Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Lähi-itä

Öljyn hinta syöksylaskussa

23.3.2026 13:38
Lue lisää 
Elämä
(Kuva: Maria Seppälä)

Kärsimys ei jalosta, sanoo päivittäin surua, kipua ja tuskaa kohtaava sairaalapappi Hannele Lusikka

Sairaalapappi Hannele Lusikasta tuntuu usein, ettei ole mitään sanoja. Kärsimyksen hetkellä on saatava tuntea myös vihaa, hän sanoo.
Samuli Vänttilä 30.3.2018 9:00, muokattu 30.3.2018 9:23
a– a+
Elämä

Täällä on hiljaista, vaikka korvissa tuntuu vielä äskeinen kadun melu.

Hannele Lusikka istuu nojatuolissa pienessä työhuoneessaan, katsoo kohti ja odottaa. Näkee, että hän on tottunut kuuntelemaan, mitä ihminen haluaa sanoa.

Lusikka on sairaalappi. Hänet kutsutaan paikalle silloin, kun joku on saanut syöpädiagnoosin tai loukkaantunut vakavasti onnettomuudessa. Hänet kutsutaan kastamaan vakavasti sairasta lasta tai lohduttamaan synnytyksessä kuolleen lapsen vanhempia.

Hänet kutsutaan paikalle silloin, kun jollakin on käsillä viimeiset hetket tai kuolema on jo käynyt.

Ja Lusikka menee, vaikka olisi keskiyö.

Hätä ei kysy kellonaikaa, Lusikka sanoo.

Hänen työpöydällään on päivystyspuhelin, johon tulee soitto silloin, kun pappia tarvitaan jollain sairaalan osastolla.

Lusikan lisäksi Oulun yliopistollisessa sairaalassa (OYS) päivystyksiä tekee viisi pappia. OYS:n kokoisessa paikassa pappi on paikalla 24 tuntia vuorokaudessa jokaisena päivänä vuodessa.

Papin kutsuu yleensä paikalle joko lääkäri tai hoitaja. He tarjoavat potilaalle mahdollisuutta papin tapaamiseen, jos näkevät siihen tarvetta.

Jos potilas ei halua pappia luokseen, on OYS:ssa mahdollista saada keskusteluapua myös psykiatrian ammattilaisilta.

https://www.suomenmaa.fi/wp-content/uploads/cm_media/2018/03/80.mp4

Lusikan työssä suru, kipu ja itku ovat jokapäiväisiä.

Vastassa saattaa olla syöpää sairastava 25-vuotias isä tai äiti, jolla ei ole paljoa elinaikaa jäljellä. Vieressä istuvat puoliso ja pienet lapset.

Silloin Lusikasta tuntuu, että ei ole mitään sanoja.

Mielessä pyörivät kysymykset: Miksi juuri hänen pitää kuolla? Miksei hän saa nähdä kaikkea sitä hyvää, mitä lapset kasvaessaan tuovat?

Asiat, joita potilaiden kanssa järkytyksen hetkillä pohditaan, ovat isoja ja vaikeita.

Moni potilas syyttää itseään. Moni kysyy, mitä pahaa olen tehnyt, kun minulle tuli tällainen. Olisinko voinut välttää tämän, jos olisin uskonut tarpeeksi?

Moni on vihainen. Vihainen Jumalalle, elämälle, kohtalolle.

Moni itkee lapsiaan: mitä heille tapahtuu, miten he kestävät kaiken, miten kerron, etteivät he mene rikki.

– Ihminen on neuvoton tuntemattoman edessä. Tutkimustenkin mukaan monikaan ei pelkää omaa kuolemaa, vaan kaikkea luopumista, joka siihen liittyy, Lusikka sanoo.

Monikaan ei pelkää omaa kuolemaa, vaan kaikkea luopumista, joka siihen liittyy.

Hannele Lusikka

Kärsimys. Sitä Lusikka sanoo joutuneensa katsomaan usein silmiin.

Papin työssään hän ei halua estää kärsivää ihmistä puhumasta kaikista mieleen nousevista tunteita, olivatpa ne millaisia tahansa.

Hän kuuntelee, juttelee ja lohduttaa. Jumalalle saa olla vihainen, miksi-kysymyksiä saa huutaa taivasta kohti, itkua ei tarvitse säästellä.

– Jeesuskin rukoili viimeisinä hetkinään, että ota tämä kärsimyksen malja pois. Itselleni on suuri asia, että voin puhua Jumalasta, joka on inhimillinen, ja ymmärtää tuskan.

Lusikka sanoo pohtineensa kärsimystä paljon.

Silti hänkään ei kykene sanomaan vastausta kysymykseen, miksi ihmisen täytyy kärsiä.

– Se vain on olennainen osa elämää.

Sen Lusikka kuitenkin tietää varmaksi, ettei kärsimys jalosta ihmistä eikä se tuo mitään kirkkainta kruunua, kuten vanhat sanonnat toistavat.

Kärsimys on kipeää ja raskasta. Silti Lusikka sanoo löytäneensä sairasvuoteiden ääreltä usein myös toivon ja lohdutuksen valoa.

– Ihmisille on tavattoman tärkeää puhua ääneen sairauden nostattamia tunteita ja ajatuksia ammattiauttajan ja samaa kokeneen kanssa. Monia lohduttaa se, että Jeesuskin kärsi ja että hän ymmärtää kipumme.

Lähdön hetkellä ihminen on Lusikan mukaan yleensä valmis, kaiken kapinoinnin jälkeen.

– Moni sairauden uuvuttama kysyy viimeisinä aamuinaan, että vieläkö minun piti herätä, enkö jo olisi saanut lähteä.

Lusikka palaa ajatukseen nuorena kuolevasta potilaasta, jolla ei ole aikaa paljoa jäljellä.

– Ei se ole enää nuoren ihmisen elämää, että makaa sairaalassa ja tietää lähdön tulevan. On ymmärrettävää, että kuolema koetaan siinä vaiheessa armahtavaksi.

Miten ihmeessä kukaan jaksaa olla näin vaikeiden asioiden äärellä päivästä toiseen, tulee mieleen.

Lusikka myöntää, että työ on kuormittavaa. Usein hän huomaa itkevänsä itsekin. Epäreiluuden tunne jää pyörimään päähän.

– Me papitkin olemme vain ihmisiä, hän sanoo.

Lusikka sanoo kuitenkin jaksavansa hyvin. Tärkeitä voimavaroja ovat oma perhe, ystävät, liikunta, kirjallisuus, elokuvat ja teatteri.

Säännöllinen työnohjaus tukee myös työssä jaksamista.

Muutama vuosi sitten Lusikka oli vuoden vuorotteluvapaalla. Se antoi paljon.

– Monta kertaa olin työssäni kuullut, että jos vielä voisin, ottaisin aikaa vain olemiselle, läheisille ja harrastuksille. Silloin ajattelin, että otan sen ajan nyt, kun minulla on vielä kaikki hyvin.

– Tässä työssä omien asioiden täytyy olla kunnossa. On tärkeää tunnistaa, mihin toisten kohtalot itsessä osuvat. Se pitää kyetä näkemään, että oma ja toisen elämä ovat kaksi eri asiaa.

Tässä työssä omien asioiden täytyy olla kunnossa. 

Hannele Lusikka

Kun Lusikka oli nelivuotias, hänen 29-vuotias isänsä kuoli yllättäen.

1960-luvun Suomessa ei ollut tarjolla kriisiapua. Surevat jäivät yksin tunteidensa kanssa.

– Näitä tunteita minun on sitten pitänyt käydä läpi aikuisena terapiassa, missä olen purkanut surua ja kiukkua.

Sairaalapapiksi Lusikka tuli vuonna 1992. Lapsuuden kokemukset vaikuttivat osittain alan valintaan.

Puhuttelevia hetkiä ovatkin olleet työtilanteet, joissa Lusikka on nähnyt pienten lasten valmistautuvan oman isänsä tai äitinsä kuolemaan.

– Minulle on tärkeää näissä tilanteissa rohkaista vanhempia ottamaan lapset mukaan surutyöhön.

Hän kannustaa vanhempia puhumaan lasten kanssa avoimesti surusta ja kuolemasta myös silloin, kun aihe ei ole akuutti. Myös puolisoiden olisi hyvä puhua aiheesta keskenään.

– Helposti pelkäämme, että jos puhumme kuolemasta, ikään kuin kutsuisimme sitä luoksemme. Ei se silti mene niin. On hyvä käsitellä kuolemaa etukäteen silloin, kun se ei mitenkään uhkaa. Joskus se meille kaikille kuitenkin tulee.

Lue myös

"Joka päivä muistan, kuinka makasin lattialla verissäni" – Terroristit iskivät Brysseliin 10 vuotta sitten

Brysselin lentokentälle ja Maalbekin metroasemalle tehdyissä iskuissa kuoli yhteensä 32 ihmistä.
23.3.2026 22:01

Tykyttääkö sydän? Syy voi löytyä yllättävästä paikasta

Sydän voi hakata voimakkaasti myös levossa ilman selvää syytä. Taustalla ei aina ole...
23.3.2026 21:26

Trump: Aion valvoa Hormuzinsalmea seuraavan ajatollahin kanssa, Iranista soitettiin

Yhdysvaltojen presidentti Donald Trump yllätti jälleen maanantaina kertoessaan toimittajille, että Yhdysvaltojen ja Iranin...
23.3.2026 17:54

Aihetunnisteet

kuolema

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä
Uutiset | 20.3.2026 21:20
Se on alkanut, uutisoi riippumaton venäläismedia maanantaina – ”Kukaan ei välitä meistä,” sanoo Aleksei
Uutiset | 21.3.2026 12:26
Tee tämä nyt huonekasveillesi – ”Muuten kasvi kasvattaa vain juuria”
Uutiset | 22.3.2026 21:45
Lidlin kokeilu puri: Suuri muutos ostoskäyttäytymiseen
Uutiset | 21.3.2026 20:12
Öljyn hinta syöksylaskussa
Uutiset | 23.3.2026 13:38
Vetehinen-luokan sukellusveneet olivat nuoren tasavallan vedenalainen nyrkki – yllätetty vihollinen koki kauhun hetkiä pimeällä Ahvenanmerellä
Uutiset | 21.3.2026 21:10
Nuorten tulevaisuususko romahti: Lukiolainen Sini ei uskalla enää unelmoida isoista asioista
Uutiset | 22.3.2026 9:01
Iran aikoo päästää Japanin alukset läpi Hormuzinsalmesta
Uutiset | 21.3.2026 12:03
Sää: Maaliskuun lopusta on tulossa jännitysnäytelmä
Uutiset | 21.3.2026 2:01
Kovaa ryöpytystä eurooppalaisille: Nyt Trump voi hylätä Ukrainan
Uutiset | 22.3.2026 21:02
Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä
Uutiset | 20.3.2026 21:20
Se on alkanut, uutisoi riippumaton venäläismedia maanantaina – ”Kukaan ei välitä meistä,” sanoo Aleksei
Uutiset | 21.3.2026 12:26
Irakista ilmoitus – öljyn hinta laskuun
Uutiset | 18.3.2026 12:49
Kenian ulkoministeri: Venäjä lopettaa kenialaisten värväämisen armeijaansa Ukrainaan
Uutiset | 16.3.2026 15:31
Hälytyskellot soivat: Välitön ja vakava uhka EU:n merialueella
Uutiset | 17.3.2026 11:31
”Musta kuolema” nousi Falklandin sodan legendaksi – argentiinalaiset pakenivat kauhuissaan poikkeuksellista brittihävittäjää
Uutiset | 18.3.2026 21:22
Suomalaistutkijat löysivät rintasyövän etenemistavan  – löytö voi mahdollistaa täsmähoidot
Uutiset | 19.3.2026 20:58
Peking vaatii Taiwania alistumaan – syynä Iranin sota
Uutiset | 18.3.2026 23:03
Millaista kahvia juot? Todella monen suomalaisen kannattaisi vaihtaa
Uutiset | 16.3.2026 20:58
Kylmä suihku: ”Vihan veljet” uhkaavat Euroopan maita
Uutiset | 18.3.2026 22:02
Kremlistä raju viesti: ”Silloin meidän ydinaseemme kohdistetaan Viroon”
Uutiset | 23.2.2026 22:02
Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä
Uutiset | 20.3.2026 21:20
Suuroperaatio: Ukraina paljasti Venäjän salamurhajuonen
Uutiset | 20.2.2026 21:45
Historia | Japanin tarkimmin varjeltu sotasalaisuus ilmestyi suoraan piikille – amerikkalaisen vedenalaisen päälliköllä kävi satumainen tuuri marraskuussa 1944
Uutiset | 21.2.2026 21:35
Se on alkanut, uutisoi riippumaton venäläismedia maanantaina – ”Kukaan ei välitä meistä,” sanoo Aleksei
Uutiset | 21.3.2026 12:26
Mitä tehdä, jos joku nuuskii takapuskuriasi? Asiantuntija vastaa
Uutiset | 26.2.2026 21:50
Irakista ilmoitus – öljyn hinta laskuun
Uutiset | 18.3.2026 12:49
Kohuväite: Johannes Kläbo voisi vaihtaa lajia
Uutiset | 25.2.2026 21:32
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40
Kenian ulkoministeri: Venäjä lopettaa kenialaisten värväämisen armeijaansa Ukrainaan
Uutiset | 16.3.2026 15:31

Uusimmat

”Joka päivä muistan, kuinka makasin lattialla verissäni” – Terroristit iskivät Brysseliin 10 vuotta sitten
Uutiset | 23.3.2026 22:01
Tykyttääkö sydän? Syy voi löytyä yllättävästä paikasta
Uutiset | 23.3.2026 21:26
Trump: Aion valvoa Hormuzinsalmea seuraavan ajatollahin kanssa, Iranista soitettiin
Uutiset | 23.3.2026 17:54
Keskustan Kettunen: Jakeluvelvoitetta ja liikennepolttoaineiden alvia laskettava väliaikaisesti
Uutiset | 23.3.2026 17:42
Koulukodeissa muutosneuvottelut, irtisanomisia enintään 35
Uutiset | 23.3.2026 17:33
Ukraina iski öljysatamaan Suomen rajan lähellä
Uutiset | 23.3.2026 16:26
Sota Lähi-idässä koettelee suomalaisten kukkaroa ja luottamusta tulevaisuuteen
Uutiset | 23.3.2026 16:17
”Kuin polttaisi Suomen lipun” – Suomenmaa kysyi, miksi Mikko Polvinen tulistui Jani Mäkelälle
Uutiset | 23.3.2026 16:12
EU: Mercosur-sopimus astuu väliaikaisesti voimaan toukokuussa
Uutiset | 23.3.2026 15:57
Trump kehui Yhdysvaltojen ja Iranin käyvän tuotteliaita keskusteluja – Iran sanoo Trumpin yrittävän laskea puheillaan energian hintoja
Uutiset | 23.3.2026 15:29
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Nuorten tulevaisuususko romahti: Lukiolainen Sini ei uskalla enää unelmoida isoista asioista
Uutiset | 22.3.2026 9:01
Viljelijät järjestävät uutta kriisikokousta – MTK-johtaja Tero Hemmilä näkee kuohunnassa vaaranpaikan
Uutiset | 19.3.2026 7:31
”Kasvu ei tule enää maakunnista” – Keskustan ex-nuorisojohtajat kertovat, miksi puolueen kannatus mataa
Uutiset | 19.3.2026 8:30

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
”Joka päivä muistan, kuinka makasin lattialla verissäni” – Terroristit iskivät Brysseliin 10 vuotta sitten
Uutiset | 23.3.2026 22:01
Tykyttääkö sydän? Syy voi löytyä yllättävästä paikasta
Uutiset | 23.3.2026 21:26
Trump: Aion valvoa Hormuzinsalmea seuraavan ajatollahin kanssa, Iranista soitettiin
Uutiset | 23.3.2026 17:54
Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä
Uutiset | 20.3.2026 21:20
Se on alkanut, uutisoi riippumaton venäläismedia maanantaina – ”Kukaan ei välitä meistä,” sanoo Aleksei
Uutiset | 21.3.2026 12:26
Irakista ilmoitus – öljyn hinta laskuun
Uutiset | 18.3.2026 12:49

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Lapsiperheiden arki on turvattava
Mielipide | 23.3.2026 14:34
Lukijalta: Leikkaukset osuvat sinne, missä apua todella tehdään
Mielipide | 23.3.2026 14:15
Lukijalta: Sosiaalisen median polarisaatio uhkaa demokratiaa
Mielipide | 23.3.2026 11:00
Lukijalta: Johtajuus ratkaisee: henkilöstöä ei saa Keski-Suomessa sivuuttaa
Mielipide | 23.3.2026 10:55
Lukijalta: Leskeneläke on olemassa siksi, että se mahdollistaa toimeentulon
Mielipide | 16.3.2026 18:39
Lukijalta: Karjalan mänty muistuttaa harkinnasta
Mielipide | 17.3.2026 18:07
Lukijalta: Mustikkamehu kahvin tilalle
Mielipide | 20.3.2026 12:13
Lukijalta: Koulun palattava perusasioihin
Mielipide | 16.3.2026 14:48

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustayrittäjät: YEL- ja TyEL-vakuutuksien yhdistäminen selvitettävä
Uutiset | 20.3.2026 16:11
Huoli nuorten toivottomuudesta leviää: ”Tähän Suomella ei yksinkertaisesti ole varaa”
Uutiset | 18.3.2026 11:48
Savola pyrkii jatkokaudelle eduskuntavaaleissa
Uutiset | 16.3.2026 10:14
Huoli nuorten toivottomuudesta leviää: ”Tähän Suomella ei yksinkertaisesti ole varaa”
Uutiset | 18.3.2026 11:48
Keskustayrittäjät: YEL- ja TyEL-vakuutuksien yhdistäminen selvitettävä
Uutiset | 20.3.2026 16:11
Savola pyrkii jatkokaudelle eduskuntavaaleissa
Uutiset | 16.3.2026 10:14
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste