Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Keskusta

Keskustanaiset vaatii kahta naista puoluejohtoon – ”Keskustan mielikuva on viime vuosina muuttunut liian miehiseksi”

13.5.2026 13:48
Lue lisää 
Politiikka
Hanna-Leena Mattila ja Hilkka Kemppi eduskunnan sosiaali- ja terveysvaliokunnan kokouksessa toukokuussa 2024. (Kuva: Hanne Salonen / Eduskunta)

Kemppi ja Mattila: Rahapelaamisen haitat pitäisi ottaa paremmin huomioon hallituksen uudistuksessa – "Vastuutonta"

Suomenmaa 14.5.2025 13:29, muokattu 14.5.2025 13:29
a– a+
Politiikka

Keskustan kansanedustajat Hilkka Kemppi ja Hanna-Leena Mattila penäävät rahapelaamisen haittojen tunnistamista ja estämistä hallituksen esittämään rahapelilain uudistukseen.

Mattila ja Kemppi ova eduskunnan sosiaali- ja terveysvaliokunnan jäseniä.

Hallitus esittää, että rahapelaamisessa siirryttäisiin lisenssijärjestelmään, jossa rahapelejä voisi toimeenpanna yksinoikeustoimiluvan tai rahapelitoimiluvan nojalla.

– Keskusta kannattaa lisenssimalliin siirtymistä, mutta pitää välttämättömänä, että myös rahapelaamisen haitat tunnistetaan ja pyritään estämään, Kemppi ja Mattila sanovat yhteisessä tiedotteessaan.

Keskustakaksikko muistuttaa, että rahapelaamisesta aiheutuvat haitat ovat kasvava kansanterveydellinen ja sosiaalinen ongelma.

Kempin ja Mattilan mukaan rahapelaaminen aiheuttaa jo nykyisellään huomattavia yhteiskunnallisia kustannuksia hoidon tarpeen ja muiden sosiaali- ja terveyspalveluiden tarpeen kasvamisen vuoksi. Rahapelaaminen näkyy mös työn tuottavuuden laskuna, perhe- ja parisuhdeongelmina, menetettyinä elinvuosina ja oikeusjärjestelmän lisääntyvinä kustannuksina. 

Kempin ja Mattilan mukaan erityisesti 18–24-vuotiaat nuoret miehet ovat rahapelaamisen suurin riskiryhmä. Kaksikon mukaan hallituksen esitys avaa markkinaa uusille toimijoille ja voi lisätä pelaamisen houkuttelevuutta ja aloittamisen kynnystä, mikä puolestaan vaarantaa koko uudistuksen alkuperäisen tavoitteen eli haittojen vähentämisen. 

– Rahapelit eivät ole mikä tahansa kulutustuote. Nykyinen esitys ei anna riittäviä keinoja puuttua haittoihin eikä suojele haavoittuvimpia ryhmiä, Mattila summaa.

Keskustaedustajat vaativat haittojen ehkäisyyn ja pelaamisen kokonaismääräiseen vähentämiseen täsmällistä ja toimijoita velvoittavaa lainsäädäntöä. Haittojen ehkäisy ei voi pohjautua pelkästään itsesääntelyyn tai ohjaukseen, he korostavat.

– Pelaajakohtaiset tappiorajat tulisi keskitetysti säätää matalalle tasolle ja erityisesti nuorille aikuisille erikseen vielä tiukemmin. 

Kemppi ja Mattila huomauttavat, että samaan aikaan rahapeliuudistuksen kanssa hallitus leikkaa merkittävästi sosiaali- ja terveysjärjestöjen rahoitusta. Leikkaukset osuvat myös niihin järjestöihin, jotka tarjoavat ennaltaehkäisevää tukea ja apua rahapelihaitoista kärsiville.  

Kempin mielestä on vastuutonta laajentaa rahapelimarkkinaa ja samalla leikata niiltä, jotka tekevät työtä ongelmapelaamisen vähentämiseksi.

– Esimerkiksi mielenterveystyöstä, velkaantuneiden auttamisesta ja peliriippuvaisten auttavasta puhelimesta leikataan. Peliriippuvuuden hoitoon ei ole riittäviä julkisia palveluita ja niistäkin leikataan. Hallitus siis lisää pelaamista, mutta vähentää tukea ja riippuvuuksien hoitoa, Kemppi sanoo tiedotteessa.

Keskusta on tiedotteen mukaan huolissaan myös ohjaus- ja valvontaviranomaisten resursseista.

Kempin ja Mattilan mukaan tehokas valvonta, tutkimus ja tiedonkeruu ovat keskeisiä edellytyksiä rahapelihaittojen torjunnalle. Orpon hallituksen valtionhallintoon kohdistamat leikkaukset uhkaavat näitä toimintoja.  

– Keskustan sosiaali- ja terveysvaliokunnan edustajat jättivät eriävän mielipiteen valiokunnassa 14.5. Keskusta pitää tärkeänä, että uudistuksen keskiöön nostetaan aidosti haittojen vähentäminen – ei vain järjestelmän uudelleenorganisointi tai taloudelliset tavoitteet. 

Lue myös

Tiukka linjaus ministeriltä: Emme ole enää Moskovan Troijan hevonen

Budapest lopettaa toimimisen Moskovan Troijan hevosena Euroopan unionissa, lupaa Unkarin tuore ulkoministeri Anita...
13.5.2026 22:03

Iranissa heräsi pelko massiivisesta maanjäristyksestä

Teheranin itäpuolelle tiistain ja keskiviikon välisenä yönä iskenyt yhdeksän pienen maanjäristyksen sarja on...
13.5.2026 21:54

Tällainen ruokavalio on hyväksi muistille – Erityisesti keski-ikäisillä

Tuoreen tutkimuksen mukaan kasvispainotteinen ja muutenkin monipuolisen terveellinen ruokavalio voi auttaa ylläpitämään muistia...
13.5.2026 21:31

Aihetunnisteet

hanna-leena mattila Hilkka Kemppi Keskusta Politiikka rahapelaaminen

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Vuonoissa vaaninut Tirpitz oli Muurmanskin saattueiden kauhu – nähtiin Suomen vesillä 1941
Uutiset | 12.5.2026 21:13
Maailmanhistorian kovin ääni ei ollut enää edes ”ääni”
Uutiset | 12.5.2026 21:45
Tutkimus: Nämä kaksi ruokavaliomuutosta voivat hidastaa ikääntymistä
Uutiset | 12.5.2026 22:18
Viime vuonna Suomen kansalaisuuden sai ennätysmäärä ihmisiä – Irakista tulleiden osuus suurin
Uutiset | 12.5.2026 8:21
Keskusta vaati Orpolta nimeä eropaperiin – ”Jos todella olette tehneet kaiken, niin nyt on turha vuotta odotella”
Uutiset | 12.5.2026 17:27
Historia | Kahlittu Kitinen, kapinallinen Ounasjoki – kamppailu pohjoisen vesivoimasta oli suurdraamaa, joka jätti syvät arvet
Uutiset | 10.5.2026 13:00
Janoiset Iljushinit ryystivät Itä-Saksan ylpeyden puille paljaille – luokkaviholliselta hankitut koneet eivät pelastaneet Interflugia
Uutiset | 4.5.2026 21:15
Suomen viisuedustajat Lampenius ja Parkkonen kisaavat tänään Euroviisujen finaalipaikasta
Uutiset | 12.5.2026 2:31
”Ylitettiin kaikki rajat” – Keskustan Timo Mehtälä pöyristyi lapsilisäesityksestä
Uutiset | 11.5.2026 18:42
EU:lta pakotteita Venäjälle ukrainalaislasten pakkosiirroista – Kallas: ”Jokainen lapsi on palautettava Ukrainaan”
Uutiset | 11.5.2026 18:36
Kela-huijaus leviää – katso esimerkki
Uutiset | 6.5.2026 17:16
Vuonoissa vaaninut Tirpitz oli Muurmanskin saattueiden kauhu – nähtiin Suomen vesillä 1941
Uutiset | 12.5.2026 21:13
Miksi poliisin tunnusväri on juuri tummansininen? – Asiantuntija kertoo syyn
Uutiset | 5.5.2026 21:31
Maailmanhistorian kovin ääni ei ollut enää edes ”ääni”
Uutiset | 12.5.2026 21:45
Janoiset Iljushinit ryystivät Itä-Saksan ylpeyden puille paljaille – luokkaviholliselta hankitut koneet eivät pelastaneet Interflugia
Uutiset | 4.5.2026 21:15
Pohjois-Korea poisti perustuslaista maininnan, joka on ollut Koreoiden tavoite vuosikymmeniä
Uutiset | 6.5.2026 9:33
Venäjä rikkoi ilmoittamansa tulitauon
Uutiset | 8.5.2026 10:00
Historia | Kahlittu Kitinen, kapinallinen Ounasjoki – kamppailu pohjoisen vesivoimasta oli suurdraamaa, joka jätti syvät arvet
Uutiset | 10.5.2026 13:00
Hiljainen tappaja lymyilee luustossa – Tutkimus vahvisti miljoonia kuolemia maailmalla
Uutiset | 8.5.2026 22:39
”Laiduntaako” nuori pitkin päivää? Tästä se johtuu
Uutiset | 6.5.2026 22:00
Suomessa elää enää yksi Venäjän vallan aikana syntynyt ihminen
Uutiset | 28.4.2026 21:30
HUS varoittaa nuorten aikuisten suosimasta tavasta – ”Silmä voi puhjeta nopeasti”
Uutiset | 26.4.2026 21:31
Lidl tekee asiakkaiden toivoman muutoksen – voimaan 4. toukokuuta
Uutiset | 29.4.2026 8:59
Kela-huijaus leviää – katso esimerkki
Uutiset | 6.5.2026 17:16
Sotahistoria | Maailman vahvimpiin kuulunut armeija luhistui muutamassa päivässä – mitä Ranskalle tapahtui keväällä 1940?
Uutiset | 18.4.2026 22:34
Janoiset Iljushinit ryystivät Itä-Saksan ylpeyden puille paljaille – luokkaviholliselta hankitut koneet eivät pelastaneet Interflugia
Uutiset | 4.5.2026 21:15
Hävittäjä, joka pystyi jopa pakittamaan – suomalaisten kadehtima Saab Viggen oli Ruotsin voimannäyte kylmän sodan taivaalla
Uutiset | 22.4.2026 21:41
Tiedätkö, mikä on Suomen historian pisin ajanjakso ilman rajamuutoksia?
Uutiset | 21.4.2026 21:45
Venähtikö tuija-aita liian pitkäksi? Asiantuntija varoittaa ratkaisevasta virheestä
Uutiset | 21.4.2026 20:20
Kadonnut legenda nousee syvyyksistä – laguunin pohjalla lepää surullisenkuuluisa lentokone, jollaista ei pitänyt olla enää olemassa
Uutiset | 18.4.2026 21:20

Uusimmat

Tiukka linjaus ministeriltä: Emme ole enää Moskovan Troijan hevonen
Uutiset | 13.5.2026 22:03
Iranissa heräsi pelko massiivisesta maanjäristyksestä
Uutiset | 13.5.2026 21:54
Tällainen ruokavalio on hyväksi muistille – Erityisesti keski-ikäisillä
Uutiset | 13.5.2026 21:31
Seulonta pelastaa satoja henkiä vuodessa – Syöpätapaukset ovat silti kasvussa
Uutiset | 13.5.2026 21:30
Sotasaalis idästä näki tulijyrän taakse: Stalinin vankileirillä syntynyt ”Pekka-Eemeli” oli aikansa huipputekninen peto
Uutiset | 13.5.2026 21:17
Muistatko tämän euroviisuvoiton? – Venäjä yritti estää
Uutiset | 13.5.2026 21:15
Stubb korosti Naton yhtenäisyyden tärkeyttä B9-kokouksessa – ”Meidän on kyettävä näkemään hälyn läpi”
Uutiset | 13.5.2026 18:42
Zelenskyi: Venäjä hyökännyt Ukrainaan yli 800 droonilla, kuusi ihmistä kuollut
Uutiset | 13.5.2026 18:20
Tutkivan journalismin Lumilapio-palkinnot Ylelle ja Turun Sanomille
Uutiset | 13.5.2026 18:17
Lapin liitto hakee Natura-poikkeamaa Viiankiaavalle
Uutiset | 13.5.2026 16:18
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta | Virkakoneisto polki vauhtia velkakoneeseen, poliitikot kuittasivat laskun
Uutiset | 11.5.2026 15:26
Loma ja terveys -järjestö ei laita lappua luukulle, vaikka tuettujen lomien rahoitus loppuu – ”Toivo on seuraavassa hallituksessa”
Uutiset | 9.5.2026 8:00
Historia | Kahlittu Kitinen, kapinallinen Ounasjoki – kamppailu pohjoisen vesivoimasta oli suurdraamaa, joka jätti syvät arvet
Uutiset | 10.5.2026 13:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Tiukka linjaus ministeriltä: Emme ole enää Moskovan Troijan hevonen
Uutiset | 13.5.2026 22:03
Iranissa heräsi pelko massiivisesta maanjäristyksestä
Uutiset | 13.5.2026 21:54
Tällainen ruokavalio on hyväksi muistille – Erityisesti keski-ikäisillä
Uutiset | 13.5.2026 21:31
Kela-huijaus leviää – katso esimerkki
Uutiset | 6.5.2026 17:16
Vuonoissa vaaninut Tirpitz oli Muurmanskin saattueiden kauhu – nähtiin Suomen vesillä 1941
Uutiset | 12.5.2026 21:13
Miksi poliisin tunnusväri on juuri tummansininen? – Asiantuntija kertoo syyn
Uutiset | 5.5.2026 21:31

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Elämän merkitystä maaseudusta
Mielipide | 13.5.2026 14:40
Lukijalta: Koululakkautusaalto on Suomen suurin dokumentoitu virhearvio kuntapolitiikassa
Mielipide | 13.5.2026 10:52
Lukijalta: Perheneuvolapalvelut on pelastettava
Mielipide | 12.5.2026 12:56
Lukijalta: Entä jos katsoisimme sotea asiakkaan silmin?
Mielipide | 12.5.2026 9:32
Lukijalta: Suora puhe kirpaisee mutta vapauttaa
Mielipide | 7.5.2026 10:41
Lukijalta: Koululakkautusaalto on Suomen suurin dokumentoitu virhearvio kuntapolitiikassa
Mielipide | 13.5.2026 10:52
Lukijalta: Eläkekatto ei ratkaise talouden ongelmia
Mielipide | 11.5.2026 14:06
Lukijalta: Hävetkää – väkivalta ei ole isänmaallisuutta
Mielipide | 6.5.2026 15:07

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kemppi: Ehdotus vauvarahastosta on otettava tosissaan – ”Otetaan maailman suurin vauvabonus käyttöön”
Uutiset | 12.5.2026 13:36
Petri Roininen jättääkin keskustan varapuheenjohtajakisan väliin
Uutiset | 8.5.2026 11:01
Kempille tukea jatkoon eduskunnassa ja puoluejohdossa – Keskustan Päijät-Hämeen piiri teki valintoja vuosikokouksessaan
Uutiset | 7.5.2026 13:01
Petri Roininen jättääkin keskustan varapuheenjohtajakisan väliin
Uutiset | 8.5.2026 11:01
Kempille tukea jatkoon eduskunnassa ja puoluejohdossa – Keskustan Päijät-Hämeen piiri teki valintoja vuosikokouksessaan
Uutiset | 7.5.2026 13:01
Kemppi: Ehdotus vauvarahastosta on otettava tosissaan – ”Otetaan maailman suurin vauvabonus käyttöön”
Uutiset | 12.5.2026 13:36
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste