Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku

Kaikkonen kertoo "reppupuheensa" synnystä – "Taustalla oli arvio siitä, että tätä asiaa ei enää asiakysymyksillä ratkaista"

Vanhojen henkilökohtaisten muistojen avaaminen ei ollut ihan helppoa, Antti Kaikkonen toteaa
Pauliina Pohjala 10.9.2019 16:36, muokattu 10.9.2019 16:54
a– a+
Keskusta

Puolustusministeri Antti Kaikkosen ”reppupuhe” jää historiaan esimerkkinä erinomaisesta poliittisesta puheesta.

”Antti Kaikkonen lavalla ilmiliekeissä”, ”Antti Kaikkoselta elämänsä puhe”, ”Antti Kaikkosen huima puhe ei riittänyt”, media raportoi Kouvolan ylimääräisestä puoluekokouksesta.

Kaikkoselle itselleenkin on satanut kommentteja puheesta, ja yksinomaan myönteisiä.

– Olen suorastaan hämmentynyt kaikesta palautteesta. Puhe on koskettanut, sen retoriikkaa on kehuttu. Monet sanoivat, että se oli jopa paras puhe, jonka ovat kuulleet, Kaikkonen sanoo.

Puhetta rakennettiin muutaman hengen tiimillä, Kaikkonen kertoo. Hän tiedosti ehdokaspuheen tärkeyden puheenjohtajakisassa.

– Taustalla oli arvio siitä, että puoluekokouspaikalla tätä asiaa ei enää asiakysymyksillä ratkaista, vaan pitää muutoin vakuuttaa, että tässä olisi porukalle hyvä vetäjä. Se oli ison puheen paikka, ja sellainen siitä koetettiin rakentaa.

Kaikkosen mukaan puheella haluttiin herättää tunteita ja tuoda esiin hänen henkilökohtaista historiaansa, elämänkokemusta ja johtajakokemusta.

Puheen ensimmäinen luonnos oli valmiina kaksi viikkoa ennen lauantain kokouspäivää.

– Mutta se muokkautui siitä vielä aika paljon. Naputtelin puheen lopulliseen muotoonsa perjantaina autossa matkalla Kouvolaan.

Kaikkonen asteli lavalle reppu selässään ja kertoi tarinoita elämästään. Repun merkitys selvisi puheen edetessä – sinne oli kertynyt monenlaisia kokemuksia.

Kaikkonen myöntää, että repun kantaminen oli ystävän ehdotus, eikä hän ollut siitä aluksi ihan vakuuttunut.

– Vielä kokouspaikallakin vähän epäröin, onko se hyvä idea vai ei. Mietin, onko se jo vähän liioittelua. Lopulta päädyin ottamaan repun mukaan, ja siitä tuli sitten reppupuhe.

Puhetaidon ja retoriikan kouluttaja Antti Mustakallio löytää Kaikkosen ehdokaspuheesta paljon hyvää. Hän analysoi puhetta blogissaan.

Aluksi Kaikkonen saa yleisön hyväntahtoisuuden puolelleen ja kuulijat tarkkaavaisiksi. Kuulijoiden omiin, samankaltaisiin kokemuksiin vedotaan tuokiokuvilla kuten nuotiolaululla muiden nuorten poliitikonalkujen kanssa.

Tunnetasolla puheen syvimmässä kohdassa nousee esiin lööppijulkisuuden tuoma häpeä, äidin lohdutus ja hyväksyntä, Antero Mertarannan selostukset, suomalaisten keihäskullat sekä Lasse Virenin kaatuminen ja voitto, Mustakallio toteaa.

Reppupuheen loppuhuipennuksena tulee toistoa.

– Teen kaikkeni, jotta tämä on yhteinen Keskustamme. Teen kaikkeni, että hän, joka käänsi meille selkänsä, palaa kotiin. Teen kaikkeni, että Keskustaa äänestää myös hän, joka ei ole sitä ennen tehnyt.

Mustakallion mukaan tämä on hyvä esimerkki anaforasta, samanalkuisuudesta.

– Jokainen fraasi alkaa sanoilla “teen kaikkeni”, jolloin puheeseen tulee kiihtyvä rytmi ja performanssin intensiteetti kasvaa. Fraaseja on kolme, jälleen antiikista periytyvien oppien mukaan (tricolon), puhetaidon kouluttaja kirjoittaa.

Kaikkonen kertoo opiskelleensa itsekin jonkin verran puheen pitämistä.

– Olen joskus kauan sitten käynyt kurssin, jolla käytiin Ciceron puheoppia läpi. Ehkä sieltä on takaraivoon jotain painunut, hän naurahtaa.

Kaikkonen kertoo menneensä lavalle hyvillä mielin, mutta puheen aikana tunteet tulivat pintaan.

– Itsellänikin oli tunne, että puhe ei ole huono. Mutta ei se helppo paikka ollut. Vanhojen henkilökohtaisten muistojen avaaminen ei ollut ihan helppoa.

Kaikkonen sanoo uskovansa, että valtaosa puoluekokousväestä oli valinnut hänen ja elinkeinoministeri Katri Kulmunin välillä jo ennen puheita.

– Ja Katrilla oli myös hyvä puhe, hän toteaa.

Kaikkonen kertoo, että hänellä on yhä hyvä mieli käydystä kisasta.

–  Totta kai tappio harmitti, mutta tämä on hyvä näin. Turha tässä on jäädä murjottamaan, niin ajattelin saman tien kokouspaikalla.

Lue myös

Kaikkonen sytytti puheellaan kokousväen – "Keskusta on valmis nousemaan kuin Lasse Virén"

Keskustan puheenjohtajaksi pyrkivä puolustusministeri Antti Kaikkonen onnistui vastaamaan puoluekokousväen odotuksiin esittelypuheenvuorollaan. Erinomaiseksi puhujaksi tiedetty...
7.9.2019 17:11

Aihetunnisteet

kaikkonen puoluekokous

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Palautitko puistosta löydetyt pullot tai pakastitko marjat ennen myyntiä? Verottaja vaatii osansa
Uutiset | 7.8.2026 21:42
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Timo Laaninen julistaa Wille Rydmanin Suomen taitavimmaksi poliitikoksi
Uutiset | 7.8.2026 18:09
Juutalainen miekkailija voitti natseille mitalin ja kohotti kätensä Hitler-tervehdykseen – Miksi ihmeessä?
Uutiset | 6.8.2026 21:31
HS: Kaikkonen puoluejohtajien ykkönen
Uutiset | 8.8.2026 13:09
Ihmiset kahmivat nyt näitä tuotteita Lidleistä – ”Hittitrendi”
Uutiset | 5.8.2026 21:21
Nämä ihmiset sairastuvat muita herkemmin sydän- ja verisuonitauteihin, sanoo tutkimus
Uutiset | 5.8.2026 22:01
Reuters: Ukraina on tuhonnut yli miljoona neliömetriä Wildberriesin varastotilaa
Uutiset | 7.8.2026 21:55
Oletko ihmetellyt peilejä ikkunankarmeissa? Tällainen oli 1800-luvun ”sosiaalinen media”
Uutiset | 5.8.2026 21:45
Keskustan Siika-aho kertoo, mikä hänestä on Ylen gallupin todellinen uutinen – ”Kokoomus maksaa siitä hintaa”
Uutiset | 6.8.2026 11:56
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Ihmiset kahmivat nyt näitä tuotteita Lidleistä – ”Hittitrendi”
Uutiset | 5.8.2026 21:21
Venäjän sosiaalisessa mediassa näkyy pula energiasta, vedestä ja bensasta Krimillä – ”Löyhkä on uskomaton”
Uutiset | 1.8.2026 11:55
Palautitko puistosta löydetyt pullot tai pakastitko marjat ennen myyntiä? Verottaja vaatii osansa
Uutiset | 7.8.2026 21:42
Nämä ihmiset sairastuvat muita herkemmin sydän- ja verisuonitauteihin, sanoo tutkimus
Uutiset | 5.8.2026 22:01
Krimillä sotilas ampui kuoliaaksi neljä ihmistä, kertoo paikallinen kuvernööri
Uutiset | 4.8.2026 10:36
Professori ihmettelee Mari Rantasen tylyä suhtautumista Espanjaan – ”Onko Suomen intressien kannalta järkevää?”
Uutiset | 1.8.2026 16:52
Ruotsin kuningas vihkii kalatien käyttöön Ylitorniolla
Uutiset | 4.8.2026 11:02
Murska-arvio: Nato on vuosikymmenen jäljessä Venäjän suorituskyvystä
Uutiset | 5.8.2026 22:15
Venäjä syyttää Ukrainaa seitsemän ihmisen kuolemasta yleisellä uimarannalla – BBC vahvisti videon iskeytyneestä droonista
Uutiset | 3.8.2026 12:32
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Kysely: Suosituin lisuke uuden perunan kanssa ei ole silli
Uutiset | 16.7.2026 21:30
Tiesitkö? – Maailmassa on paikka, jossa jylisee ikuinen ukkonen
Uutiset | 20.7.2026 22:05
Onko kotonasi muurahaisia? – Pikku kikalla voi katkaista niiden reitin ja tulohalut
Uutiset | 13.7.2026 22:07
Montako kertaa Britannia on pommittanut Suomea? – Jatkosodan isku ei ollut yksittäistapaus
Uutiset | 19.7.2026 21:00
Kurvinen vaatii selontekoa: Hallituksen on kerrottava, kuka maksaa ennallistamisen miljardilaskun
Uutiset | 23.7.2026 9:11
70 vuotta sitten | Linja-auton jarrut pettivät Konnevedellä, 15 kuoli – selviytyjä pelkäsi puristuvansa, kauhunhetket jatkuivat ennen kuin sisko virkosi
Uutiset | 26.7.2026 20:50
Milloin Suomeen tehtiin ensimmäinen ilmahyökkäys? – Isku tehtiin jo vuosia ennen Neuvostoliiton aikaa
Uutiset | 24.7.2026 22:00
Lidlin juomahyllyillä uusi ilmiö
Uutiset | 15.7.2026 22:04
Kuka oli ensimmäisen maailmansodan paras kenraali? – Vastaus löytyy luultavasti Ranskasta
Uutiset | 10.7.2026 22:00

Uusimmat

Historia | Sensaatiolehti piti piilottaa olympiayleisöltä – oli liian raju myös natseille itselleen
Uutiset | 8.8.2026 22:15
Helle kurittaa Pohjois-Koreaa – valtionmedia kehottaa syömään koiranlihasoppaa
Uutiset | 8.8.2026 22:06
WSJ: Saksassa löytynyt drooni oli todennäköisesti venäläinen
Uutiset | 8.8.2026 16:19
Sikarutto tuo metsästysrajoituksia – vilkkain metsästyskausi käynnistyy Suomessa
Uutiset | 8.8.2026 15:00
Bulgariassa on räjähtänyt drooni lähellä Romanian rajaa
Uutiset | 8.8.2026 14:40
HS: Kaikkonen puoluejohtajien ykkönen
Uutiset | 8.8.2026 13:09
Ursa on myynyt ennätysmäärän pimennyslaseja auringonpimennyksen edellä
Uutiset | 8.8.2026 11:31
Suomessa näkyy keskiviikkona osittainen auringonpimennys
Uutiset | 8.8.2026 11:30
Ensi viikolla Suomesta pääsee junalla Haaparantaan, mutta matka taitetaan kuivin suin
Uutiset | 8.8.2026 10:44
”Se tuntuu maailmanlopulta” – Täydellinen auringonpimennys kiehtoo turisteja ja paljastaa uutta tutkijoille
Uutiset | 8.8.2026 10:30
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Hallitus nostaa alijäämän tällä kaudella selvästi isommaksi kuin etukäteen arvioitiin, huomauttaa politiikan vaikuttaja
Uutiset | 6.8.2026 16:20
Iso osa keskustaa ja kokoomusta äänestäneistä on vielä katsomossa, paljastaa Ylen mittaus – ”Eivät oikein löydä puoluetta”
Uutiset | 6.8.2026 15:57
Keskustan Siika-aho kertoo, mikä hänestä on Ylen gallupin todellinen uutinen – ”Kokoomus maksaa siitä hintaa”
Uutiset | 6.8.2026 11:56

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Historia | Sensaatiolehti piti piilottaa olympiayleisöltä – oli liian raju myös natseille itselleen
Uutiset | 8.8.2026 22:15
Helle kurittaa Pohjois-Koreaa – valtionmedia kehottaa syömään koiranlihasoppaa
Uutiset | 8.8.2026 22:06
WSJ: Saksassa löytynyt drooni oli todennäköisesti venäläinen
Uutiset | 8.8.2026 16:19
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Ihmiset kahmivat nyt näitä tuotteita Lidleistä – ”Hittitrendi”
Uutiset | 5.8.2026 21:21
Venäjän sosiaalisessa mediassa näkyy pula energiasta, vedestä ja bensasta Krimillä – ”Löyhkä on uskomaton”
Uutiset | 1.8.2026 11:55

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Hallituksen karsea sote-politiikka
Mielipide | 7.8.2026 11:43
Lukijalta: Valtion suuret järjestöavustukset jäävät pääkaupunkiseudulle
Mielipide | 7.8.2026 10:01
Lukijalta: Tasa-arvo palautettava liikenteeseen – Motoristit pääsevät kuin koira veräjästä
Mielipide | 7.8.2026 10:00
Lukijalta: Lapsen kesän arvo ei riipu matkakohteesta
Mielipide | 5.8.2026 15:02

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Savola vaatii hallitukselta välittömiä toimia sikaruttotilanteeseen – ”Viipymättä”
Uutiset | 3.8.2026 11:01
Garden-kohu on tarpeellinen opetus kaikille puolueille, keskustakonkari sanoo MT:ssä
Uutiset | 28.7.2026 13:18
Antti Kurvinen vaatii hallitukselta toimia Carunan saamiseksi suomalaisomistukseen: ”Herätys Multala ja Orpo!”
Uutiset | 24.7.2026 12:48
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste