Keskusta ei hingu hallitukseen, jos nykyinen kaatuu – "Vaalitulos ei muutu", sanoo Saarikko Kalevassa
Jos Petteri Orpon (kok.) hallitus kaatuu ennen aikojaan, keskusta ei olisi mukana uudessa kokoonpanossa, keskustan puheenjohtaja Annika Saarikko sanoo Kalevassa.
Saarikon mukaan kevään eduskuntavaalien tulos ei oikeuttanut keskustaa hallituspuolueeksi.
– Vaalitulos ei muutu, jos hallitus kaatuu. Keskusta meni oppositioon vaalituloksen takia, ei siksi, että hallituksen väri tai asialista olisivat olleet vääriä. Nyt ei ole aika spekuloida keskustan hallitusvastuusta, Saarikko toteaa.
Saarikkoa mietityttää hallituksen toimintakyky, mutta hän ei halua arvailla, kauanko hallitus pysyy pystyssä. Hallitukset kun hajoavat sisältäpäin, eivät ulkoisista paineista.
Keskustajohtajan mielestä hallitus ansaitsee mahdollisuuden näyttää kyntensä, koska niin suomalaiset kevään eduskuntavaaleissa halusivat.
– Asioissa, joissa hallitusta voi tukea, keskusta aikoo tukea, silloin kun ne ovat järkeviä asioita. Tässä me eroamme muista oppositiopuolueista. Keskusta keskittyy odottamaan nyt hallituksen varsinaisia tekoja, kuten valtiovarainministeri Riikka Purran (ps.) budjettia.
Hallituksen alkutaival on sujunut takkuisesti muun muassa rasismikohujen vuoksi.
Saarikko paaluttaa, että keskusta on aina vastustanut ääriliikkeitä tulivatpa ne sitten oikealta tai vasemmalta. Hänen mukaansa on merkillinen kuva tästä ajasta, että pitää erikseen selvittää sadan asiantuntijan voimin, ollaanko sitä rasisteja vai ei.
– Hallituksen asiat tuntuvat olevan solmussa, ja toimintakyky on kysymysmerkki. Hallitusyhteistyö ei ollut helppoa viime kaudellakaan, mutta meitä yhdisti yksi yhteinen Suomen kokoinen tavoite tiukoissa tilanteissa, joita tuli monta. Toivotaan, että tämä hallitus välttää vastaavat kriisit.