Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka

Keskustan Ovaska: Paikallis- ja aikakauslehtien jakelupalvelut turvattava kaikkialla Suomessa

11.3.2026 9:57
Lue lisää 
Ilmastonmuutos
On kestämätöntä, että ”kasvismafia” yrittää ilmastonmuutoksen varjolla viedä toisilta ihmisiltä oikeuden syödä tahtonsa mukaan, eduskunnan maa- ja metsätalousvaliokunnan puheenjohtaja Anne Kalmari (kesk.) sanoo. (Kuva: Jari Laukkanen)

Keskustan Kalmari pitää Helsingin yliopiston ravintoloiden naudanlihaboikottia käsittämättömänä – "Aiotaanko siis myös maa- ja metsätaloustieteellinen tiedekunta lopettaa?"

Suomenmaa 15.10.2019 17:40, muokattu 15.10.2019 19:19
a– a+
Ilmastonmuutos

Eduskunnan maa- ja metsätalousvaliokuntaa johtava keskustan Anne Kalmari ei ymmärrä Helsingin yliopiston ravintoloiden päätöstä luopua naudanlihan käytöstä.

– Helsingin yliopiston ravintoloiden päätös lopettaa naudanlihan tarjoilu mitä ilmeisimmin opiskelijoilta kysymättä on käsittämätön, Kalmari toteaa tiedotteessaan.

Hänen mielestään todennäköinen seuraus on, että kotimaisen naudanlihan korvaa pääosin ulkomainen tuontiruoka maailman ääristä rahdatuista kasviksista alkaen.

– Miten tämä vähentää päästöjä?

Kalmarin mielestä on syytä muistaa, että kotimaisessa naudanlihantuotannossa ei käytetä soijaa tai palmuöjyä, joiden tuotanto uhkaa sademetsiä

–  Sen sijaan naudat huolehtivat kulttuurimaisemista ja monimuotoisuudesta laiduntamalla. Uhanalaisista lajeista lähes kolmannes sijaitsee perinnebiotoopeilla. Mitä mieltä yliopiston suunnalla ollaan monimuotoisuuden säilyttämisestä?

Kalmarin mukaan päätös on täysin epäjohdonmukainen myös siitä näkökulmasta, että Helsingin yliopisto kuitenkin tuottaa naudanlihaa ja maitoa sekä kouluttaa alan asiantuntijoita.

– Aiotaanko siis myös yliopiston maa- ja metsätaloustieteellinen tiedekunta lopettaa?

Kalmari katsoo, että todellisuudessa kyse on ideologisesta ratkaisusta.

– On kestämätöntä, että ”kasvismafia” yrittää ilmastonmuutoksen varjolla viedä toisilta ihmisiltä oikeuden syödä, mitä itse haluavat. Miksi opiskelijat eivät saa itse valita ja päättää, mitä lautaselleen ottavat?

– Keskustassa luotamme ihmisiin ja siihen, että jokainen järkevä ihminen pyrkii syömään mahdollisimman terveellisesti ja tasapainoisesti.

Hel­sin­gin yli­o­pis­ton yli­op­pi­las­kun­nan omis­ta­ma Yl­va luo­puu ko­ko­naan nau­dan­li­han tar­jo­a­mi­ses­ta Uni­Ca­fe-ra­vin­to­lois­saan hel­mi­kuus­ta 2020 al­ka­en.

Nau­dan­li­han pois­ta­mi­nen ra­vin­to­loi­den tar­jon­nas­ta vä­hen­tää Yl­van ra­vin­to­la­lii­ke­toi­min­nan raa­ka-ai­nei­den hii­li­ja­lan­jäl­keä 11 pro­sent­tia vuo­des­sa, yri­tys ker­too.

– Luo­vum­me nau­dan­li­has­ta, sil­lä se on yk­si te­hok­kaim­mis­ta ta­vois­ta pie­nen­tää hii­li­ja­lan­jäl­ke­äm­me. Muu­tos teh­dään ruo­ka­fi­lo­so­fi­am­me mu­kai­ses­ti: vas­tuul­li­ses­ti, maus­ta tin­ki­mät­tä. Kun­ni­an­hi­moi­sel­la tuo­te­ke­hi­tyk­sel­lä olem­me ha­lun­neet var­mis­taa, et­tä nau­dan kor­vaa­vat vaih­to­eh­dot ovat en­tis­tä her­kul­li­sem­pia, Uni­Ca­fen lii­ke­toi­min­ta­joh­ta­ja Lee­na Pih­la­ja­mä­ki sa­noo tie­dot­tees­sa.

Uni­Ca­fe-ra­vin­to­lat pal­ve­le­vat asi­ak­kai­taan nel­jäl­lä Hel­sin­gin yli­o­pis­ton kam­puk­sel­la sekä Hel­sin­gin kes­kus­tas­sa Kai­vo­pi­hal­la. Päi­vit­täin lou­nai­ta myy­dään noin 10 000.

Ra­vin­to­loi­den käyt­tä­mäs­tä li­has­ta 15 pro­sent­tia on nau­taa. Yl­van tie­dot­tees­sa to­de­taan, et­tä pois­ta­mal­la nau­dan­li­han lou­nas- ja kah­vi­la­tar­jon­nas­ta Uni­Ca­fe vä­hen­tää omaa ja sa­mal­la asi­ak­kait­ten­sa lou­nais­ta syn­ty­vää hii­li­ja­lan­jäl­keä 240 000 hii­li­di­ok­si­di­ki­lol­la vuo­des­sa.

Yl­va tie­dot­taa usei­den tut­ki­mus­ten to­den­neen, et­tä siir­ty­mi­nen kas­visp­ro­tei­i­ni­poh­jai­seen ruo­ka­va­li­oon on yk­si mer­kit­tä­vim­mis­tä kei­nois­ta vä­hen­tää kas­vi­huo­ne­pääs­tö­jä yk­si­lö­ta­sol­la. Aloi­te nau­dan­li­han pois­ta­mi­ses­ta tuli Uni­Ca­fen hen­ki­lö­kun­nal­ta.

– Olem­me Yl­vas­sa si­tou­tu­neet il­mas­ton­muu­tok­sen hil­lit­se­mi­seen kai­kis­sa toi­min­nois­sam­me. Ar­jen kes­tä­vät ku­lu­tus­va­lin­nat vaa­ti­vat roh­kei­ta te­ko­ja yri­tyk­sil­tä ja sa­mal­la lain­sää­dän­töym­pä­ris­töön muu­tok­sia val­ti­on­ta­sol­ta, Yl­van toi­mi­tus­joh­ta­ja Ant­ti Kerp­po­la sa­noo.

– Nau­dan­li­haa si­säl­tä­vis­tä tuot­teis­ta luo­pu­mi­nen ra­vin­to­lois­sam­me on yk­si sel­keä tapa pie­nen­tää sekä mei­dän et­tä kau­pun­ki­lais­ten hii­li­ja­lan­jäl­keä. Mut­ta se on vas­ta al­kua mat­kal­lam­me hii­li­neut­raa­liu­teen, hän li­sää.

Uni­Ca­fen hel­mi­kuus­sa voi­maan as­tu­va lou­nas­lis­ta on suun­ni­tel­tu si­ten, et­tei lis­tal­ta löy­dy enää nau­dan­li­haa si­säl­tä­viä ruo­kia. Nau­dan­li­ha pois­tuu myös kah­vi­la­tuot­teis­ta, ku­ten lei­vis­tä ja pa­ni­neis­ta.

Syk­syn alus­sa Uni­Ca­fe il­moit­ti aset­ta­van­sa ta­voit­teek­seen kas­vis- ja ve­gaa­ni­lou­nai­den myyn­ti­o­suu­den nos­ta­mi­sen yli 50 pro­sent­tiin vuo­den 2020 lop­puun men­nes­sä.

Lue myös

Noin 10 000 lounasta päivittäin myyvät UniCafe-opiskelijaravintolat luopuvat kokonaan naudanlihasta – perusteluna hiilijalanjäljen pienentäminen

Helsingin yliopiston ylioppilaskunnan omistama Ylva luopuu kokonaan naudanlihan tarjoamisesta UniCafe-ravintoloissaan helmikuusta 2020 alkaen. Naudanlihan...
15.10.2019 8:25

Helsingin keskustaopiskelijat: Unicafe unohti tutkimustiedon ja ohitti päätöksenteossa omistajansa

Helsingin Keskustaopiskelijat on tyrmistyneitä Helsingin yliopiston ylioppilaskunnan omistaman Unicafen päätöksestä lopettaa naudanlihan tarjoilu...
15.10.2019 15:44

Tampereen Opiskelevat Keskustalaiset: Soija ja riisi korvattava kotimaisilla vaihtoehdoilla opiskelijaravintoloissa

Tampereen Opiskelevat Keskustalaiset vaatii, että Tampereen ylioppilaskunnan omistaman Juveneksen ravintolat puolittavat ulkomaalaisen ruuan...
15.10.2019 12:18

Aihetunnisteet

hiilijalanjälki naudanliha unicafe

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Kylmän sodan kohuase kuohutti maailmaa ja katosi – taustalla synkkä syy
Uutiset | 9.3.2026 21:15
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40
Jopa puolet ei tiedä sairastavansa tätä vakavaa sairautta – Alkuun täysin oireeton
Uutiset | 9.3.2026 21:45
Moni tekee ison virheen tähän vuodenaikaan – Jopa tuhansien eurojen vahingot
Uutiset | 10.3.2026 22:01
Luulitko sekarotuista koiraa pitkäikäiseksi? Menehtyy tyypillisesti jo ennen 7-vuotispäivää
Uutiset | 9.3.2026 22:04
Kansanedustaja vaatii: Turpeen tuki täytyy palauttaa
Uutiset | 9.3.2026 15:22
Sofia Virta kertoo jättäneensä eronpyynnön itse
Uutiset | 10.3.2026 13:03
Vaihdetaanko asfaltti hiekkaan maaseudulla? Ovaskalta tyrmäys VM:n budjettipäällikön puheille
Uutiset | 9.3.2026 11:54
Nyt tuli kylmää tuulta asuntovelallisille – 12 kuukauden euribor pomppasi yllättävästi
Uutiset | 10.3.2026 14:45
Kun taivaalle piti päästä pystysuoraan – näin suomalaislentäjät taltuttivat ensimmäiset neuvostokopterit
Uutiset | 7.3.2026 21:27
Tappajahain hyytävin tarina on totta – USS Indianapolis kuljetti tuomiopäivän aseen ja kohtasi karmivan lopun
Uutiset | 3.3.2026 21:20
Kun taivaalle piti päästä pystysuoraan – näin suomalaislentäjät taltuttivat ensimmäiset neuvostokopterit
Uutiset | 7.3.2026 21:27
Iran ampui ballistisen ohjuksen kohti Turkkia
Uutiset | 4.3.2026 14:22
Kylmän sodan kohuase kuohutti maailmaa ja katosi – taustalla synkkä syy
Uutiset | 9.3.2026 21:15
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40
Jopa puolet ei tiedä sairastavansa tätä vakavaa sairautta – Alkuun täysin oireeton
Uutiset | 9.3.2026 21:45
Suoraa puhetta Iran-taustaisesta moskeijasta: ”Pitää kieltää välittömästi”
Uutiset | 4.3.2026 12:17
Iranin vallankumouskaarti uhkaa polttaa laivat Hormuzinsalmella
Uutiset | 3.3.2026 8:40
CNN: USA:lla riskialtis suunnitelma Iranin joukkojen sitomiseksi
Uutiset | 4.3.2026 10:34
Rahtialus sai osuman Hormuzinsalmessa
Uutiset | 4.3.2026 14:58
Kremlistä raju viesti: ”Silloin meidän ydinaseemme kohdistetaan Viroon”
Uutiset | 23.2.2026 22:02
Maailman vaarallisin juusto? Tämän herkun syöminen voi johtaa hirvittäviin seurauksiin
Uutiset | 12.2.2026 22:13
Kalastaja huomasi jäällä jotain outoa – salakuljettajien röyhkeä yritys paljastui
Uutiset | 18.2.2026 22:02
Suuroperaatio: Ukraina paljasti Venäjän salamurhajuonen
Uutiset | 20.2.2026 21:45
Historia | Japanin tarkimmin varjeltu sotasalaisuus ilmestyi suoraan piikille – amerikkalaisen vedenalaisen päälliköllä kävi satumainen tuuri marraskuussa 1944
Uutiset | 21.2.2026 21:35
Mitä tehdä, jos joku nuuskii takapuskuriasi? Asiantuntija vastaa
Uutiset | 26.2.2026 21:50
Autot | Mercedes-Benz W123 oli kuin pankkiholvi pyörillä – mutta ohitukseen piti valmistautua jo edellisessä pitäjässä
Uutiset | 11.2.2026 21:09
Kohuväite: Johannes Kläbo voisi vaihtaa lajia
Uutiset | 25.2.2026 21:32
Lihavuusekspertti: Ylipainoisuuden syy on aivoissa – nämä ovat painonhallinnan ”kultaiset säännöt”
Uutiset | 13.2.2026 22:09
Tutkimus: Tämä määrä kahvia päivässä voi alentaa dementiariskiä lähes viidenneksellä
Uutiset | 10.2.2026 21:35

Uusimmat

IEA ilmoittaa jäsenmaiden vapauttavan markkinoille 400 miljoonaa barrelia öljyvarannoista
Uutiset | 11.3.2026 17:08
Valiokunta vaatii loppua dieselautojen pakkasongelmille – Ministeri Ranteelta peräänkuulutetaan toimia
Uutiset | 11.3.2026 16:30
Pakettiauto törmäsi turva-aitaan Valkoisella talolla
Uutiset | 11.3.2026 16:04
Yle: Kaikkoselta esitys ydinasepulmaan: Puolueiden yhteinen sitoumus
Uutiset | 11.3.2026 15:58
Markkinoilla hermoillaan jälleen öljyn saatavuutta
Uutiset | 11.3.2026 15:44
Poliisi esittää Seinäjoen törkeästä koruvarkaudesta epäiltyä vangittavaksi
Uutiset | 11.3.2026 15:12
Keskustan Viljanen paukutti nyrkkiä maaseutupolitiikasta: ”On mahdotonta olla vihreä, jos tili on jatkuvasti punaisella”
Uutiset | 11.3.2026 15:12
Rahtialus sai osuman ja syttyi tuleen Hormuzinsalmessa
Uutiset | 11.3.2026 15:05
Matti Vanhaselta painava viesti hallitukselle: ”Tästä mallia”
Uutiset | 11.3.2026 14:28
Lomamatkailu Lähi-itään vähenee, professori uskoo – ”Aika harva suomalainen haluaa ottaa riskiä”
Uutiset | 11.3.2026 14:00
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Ikäihmisten kohtelu tuohduttaa – oppositio ei hyväksy pakkosiirtymää sähköiseen viranomaispostiin
Uutiset | 10.3.2026 18:52
Vaihdetaanko asfaltti hiekkaan maaseudulla? Ovaskalta tyrmäys VM:n budjettipäällikön puheille
Uutiset | 9.3.2026 11:54
50 vuotta | Koronan jälkipyykki on jäänyt Suomessa pesemättä, sanoo poikkeusajan ministeri Hanna Kosonen
Uutiset | 1.3.2026 9:01

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
IEA ilmoittaa jäsenmaiden vapauttavan markkinoille 400 miljoonaa barrelia öljyvarannoista
Uutiset | 11.3.2026 17:08
Valiokunta vaatii loppua dieselautojen pakkasongelmille – Ministeri Ranteelta peräänkuulutetaan toimia
Uutiset | 11.3.2026 16:30
Pakettiauto törmäsi turva-aitaan Valkoisella talolla
Uutiset | 11.3.2026 16:04
Tappajahain hyytävin tarina on totta – USS Indianapolis kuljetti tuomiopäivän aseen ja kohtasi karmivan lopun
Uutiset | 3.3.2026 21:20
Kun taivaalle piti päästä pystysuoraan – näin suomalaislentäjät taltuttivat ensimmäiset neuvostokopterit
Uutiset | 7.3.2026 21:27
Iran ampui ballistisen ohjuksen kohti Turkkia
Uutiset | 4.3.2026 14:22

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Tarvitaan tukiasemia ja valokuitua
Mielipide | 11.3.2026 13:40
Lukijalta: Arvojen arpajaiset
Mielipide | 11.3.2026 13:13
Lukijalta: Ovatko äidinkielen opettajat kiinnostuneet matematiikasta?
Mielipide | 11.3.2026 13:13
Lukijalta: Lapin hyvinvointialue tarvitsee oikeudenmukaisen rahoituksen
Mielipide | 10.3.2026 13:46
Lukijalta: Vastaus Verohallinnon pääjohtaja Markku Heikuralle 
Mielipide | 3.3.2026 11:51
Lukijalta: Ihmisarvo kuuluu kaikille – mutta kuuluuko myös oikeus omaan vakaumukseen?
Mielipide | 10.3.2026 13:30
Lukijalta: Naistenpäivän marssi on kannanotto kyynistymistä vastaan
Mielipide | 8.3.2026 7:45
Lukijalta: Kuka hyötyy, jos lähihoitajat ajetaan ulos?
Mielipide | 4.3.2026 13:29

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustanuoret vaatii: Lasten käyttämisestä rikoksiin tehtävä ankarasti rangaistavaa
Uutiset | 9.3.2026 18:02
Kansanedustaja vaatii: Turpeen tuki täytyy palauttaa
Uutiset | 9.3.2026 15:22
Siika-aho vaatii loppua naisiin kohdistuvalle väkivallalle: Tekijät heti lukkojen taakse
Uutiset | 3.3.2026 18:04
Kansanedustaja vaatii: Turpeen tuki täytyy palauttaa
Uutiset | 9.3.2026 15:22
Siika-aho vaatii loppua naisiin kohdistuvalle väkivallalle: Tekijät heti lukkojen taakse
Uutiset | 3.3.2026 18:04
Savola: Postin kohtuuttomat hinnankorotukset uhkaavat maaseudun tiedonsaantia 
Uutiset | 27.2.2026 12:51
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste