Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Tarinat

Sota roihuaa Lähi-idässä, eikä loppua näy – kuvat näyttävät tuhot

18.3.2026 21:04
Lue lisää 
Keskustanuoret
Keskustanuorten liittokokous kokoontuu viikonloppuna Riihimäellä. (Kuva: Lauri Heikkilä)

Keskustanuoret turkiskielteisinä – työperäistä maahanmuuttoa halutaan helpottaa, hoitajien asemaa parantaa ja huoltosuhde korjata

Lauri Heikkilä 29.10.2022 17:04, muokattu 31.10.2022 13:49
a– a+
Keskustanuoret

Keskustanuorten Riihimäen liittokokouksen yleiskeskustelun odotetuimpia puheenaiheita olivat päihteet ja turkistuotanto.

Huumausainepolitiikka jäi lauantain keskusteluissa kuitenkin vähemmälle huomiolle. Hämeen piiriä edustava Santeri Ala-Röyskö puolusti kannabiksen laillistamista.

– Laillistamisen tavoite on vähentää huumeongelmia. Huumeet pimeiltä markkinoilta ovat riski, kun taas sääntelyn piirissä on mahdollisuus verottaa ja varoja voi käyttää huumeongelmien hoitoon. Kyse ei ole huumemyönteisyydestä vaan tutkittuun tietoon perustuvasta päätöksenteosta ja inhimillisyydestä.

Turkistarhauksesta käytettiin useampi puheenvuoro. Alan puolustajia oli vähemmän kuin vastustajia.

– Tarhaajat ovat tehneet jo monessa polvessa, ja haluavat toimia vastuullisesti. On oikein sanoa jokaisen tuotannon alalla, että suomalainen on vastuullista. Suomalainen tuottaja on sitoutunut toteuttamaan eläinten hyvinvointia. Jäljitettävyys takaa alkuperän luotettavuuden ja paineen luoda kestävämpiä tuotantotapoja, Susanna Laitila Etelä-Pohjanmaalta puolusti.

– Nuorkeskustan periaate on, ettei toisille sanella, miten tämän tulee elää. Jos haluamme kieltää turkistuotannon, sanelemme silloin kolmannen polven turkistarhurille, kuinka hänen tulee elää, Laitila päätti.

Elli Tuominen Lapista korosti, että keskusta on ylisukupolvinen, samoin kuin eettinen ja vastuullinen.

– Kehoitan pohtimaan, kuinka tarpeellisia turkikset aidosti enää ovat. Niiden tuotanto vastaa haluihin, ei tarpeisiin. Turkikset ovat korvattavissa helposti muilla materiaaleilla. Hillitty alasajo ja uudelleentyöllistämiseen keskittyminen ovat oikea ratkaisu.

Puhuttajina olivat myös talous- ja huoltosuhdekysymykset.

– Jotta voimme realistisesti ajatella elättävämme isovanhempamme, tarvitsemme työperäistä maahanmuuttoa. Ihmettelen väitteitä, miten se muka vie suomalaisten työpaikat. Se tuo kysyntää palvelualoille, tulee lisää työtä ja hyvinvointia, Lauri Salo Varsinais-Suomesta korosti.

– Silti hallitus on Marinin johdolla junttaamassa arvonnousuveroa läpi. Se heikentää merkittävästi yritysten ja osaajien saamista Suomeen, ja näitä Suomi kipeästi kaipaa. Toivon todella, että keskusta tämän estää, Salo painotti.

Laura Hahl Hämeen piiristä muistutti, että ulkomaalaiset sairaanhoitajat kohtaavat Suomessa hyväksikäyttöä.

– Saamme ulkomailta korkeasti koulutettua työvoimaa. Kuitenkin ulkomaalaisia sairaanhoitajia käytetään hyväksi. Heitä tuodaan järjestelmällisesti Aasiasta, eikä anneta työskennellä ammattinsa mukaisesti, vaan laitetaan hoiva-avustajiksi, joka ei ole edes virallinen nimike. He joustavat, antavat koko osaamisensa yhteiskuntamme käyttöön. Tälle on saatava loppu jokaisella alalla, jolla vastaavaa tapahtuu.

– Syntyvyyden raju lasku uhkaa rajoittaa tulevaisuuttamme. Lapsiperheitä on puolustettava suuremmalla voimalla, Heikki Kamula Pohjois-Pohjanmaalta tiivisti.

Samaa piiriä edustava Elias Tornberg vaati talouden tasapainottamista, kun edessä uhkaa kahdeksan miljardin vuosittainen velanotto.

– Talouden tasapainottaminen ei useinkaan ole helppoa ja mukavaa. Emme voi kuitenkaan jättää ylisuurta velkaa tuleville polville.

Kokouslauantaina oli läsnä reilut 120 osanottajaa. (Kuva: Lauri Heikkilä)

Huomenna sunnuntaina liittokokouksen edessä ovat päätösasiat ja henkilövalinnat. Vuosittain keskustanuorten liittohallituksesta vaihtuu puolet. Puheenjohtajistosta äänestetään parittomina vuosina, eli tänä vuonna tätä ei ole edessä. Tänä vuonna valitaan neljä varsinaista liittohallituksen jäsentä vuosille 2023 ja 2024, yksi varsinainen jäsen vuodelle 2023 sekä kaksi varajäsentä vuodelle 2023.

Ehdolla liittohallitukseen ovat Miina-Maija Simonen Pirkanmaalta, Juho Väisänen Pohjois-Karjalasta, Jonna Viljanen Satakunnasta, Laura Hahl Hämeestä, Elias Tornberg ja Ville Mykkänen Pohjois-Pohjanmaalta, Antti Paunonen Etelä-Savosta, Juuso Korhonen Kainuusta sekä Louna Yli-Hemminki Etelä-Pohjanmaalta.

Lue myös

Keskustanuorten Sandroos: Tuhoamme keskustan sisältä käsin!

”Perustulo oli keskustassa yhdessä päätetty linja, jonka puoluejohto haluaa diktaattorimaisesti torpata.”
29.10.2022 11:56

Aihetunnisteet

hoitoala huoltosuhde huumausaineet kannabis Keskusta keskustanuoret keskustanuorten liittokokous Sote Talous turkis

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Irakista ilmoitus – öljyn hinta laskuun
Uutiset | 18.3.2026 12:49
Iran vannoo kostoa: ”Maailmanlaajuisten seurausten aalto on vasta alkanut”
Uutiset | 18.3.2026 9:10
Kenian ulkoministeri: Venäjä lopettaa kenialaisten värväämisen armeijaansa Ukrainaan
Uutiset | 16.3.2026 15:31
Kylmä suihku: ”Vihan veljet” uhkaavat Euroopan maita
Uutiset | 18.3.2026 22:02
Hälytyskellot soivat: Välitön ja vakava uhka EU:n merialueella
Uutiset | 17.3.2026 11:31
”Musta kuolema” nousi Falklandin sodan legendaksi – argentiinalaiset pakenivat kauhuissaan poikkeuksellista brittihävittäjää
Uutiset | 18.3.2026 21:22
Peking vaatii Taiwania alistumaan – syynä Iranin sota
Uutiset | 18.3.2026 23:03
Millaista kahvia juot? Todella monen suomalaisen kannattaisi vaihtaa
Uutiset | 16.3.2026 20:58
EU-johtajalta raju Putin-väite: ”Kukaan ei uskalla sanoa ääneen”
Uutiset | 16.3.2026 23:02
Norjassa syyttäjä vaatii kruununprinsessan pojalle yli 7,5 vuoden vankeustuomiota
Uutiset | 18.3.2026 13:25
Kenian ulkoministeri: Venäjä lopettaa kenialaisten värväämisen armeijaansa Ukrainaan
Uutiset | 16.3.2026 15:31
Hälytyskellot soivat: Välitön ja vakava uhka EU:n merialueella
Uutiset | 17.3.2026 11:31
Irakista ilmoitus – öljyn hinta laskuun
Uutiset | 18.3.2026 12:49
Kuka kehtaa jättää koiransa kakat keräämättä? Yksi ikäryhmä nousee ylitse muiden
Uutiset | 11.3.2026 20:00
Millaista kahvia juot? Todella monen suomalaisen kannattaisi vaihtaa
Uutiset | 16.3.2026 20:58
Historia | Patterit pienemmälle, valot sammuksiin – vuoden 1973 öljykriisi muutti dramaattisesti suomalaisten arjen
Uutiset | 14.3.2026 21:15
Historia | DDR-utopia vietiin huippuunsa Halle-Neustadtissa – jättikerrostalojen kaupungista tehtiin sosialismin näyteikkuna
Uutiset | 13.3.2026 21:20
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40
Iran vannoo kostoa: ”Maailmanlaajuisten seurausten aalto on vasta alkanut”
Uutiset | 18.3.2026 9:10
Trump: Yhdysvallat ei enää tarvitse apua Hormuzinsalmen avaamisessa
Uutiset | 17.3.2026 18:07
Kremlistä raju viesti: ”Silloin meidän ydinaseemme kohdistetaan Viroon”
Uutiset | 23.2.2026 22:02
Kalastaja huomasi jäällä jotain outoa – salakuljettajien röyhkeä yritys paljastui
Uutiset | 18.2.2026 22:02
Suuroperaatio: Ukraina paljasti Venäjän salamurhajuonen
Uutiset | 20.2.2026 21:45
Historia | Japanin tarkimmin varjeltu sotasalaisuus ilmestyi suoraan piikille – amerikkalaisen vedenalaisen päälliköllä kävi satumainen tuuri marraskuussa 1944
Uutiset | 21.2.2026 21:35
Mitä tehdä, jos joku nuuskii takapuskuriasi? Asiantuntija vastaa
Uutiset | 26.2.2026 21:50
Maailman vaarallisin juusto? Tämän herkun syöminen voi johtaa hirvittäviin seurauksiin
Uutiset | 12.2.2026 22:13
Kohuväite: Johannes Kläbo voisi vaihtaa lajia
Uutiset | 25.2.2026 21:32
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40
Kenian ulkoministeri: Venäjä lopettaa kenialaisten värväämisen armeijaansa Ukrainaan
Uutiset | 16.3.2026 15:31
Venäjä: Iskut Iraniin voivat aiheuttaa katastrofin
Uutiset | 28.2.2026 15:03

Uusimmat

Keskusta vaatii kännykkäkiellon laajentamista lukioihin ja ammattikouluihin – eduskunta keskustelee lakialoitteesta torstaina
Uutiset | 19.3.2026 10:04
HS: Purra otti vastaan satojen eurojen samppanjapullon ministeriohjeen kiellosta huolimatta
Uutiset | 19.3.2026 10:01
Verovelkaa 1,3 miljardia euroa – Verottaja: Yrittäjät eivät osaa hoitaa veroasioitaan
Uutiset | 19.3.2026 9:39
”Kasvu ei tule enää maakunnista” – Keskustan ex-nuorisojohtajat kertovat, miksi puolueen kannatus mataa
Uutiset | 19.3.2026 8:30
Viljelijät järjestävät uutta kriisikokousta – MTK-johtaja Tero Hemmilä näkee kuohunnassa vaaranpaikan
Uutiset | 19.3.2026 7:31
Joka yhdeksäs alakouluikäinen poika käyttää adhd-lääkkeitä – käytön ennustetaan kasvavan kaikenikäisillä
Uutiset | 19.3.2026 6:00
Suomi on edelleen maailman onnellisin maa – Costa Rica on noussut Pohjoismaiden rinnalle
Uutiset | 19.3.2026 2:01
Ministeri Adlercreutz käynnistänyt selvityksen kotiopetuksesta
Uutiset | 19.3.2026 0:01
Peking vaatii Taiwania alistumaan – syynä Iranin sota
Uutiset | 18.3.2026 23:03
Kylmä suihku: ”Vihan veljet” uhkaavat Euroopan maita
Uutiset | 18.3.2026 22:02
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

”Kasvu ei tule enää maakunnista” – Keskustan ex-nuorisojohtajat kertovat, miksi puolueen kannatus mataa
Uutiset | 19.3.2026 8:30
Hyvästi paikallinen yhteistyö – Uusi laki rikkoo kuntien toimivia palveluita
Uutiset | 17.3.2026 15:52
Toimittajalta | Kokoomus sai hallituskumppanilta kynsilleen – perintöveron valjastaminen vaalitempuksi tyssäsi lyhyeen
Uutiset | 16.3.2026 15:59

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskusta vaatii kännykkäkiellon laajentamista lukioihin ja ammattikouluihin – eduskunta keskustelee lakialoitteesta torstaina
Uutiset | 19.3.2026 10:04
HS: Purra otti vastaan satojen eurojen samppanjapullon ministeriohjeen kiellosta huolimatta
Uutiset | 19.3.2026 10:01
Verovelkaa 1,3 miljardia euroa – Verottaja: Yrittäjät eivät osaa hoitaa veroasioitaan
Uutiset | 19.3.2026 9:39
Kenian ulkoministeri: Venäjä lopettaa kenialaisten värväämisen armeijaansa Ukrainaan
Uutiset | 16.3.2026 15:31
Hälytyskellot soivat: Välitön ja vakava uhka EU:n merialueella
Uutiset | 17.3.2026 11:31
Irakista ilmoitus – öljyn hinta laskuun
Uutiset | 18.3.2026 12:49

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Naisia ja ihmisiä, ei herranenkeleitä ja pyhimyksiä
Mielipide | 19.3.2026 8:00
Lukijalta: Karjalan mänty muistuttaa harkinnasta
Mielipide | 17.3.2026 18:07
Lukijalta: Näkymätön työ pitää yhteiskuntaa pystyssä
Mielipide | 17.3.2026 11:58
Lukijalta: Leskeneläke on olemassa siksi, että se mahdollistaa toimeentulon
Mielipide | 16.3.2026 18:39
Lukijalta: Leskeneläke on olemassa siksi, että se mahdollistaa toimeentulon
Mielipide | 16.3.2026 18:39
Lukijalta: Karjalan mänty muistuttaa harkinnasta
Mielipide | 17.3.2026 18:07
Lukijalta: Ovatko äidinkielen opettajat kiinnostuneet matematiikasta?
Mielipide | 11.3.2026 13:13
Lukijalta: Koulun palattava perusasioihin
Mielipide | 16.3.2026 14:48

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Huoli nuorten toivottomuudesta leviää: ”Tähän Suomella ei yksinkertaisesti ole varaa”
Uutiset | 18.3.2026 11:48
Savola pyrkii jatkokaudelle eduskuntavaaleissa
Uutiset | 16.3.2026 10:14
Suuren valiokunnan keskustalaiset penäävät hallitukselta voimakkaampaa aluekehityksen rahoituksen ajamista
Uutiset | 13.3.2026 15:36
Huoli nuorten toivottomuudesta leviää: ”Tähän Suomella ei yksinkertaisesti ole varaa”
Uutiset | 18.3.2026 11:48
Ovaska ilahtui kokoomuslaisen avauksesta – Vetoaa Purraan ja Ranteeseen dieselveron poistamiseksi
Uutiset | 12.3.2026 18:30
Savola pyrkii jatkokaudelle eduskuntavaaleissa
Uutiset | 16.3.2026 10:14
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste