Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Ilmastopolitiikka

VTV: Orpon hallituksen ilmastosuunnitelmat eivät tue hiilineutraaliustavoitetta, Marinin hallitukselle puhtaat paperit

4.12.2025 14:02
Lue lisää 
Yrittäjyys
Hanna Huttunen toivoo, ettei esimerkiksi ulosoton suojaosan korotus unohtuisi hallitukselta. (Kuva: Maria Seppälä)

Keskustan Hanna Huttunen kirittää hallitusta uudistuksiin yrittäjien hyväksi –"Putinin hinnat" lisäävät velkaantumisriskiä

Pekka Pohjolainen 29.5.2022 10:00, muokattu 29.5.2022 16:00
a– a+
Yrittäjyys

Hallituksen olisi pohdittava, mitä se voisi vielä tehdä tällä vaalikaudella yrittäjien aseman helpottamiseksi, näkee keskustan pohjoiskarjalainen kansanedustaja Hanna Huttunen. 

Eduskunnan lakivaliokunnassa vaikuttava Huttunen muistuttaa, että eläminen kallistuu väkisinkin, ja monessa asiassa tulevat voimaan ”Putinin hinnat”. Velkaantumisen riski on kasvanut entisestään.

– Ihmisten on pärjättävä, on syötävä, juotava ja ostettava vaatteita ja pystyttävä elämään normaalielämää, Huttunen muistuttaa. 

Huttusen mielestä näissä oloissa hallituksen olisi perusteltua vielä selvittää mahdollisuudet kiirehtiä vielä keskeneräisten uudistusten voimaantulon ajankohtaa.

– Mitä nopeammin, sen parempi, hän summaa.

Huttunen toivoo, ettei esimerkiksi ulosoton suojaosan korotus hallitukselta unohtuisi. Asia ei ole vielä edennyt, vaikka se on kirjattu nykyisen hallituksen ohjelmaan.  

Tällä hetkellä ulosotossa olevalle velalliselle jätettävä suojaosuus on yksinäisellä velallisella 696 euroa kuukaudessa, kun täysi takuueläke on 855 euroa kuukaudessa. Huttusen mielestä suojaosa pitäisi korottaa vähintään takuueläkkeen tasolle. 

Huttusen mukaan nykyinen hallitus on auttanut velkaongelmaisia monin tavoin, muun muassa lyhentämällä maksuhäiriömerkintöjen säilytysaikaa kuukauteen. Muutos astuu voimaan joulukuussa.  

Keskustaedustajan mukaan kyse on todella suuresta muutoksesta: tähän asti maksuhäiriömerkinnät ovat säilyneet 2-4 vuotta. 

– Sehän vaikeuttaa elämää todella paljon, Huttunen muistuttaa.  

Hallitus on helpottanut yrittäjien asemaa myös lainmuutoksella, jolla pyritään estämään kohtuuttoman suurten perintäkulujen periminen yritysvelallisilta. Yrityssaneerauksiin luodaan myös uusi, varhaiseksi saneerausmenettelyksi kutsuttava väylä. Uudistus on tulossa voimaan heinäkuussa. 

– Se tarkoittaa sitä, että siihen voi hakeutua, vaikka kassavarat eivät ole vielä aivan loppu ja yritys on vielä toimintakykyinen, mutta sitä uhkaa maksukyvyttömyys. 

Neljäs iso kokonaisuus on Huttusen mukaan positiivinen luottotietorekisteri, joka on vielä valiokuntakäsittelyssä. Rekisteriin koottaisiin henkilön kaikki velat, jolloin velkaantumisesta syntyisi kokonaiskuva.

– Monestihan ihmisille saattaa tulla erilaisia kulutusluottoja, on lainoja ja muunlaisia osamaksuja ja pieniä tippoja siellä täällä. Mutta joskus on hyvä saada inhorealistinen kokonaiskuva, mikä lainatilanne on. Se parantaa ihmisen kykyä hahmottaa oma maksukyky nykyistä paremmin. 

Huttusen mukaan uudistus toimii myös vastapainona velallisille tehtäville helpotuksille, jotta luotonantajat voivat arvioida paremmin luotonhakijan luottokelpoisuutta ja maksukykyä. 

Rekisteri on tarkoitus ottaa käyttöön keväällä 2024 kuluttajaluottojen osalta. Vuonna 2026 tulisivat mukaan elinkeinotoimintaa varten myönnettävät luotot. 

Hanna Huttusen mukaan hallitus on kohentanut ylivelkaantuneiden asemaa merkittävästi. (Miikka Pynnönen/keskusta)

Metsätalousinsinöörin koulutuksen saaneelle Huttuselle itselleen tulee ensi vuonna täyteen 30 vuotta yrittäjänä. Yritystoiminta alkoi keskellä 1990-luvun syvää lamaa.

– Ympärillä on paljon ihmisiä, tuttuja ja perheitä, jotka ovat omakohtaisesti kokeneet sen 90-luvun, ja olen huomannut sen, että se riippa on seurannut sukupolvien yli.

Keskustaedustajan mukaan yrittäjyyteen kuuluu riskinotto, mutta epäonnistumista hävetään yhä. Asia nousi kuitenkin korona-aikana onneksi esille, ja merkkejä asenneilmapiirin muutoksesta on. 

Outokummussa puu- ja rakennustarvikealalla toimivan yrityksensä toimitusjohtajuuden Huttunen jätti noustuaan kansanedustajaksi kevään 2015 eduskuntavaaleissa.

– Olen omistajana ja hallituksen puheenjohtajana, en ole siinä arkitoiminnassa enää mukana.

Edustajan kotimaakunnan Pohjois-Karjalan taloutta uhkaa tällä hetkellä Venäjän-kaupan täydellinen tyrehtyminen. Huttunen vakuuttaa, että seudulla ei kuitenkaan jäädä tuleen makaamaan, vaan uusia kanavia lähdetään hakemaan välittömästi.

Suurin huoli yritysten näkökulmasta on Huttusen mukaan saavuttavuudesta: raiteet ja tieverkko pitäisi saada kuntoon. 

Huttunen korostaa myös maakuntakenttien lentoyhteyksien tärkeyttä ja kiittelee hallitusta vuolaasti ostopalveluliikenteen järjestämisestä.

– Esimerkiksi oma kotimaakunta ja Joensuu ovat saaneet pidettyä yhteydet maailmalle siinä. Se on jatkossakin todella tärkeää, hän korostaa.  

Lue myös

Ruoka-avussa jonot pitenevät, vaikka työttömien määrä pienenee – ruuan ja muiden perustarpeiden hinnat nousevat etuuksia ja palkkoja nopeammin

Ruoka-apupisteillä on näkynyt kasvavissa määrin myös työssäkäyviä, kertoo ViaDian toiminnanjohtaja Kristian Vilkman
29.5.2022 14:30

Aihetunnisteet

Eduskunta Keskusta velkaantuminen ylivelkaantuminen yrittäjyys

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Tyrmistys leviää Venäjällä: Ex-taistelijat pettyivät raskaasti
Uutiset | 2.12.2025 21:04
Huoli heräsi: Aivokuumetta aiheuttava tauti leviää vauhdilla
Uutiset | 3.12.2025 9:10
Historia | Taistelulaivoista viimeinen myöhästyi sodasta – kohtalo vei laivastoparaateihin ja naulatehtaalle
Uutiset | 3.12.2025 21:03
Nato-maan kenraali järkyttyi: ”Yhteydet on katkaistu”
Uutiset | 3.12.2025 22:02
Toimittajalta | Essayahin susijahtilaki on täysi susi – luokatonta valmistelua ei voi hyväksyä
Uutiset | 1.12.2025 17:13
Yllätystieto: Fysioterapia ei välttämättä autakaan tähän – ”Sama vaikutus nähtiin lumehoidolla”
Uutiset | 2.12.2025 21:35
”Jopa hallituksen koko kauden huonoin esitys” – persuilu ulkomaalaisopiskelijoilla sai keskustalta täystyrmäyksen
Uutiset | 3.12.2025 17:06
Tutkimus: Pysäyttävä tieto ”kaljamahasta”
Uutiset | 2.12.2025 23:20
FT: Eurooppalaisen vaatejätin tuotteet palasivat Venäjälle
Uutiset | 2.12.2025 8:20
Suolen umpipussitaudin taustalla on usein länsimaissa tuttu ongelma
Uutiset | 29.11.2025 15:19
Pohjois-Korean kouluihin uusi pakollinen kieli
Uutiset | 27.11.2025 22:04
Jyrähdys Saksasta: Nyt alkaa olla kiire
Uutiset | 28.11.2025 21:15
Tyrmistys leviää Venäjällä: Ex-taistelijat pettyivät raskaasti
Uutiset | 2.12.2025 21:04
Suolen umpipussitaudin taustalla on usein länsimaissa tuttu ongelma
Uutiset | 29.11.2025 15:19
Puolustusministeriön uusi pomo: Kylmäävä havainto Venäjästä
Uutiset | 27.11.2025 17:37
Pitäisikö lakkautettuja varuskuntia palauttaa? Kaikkonen nostaa esiin Pohjois-Karjalan prikaatin
Uutiset | 27.11.2025 12:05
Moni ei tunnista ikävää sairautta, sanoo tutkimus – ”Voi johtaa pysyviin arpiin”
Uutiset | 27.11.2025 22:11
Jomottava sairaus leviää – Erityisesti länsimaissa
Uutiset | 27.11.2025 21:46
Tutkimus: Tämä ennustaa pidempää ikää ja parempaa elämänlaatua
Uutiset | 27.11.2025 21:30
Huoli heräsi: Aivokuumetta aiheuttava tauti leviää vauhdilla
Uutiset | 3.12.2025 9:10
Rankka tauti lähti leviämään talven kynnyksellä: ”Ennennäkemätöntä”
Uutiset | 17.11.2025 23:10
Vakava terveysvaroitus miljoonien ihmisten suosimasta valmisteesta
Uutiset | 6.11.2025 9:10
Yleinen sairaus aiheuttaa verenvuotoja aivoihin: ”Älä jätä huomiotta”
Uutiset | 5.11.2025 11:00
Pohjois-Korean kouluihin uusi pakollinen kieli
Uutiset | 27.11.2025 22:04
Näiden oireiden alkaessa lääkäriin on jo kiire
Uutiset | 6.11.2025 9:30
Suomessa myydyssä kanelissa on myrkkyä, miksi se saa olla markkinoilla?
Uutiset | 9.11.2025 19:00
Tutkimus: Tämä rutiini suojaa muistisairaudelta
Uutiset | 5.11.2025 9:35
Jyrähdys Saksasta: Nyt alkaa olla kiire
Uutiset | 28.11.2025 21:15
Harvardin aivotutkimus: Tämä määrä alkoholia on erityisen kriittinen
Uutiset | 8.11.2025 23:05
Pelätty syöpä tappaa Suomessa nopeammin kuin Ruotsissa – Tässä syy
Uutiset | 9.11.2025 22:01

Uusimmat

Auerin veljen mukaan sijaisvanhemmilla oli ”erittäin lämpimät, hyvät ja avoimet välit” lapsiin
Uutiset | 4.12.2025 17:43
Kaikkonen hakisi kasvua korjausrakentamisesta – ”Homekouluja kuntoon”
Uutiset | 4.12.2025 17:33
Kiuru: Hallituksen sote-leikkaus teknologiaa lisäämällä ei ehdi ensi vuoden budjettiin – Juuso toivotti valiokunnan jäsenille jaksamista
Uutiset | 4.12.2025 16:39
Pääministeri Orpo: En näe EU:n yhteisvelkaa mahdollisena Ukrainan tueksi
Uutiset | 4.12.2025 16:07
Valtonen: Tapa, jolla Ukrainan sota päättyy, muokkaa turvallisuutta ja vakautta laajasti
Uutiset | 4.12.2025 15:50
”Hävytöntä!” – Katri Kulmuni järkyttyi hallituksen vaalisuunnitelmasta
Uutiset | 4.12.2025 15:20
Nuori käyttäytyi uhkaavasti Vihdin yhteiskoululla – poliisi kävi paikalla
Uutiset | 4.12.2025 15:07
”Joutaa roskakoriin” – Keskustasta täystyrmäys Oulun ja Lapin vaalipiirien yhdistämiselle
Uutiset | 4.12.2025 14:44
Hallitus hyväksyi kiistellyn ilmastopaketin
Uutiset | 4.12.2025 14:31
VTV: Orpon hallituksen ilmastosuunnitelmat eivät tue hiilineutraaliustavoitetta, Marinin hallitukselle puhtaat paperit
Uutiset | 4.12.2025 14:02
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Tuomas Kettusen usko aluepolitiikan voimaan ei horju – ”Se ei ole keneltäkään pois”
Uutiset | 30.11.2025 8:00
”Keskittämisprojekti” hirvittää – Nyt puhuvat valtion ohjaukseen joutuneiden sote-alueiden keskustalaiset
Uutiset | 25.11.2025 17:31
Toimittajalta | Keskusta päästi irti sinipunapeikon – kiistelty hallituspohja on perinteinen tupailtojen kauhu
Uutiset | 24.11.2025 16:51

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Auerin veljen mukaan sijaisvanhemmilla oli ”erittäin lämpimät, hyvät ja avoimet välit” lapsiin
Uutiset | 4.12.2025 17:43
Kaikkonen hakisi kasvua korjausrakentamisesta – ”Homekouluja kuntoon”
Uutiset | 4.12.2025 17:33
Kiuru: Hallituksen sote-leikkaus teknologiaa lisäämällä ei ehdi ensi vuoden budjettiin – Juuso toivotti valiokunnan jäsenille jaksamista
Uutiset | 4.12.2025 16:39
Pohjois-Korean kouluihin uusi pakollinen kieli
Uutiset | 27.11.2025 22:04
Jyrähdys Saksasta: Nyt alkaa olla kiire
Uutiset | 28.11.2025 21:15
Tyrmistys leviää Venäjällä: Ex-taistelijat pettyivät raskaasti
Uutiset | 2.12.2025 21:04

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Veikkaus peri maksamansa voiton takaisin
Mielipide | 4.12.2025 9:12
Lukijalta: Pankkien luotonantokvartaali on 15 vuotta
Mielipide | 3.12.2025 13:24
Lukijalta: Talouskasvu on niukkaa, jos kuluttajien luottamusta tulevaisuuteen ei palauteta
Mielipide | 3.12.2025 13:18
Lukijalta: Toimiva liikenneinfrastruktuuri tukee ihmisten elinoloja
Mielipide | 2.12.2025 15:25
Lukijalta: Suomen ehdotus on pahasti myöhässä – saattaa silti toteutua
Mielipide | 27.11.2025 15:36
Lukijalta: Keskustan suuntana keskiluokan etupuolue?
Mielipide | 2.12.2025 15:16
Lukijalta: Kun pulla tulkitaan riskiksi, hukkaamme jotain olennaista
Mielipide | 27.11.2025 15:02
Lukijalta: Muovi ei kuulu peltoon – eikä sen ongelmaa voi enää lakaista mullan alle
Mielipide | 28.11.2025 9:31

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kurviselta avaus: Puolustusvoimien aluetoimisto Kauhavalle
Uutiset | 2.12.2025 11:25
Tuomas Kettusen usko aluepolitiikan voimaan ei horju – ”Se ei ole keneltäkään pois”
Uutiset | 30.11.2025 8:00
Eveliina Lohko Keskustan Karjalan Keskustan johtoon – Piiri vaatii apua Itä-Suomelle
Uutiset | 29.11.2025 18:34
Kurviselta avaus: Puolustusvoimien aluetoimisto Kauhavalle
Uutiset | 2.12.2025 11:25
Tuomas Kettusen usko aluepolitiikan voimaan ei horju – ”Se ei ole keneltäkään pois”
Uutiset | 30.11.2025 8:00
Eveliina Lohko Keskustan Karjalan Keskustan johtoon – Piiri vaatii apua Itä-Suomelle
Uutiset | 29.11.2025 18:34
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste