Kirkolliskokous jatkaa tänään pohdintaa kahden rinnakkaisen avioliittokäsityksen hyväksymisestä
Evankelis-luterilaisen kirkon kirkolliskokous käsittelee tänään perustevaliokunnan mietintöä kahden avioliittokäsityksen mallista.
Piispainkokous ehdotti viime vuoden maaliskuussa kirkkojärjestykseen kahden rinnakkaisen avioliittokäsityksen mallia.
Toisessa avioliitto ymmärretään miehen ja naisen välisenä ja toisessa kahden henkilön välisenä. Pappi voisi tällöin halutessaan toimittaa samaa sukupuolta olevien parien avioliittoon vihkimisen tai avioliiton siunaamisen.
Esityksen läpimeno kirkolliskokouksessa on epävarmaa. Sen hyväksyminen vaatisi taakseen kolme neljäsosaa kirkolliskokousedustajista. Ylen viime vuonna edustajille tekemän kyselyn mukaan esitys avioliittokäsityksistä ei olisi menossa läpi.
Kirkolliskokous käsitteli viimeksi marraskuussa mietintöä määräenemmistösäännöksen muuttamisesta. Ehdotus eteni tuolloin kirkkohallituksen valmisteluun, ja sen mukaan kirkkolain edellyttämänä määräenemmistö muuttuisi kahteen kolmasosaan äänistä.
Kirkolliskokous on kirkon ylin päättävä elin. Siihen kuuluu 64 maallikkoedustajaa ja 32 pappisedustajaa.