Banner
Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
Banner
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
Haku
Politiikka

PS-edustajat vaativat ilmastopaneelin lakkauttamista – paneelin puheenjohtaja Seppälä pitää perustelua ”aika ihmeellisenä”

5.11.2026 15:10
Lue lisää 
Kokoomus
Petteri Orpo (vas.) kaavailee ministeripaikoilta ulos jääneelle Elina Lepomäelle (kesk.) neuvonantajaroolia. (Kuva: Heikki Saukkomaa / Lehtikuva)

Kokoomuksen ministeripaikat tasan Orpon ja Stubbin joukoille

Mikko Isotalo, Mimma Lehtovaara, STT 21.6.2016 19:35, muokattu 21.6.2016 20:05
a– a+
Kokoomus

Kokoomuksen ministerikierrätyksessä huomioitiin pätevyyden ohella sukupuolten ja alueiden tasa-arvo.

Tasan menivät myös ministeripaikat Petteri Orpon ja Alexander Stubbin joukoille, vaikka Orpo vähätteli puheenjohtajavalinnan repimisen mahdollista paikkailua.

– Vähän vahingossa kävi näin, kun lähden siitä, että Lappeenrannasta (puoluekokouksesta) lähti yksi jengi. Ei se toisaalta haitannut, että on myös Alexin tukijoita mukana, Orpo sanoi.

Stubbin kampanjapäällikkönä toiminut espoolainen kansanedustaja Kai Mykkänen nousee ulkomaankauppa- ja kehitysministeriksi.

– Pääkaupunkiseutu on iso ja merkittävä kokoomuksen alue, totta kai silläkin on merkitystä, Orpo sanoi.

Stubbia tukenut opetus- ja kulttuuriministeri Sanni Grahn-Laasonen jatkaa tehtävässään. Grahn-Laasosen vankasta suosiosta puolueen sisällä kertoo äänimäärä varapuheenjohtajavaalissa, jossa hän säilytti paikkansa.

Eduskunnan toisesta varapuhemiehestä Paula Risikosta tulee sisäministeri.

Myös hänellä on vankka suosio puolueen sisällä, ja kaksi vuotta sitten hän tuli toiseksi puheenjohtajavaalissa häviten Stubbille. Nyt Risikko tuki Orpoa.

Orpo sanoi harkinneensa myös puheenjohtajavaalissa kolmanneksi tullutta Elina Lepomäkeä ulkomaankauppa- ja kehitysministeriksi. Orpo kuitenkin sanoi, että halusi ehdottomasti kahden miehen ja kahden naisen ryhmän.

Orpo vihjasi, että Lepomäelle löytyisi neuvonantajarooli.

– Pyrin löytämään ratkaisuja, joilla Lepomäen talouspoliittinen osaaminen huomioidaan, Orpo sanoi.

Orpo perusteli ministerivalintojaan heidän laajalla osaamisellaan.

Orpo yritti lisätä ministereiden määrää heti puheenjohtajakautensa aluksi, mutta pääministeri Juha Sipilä (kesk.) ei halunnut jakaa kahden salkun ministereiden tehtäviä uusille tekijöille. Näin esimerkiksi sisäministerinä aloittava Risikko löytää itsensä myös sote-pöydistä, joissa ministerit istuvat vielä lukuisia tunteja.

Väistyvä ulkomaankauppa- ja kehitysministeri Lenita Toivakka siirtyy rivikansanedustajaksi Stubbin tapaan. Orpon mukaan Toivakoiden perheyhtiön verosuunnitteluun kohdistunut kielteinen julkisuus vaikutti ministerin vaihtumiseen.

Toivakoiden perheyhtiö perusti holdingyhtiön Belgiaan vuonna 2007 verosuunnittelua varten. Lenita Toivakan mies Jukka Toivakka oli tuolloin perheyhtiön toimitusjohtaja ja Lenita Toivakka hallituksen jäsen.

– Lenita nosti itse esille, että perheen ympärillä on ollut kohua. Sinänsä siinä (kohussa) ei näytä paljon villoja olevan. Hän sanoi, että haluaa antaa kokoomukselle työrauhaa, Orpo perusteli vaihdosta.

Toivakan ohella opposition kritiikki on kohdistunut vuoden hallitustaipaleen aikana erityisesti Grahn-Laasoseen, joka on jatkuvasti puolustanut koulutusleikkauksia taloudellisella pakolla.

Orpon mukaan Grahn-Laasonen on joutunut vastaamaan koulutusleikkauksia koskevaan kritiikkiin liian yksin.

– Kaikkien (ministereiden) pitäisi vähän katsoa peiliin, itse aion tehdä niin. Ministeri on vain noudattanut yhteistä hallitusohjelmaa, Orpo sanoi.

Eduskuntaryhmä valitsi Orpon toiveen mukaisesti yksimielisesti ryhmän puheenjohtajaksi Kalle Jokisen.

Presidentti Sauli Niinistö nimittää keskiviikkona uudet ministerit ylimääräisessä presidentin esittelyssä.

Lue myös

Orpo kokosi orkesterin – vaihtoi myös ryhmänjohtajan

Kokoomusjohtaja Petteri Orpo, 46, vaihtaa hallitukseen itselleen mieluisat ministerit ja istuttaa oman miehensä...
21.6.2016 13:08

HS: Toivakka luopuu ministerin salkusta – kielteinen julkisuus kypsytti

Ulkomaankauppa- ja kehitysministeri Lenita Toivakka (kok.) eroaa tehtävästään ja siirtyy kansanedustajaksi, kertoo Helsingin...
21.6.2016 8:27

Vahva nainen Pohjanmaalta palasi ministeriksi

Vaasan vaalipiirin kokenut Paula Risikko, 56, nousee jälleen ministeriksi vain noin vuoden tauon...
21.6.2016 19:08

Aihetunnisteet

Hallitus Kokoomus ministerit orpo Stubb

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Timo Soini väläyttää punavihreää hallitusta: ”Tällä trendillä valtiovarainministerin nimi on Minja Koskela”
Uutiset | 5.11.2026 13:18
Toimittajalta | Ajoiko Lindtman ansaan? – Tulevat hallituskuviot mutkistuivat entisestään
Uutiset | 5.11.2026 13:55
Ukrainan palkitsema Melania Trump ottaa vastaan Venäjän ja Ukrainan edustajia Washingtonissa
Uutiset | 5.11.2026 8:51
Kokoomuksen kannatus tippui historiallisen alhaiseksi Ylen kyselyssä – vasemmistoliitto ohitti keskustan
Uutiset | 5.11.2026 6:32
WSJ: Huthit vaativat Saudi-Arabialta 50 miljardia dollaria
Uutiset | 5.11.2026 12:53
Nuohoojalla voi olla hyvä syy kieltäytyä työstään – ”Suuri osa ei ota huomautuksia riittävän vakavasti”
Uutiset | 2.11.2026 22:15
Pohjois-Korea suivaantui EU:n ihmisoikeuksien arvostelusta: Pitäkää huolta omista asioistanne
Uutiset | 5.11.2026 10:03
Miksi harrastajakalastajilta pitää kieltää saaliin myynti? Sääntelyn kiristäminen herätti kysymyksiä ja kummastusta eduskunnassa
Uutiset | 4.11.2026 16:51
Putin arvosteli maita, jotka eivät halua Venäjää kansainvälisiin urheilutapahtumiin
Uutiset | 5.11.2026 18:18
PS-edustajat vaativat ilmastopaneelin lakkauttamista – paneelin puheenjohtaja Seppälä pitää perustelua ”aika ihmeellisenä”
Uutiset | 5.11.2026 15:10
Nuohoojalla voi olla hyvä syy kieltäytyä työstään – ”Suuri osa ei ota huomautuksia riittävän vakavasti”
Uutiset | 2.11.2026 22:15
Purra teki johtopäätöksen Wolt-kuskeista: ”Suomi ei tarvitse maailmalta näitä korkeakoulutettuja ’huippuosaajia’”
Uutiset | 30.10.2026 9:03
Maajussille morsiamessa tuli pettymys, mutta se opetti – Hannu Laturi tähtää nyt eduskuntaan
Uutiset | 1.11.2026 9:00
Iran valmis avaamaan Hormuzinsalmen kahden päivän kuluessa jos sen ehdot hyväksytään
Uutiset | 2.11.2026 13:52
Timo Soini väläyttää punavihreää hallitusta: ”Tällä trendillä valtiovarainministerin nimi on Minja Koskela”
Uutiset | 5.11.2026 13:18
USA:n välivaalit voivat poikia jälkipuintia tuomioistuimissa, mutta presidentti Trumpille asia ei suoranaisesti kuulu
Uutiset | 30.10.2026 9:43
Toimittajalta | Ajoiko Lindtman ansaan? – Tulevat hallituskuviot mutkistuivat entisestään
Uutiset | 5.11.2026 13:55
Perussuomalaisten ehdottama säästö valtionhallintoon vastaisi potkuja 18 000 ihmiselle
Uutiset | 30.10.2026 12:08
Miksi harrastajakalastajilta pitää kieltää saaliin myynti? Sääntelyn kiristäminen herätti kysymyksiä ja kummastusta eduskunnassa
Uutiset | 4.11.2026 16:51
Obama: Amerikkalaisilta selvä viesti – Musk: ”Vaalivaikuttamisen avaruuslaserini eivät toimineet tällä kertaa”
Uutiset | 4.11.2026 10:34
Sotahistoria | Miksi saksalaiset hävittäjä-ässät näyttävät niin ylivoimaisilta? Asialle löytyy harvoin esiin nostettu selitys
Uutiset | 7.10.2026 21:31
Kymmenen natsijohtajaa joutui hirteen tasan 80 vuotta sitten – nämä olivat kunkin viimeiset sanat
Uutiset | 16.10.2026 22:15
Moskova ja Peking jyrähtävät: Ulkopuolisten ei pidä sotkeutua
Uutiset | 22.10.2026 9:00
Nuohoojalla voi olla hyvä syy kieltäytyä työstään – ”Suuri osa ei ota huomautuksia riittävän vakavasti”
Uutiset | 2.11.2026 22:15
Hawker Hurricane olisi hallinnut talvisodan taivasta, mutta sota ehti loppua – legendaarinen brittihävittäjä jäi Suomessa pikkurooliin
Uutiset | 16.10.2026 21:36
Jatkosota | Britannian työväenliike tylytti sotivia suomalaistovereita – SDP vastasi viileästi
Uutiset | 10.10.2026 22:30
Purra teki johtopäätöksen Wolt-kuskeista: ”Suomi ei tarvitse maailmalta näitä korkeakoulutettuja ’huippuosaajia’”
Uutiset | 30.10.2026 9:03
Historia | Miksi antifasistinen valtio puki sotilaansa kuin natsit? DDR:n armeijan ulkoasu hämmensi monia
Uutiset | 25.10.2026 21:38
Maajussille morsiamessa tuli pettymys, mutta se opetti – Hannu Laturi tähtää nyt eduskuntaan
Uutiset | 1.11.2026 9:00
Jyrsijät ovat jopa vaarallisia tuholaisia – kotitalossa paras keino eivät ole loukut, autoilijan kannattaa katsoa, minne pysäköi
Uutiset | 10.10.2026 21:15

Uusimmat

Ulkoministeri Valtonen: Nopea muutos venäläisten maahantuloon valmisteilla
Uutiset | 6.11.2026 14:06
Ruotsidemokraatit antaa periksi – ei vaadi ministerinpaikkoja porvarihallituksesta
Uutiset | 6.11.2026 13:57
EU-komissio vaatii Tiktokia muuttamaan haitallista palveluaan
Uutiset | 6.11.2026 13:52
Kallilta kirjallinen kysymys Porin lentoaseman tulevaisuudesta
Uutiset | 6.11.2026 13:10
Puolustusvoimat etsii Hangon golfkentällä epäilyttävää esinettä
Uutiset | 6.11.2026 13:00
Syyttäjän mukaan suojelupoliisin salaisessa tiedonhankinnassa tehtiin virheitä ja ex-päällikkö Pelttari oli niistä tietoinen
Uutiset | 6.11.2026 12:54
Miksi ammattidiesel lojui vuosia hallituksen pöytälaatikossa? Keskusta tiukkasi perussuomalaisilta vastausta eduskunnassa
Uutiset | 6.11.2026 12:51
Poliisi keskeytti HS:n juttuun liittyvän esitutkinnan
Uutiset | 6.11.2026 12:33
Poliisi hälytettiin Kööpenhaminan ja Prahan lentokentille
Uutiset | 6.11.2026 12:25
Keskustan Kaikkonen IS:n haastattelussa: Kokoomus on muuttunut
Uutiset | 6.11.2026 12:19
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta | Ajoiko Lindtman ansaan? – Tulevat hallituskuviot mutkistuivat entisestään
Uutiset | 5.11.2026 13:55
PS-edustajat vaativat ilmastopaneelin lakkauttamista – paneelin puheenjohtaja Seppälä pitää perustelua ”aika ihmeellisenä”
Uutiset | 5.11.2026 15:10
Toimittajalta | Jääkiekkoyhteisön selkä suoristui viimein – boikottirintama pysäyttää Putinin haaveet
Uutiset | 3.11.2026 15:29

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Ulkoministeri Valtonen: Nopea muutos venäläisten maahantuloon valmisteilla
Uutiset | 6.11.2026 14:06
Ruotsidemokraatit antaa periksi – ei vaadi ministerinpaikkoja porvarihallituksesta
Uutiset | 6.11.2026 13:57
EU-komissio vaatii Tiktokia muuttamaan haitallista palveluaan
Uutiset | 6.11.2026 13:52
Nuohoojalla voi olla hyvä syy kieltäytyä työstään – ”Suuri osa ei ota huomautuksia riittävän vakavasti”
Uutiset | 2.11.2026 22:15
Purra teki johtopäätöksen Wolt-kuskeista: ”Suomi ei tarvitse maailmalta näitä korkeakoulutettuja ’huippuosaajia’”
Uutiset | 30.10.2026 9:03
Maajussille morsiamessa tuli pettymys, mutta se opetti – Hannu Laturi tähtää nyt eduskuntaan
Uutiset | 1.11.2026 9:00

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Millainen maahanmuutto palvelee Suomea?
Mielipide | 6.11.2026 9:27
Lukijalta: Missä on keskustan talousvaihtoehto?
Mielipide | 5.11.2026 13:51
Lukijalta: Nettikasinoille 20 vuoden ikäraja
Mielipide | 5.11.2026 13:29
Lukijalta: Osaamisvajeet on tunnistettava ajoissa
Mielipide | 5.11.2026 13:12

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
”Liikkuvat naisäänestäjät ratkaisevat” – Tässä ovat keskustanaisten vaalitavoitteet
Uutiset | 3.11.2026 15:25
Josefina Tuomala valittiin keskustaopiskelijoiden puheenjohtajaksi
Uutiset | 2.11.2026 13:50
Etelä-Hämeen Keskusta: Keskittäminen ei ole kehittämistä – ”Onko järkevää rakentaa jatkuvasti uutta ja antaa samalla olemassa olevan rapistua?”
Uutiset | 2.11.2026 13:48
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata