Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Keskusta
Puoluesihteeri Antti Siika-ahon mukaan tuleva puoluevaltuuston on puheenjohtajaehdokkaille arvovaltainen ja paras mahdollinen hetki esittäytyä keskustaväelle ennen puoluekokousta. (Kuva: Keskustan puoluetoimisto)

Keskusta järjestää puheenjohtajatentin – Puoluesihteeri Siika-aho: "Väki odottaa innoissaan"

Keskustan puheenjohtajaehdokkaille järjestetään yhteinen tentti puoluevaltuustossa Vantaalla 27. huhtikuuta
Samuli Vänttilä 16.4.2024 11:02, muokattu 17.4.2024 10:06
a– a+
Keskusta

Keskustan puoluesihteeri Antti Siika-aho kertoo Suomenmaalle, että parin viikon päästä pidettävässä puoluevaltuuston kokouksessa järjestetään keskustan puheenjohtajaehdokkaiden tentti.

Sen voi tulkita kannusteeksi saada ehdokkuuttaan harkitsevat ilmoittautumaan pian mukaan puheenjohtajakisaan.

Keskustan puoluejohtajan tehtävään on tähän mennessä ilmoittautunut ehdolle vain yksi nimi: kansanedustaja Tuomas Kettunen.

Keskustan puoluevaltuusto järjestetään 27. huhtikuuta 2024 Vantaalla. Keskustan uusi puheenjohtaja valitaan puolestaan 14.–16. kesäkuuta 2024 järjestettävässä puoluekokouksessa Jyväskylässä. Puolueen nykyinen puheenjohtaja Annika Saarikko ei pyri jatkokaudelle.

Siika-ahon mukaan puoluevaltuuston kokous on keskustalaisille eräänlainen vedenjakaja, jonka jälkeen katseet kääntyvät vahvasti kesän puoluekokousta kohti.

Siksi puoluevaltuuston kokous on hyvä paikka saada ehdokkaat esiin ja tentattaviksi.

Siika-ahon mukaan tentti järjestetään puolueväen toiveesta. Pyyntöjä asiasta on hänen mukaansa tullut runsaasti.

– Näin kevään korvalla keskustaväki innoissaan odottaa, että ketkä ovat puoluevaltuustoon mennessä asettuneet ehdolle, ketkä vielä empivät ja ketkä kieltäytyneet.

Puoluevaltuuston kokous on keskustan ylin päättävä elin puoluekokousten välillä. Siika-ahon mukaan se on ehdokkaille arvovaltainen ja paras mahdollinen hetki esittäytyä keskustaväelle ennen puoluekokousta.

Hän ei vielä kommentoi tarkemmin sitä, järjestääkö puolue puheenjohtajaehdokkaiden kiertueen eri puolilla Suomea. Sellainen nähtiin muun muassa vuonna 2019 ja 2020, kun puheenjohtajuudesta käytiin kisaa.

Siika-ahon mukana kiertue on harkinnassa.

Keskusta saa kesällä uuden puoluejohdon Siika-ahon mukaan herkullisessa tilanteessa.

Puolueväki on hänen mukaansa heräämässä taistelemaan. Kentällä on hyvin sujuneiden presidentinvaalien myötä havaittavissa voitontahdon elpymistä. Se on ollut kadoksissa kevään 2023 eduskuntavaalien murskatappion jälkeen.

Siika-ahon mielestä katseet ovat kääntyneet keskustaa kohti laajemminkin.

Kannatus on nytkähtänyt alkuvuodesta nousuun. Esimerkiksi Ylen gallupissa keskustan kannatus on noussut tammikuun 10,1 prosentista huhtikuun 12 prosenttiin.

Siika-ahon mukaan se on kaikki puolueet huomioon ottaen suurin nousu. Keskustaan myönteisesti suhtautuvien määrät ovat hänen mukaansa nousussa myös tuoreessa puoluebarometrissa sekä europarlamentin keskipuolueiden ryhmän Alden tutkimuksissa.

Puoluesihteeri näkee, että myös politiikan ilmapiirin ajautuminen ääripäihin hallituksen politiikan vuoksi lisää kiinnostusta keskustan yhteistyötä ja maltillisuutta korostavalle linjalle.

– Voisi sanoa, että kevät on koittanut keskustalle. Tämä on kenelle tahansa herkullinen hetki lähteä hakemaan luottamusta toimia keskustan hyväksi puoluejohdon kautta, Siika-aho muotoilee.

Puoluevaltuuston kokoukselta Siika-aho sanoo odottavansa keskustan ”yhtenäisyyttä ja itsetuntoa ruokkivaa” yhteistä tapaamista.

Hän arvelee, että kokouksessa puhuttavat keskustan puheenjohtajakisan ja sisäisen tilanteen lisäksi eurovaalit. Myös talous on varmasti pinnalla hallituksen kehysriihen jälkimainingeissa. Siika-ahon mukaan keskusta aikoo tuoda vahvasti esiin omaa talouspoliittista ajatteluaan.

Puoluevaltuustossa hyväksytään myös keskustan järjestöstrategia. Sitä Siika-aho sanoo pitävänsä hyvin tärkeänä.

– Aihe kuulostaa kuivalta ja tylsältä, mutta todellisuudessa tästä käynnistyy seuraaville puoluekokouskausille mittava toimeenpanotyö, jolla me uudistamme koko keskustaa järjestönä. Pidän sitä hyvin tärkeänä.

Lue myös

Keskustapiiri vetoaa: Antti Kurvinen ehdolle puolueen johtoon – Kurvinen: "Pian on päätösten aika"

Keskustan Etelä-Pohjanmaan piirihallitus vetoaa keskustan eduskuntaryhmän puheenjohtajaan Antti Kurviseen, jotta hän lähtisi tavoittelemaan...
16.4.2024 8:48

Aihetunnisteet

Antti Siika-aho Keskusta Politiikka

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Ajatollahilta hyytävä tv-viesti: ”Trumpin veri vuodatettava”
Uutiset | 5.3.2026 21:03
Israel: Sodassa alkanut uusi vaihe
Uutiset | 6.3.2026 13:30
Tappajahain hyytävin tarina on totta – USS Indianapolis kuljetti tuomiopäivän aseen ja kohtasi karmivan lopun
Uutiset | 3.3.2026 21:20
Soini haukkuu perussuomalaisia amatööreiksi – Purra lataa takaisin: Noloa ja haitallista
Uutiset | 6.3.2026 12:42
Paljastus: Näin Kreml auttaa Irania osumaan amerikkalaisiin
Uutiset | 6.3.2026 21:04
Iran ei enää iske naapurimaihinsa, ellei niistä hyökätä Iraniin, sanoo presidentti – ”Minun on pyydettävä anteeksi”
Uutiset | 7.3.2026 10:13
USA:n Hegseth varoittaa Irania ”erittäin pahasta virhearviosta”
Uutiset | 6.3.2026 9:02
Trump Kuubasta: ”On vain ajan kysymys”
Uutiset | 6.3.2026 8:45
Nuorille tulossa syksyllä mahdollisuus suorittaa avoimen korkeakoulun opintoja maksutta
Uutiset | 4.3.2026 14:16
Iran ampui ballistisen ohjuksen kohti Turkkia
Uutiset | 4.3.2026 14:22
Venäjä: Iskut Iraniin voivat aiheuttaa katastrofin
Uutiset | 28.2.2026 15:03
Tyly uhkaus Kremlin liittolaiselle: ”Kuin hammaslääkärikäynti”
Uutiset | 1.3.2026 21:03
Mitä tehdä, jos joku nuuskii takapuskuriasi? Asiantuntija vastaa
Uutiset | 26.2.2026 21:50
Tutkimus vertaili kasvis- ja lihansyöjien syöpäriskiä – tulokset vaihtelivat syöpätyypin mukaan
Uutiset | 28.2.2026 21:52
Tappajahain hyytävin tarina on totta – USS Indianapolis kuljetti tuomiopäivän aseen ja kohtasi karmivan lopun
Uutiset | 3.3.2026 21:20
Iran ampui ballistisen ohjuksen kohti Turkkia
Uutiset | 4.3.2026 14:22
Iranin vallankumouskaarti uhkaa polttaa laivat Hormuzinsalmella
Uutiset | 3.3.2026 8:40
Uusi tekniikka ennustaa, milloin Alzheimer-oireet alkavat
Uutiset | 28.2.2026 21:25
Iran iskenyt Omaniin
Uutiset | 3.3.2026 10:25
Tutkimus: Superikääntyjien aivoilla on erityinen kyky
Uutiset | 27.2.2026 22:07
Kremlistä raju viesti: ”Silloin meidän ydinaseemme kohdistetaan Viroon”
Uutiset | 23.2.2026 22:02
Maailman vaarallisin juusto? Tämän herkun syöminen voi johtaa hirvittäviin seurauksiin
Uutiset | 12.2.2026 22:13
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Kalastaja huomasi jäällä jotain outoa – salakuljettajien röyhkeä yritys paljastui
Uutiset | 18.2.2026 22:02
Suuroperaatio: Ukraina paljasti Venäjän salamurhajuonen
Uutiset | 20.2.2026 21:45
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39
Historia | Japanin tarkimmin varjeltu sotasalaisuus ilmestyi suoraan piikille – amerikkalaisen vedenalaisen päälliköllä kävi satumainen tuuri marraskuussa 1944
Uutiset | 21.2.2026 21:35
Mitä tehdä, jos joku nuuskii takapuskuriasi? Asiantuntija vastaa
Uutiset | 26.2.2026 21:50
Autot | Mercedes-Benz W123 oli kuin pankkiholvi pyörillä – mutta ohitukseen piti valmistautua jo edellisessä pitäjässä
Uutiset | 11.2.2026 21:09
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01

Uusimmat

Trump uhkaa iskeä kovaa Iraniin ja laajentaa iskuja uusiin kohteisiin
Uutiset | 7.3.2026 14:30
Lähi-idän sodan vaikutus voi näkyä Suomessa pumpuilla – mutta vuoden 2022 tilanne on vielä kaukana
Uutiset | 7.3.2026 12:44
Kuka valvoo velkajarrun toteutumista? Talouspolitiikan arviointineuvoston kokoonpano on muuttumassa
Uutiset | 7.3.2026 12:24
Nyt ei kannata vielä vaihtaa renkaita, mutta kuun lopussa sesonki saattaa jo startata
Uutiset | 7.3.2026 12:23
Libanonissa kuoli liki 50 ihmistä Israelin iskuissa maan itäosaan, viranomaiset kertovat
Uutiset | 7.3.2026 11:42
Ukrainassa useita kuolleita Venäjän iskuissa, viranomaiset kertovat
Uutiset | 7.3.2026 11:33
Ruokapulan riski kasvaa, kun ilmastonmuutos etenee – kuivuuden yleistyminen haittaa maanviljelystä
Uutiset | 7.3.2026 11:01
Iran ei enää iske naapurimaihinsa, ellei niistä hyökätä Iraniin, sanoo presidentti – ”Minun on pyydettävä anteeksi”
Uutiset | 7.3.2026 10:13
Naton tehostettu läsnäolo pohjoisessa konkretisoituu suurharjoituksessa
Uutiset | 7.3.2026 10:12
”Kaoottisen terrorismin” pelko leviää – EU-maa varoittaa Iran-mielisten iskuista
Uutiset | 6.3.2026 22:03
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

50 vuotta | Koronan jälkipyykki on jäänyt Suomessa pesemättä, sanoo poikkeusajan ministeri Hanna Kosonen
Uutiset | 1.3.2026 9:01
”Hirvittää” – PTT:n Markus Lahtinen kertoo, mitä velkajarrutyöryhmän laskelma sopeutuksesta oikeasti tarkoittaisi
Uutiset | 25.2.2026 19:11
”Voiko tämä olla tottakaan?” – Keskusta antoi Orpolle kaksi vaihtoehtoa työttömyyskatastrofissa
Uutiset | 24.2.2026 19:51

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Trump uhkaa iskeä kovaa Iraniin ja laajentaa iskuja uusiin kohteisiin
Uutiset | 7.3.2026 14:30
Lähi-idän sodan vaikutus voi näkyä Suomessa pumpuilla – mutta vuoden 2022 tilanne on vielä kaukana
Uutiset | 7.3.2026 12:44
Kuka valvoo velkajarrun toteutumista? Talouspolitiikan arviointineuvoston kokoonpano on muuttumassa
Uutiset | 7.3.2026 12:24
Venäjä: Iskut Iraniin voivat aiheuttaa katastrofin
Uutiset | 28.2.2026 15:03
Tyly uhkaus Kremlin liittolaiselle: ”Kuin hammaslääkärikäynti”
Uutiset | 1.3.2026 21:03
Mitä tehdä, jos joku nuuskii takapuskuriasi? Asiantuntija vastaa
Uutiset | 26.2.2026 21:50

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Oma aate esille
Mielipide | 6.3.2026 10:58
Lukijalta: Rangaistukset kiristyvät, mutta entä turvallisuus vankiloissa ja sen ulkopuolella?
Mielipide | 6.3.2026 10:51
Lukijalta: Kanta-Hämeen työllisyystilanne tarvitsee ripeitä toimia
Mielipide | 5.3.2026 14:17
Lukijalta: Kuka hyötyy, jos lähihoitajat ajetaan ulos?
Mielipide | 4.3.2026 13:29
Lukijalta: Vastaus Verohallinnon pääjohtaja Markku Heikuralle 
Mielipide | 3.3.2026 11:51
Lukijalta: Julkinen talous on sopeutettava – mutta hyvinvoinnin tuo vain talouskasvu
Mielipide | 2.3.2026 13:53
Lukijalta: Kuka hyötyy, jos lähihoitajat ajetaan ulos?
Mielipide | 4.3.2026 13:29
Lukijalta: Kutsumusammatti hukutetaan byrokratiaan?
Mielipide | 27.2.2026 10:13

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Siika-aho vaatii loppua naisiin kohdistuvalle väkivallalle: Tekijät heti lukkojen taakse
Uutiset | 3.3.2026 18:04
Savola: Postin kohtuuttomat hinnankorotukset uhkaavat maaseudun tiedonsaantia 
Uutiset | 27.2.2026 12:51
Hilkka Kemppi pyrkii jatkokaudelle kansanedustajana: ”Minulla on palo hakea ratkaisuja”
Uutiset | 26.2.2026 10:13
Savola: Postin kohtuuttomat hinnankorotukset uhkaavat maaseudun tiedonsaantia 
Uutiset | 27.2.2026 12:51
Siika-aho vaatii loppua naisiin kohdistuvalle väkivallalle: Tekijät heti lukkojen taakse
Uutiset | 3.3.2026 18:04
Hilkka Kemppi pyrkii jatkokaudelle kansanedustajana: ”Minulla on palo hakea ratkaisuja”
Uutiset | 26.2.2026 10:13
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste