Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Ukrainan sota

Mediat: Ukraina iski Venäjän öljynjalostamoon noin 1 300 kilometrin päässä Ukrainasta

2.4.2026 8:50
Lue lisää 
Koronarajoitukset
Keskustan Hanna Kosonen kertoo ryhtyneensä vaikuttamaan Twitterissä, koska tartuntatautilakiin puuttuminen on osoittautunut eduskunnassa vaikeaksi. (Kuva: Vesa Moilanen / Lehtikuva )

Keskustan Kosonen turhautui tartuntatautilakiin, joka kohtelee elinkeinoja epäoikeudenmukaisesti – "Hallituksessa ei ole perattu näitä asioita"

Rajoitukset eivät enää palvele tarkoitustaan, Jouni Ovaska näkee
Pauliina Pohjala 25.1.2022 18:24, muokattu 25.1.2022 18:36
a– a+
Koronarajoitukset

Keskustan kansanedustaja Hanna Kosonen on pettynyt siihen, että hallitus ei ole päivittänyt tartuntatautilakia, joka on osoittautunut valuvikaiseksi eri elinkeinojen kohtelun suhteen.

Eduskunnan talousvaliokunta on useissa lausunnoissaan vaatinut, että elinkeinoja tulee kohdella tartuntatautilaissa yhdenvertaisesti, valiokunnan varapuheenjohtajana toimiva Kosonen sanoo Suomenmaalle.

– Mitään ei ole kuitenkaan tapahtunut. Hallituksessa ei ole perattu näitä asioita.

Kosonen kertoo käyttäneensä kaikki mahdolliset keinot valiokuntavaikuttamisessa ja vedonneensa myös suoraan ministereihin, tuloksetta.

– Nyt olen sitten ryhtynyt tviittailemaan, koska olen käyttänyt kaikki keinot mitä minulla on.

Kosonen sanoo pitävänsä hyvänä sitä, että hallituksessa on nyt tahtoa purkaa rajoituksia suunniteltua aiemmin.

– Se ei kuitenkaan poista valuvikaa tartuntatautilaista. Jos tilanne pahenee ja laki pitää taas ottaa käyttöön, ollaan samojen epäoikeudenmukaisuuksien edessä.

Rajoituksia koskeva vaikuttamistyöni kansanedustajana:
1. Etsi tietoa, kuuntele asiantuntijoita
2. Muodosta kanta
3. Käytä oman aseman keinot eduskunnassa: tavin varapj, ymv:n ja vav:n jäsen
4. Toitota kantaasi ministereille
5. Toista edellisiä kohtia 1,5 v.
6. Twiittaa#Korona

— Hanna Kosonen (@KosonenHanna) January 25, 2022

Elinkeinojen rajoittamiseen on kolme erilaista kategoriaa, joita ei voi Kososen mielestä perustella terveysturvallisuudella.

Vapaimmassa luokassa ovat ostoskeskukset ja kaupat, toisessa luokassa ravintolat ja kahvilat.

Tiukemmin säädeltyihin kokoontumisiin eli yleisötilaisuuksiin kuuluvat puolestaan esimerkiksi teatterit, kuntosalit, museot, taidenäyttelyt ja urheilukilpailut.

Aluehallintovirasto voi tartuntatautilain mukaan päättää koronarajoituksista, jotka koskevat esimerkiksi yleisötilaisuuksia tai liikunta- ja virkistystoimintaan käytettäviä asiakastiloja.

Etelä-Suomen aluehallintovirasto on sulkenut liikuntapaikat 7. helmikuuta saakka. Helsingin ja Uudenmaan sairaanhoitopiirin alueella voi siis mennä tällä hetkellä kahvilaan, mutta ei kuntosalille.

– Näissä kolmessa kategoriassa ei ole logiikkaa. Elinkeinoja kohdellaan eri tavoin huolimatta siitä, miten terveysturvallisuus toteutuu.

Kosonen on toiminut myös tiede- ja kulttuuriministerinä aiemmin tällä kaudella. Hän huomauttaa, että hallituksella on vastuu rajoituksista, vaikka ne ovatkin osin alueellisessa päätäntävallassa.

– Sosiaali- ja terveysministeriöstä lähtee ohjauskirjeet alueille, joten hallituksella on kuitenkin se tahtipuikko kädessä.

Kosonen huomauttaa, että Terveyden ja hyvinvoinnin laitos THL on esimerkiksi luokitellut kuntosalit vähäriskisiksi, ja sama kategoria oli aluevaaleilla.

Silti kuntosalit sai pitää kiinni mutta aluevaalit järjestettiin.

– Koronarajoitukset menevät yli ihmisten ymmärryksen, Kosonen uskoo.

Hän sanoo kantavansa erityistä huolta kulttuuri- ja liikunta-alan ihmisten puolesta sekä ihmisten hyvinvoinnista.

– Tämä on aivan kohtuuton tilanne.

– Nyt on huono hetki olla esimerkiksi kuntoutuksessa, kun uimahalliin ei pääse tekemään kuntoutusliikkeitä.

Kososen mielestä kulttuuritapahtumat tulisi pitää auki koronapassilla.

– Matalan riskin tapahtumat pitäisi avata. Nyt pidämme sellaisia paikkoja kiinni, joiden kiinni pitäminen saattaa aiheuttaa enemmän riskejä kuin se, että ne olisivat auki.

Kosonen korostaa, ettei hän vaadi vain rajoitusten löysentämistä vaan sitä, että rajoituksissa olisi joku logiikka.

– Nyt sitä ei ole.

Keskustan kansanedustaja Jouni Ovaska haluaa myös herätellä hallitusta siihen, että koronarajoitukset ovat oudossa jamassa.

– Nyt on ajauduttu tilanteeseen, jossa rajoitustoimilla ei ole enää logiikkaa. Voin mennä kuntosalille Tampereella, mutta helsinkiläiset eivät voi mennä kuntosalille. Päivällä voin syödä ravintolassa lounasta mutta illallinen ei ole mahdollinen. Rajoitukset eivät enää palvele tarkoitustaan.

Ovaska kertoo ihailevansa määrätietoista päätöksentekokulttuuria sellaisissa Euroopan maissa, joissa on ajoissa ilmoitettu, mitä rajoitusten suhteen tehdään.

– Tautitilanne muuttuu, mutta Suomi ei voi olla oma saarekkeensa. Toivon, että viimein esimerkiksi ravintoloiden aukioloaikaa voidaan venyttää esimerkiksi kymmeneen. Kulttuurielämää täytyy myös saada auki.

Ovaskan mielestä tilanteen outoudesta kertoo se, että kuntosalien ovet aukeavat esimerkiksi lajiliiton kilpailulisenssillä, ja moni on huomannut porsaanreiän.

– Meillä on oikeasti kohta maa täynnä ammattilaisleuanvetäjiä. Ihminen on kekseliäs ja hakee muita ratkaisuja, mutta eihän tämä varmasti palvele seuroja, joista lisenssejä haetaan. Helsinkiläisilläkin pitää olla oikeus kuntosaliin.

Suomi ei voi olla oma saarekkeensa koronarajoitusten suhteen, keskustaedustaja Jouni Ovaska sanoo. Kuva: Santeri Lampi

Lue myös

Marin ja Andersson: Kulttuurin ja liikunnan rajoitusten ennakoitua nopeampaa purkamista harkittava

Pääministeri Sanna Marin (sd.) kertoo twitterissä, että matalariskisten kulttuuri- ja urheilutilaisuuksien avaamista koronapassilla...
25.1.2022 16:30

Aihetunnisteet

koronarajoitukset Koronavirus

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Prisman uutuustuotteen ostosta kilahtaa 274,95 euron bonukset
Uutiset | 1.4.2026 13:04
Oikukas hävittäjä teki saksalaislentäjien puolisoista leskiä – F-104 Starfighter oli taivaan kaunein katastrofi
Uutiset | 1.4.2026 21:25
Vaaka ei enää ratkaise – Laihdutuslääkkeen käyttö laajenemassa merkittävästi
Uutiset | 1.4.2026 22:20
Mediat: Ukraina iski Venäjän öljynjalostamoon noin 1 300 kilometrin päässä Ukrainasta
Uutiset | 2.4.2026 8:50
Häämöttävän kriisin syvyys valkeni Euroopassa: ”Pahempaa kuin osaamme kuvitella”
Uutiset | 1.4.2026 22:11
Moskovassa osa on siirtynyt paperikarttoihin ja käteiseen verkkorajoitusten takia – tutkijan mukaan hallinto pelkää vallanvaihtoyritystä
Uutiset | 31.3.2026 13:49
Historia | Tulta sylkevät karbiinit pysäyttivät hurjan soturin – Beecherin saaren armoton selviytymistaistelu oli tasankosotien käännekohta
Uutiset | 31.3.2026 21:20
Lähteet Timesille: Euroopan varauduttava USA:n ja Venäjän diiliin
Uutiset | 1.4.2026 22:28
Gazprom: Venäjä torjui drooni-iskun putkeensa, joka vie kaasua Turkkiin
Uutiset | 2.4.2026 13:04
Tutkimus: Kahvista voi olla apua jopa syövän nujertamisessa
Uutiset | 2.4.2026 7:00
Varoitus: Kreml käynnistänyt massiivisen operaation Baltiassa
Uutiset | 28.3.2026 21:02
Prisman uutuustuotteen ostosta kilahtaa 274,95 euron bonukset
Uutiset | 1.4.2026 13:04
Tyly arvio brittiarmeijasta: ”Pystyisi hyvänä päivänä valtaamaan pikkukaupungin”
Uutiset | 25.3.2026 21:28
Maailman suurin sotalaiva ongelmissa: Pesutupa tulessa ja käymälät tukossa
Uutiset | 27.3.2026 22:02
Mi-8 oli presidenttien luottoratsu ja sissien siivet – karski neuvostokopteri palautti Puolustusvoimat ajan tasalle
Uutiset | 28.3.2026 21:15
Venäjän valtava ”lihamyllyhyökkäys” päättyi katastrofiin – paljastus järkyttävistä tappioista
Uutiset | 24.3.2026 21:11
Oikukas hävittäjä teki saksalaislentäjien puolisoista leskiä – F-104 Starfighter oli taivaan kaunein katastrofi
Uutiset | 1.4.2026 21:25
Vaaka ei enää ratkaise – Laihdutuslääkkeen käyttö laajenemassa merkittävästi
Uutiset | 1.4.2026 22:20
Historia | Kuolevan Ranskan presidentin viimeisessä ateriassa oli jotain hyvin häiritsevää – ranskalainen keittiö näytti pimeimpiä puoliaan
Uutiset | 25.3.2026 21:35
Moskovassa osa on siirtynyt paperikarttoihin ja käteiseen verkkorajoitusten takia – tutkijan mukaan hallinto pelkää vallanvaihtoyritystä
Uutiset | 31.3.2026 13:49
Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä
Uutiset | 20.3.2026 21:20
Varoitus: Kreml käynnistänyt massiivisen operaation Baltiassa
Uutiset | 28.3.2026 21:02
Venäjän valtava ”lihamyllyhyökkäys” päättyi katastrofiin – paljastus järkyttävistä tappioista
Uutiset | 24.3.2026 21:11
Se on alkanut, uutisoi riippumaton venäläismedia maanantaina – ”Kukaan ei välitä meistä,” sanoo Aleksei
Uutiset | 21.3.2026 12:26
Prisman uutuustuotteen ostosta kilahtaa 274,95 euron bonukset
Uutiset | 1.4.2026 13:04
Tyly arvio brittiarmeijasta: ”Pystyisi hyvänä päivänä valtaamaan pikkukaupungin”
Uutiset | 25.3.2026 21:28
Irakista ilmoitus – öljyn hinta laskuun
Uutiset | 18.3.2026 12:49
Tiedätkö Musandamin? Hormuzinsalmen Arabian puolella sijaitsee yksi maailman oudoimmista niemimaista
Uutiset | 24.3.2026 22:32
Kuolemanarvonnasta selvinneen Texas Rangerin kadonnut revolveri on aseiden Graalin malja – eeppinen kostonjano loi aikansa voimakkaimman käsiaseen
Uutiset | 24.3.2026 21:25
Maailman suurin sotalaiva ongelmissa: Pesutupa tulessa ja käymälät tukossa
Uutiset | 27.3.2026 22:02

Uusimmat

Aira Samulin ja Fredi löivät viisaat päät yhteen – seurauksena pahennusta vuoden 1976 euroviisuissa
Uutiset | 2.4.2026 22:30
Kevään ensimmäinen mökkireissu vaatii malttia – huolehdi paloturvallisuudesta ja tarkista rakenteet talven jäljiltä
Uutiset | 2.4.2026 22:02
Synkkä varoitus: ”Näyttää Putinin unelmasuunnitelmalta”
Uutiset | 2.4.2026 21:50
Purkaus Nato-maasta: Emme tiedä, mitä Trump haluaa meistä
Uutiset | 2.4.2026 21:41
Proteiinitrendi näkyy pääsiäispöydässä – ”Perussuikaleiden sijaan hieman parempaa leikkuuta”
Uutiset | 2.4.2026 21:35
Tuntuuko, että joku kurkkii puhelimesi näyttöä? Et ole väärässä
Uutiset | 2.4.2026 21:29
Kritiikki droonitapauksista pitää kohdistaa ministeritasolle, sanoo Matti Vanhanen
Uutiset | 2.4.2026 18:46
Hormuzinsalmen avaamisella on kiire, sanoi Britannian ulkoministeri
Uutiset | 2.4.2026 16:04
IL: Al-Holin leiriltä saattaa olla tulossa Suomeen nuori mies
Uutiset | 2.4.2026 15:39
Keskustanuoret vaatii stoppia bensapopulismille
Uutiset | 2.4.2026 15:16
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta | Droonisotku tuo muistoja Kekkosen Suomesta – tiedottamisesta jää enemmän kysymyksiä kuin vastauksia
Uutiset | 1.4.2026 14:01
Bensatankilta kajahti tiukka vaatimus hallitukselle – ”Tämä alkaa mennä ihan hulluksi”
Uutiset | 29.3.2026 9:01
Vuotaako Unkari EU:n tietoja suoraan Kremliin? – Tutkija: Siltä näyttää, eikä se enää edes häpeile sitä
Uutiset | 24.3.2026 17:39

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Aira Samulin ja Fredi löivät viisaat päät yhteen – seurauksena pahennusta vuoden 1976 euroviisuissa
Uutiset | 2.4.2026 22:30
Kevään ensimmäinen mökkireissu vaatii malttia – huolehdi paloturvallisuudesta ja tarkista rakenteet talven jäljiltä
Uutiset | 2.4.2026 22:02
Synkkä varoitus: ”Näyttää Putinin unelmasuunnitelmalta”
Uutiset | 2.4.2026 21:50
Varoitus: Kreml käynnistänyt massiivisen operaation Baltiassa
Uutiset | 28.3.2026 21:02
Prisman uutuustuotteen ostosta kilahtaa 274,95 euron bonukset
Uutiset | 1.4.2026 13:04
Tyly arvio brittiarmeijasta: ”Pystyisi hyvänä päivänä valtaamaan pikkukaupungin”
Uutiset | 25.3.2026 21:28

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Mitä mieltä, eläkeläiset?
Mielipide | 2.4.2026 14:30
Lukijalta: Median tiedottamisen avoimuus on kaksiteräinen miekka
Mielipide | 2.4.2026 12:16
Lukijalta: Suomestako EU:n suurkaivosalue?
Mielipide | 2.4.2026 12:04
Lukijalta: Mitä kaikkea me eläkeläiset teemmekään
Mielipide | 1.4.2026 15:24
Lukijalta: Nyt loppuu se nuorten kotona makuuttaminen – Olgan malli ja tähdet käyttöön!
Mielipide | 30.3.2026 10:59
Lukijalta: Lapin yksityistiet murenevat, kun miljardit uppoavat Turun junaan
Mielipide | 26.3.2026 12:12
Lukijalta: Lapsiperheiden arki on turvattava
Mielipide | 23.3.2026 14:34
Lukijalta: Ilman joustavaa suurkulutusta tuulivoima syö oman kannattavuutensa
Mielipide | 27.3.2026 14:43

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustanuoret vaatii stoppia bensapopulismille
Uutiset | 2.4.2026 15:16
Keskustan Mattila huolestui kipupotilaista: ”Ovat jäämässä heitteille keskiviikosta alkaen”
Uutiset | 30.3.2026 15:55
Keskustayrittäjät: YEL- ja TyEL-vakuutuksien yhdistäminen selvitettävä
Uutiset | 20.3.2026 16:11
Keskustan Mattila huolestui kipupotilaista: ”Ovat jäämässä heitteille keskiviikosta alkaen”
Uutiset | 30.3.2026 15:55
Maa- ja metsätalousministeri Jari Leppä kannustaa järkivihreyteen: ”Ahdistuminen ei edistä ilmastoasiaa”
Keskusta | 30.11.2019 15:27
Keskustanuoret vaatii stoppia bensapopulismille
Uutiset | 2.4.2026 15:16
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste