Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Yhdysvallat

Varoitus Yhdysvalloissa: 15 osavaltioon hätätila

24.1.2026 10:01
Lue lisää 
Urheilu
Leijonien päävalmentaja Jukka Jalonen korostaa luottamuksen merkitystä valmennusprosessissa. (Kuva: LEHTIKUVA / PATRIK UHLIR )

Jukka Jalonen luotsaa Leijonia MM-kisojen painekattilassa – Pitää kiinni kunnianhimoisesta uratavoitteestaan

Leijonia valmentavan Jukka Jalosen uran vaikein hetki koitti vuonna 1999.
Susanna Luikku 15.5.2023 15:58, muokattu 16.5.2023 8:09
a– a+
Urheilu

Ne ovat taas täällä: jokavuotiset MM-kiekkokarnevaalit, jolloin enimmillään lähes kolme miljoonaa suomalaista seuraa miesten maajoukkueen otteluita.  

Hallitsevan maailmanmestarin Leijonien päävalmentaja Jukka Jalonen joukkoineen valmistautui Latvian kanssa jaettuna järjestettäviin kotikisoihin samoin kuin aina. 

– Menestys on tietysti hienoa, mutta sillä ei tee mitään, kun seuraava projekti alkaa. Tai no, totta kai kokemus ja pärjääminen tuo varmuutta, mutta joukkueen rakennus alkaa joka kerta alusta. Keitä saa mukaan, keitä ei saa, tuleeko loukkaantumisia, mitä NHL:n päästä kuuluu, miten lopullinen kokoonpano säädetään ja niin edelleen, hän sanoo. 

Valmennusjohdon käsissä oli positiivinen ongelma: Suomi tuottaa jatkuvasti laatupelaajia. SM-liigassakin on Jalosen mukaan monta yksilöä, jotka kamppailivat kisapaikoista viimeiseen asti.  

Liigaa ja muita Euroopan pääsarjoja pelattiin viimeistelyleirien ja ottelujen aikana, ja NHL:stä vapautui tänä vuonna iso joukko pudotuspelien ulkopuolelle jääneitä suomalaispelaajia. Jälkimmäisistä etenkin maalivahtiosasto oli kivikova, kärkenä Nashvillen Juuse Saros ja Kevin Lankinen. 

– Olimme Lehtisen Jeren (GM) kanssa kartoittaneet läpi kauden NHL-pelaajien tilannetta ja käyneet paikan päällä seurantamatkoilla. On tärkeää hahmottaa pelaajien perusarki, valmiudet ja tuntemukset, Jalonen kertaa. 

Kotikisat ovat pelaajille elämys, mutta myös painekattila. Suomelta odotetaan käytännössä aina mestaruutta tai vähintään mitalia, ja MM-kisoja seuraavat nekin, jotka eivät muuten ole jääkiekon tai välttämättä edes urheilun suurkuluttajia. 

Paljon on tapahtunut sen jälkeen, kun HPK:ssa mainetta niittänyt riihimäkeläinen Jalonen aloitti Leijonissa kakkosvalmentajana vuonna 2007. Päävalmentajana olympiakultaa, kolme maailmanmestaruutta ja läjän himmeämpiä mitaleita voittanut mies sanoo, että eniten on muuttunut ymmärrys siitä, mitä johtaminen on ja miten ihmisten kanssa toimitaan. 

– Valmentajuudessa on tavallaan kolme tasoa, johon keskitytään eniten. Kokemuksesta ja muiden ohjaamisesta sanoisin, että ensin höyrytään treeneistä, sitten pelitavasta ja sitten tulee johtaminen. Muutkin pitää tietysti hallita, mutta viimeinen on tärkein – ja myös se, mihin homma useimmiten hyytyy. 

Henki, sitoutuminen, yksilöiden vahvuuksien ja persoonien huomioiminen niin, että kokonaisuus ei kärsi. Periaatteessa yksinkertaisia asioita, käytännössä usein kaikkea muuta – missä tahansa yhteisössä, saati sitten kiekkoilun ja kilpaurheilun absoluuttisella huipulla. 

– Johtamisen oppimisprosessia ei oikein voi nopeuttaa tai oikaista, se tapahtuu virheiden kautta. Eikä kukaan ole siinä valmis, mutta koen, että luottamus on avainasemassa. Kun luottaa itseensä, uskaltaa luottaa toisiinkin: delegoida, antaa autonomiaa pelaajille ja silti pitää langat käsissään, Jalonen sanoo. 

Leijonaluotsina Jalonen on myös se, joka vie koko maajoukkue- ja jääkiekkoyhteisöä eteenpäin. Hän korostaa, ettei ole olemassa yhtä totuutta eivätkä aikuisten ammattilaisten opit ole sellaisinaan siirrettävissä muille tasoille. 

– Roolini on lähinnä kertoa kansainvälisen pelien vaatimustasosta ja opeista liigan ja junioripuolen suuntaan, ei sanella miten pitäisi pelata. Pelitavan toteutus ja soveltuvuus kulloiseenkin tilanteeseen on oleellinen, ei tapa sinänsä. 

Privaattiminässä on enemmän huumorintajua, iloisuutta ja joustoa, Jukka Jalonen kuvailee. Kuva: LEHTIKUVA / EMMI KORHONEN

Kasvot ja saavutukset ovat tutut useimmille suomalaisille, mutta mies niiden takana harvemmalle. Etenkin nuorempana tiukasti yksityisyyttään vaalinut Jalonen on tullut iän myötä rennommaksi, mutta ei silti erityisesti nauti julkisuudessa olosta. 

– Ehkä julkinen Jalonen on yhä vähän tosikompi. Privaattiminässä on enemmän huumorintajua, iloisuutta ja joustoa. Julkisuudessa on hyvät ja huonot puolensa, mutta tällä paikalla täytyy kestää pelin henki ja olla median käytettävissä. Pitää itsekin miettiä, mihin kaikkeen kannattaa lähteä mukaan, hän kommentoi. 

Viimeksi Jalonen lähti mukaan asunnottomuutta torjuvan Y-säätiön kampanjaan, koska koki asian sen arvoiseksi ja yhteiskunnalliseksi tärkeäksi.  

Yli 30 vuoden yhteiselo Sari-vaimon kanssa ja jo aikuisiksi ehtineet pojat Jesper ja Jimi ovat elämän peruskiviä, joita ”maailman tärkein turha asia” eli jääkiekko ei heiluttele. 

– Vaikein hetki valmentajana  on yhä se, kun KalPa, jonka kanssa minulla oli kahden vuoden sopimus, meni konkurssiin heinäkuussa 1999. Olimme ostaneet talon Kuopiosta, pojat olivat alle kouluikäisiä ja palkanmaksu katkeamassa kahden viikon päästä. Mutta jälkikäteen voi sanoa, että siitä seurannut lähtö Englantiin valmentamaan ja koko kuopasta nousu on yksi avaintekijä siihen, missä ollaan tänä päivänä, hän muistelee. 

Tärkeitä kokemuksia on uralla paljon, mutta Jalonen nimeää myös KHL-valmennuksen Pietarin SKA:ssa (2012−2014) ja Helsingin Jokereissa (2016−2018) ammatillisesti kehittäviksi pesteiksi. Ne mahdollistivat nousemisen taas pykälää paremmaksi maajoukkueluotsiksi. 

– Täytyy muistaa, että tuolloin Venäjän johdon politiikkaan ja tekoihin ei juuri puututtu millään kansainvälisen toiminnan tasolla. Naiivia tai ei, keskityin itsekin vain kiekkohommiin, jotka molemmissa seuroissa hoidettiin viimeisen päälle. Sittemmin tilanne on tietysti muuttunut totaalisesti, ja urheilun on toimittava sen mukaan – mutta en kadu, että olen valmentanut noita huippujoukkueita, Jalonen kommentoi. 

Jukka Jalonen täytti 60 vuotta viime marraskuussa. Jääkiekko ei ole maailmasta irrallinen saareke eikä uusien sukupolvien pelaajia voi johtaa yhtä autoritaarisin ottein kuin takavuosina. 

Jalosta alkaa naurattaa, kun häneltä kysyy, tuntuvatko suhteessa itseen yhä nuoremmat pelaajat hänestä jo pikkupojilta. Tätä hän pääsi toden teolla testaamaan alle 20-vuotiaiden maajoukkueen päävalmentajana, kun vuoden 2016 kotikisat päättyivät MM-kultaan ja suoranaiseen hysteriaan etenkin Sebastian Ahon, Patrik Laineen ja Jesse Puljujärven ympärillä. 

– En tunne itseäni  vanhaksi, vaikka teen töitä hyvinkin nuorten kaverien kanssa. Nuorten Leijonien projekti oli upea kokemus: koko ajan tunne, into ja yleinen meininki tapissa, ja silti joukkue pelasi kuin aikamiehet. Ei varmaan tarvitse kerrata, keitä kaikkia siitä ryhmästä on noussut NHL:n huipulle. Ilman tuota kokemusta en välttämättä olisi enää lähtenyt aikuis-Leijonien peräsimeen.

Isoin muutos Jalosen mukaan on tapahtunut siitä, miten pelaajia kohdellaan ja palaute annetaan. 

– Ennen se saattoi olla aika tylyäkin meininkiä, nyt pitää miettiä vähän tarkemmin, mitä ja miten sanoo. Ja se on loppupeleissä vain hyvä juttu, kaikille.

Jukka Jalosen mukaan on realismia, ettei hänen taustallaan nousta suoraan NHL-joukkueen ykkösvalmentajaksi. Kuva: LEHTIKUVA / ANTTI AIMO-KOIVISTO

Juuri nyt ajatukset ovat täysin MM-kisoissa, mutta Jalonen ei muutenkaan enää suunnittele elämäänsä kovin tarkasti. NHL-valmentajuus on yhä tavoite, mutta ei hinnalla millä hyvänsä. 

– Realismia on, ettei tällä taustalle pääse suoraan NHL-joukkueen ykkösvalmentajaksi, vaikka olisi kuinka monta arvokisamestaruutta. Eikä kotoa tule kukaan hakemaan: olen ollut aika passiivinen siihen suuntaan, mutta nyt aktivoinut. Maailmani ei kuitenkaan kaadu, jos NHL jää kokematta. Olen tyytyväinen näinkin.

Jalonen on kysytty vieras myös kiekkokuvioiden ulkopuolelle. Jääkiekon asema ykköslajina tuo vastuuta, mutta hän pyrkii pitämään perspektiivin ja suhteellisuudentajun mukana. 

– Käyn luennoimassa johtamisesta yrityksissä, mutta en kuvittele tietäväni kaikesta kaikkea. Kyse on kuitenkin vain pelistä.

Mistä Jalonen toivoo, että hänet muistetaan, kun aktiiviura kiekkoluotsina joskus päättyy? 

– No nyt pistit pahan… Ehkä menestyksen kulttuurin vahvistamisesta ja siitä, että uskotaan olevan mahdollista tehdä tiukassa paikassa parhaansa ja ylikin. Lajirajat ylittävä yhteistyö on myös tärkeä juttu, ja siinä on menty eteenpäin.

Usko on lujaa luottamusta, myös siihen, mikä ei päällepäin näy. Kun perusta on kunnossa, on helpompi astua taas niiden miljoonien silmien eteen. 

Juttu on julkaistu alun perin Suomenmaan aikakauslehdessä.

Digilehden irtonumeroita voit ostaa täältä. Lehden voit tilata täältä.

Lue myös

Talvi näytti vuodenvaihteeseen asti saimaannorpan kannalta huonolta – apukinoksista toivotaan helpotusta

Ihmisten kolaamat apukinokset ovat noin puolentoista metrin korkuisia ja noin kahdeksan metriä pitkiä. ”Sisustuksen” norpat hoitavat itse.
24.1.2026 14:48

Myös Tanskan pääministeri arvostelee Trumpin Afganistan-puheita – "Ei voi hyväksyä"

Myös Tanskan pääministeri Mette Frederiksen arvostelee Yhdysvaltain presidentin Donald Trumpin paljon huomiota herättäneitä...
24.1.2026 14:25

Opetusministeri Adlercreutz haluaa Suomeen kokeilun kokonaiskoulupäivästä

Kokonaiskoulupäivällä on tarkoitus lisätä ja yhdenmukaistaa lasten ja nuorten harrastusmahdollisuuksia koulupäivän aikana.
24.1.2026 13:54

Aihetunnisteet

jääkiekko jääkiekon mm-kisat Kotimaa Leijonat liikunta Urheilu

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Tuore tutkimus haastaa treenimyytin: ”Nosta juuri niin kuin itse haluat”
Uutiset | 22.1.2026 22:21
Grönlantiin lähetetyt tanskalaisjoukot olivat taisteluvalmiudessa Yhdysvaltoja vastaan
Uutiset | 23.1.2026 13:12
Kanada simuloi Yhdysvaltain hyökkäyksen – tämä oli tulos
Uutiset | 21.1.2026 22:55
”Aivan saatanallinen epäonnistuminen” – Päättäjät eivät kuunnelleet varoituksia Yhdysvalloista, tutkija sanoo HS:lle
Uutiset | 23.1.2026 12:16
Tavoitteena nuorempi iho ja parempi uni? – Syö näitä hedelmiä kaksi päivässä
Uutiset | 16.1.2026 23:05
Trumpilta hävytön väite – Britit täysin hiilenä
Uutiset | 23.1.2026 21:12
Syytätkö aineenvaihduntaa keski-iän kiloista? Lääkäri kertoo todellisen syyn Hyvä Terveys -lehdessä
Uutiset | 23.1.2026 21:48
Vika: OP:n palvelut eivät toimi
Uutiset | 23.1.2026 9:21
Maailman tulisimmilla chilipippureilla ei kannata leikkiä – yksi elämäni huonoimmista päätöksistä, sanoo ”Kalifornian viikatemiestä” maistanut
Uutiset | 22.1.2026 21:40
Älä asenna tätä lämmitintä sisätiloihin – ”Voi osoittautua hengenvaaralliseksi”
Uutiset | 23.1.2026 22:30
Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15
Tavoitteena nuorempi iho ja parempi uni? – Syö näitä hedelmiä kaksi päivässä
Uutiset | 16.1.2026 23:05
Kanada simuloi Yhdysvaltain hyökkäyksen – tämä oli tulos
Uutiset | 21.1.2026 22:55
Tuore tutkimus haastaa treenimyytin: ”Nosta juuri niin kuin itse haluat”
Uutiset | 22.1.2026 22:21
Vaihtuvatko lintulaudan klassikot uusiin? Yksi laji lisääntynyt 41 000 prosenttia
Uutiset | 18.1.2026 13:30
Jättisuosittu terveystrendi ei hyödytä ketään, sanoo professori Ylelle
Uutiset | 20.1.2026 21:31
Multala: Tarkoituksena on, että sähkön tehomaksu olisi vapaaehtoinen
Uutiset | 21.1.2026 23:00
Lidleihin iso muutos – Erityistilanne, jos ostat alkoholia
Uutiset | 20.1.2026 22:15
Raju arvio: Trumpin varjossa tekeillä kylmäävä vallankumous
Uutiset | 18.1.2026 18:20
Tätä kuitupommia löytyy vielä hetken kaupoista – Yksi tieto yllättää
Uutiset | 16.1.2026 21:31
Miten on mahdollista, että Vaahteramäen Eemeli on kännissä supersuositussa lastenkirjassa? – Tutkija selittää
Uutiset | 26.12.2025 9:01
Keskustan Mehtälä: Valtavat sähkölaskut uhkaavat omakotitaloasujia – ”Hallitus töppäsi”
Uutiset | 10.1.2026 18:15
Tuhoaako tämän talven sää ensi kesän punkit? – Näin kommentoi asiantuntija
Uutiset | 12.1.2026 21:31
Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15
Grönlannista ei enää ole Tanskalle hyötyä, tanskalaistutkija sanoo – Tanska ei kuitenkaan voi myydä sitä
Uutiset | 8.1.2026 16:10
Historia | Vuosisadan kylmin joulu hyydytti Suomen 30 vuotta sitten
Uutiset | 24.12.2025 3:20
Unohda kalliit turistirysät – tässä ovat vuoden 2026 parhaat budjettikohteet
Uutiset | 5.1.2026 21:15
Helppo seikka ehkäisee muistisairauksia – Erityisesti tässä iässä
Uutiset | 29.12.2025 22:13
Venezuela on meille sijoittamiskelvoton, sanoo USA:n suurin öljy-yhtiö
Uutiset | 10.1.2026 12:37
Tavoitteena nuorempi iho ja parempi uni? – Syö näitä hedelmiä kaksi päivässä
Uutiset | 16.1.2026 23:05

Uusimmat

Talvi näytti vuodenvaihteeseen asti saimaannorpan kannalta huonolta – apukinoksista toivotaan helpotusta
Uutiset | 24.1.2026 14:48
Myös Tanskan pääministeri arvostelee Trumpin Afganistan-puheita – ”Ei voi hyväksyä”
Uutiset | 24.1.2026 14:25
Opetusministeri Adlercreutz haluaa Suomeen kokeilun kokonaiskoulupäivästä
Uutiset | 24.1.2026 13:54
Politico: Yhdysvallat ja EU kaavailevat satojen miljardien dollarien keräämistä Ukrainan jälleenrakentamiseen
Uutiset | 24.1.2026 13:50
Afganistanissa yli 60 kuollut rankoissa lumi- ja vesisateissa
Uutiset | 24.1.2026 13:33
Kreikka haluaa koventaa rangaistuksia siirtolaisten salakuljettamisesta – salakuljettajille jopa elinkautinen
Uutiset | 24.1.2026 13:03
Pakkaset ja talvinen sää jatkuvat – pohjoisessa jopa 25 astetta
Uutiset | 24.1.2026 11:01
Brasilian Lula: Trump haluaa luoda uuden YK:n, jonka hän yksin omistaa
Uutiset | 24.1.2026 10:58
Itä-Suomen kehittämisohjelma herättää tyytymättömyyttä – Keskustan Räsänen: Otetaan kauhalla ja annetaan lusikalla
Uutiset | 24.1.2026 10:51
Aasit voivat joutua odottamaan aasikaveria suunniteltua kauemmin
Uutiset | 24.1.2026 10:45
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

”Absurdia” – Kokoomuksen euroryhmän liittoutuminen laitaoikeiston kanssa tyrmistyttää meppejä
Uutiset | 24.1.2026 8:00
Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15
Uhkaako halpa tuontiliha maataloutta? – ”Hintakilpailussa emme tule pärjäämään”
Uutiset | 19.1.2026 18:44

Päivän sää

loader-image
Lontoo, GB
13:29, 24/01/2026
weather icon 10°C
Daily Forecast Ennuste
Today 15:0024/01/2026
weather icon
8° / 9°°C 0 mm 0% 20 Km/h 74 % 994 hPa 0 mm/h
Today 18:0024/01/2026
weather icon
8° / 8°°C 0 mm 0% 23 Km/h 74 % 995 hPa 0 mm/h
Today 21:0024/01/2026
weather icon
7° / 7°°C 0 mm 0% 23 Km/h 73 % 995 hPa 0 mm/h
Tomorrow 00:0025/01/2026
weather icon
7° / 7°°C 0.89 mm 89% 22 Km/h 85 % 994 hPa 0 mm/h
Tomorrow 03:0025/01/2026
weather icon
6° / 6°°C 0.87 mm 87% 15 Km/h 92 % 993 hPa 0 mm/h
Weather from OpenWeatherMap

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Talvi näytti vuodenvaihteeseen asti saimaannorpan kannalta huonolta – apukinoksista toivotaan helpotusta
Uutiset | 24.1.2026 14:48
Myös Tanskan pääministeri arvostelee Trumpin Afganistan-puheita – ”Ei voi hyväksyä”
Uutiset | 24.1.2026 14:25
Opetusministeri Adlercreutz haluaa Suomeen kokeilun kokonaiskoulupäivästä
Uutiset | 24.1.2026 13:54
Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15
Tavoitteena nuorempi iho ja parempi uni? – Syö näitä hedelmiä kaksi päivässä
Uutiset | 16.1.2026 23:05
Kanada simuloi Yhdysvaltain hyökkäyksen – tämä oli tulos
Uutiset | 21.1.2026 22:55

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Liikkuva arki on paras investointi lasten ja nuorten hyvinvointiin
Mielipide | 24.1.2026 14:36
Lukijalta: Varoittava esimerkki
Mielipide | 24.1.2026 14:33
Lukijalta: Kokoomuksen ”suomettuminen” voimistuu
Mielipide | 24.1.2026 14:32
Lukijalta: Nuoret haluaisivat olla luomassa parempaa maailmaa
Mielipide | 24.1.2026 13:40
Lukijalta: Miksi keskustan gallup-kunto ei kohene?
Mielipide | 21.1.2026 17:36
Lukijalta: Sähkön tehomaksu on haja-asutusalueilla käytännössä piilokorotus sähkölaskuun
Mielipide | 16.1.2026 9:54
Lukijalta: Hallituksen isku osuu ”vain naisiin” – Tasa-arvo on heitetty romukoppaan
Mielipide | 22.1.2026 17:48
Lukijalta: Grönlanti on tulikoe
Mielipide | 20.1.2026 12:35

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustanuoret: Euroopan tulee puolustaa kansainvälisiä sopimuksia – “Liittolaisuus ei voi tarkoittaa periaatteetonta myötäilyä”
Keskusta | 22.1.2026 14:50
Keskusta pyytää palautetta tulevaisuusohjelmaansa: ”Nyt saa olla mieltä!”
Uutiset | 21.1.2026 11:59
Keskustanuoret: Nuorten naisten työelämä ei ole kokeilukenttä
Keskusta | 19.1.2026 15:51
”Ihmisvihaa tihkuva pääkirjoitus” – Keskustavaikuttajat pöyristyivät HS:n Oulu-tekstistä
Uutiset | 12.1.2026 14:41
Keskustanuoret: Nuorten naisten työelämä ei ole kokeilukenttä
Keskusta | 19.1.2026 15:51
Keskusta pyytää palautetta tulevaisuusohjelmaansa: ”Nyt saa olla mieltä!”
Uutiset | 21.1.2026 11:59
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste