tutkinto?

6.11.2026 14:34
Lue lisää 
Budjetti
Yliopistot ja ammattikorkeakoulut jäävät korkeakoulujärjestöjen mielestä liian vähälle budjettiehdotuksessa. (Kuva: Jari Laukkanen)

Korkeakoulut pettyivät valtiovarainministeriön budjettiehdotukseen – "Korotukset ensi vuodelle ovat vain neljäsosa hallitusohjelmassa luvatusta"

STT 16.8.2019 13:37, muokattu 16.8.2019 13:54
a– a+
Budjetti

Koulutusta ja tiedettä edistävät järjestöt kertovat tiedotteessa olevansa pettyneitä valtiovarainministeriön budjettiesitykseen ensi vuodelle. 

– Valtiovarainministeriön budjettiesitys petti korkeakoulut, järjestöt toteavat. 

– Valtiovarainministeri Lintilän ehdotuksessa korotukset vuodelle 2020 ovat vain neljäsosa hallitusohjelmassa luvatusta.

Järjestöt kritisoivat, että valtiovarainministeriön ehdotuksessa ei ole huomioitu opetus- ja kulttuuriministeriön hallitusohjelman mukaista esitystä siitä, että yliopistojen perusrahoitusta nostetaan 40 miljoonaa ja ammattikorkeakoulujen 20 miljoonaa euroa vuodessa. 

Järjestöt edellyttävät, että hallitus lisää täysimääräisesti budjettiriihessä talousarvioon 2020 hallitusohjelman mukaiset lisäykset korkeakoulujen perusrahoitukseen.

Valtionvarainministeriö julkaisi tänään kokonaan budjettiesityksensä, jonka se toimittaa muille ministeriöille. Muiden ministeriöiden kanssa käydään erilliset neuvottelut tämän kuun lopulla.

Lopullinen budjetti valmistuu hallituksen budjettiriihessä syyskuussa.

Suomen edellinen hallitus sai runsaasti lokaa niskaansa koulutussäästöjen takia. Nykyinen hallitus Antti Rinteen johdolla on puhunut koulutuksen kunnianpalautuksesta. Edellistä hallitusta kritisoitiin paljon muun muassa ammattikoulureformista.

Nyt valtiovarainministeriön ehdotuksessa ammatilliseen koulutukseen ehdotetaan kahden prosentin korotusta ensi vuodelle. Samansuuruisen prosentuaalisen korotuksen on saamassa yleissivistävä koulutus ja varhaiskasvatus.

Korkeakouluopetukseen ja tutkimukseen on tulossa ensi vuonna noin kolmen prosentin korotus.

Valtiovarainministeri Mika Lintilä (kesk.) esitteli ehdotusta jo keskiviikkona.

Budjettiehdotus ensi vuodelle on yhteensä 57 miljardia euroa eli noin 1,5 miljardia enemmän kuin kuluvan vuoden varsinaisessa talousarviossa. Ehdotus on 2,3 miljardia euroa alijäämäinen.

Ensi vuoden alijäämän arvioidaan kasvavan kuluvasta vuodesta puolella miljardilla eurolla. Valtionvelka nousee ministeriön arvion mukaan 109 miljardiin euroon.

Valtiovarainministeriön seuraavan vuoden budjettiehdotuksessa esitetään miljoonien eurojen korotusta ministereiden ja heidän avustajiensa palkkaukseen. 

Ehdotuksessa Antti Rinteen hallituksen ministerit, heidän valtiosihteerinsä ja erityisavustajansa saisivat palkkaukseen yhteensä 11,5 miljoonaa euroa. Summa on noin 5 miljoonaa euroa suurempi kuin tänä vuonna.

Valtioneuvoston kanslia perustelee tiedotteessa korotustarvetta ministerien, valtiosihteerien ja erityisavustajien määrän nousulla, palkkioperusteiden tarkistuksella sekä edellisen hallituksen ministereiden palkkioihin kohdistettujen säästöjen poistamisella.

Rinteen hallitusohjelmassa todettiin, että liikenneverkostossa on 2,5 miljardin euron suuruinen korjausvelka, ja verkon kunto heikentyy vuosi vuodelta. Ensi vuonna liikenneverkkoon on tulossa 27 prosenttia enemmän rahaa kuin tänä vuonna. 

Rahaa liikenneverkkoon ensi vuonna pannaan valtiovarainministeriön ehdotuksessa lähes kaksi miljardia euroa. Tänä vuonna summa on reilut 1,5 miljardia euroa.

Lue myös

Keskustaryhmyri Kurvinen budjettiehdotuksesta: "Orpon pelottelu vastuutonta – keskusta haluaa vahvistaa ihmisten uskoa tulevaisuuteen"

Keskustan eduskuntaryhmän puheenjohtaja Antti Kurvinen oudoksuu kokoomuksen puheenjohtajan Petteri Orpon kannanottoja valtiovarainministeri Mika...
16.8.2019 12:26

Valtiovarainministeriön talousarvioesityksessä ehdotetaan lisää rahaa ministereille ja heidän avustajilleen

Valtiovarainministeriön seuraavan vuoden budjettiehdotuksessa esitetään miljoonien eurojen korotusta ministereiden ja heidän avustajiensa palkkaukseen. Ehdotuksessa...
16.8.2019 12:52

Aihetunnisteet

budjetti korkeakoulu valtiovarainminsiteriö

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Timo Soini väläyttää punavihreää hallitusta: ”Tällä trendillä valtiovarainministerin nimi on Minja Koskela”
Uutiset | 5.11.2026 13:18
Toimittajalta | Ajoiko Lindtman ansaan? – Tulevat hallituskuviot mutkistuivat entisestään
Uutiset | 5.11.2026 13:55
Ukrainan palkitsema Melania Trump ottaa vastaan Venäjän ja Ukrainan edustajia Washingtonissa
Uutiset | 5.11.2026 8:51
Kokoomuksen kannatus tippui historiallisen alhaiseksi Ylen kyselyssä – vasemmistoliitto ohitti keskustan
Uutiset | 5.11.2026 6:32
WSJ: Huthit vaativat Saudi-Arabialta 50 miljardia dollaria
Uutiset | 5.11.2026 12:53
Nuohoojalla voi olla hyvä syy kieltäytyä työstään – ”Suuri osa ei ota huomautuksia riittävän vakavasti”
Uutiset | 2.11.2026 22:15
Pohjois-Korea suivaantui EU:n ihmisoikeuksien arvostelusta: Pitäkää huolta omista asioistanne
Uutiset | 5.11.2026 10:03
Miksi harrastajakalastajilta pitää kieltää saaliin myynti? Sääntelyn kiristäminen herätti kysymyksiä ja kummastusta eduskunnassa
Uutiset | 4.11.2026 16:51
Putin arvosteli maita, jotka eivät halua Venäjää kansainvälisiin urheilutapahtumiin
Uutiset | 5.11.2026 18:18
PS-edustajat vaativat ilmastopaneelin lakkauttamista – paneelin puheenjohtaja Seppälä pitää perustelua ”aika ihmeellisenä”
Uutiset | 5.11.2026 15:10
Nuohoojalla voi olla hyvä syy kieltäytyä työstään – ”Suuri osa ei ota huomautuksia riittävän vakavasti”
Uutiset | 2.11.2026 22:15
Purra teki johtopäätöksen Wolt-kuskeista: ”Suomi ei tarvitse maailmalta näitä korkeakoulutettuja ’huippuosaajia’”
Uutiset | 30.10.2026 9:03
Maajussille morsiamessa tuli pettymys, mutta se opetti – Hannu Laturi tähtää nyt eduskuntaan
Uutiset | 1.11.2026 9:00
Iran valmis avaamaan Hormuzinsalmen kahden päivän kuluessa jos sen ehdot hyväksytään
Uutiset | 2.11.2026 13:52
Timo Soini väläyttää punavihreää hallitusta: ”Tällä trendillä valtiovarainministerin nimi on Minja Koskela”
Uutiset | 5.11.2026 13:18
Toimittajalta | Ajoiko Lindtman ansaan? – Tulevat hallituskuviot mutkistuivat entisestään
Uutiset | 5.11.2026 13:55
USA:n välivaalit voivat poikia jälkipuintia tuomioistuimissa, mutta presidentti Trumpille asia ei suoranaisesti kuulu
Uutiset | 30.10.2026 9:43
Perussuomalaisten ehdottama säästö valtionhallintoon vastaisi potkuja 18 000 ihmiselle
Uutiset | 30.10.2026 12:08
Miksi harrastajakalastajilta pitää kieltää saaliin myynti? Sääntelyn kiristäminen herätti kysymyksiä ja kummastusta eduskunnassa
Uutiset | 4.11.2026 16:51
Obama: Amerikkalaisilta selvä viesti – Musk: ”Vaalivaikuttamisen avaruuslaserini eivät toimineet tällä kertaa”
Uutiset | 4.11.2026 10:34
Sotahistoria | Miksi saksalaiset hävittäjä-ässät näyttävät niin ylivoimaisilta? Asialle löytyy harvoin esiin nostettu selitys
Uutiset | 7.10.2026 21:31
Kymmenen natsijohtajaa joutui hirteen tasan 80 vuotta sitten – nämä olivat kunkin viimeiset sanat
Uutiset | 16.10.2026 22:15
Moskova ja Peking jyrähtävät: Ulkopuolisten ei pidä sotkeutua
Uutiset | 22.10.2026 9:00
Nuohoojalla voi olla hyvä syy kieltäytyä työstään – ”Suuri osa ei ota huomautuksia riittävän vakavasti”
Uutiset | 2.11.2026 22:15
Hawker Hurricane olisi hallinnut talvisodan taivasta, mutta sota ehti loppua – legendaarinen brittihävittäjä jäi Suomessa pikkurooliin
Uutiset | 16.10.2026 21:36
Jatkosota | Britannian työväenliike tylytti sotivia suomalaistovereita – SDP vastasi viileästi
Uutiset | 10.10.2026 22:30
Purra teki johtopäätöksen Wolt-kuskeista: ”Suomi ei tarvitse maailmalta näitä korkeakoulutettuja ’huippuosaajia’”
Uutiset | 30.10.2026 9:03
Historia | Miksi antifasistinen valtio puki sotilaansa kuin natsit? DDR:n armeijan ulkoasu hämmensi monia
Uutiset | 25.10.2026 21:38
Maajussille morsiamessa tuli pettymys, mutta se opetti – Hannu Laturi tähtää nyt eduskuntaan
Uutiset | 1.11.2026 9:00
Jyrsijät ovat jopa vaarallisia tuholaisia – kotitalossa paras keino eivät ole loukut, autoilijan kannattaa katsoa, minne pysäköi
Uutiset | 10.10.2026 21:15

Uusimmat

Ruotsin keskustapuolue kilpailuttaa oikeistoa ja vasemmistoa
Uutiset | 6.11.2026 17:24
EU:n ilmastopalvelu: Kuluvasta vuodesta tulossa mittaushistorian toiseksi lämpimin
Uutiset | 6.11.2026 16:36
Kenialaisen nälkiintymiskultin johtaja sai 200 vuoden vankeustuomion 190 murhasta
Uutiset | 6.11.2026 16:04
Venäjän valtion omaisuuden takavarikointi Ukrainan energiayhtiölle keskeytetty
Uutiset | 6.11.2026 15:55
Thaimaalaisten epäillään joutuneen ihmiskaupan uhreiksi Itä-Suomessa – tekivät metsänhoitotöitä
Uutiset | 6.11.2026 14:57
EU: Ukrainan rauha vielä kaukana, EU päättää turvallisuuspolitiikastaan itse
Uutiset | 6.11.2026 14:42
Keskustanuorilta ja -opiskelijoilta jyrkkä ei korkeakoulutuksen maksulliselle väylälle: Kellä riittää tuohta ostaa tutkinto?
Uutiset | 6.11.2026 14:34
Ministeriö toivoo ehdotuksia ilmastotoimista
Uutiset | 6.11.2026 14:30
Ulkoministeri Valtonen: Nopea muutos venäläisten maahantuloon valmisteilla
Uutiset | 6.11.2026 14:06
Ruotsidemokraatit antaa periksi – ei vaadi ministerinpaikkoja porvarihallituksesta
Uutiset | 6.11.2026 13:57
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta | Ajoiko Lindtman ansaan? – Tulevat hallituskuviot mutkistuivat entisestään
Uutiset | 5.11.2026 13:55
PS-edustajat vaativat ilmastopaneelin lakkauttamista – paneelin puheenjohtaja Seppälä pitää perustelua ”aika ihmeellisenä”
Uutiset | 5.11.2026 15:10
Toimittajalta | Jääkiekkoyhteisön selkä suoristui viimein – boikottirintama pysäyttää Putinin haaveet
Uutiset | 3.11.2026 15:29

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Ruotsin keskustapuolue kilpailuttaa oikeistoa ja vasemmistoa
Uutiset | 6.11.2026 17:24
EU:n ilmastopalvelu: Kuluvasta vuodesta tulossa mittaushistorian toiseksi lämpimin
Uutiset | 6.11.2026 16:36
Kenialaisen nälkiintymiskultin johtaja sai 200 vuoden vankeustuomion 190 murhasta
Uutiset | 6.11.2026 16:04
Nuohoojalla voi olla hyvä syy kieltäytyä työstään – ”Suuri osa ei ota huomautuksia riittävän vakavasti”
Uutiset | 2.11.2026 22:15
Purra teki johtopäätöksen Wolt-kuskeista: ”Suomi ei tarvitse maailmalta näitä korkeakoulutettuja ’huippuosaajia’”
Uutiset | 30.10.2026 9:03
Maajussille morsiamessa tuli pettymys, mutta se opetti – Hannu Laturi tähtää nyt eduskuntaan
Uutiset | 1.11.2026 9:00

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Millainen maahanmuutto palvelee Suomea?
Mielipide | 6.11.2026 9:27
Lukijalta: Missä on keskustan talousvaihtoehto?
Mielipide | 5.11.2026 13:51
Lukijalta: Nettikasinoille 20 vuoden ikäraja
Mielipide | 5.11.2026 13:29
Lukijalta: Osaamisvajeet on tunnistettava ajoissa
Mielipide | 5.11.2026 13:12

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
”Liikkuvat naisäänestäjät ratkaisevat” – Tässä ovat keskustanaisten vaalitavoitteet
Uutiset | 3.11.2026 15:25
Josefina Tuomala valittiin keskustaopiskelijoiden puheenjohtajaksi
Uutiset | 2.11.2026 13:50
Etelä-Hämeen Keskusta: Keskittäminen ei ole kehittämistä – ”Onko järkevää rakentaa jatkuvasti uutta ja antaa samalla olemassa olevan rapistua?”
Uutiset | 2.11.2026 13:48
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata