Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
G7-kokous

Trump pitkästä aikaa Eurooppaan – G7-maiden huippukokouksessa esillä Lähi-idän tilanne

15.6.2026 2:18
Lue lisää 
Jalkapallo
Diego Maradona johti Argentiinan maailmanmestaruuteen Azteca-stadionilla 1986. (Kuva: Carlo Fumagalli/Wikimedia Commons)

"Täällä Mexico City ja Estadio Azteca"– MM-jalkapallo palaa myyttiselle näyttämölle, mutta kaikki ei ole ennallaan

Pekka Pohjolainen 13.4.2026 21:30, muokattu 13.4.2026 21:40
a– a+
Jalkapallo

Maailman merkittävimmistä jalkapallopyhätöistä puhuttaessa mainitaan usein Rio de Janeiron Maracanã, Milanon San Siro ja Lontoon Wembley, mutta MM-historiassa yksi menee niidenkin edelle.

Mexico Cityn Azteca stadion, Estadio Azteca, on areena, jossa lajin kaksi kuningasta – Pelé vuonna 1970 ja Diego Maradona vuonna 1986 – nousivat valtaistuimilleen. Mutta myyttinen tarina sai alkunsa jo aiemmin.

1960-luvun alussa Meksiko halusi osoittaa maailmalle olevansa moderni ja nouseva kansakunta. Jalkapallojohtaja Guillermo Cañedo ja mediamoguli Emilio Azcárraga Milmo ymmärsivät, että jos Meksiko halusi isännöidä maailman suurimman urheilutapahtuman, se tarvitsi näyttämön, jollaista ei ollut ennen nähty.

Paikaksi valittiin Mexico Cityn eteläosassa sijaitseva Santa Úrsula. Valinta oli haastava, sillä alue oli Xitle-tulivuoren purkauksen jäljiltä muinaista, kovaa laavakenttää. Sille oli suunniteltava rakennelma, joka kestäisi maanjäristykset ja vetäisi sisäänsä yli 100 000 ihmistä ilman, että kenenkään näköala peittyisi.

Suunnittelijoiksi valittiin meksikolaiset arkkitehdit Pedro Ramírez Vázquez ja Rafael Mijares. Kaksikko matkusti ympäri Eurooppaa tutkimassa maanosan jalkapallopyhättöjä tehdäkseen maailman parhaan stadionin.

Rakennustyöt alkoivat vuonna 1962, ja urakka oli valtava. Yli 100 000 tonnia laavakiveä jouduttiin räjäyttämään ja siirtämään perustusten tieltä. Työvoimaa oli parhaimmillaan 800 miestä, jotka työskentelivät vuorokauden ympäri neljän vuoden ajan.

Azteca-stadion sijaitsee noin 2 200 metrin korkeudessa merenpinnasta. Ohut ilma tekee pelaamisesta fyysisesti erittäin raskasta vierasjoukkueille, mutta antaa pallolle kovemman vauhdin potkuissa. Meksikon historialliseen identiteettiin ja atsteekkien perintöön viittaava nimi ”Azteca” valittiin valtakunnallisessa kilpailussa.

Kun stadion vihittiin käyttöön 29. toukokuuta 1966 Club Américan ja italialaisen Torinon välisessä ottelussa, maailma hämmästyi. Stadionin jättimäinen kattorakannelma ja pystysuoraan nousevat lehterit loivat akustiikan, joka moninkertaisti fanien huudon.

Aztecan kansainvälinen maine sementoitui vuoden 1970 MM-kisoissa. Meksikon turnaus oli ensimmäinen, joka lähetettiin väreissä ympäri maailman.

Vuoden 1970 kisoissa nähtiin kuuluisa välierä Italia–Länsi-Saksa, jossa Franz Beckenbauer joutui pelaamaan käsi sidottuna vaihtojen tultua täyteen. Turnauksen kruunasi finaali, jossa Brasilia murskasi Italian, ja kuvat Peléstä sombreropäisten fanien ympäröimänä jäivät lajin historiaan.

Vuoden 1986 MM-kisat olivat puhdasta draamaa. Meksiko sai kisat isännöitäväkseen pikahälytyksellä, kun Kolumbia joutui perääntymään talousvaikeuksien vuoksi. Vain kahdeksan kuukautta ennen kisoja Mexico Cityä ravisteli valtava maanjäristys, mutta Azteca säilyi vaurioitta ja toimi toivon symbolina kansakunnalle.

Azteca-stadion vuonna 1986. (Carl Oppolzer/Wikimedia Commons) lisenssi

Ottelut pelattiin usein keskipäivällä paahtavassa helteessä Euroopan televisioaikojen vuoksi. Turnauksesta tuli Maradonan näytös.

Erityisesti puolivälierä Argentiina–Englanti on jalkapallohistorian legendaarisimpia otteluita. Kun Maradona voitti Englannin ensin huijaamalla (”Jumalan käsi”) ja heti perään neroudella tekemällä koko kentän läpi juosten ”vuosisadan maalin”, syntyi tarina, jota kerrotaan niin kauan kuin jalkapalloa pelataan.

Falklandin sodasta Argentiinan ja Britannian välillä oli tuolloin kulunut vain neljä vuotta. Argentiinalaisille voitto Aztecalla oli jonkinlainen revanssi, ja Maradona itse totesi myöhemmin suurelliseen tyyliinsä voiton tuntuneen siltä kuin he olisivat voittaneet palan maata takaisin.

Finaalissa Länsi-Saksaa vastaan Aztecan 114 000 katsojaa todistivat, kuinka Argentiina nousi Maradonan johdolla 3–2 voittoon.

Vuoden 1986 jälkeen jalkapallo alkoi muuttua kaupallisemmaksi ja kliinisemmäksi.

Meksikon helteessä pelattiin vielä hyökkäävää, ajoittain hidasta mutta äärimmäisen taitopohjaista jalkapalloa, jossa yksilöille annettiin tilaa loistaa. Italian kisoissa vuonna 1990 nähtiin jo paljon puolustavampaa – ja tylsempää – peliä.

Azteca on ollut paljon muutakin kuin jalkapalloa. Michael Jackson täytti stadionin viidesti vuonna 1993, ja paavi Johannes Paavali II piti siellä massiivisen messun vuonna 1999 luoden katsomoihin samanlaisen hurmoksen kuin MM-finaalissa.

Stadionin nimihistoria on myös ollut värikäs. Vuonna 1997 omistajat yrittivät muuttaa nimeksi Estadio Guillermo Cañedo, mutta fanit kieltäytyivät käyttämästä uutta nimeä, kunnes omistajat palauttivat alkuperäisen nimen.

Valmistautuminen kolmansiin MM-kisoihin on vaatinut valtavia investointeja, jotta FIFA:n vaatimukset täyttyisivät. Maaliskuussa 2025 stadion nimenkäyttöoikeudet myytiin meksikolaiselle pankkijätille, ja virallinen nimi on nyt Estadio Banorte.

Nimiuutinen otettiin jälleen vastaan lähes pyhäinhäväistyksenä. MM-kisojen aikana stadionia kutsutaan kuitenkin nimellä Estadio Ciudad de México, koska FIFA ei salli kaupallisia nimiä turnauksissaan.

Kun kisat alkavat kesäkuussa, stadionista tulee ensimmäinen maailmassa, joka on isännöinyt kolmet MM-kisat.

Vaikka katsomoita on uusittu ja nimi vaihtunut virallisissa papereissa, Aztecan ydin on ennallaan ja pankkisopimuksia tuskin mietitään, kun avausottelun vihellys kuuluu.

Lue myös

Puoluesihteeri: Sofia Virran palkkiot poissaolon ajalta palautetaan

Vihreät aikoo palauttaa puheenjohtaja Sofia Virran kansanedustajan palkkiot poissaolon ajalta jälkikäteen Valtiokonttorille. Asiasta...
15.6.2026 14:41

Rydman ja Ikonen tukkanuottasilla – Kiistaa järjestöjen hakukriteereistä

Ikosen mukaan Rydmanin esittämiä linjauksia ei voi hyväksyä sellaisenaan.
15.6.2026 14:35

Valtonen: Myös laajenevan EU:n pitää uudistua

Neuvottelut Ukrainan ja Moldovan EU-jäsenyydestä on määrä avata virallisesti tänään.
15.6.2026 14:09

Aihetunnisteet

Historia jalkapallo

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Pohjoismaiden korkein huippu ei sijaitse Pohjoismaissa – tiedätkö paikan?
Uutiset | 12.6.2026 22:00
Detroitin jättien varjostama AMC oli automaailman hullu altavastaaja – ”pula-ajan säästöjenkki” valloitti myös Suomen soratiet
Uutiset | 13.6.2026 21:20
Unettomuus pakotti Minna Siiran jättämään keskustan piiritoimiston – ”Lopulta uskalsin”
Uutiset | 14.6.2026 8:01
Sotahistoria | Liekinheitin oli kevään sana – mutta miten Suomen armeija käytti tuhovoimaista asetta viime sodissa?
Uutiset | 12.6.2026 21:15
Löytyykö Pohjoismaiden korkein kohta sittenkin Etelämantereelta?
Uutiset | 14.6.2026 21:00
Suomessa on järvi, jossa elää kampeloita – tiedätkö missä?
Uutiset | 10.6.2026 21:23
Kurja sää hellittää hieman sunnuntaina, sanoo meteorologi
Uutiset | 13.6.2026 17:23
Öljyn hinta laskussa ja pörssit nousussa Yhdysvaltojen ja Iranin kerrottua sovusta
Uutiset | 15.6.2026 5:09
Lauantaina kuninkaallisia juhlittiin maailmalla sekä ilosta että surusta – Katso kuvat
Tarinat | 13.6.2026 18:09
Suomessa on järvi, jossa elää kampeloita – tiedätkö missä?
Uutiset | 10.6.2026 21:23
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10
Pohjoismaiden korkein huippu ei sijaitse Pohjoismaissa – tiedätkö paikan?
Uutiset | 12.6.2026 22:00
Sotahistoria | Liekinheitin oli kevään sana – mutta miten Suomen armeija käytti tuhovoimaista asetta viime sodissa?
Uutiset | 12.6.2026 21:15
OP:n ja Nordean verkkopankeissa toimivaan palveluun iso muutos
Uutiset | 8.6.2026 11:12
FBI paljasti Kiinan vakoilujuonen
Uutiset | 11.6.2026 22:12
Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa
Uutiset | 4.6.2026 21:45
Mette-Maritin pojalle uusi takaisku
Uutiset | 10.6.2026 21:11
Kun taivaalla jylisi kymmenen moottoria – Convair B-36 Peacemaker oli aikansa hurjin ydinpelote
Uutiset | 4.6.2026 21:22
Suomessa on järvi, jossa elää kampeloita – tiedätkö missä?
Uutiset | 10.6.2026 21:23
Suomen korkein huippu ei ole Halti – Tiedätkö tunturin nimen?
Uutiset | 18.5.2026 21:45
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Ikäviä uutisia aamukahvin ystäville
Uutiset | 28.5.2026 22:03
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10
Luulitko, että Euroopan korkein vuori sijaitsee Alpeilla? – Näin ei ole
Uutiset | 5.6.2026 21:15
Maailman korkein vuori ei olekaan Everest – Maapallon ominaisuus hämää
Uutiset | 21.5.2026 21:30
Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa
Uutiset | 4.6.2026 21:45
Pohjoismaiden korkein huippu ei sijaitse Pohjoismaissa – tiedätkö paikan?
Uutiset | 12.6.2026 22:00
Turkin sodan torrakolla taisteltiin vielä talvisodassa –”Pertaani” oli koitua Suomen hirvikannan tuhoksi
Uutiset | 1.6.2026 21:29

Uusimmat

Puoluesihteeri: Sofia Virran palkkiot poissaolon ajalta palautetaan
Uutiset | 15.6.2026 14:41
Rydman ja Ikonen tukkanuottasilla – Kiistaa järjestöjen hakukriteereistä
Uutiset | 15.6.2026 14:35
Valtonen: Myös laajenevan EU:n pitää uudistua
Uutiset | 15.6.2026 14:09
Sote-alan keskusjärjestöille jatkossa tukea vain poikkeustapauksissa
Uutiset | 15.6.2026 13:40
Zelenskyi: Kaksi venäläislennokkia oli tarkoituksella kohdistettu Kiovan luolaluostarialueelle
Uutiset | 15.6.2026 13:32
Tutkijan mukaan Lähi-idän sodassa palataan lähtöpisteeseen – ”Voi perustellusti kysyä, mikä tämän sodan pointti oli”
Uutiset | 15.6.2026 12:53
Valtonen toivottaa Yhdysvaltain ja Iranin sovun tervetulleeksi
Uutiset | 15.6.2026 12:11
50 euron lisäkulutus palveluihin kiihdyttäisi talouskasvua ja työllisyyttä, arvioi Palta
Uutiset | 15.6.2026 11:47
Vasemmistoliiton Lapin piiri perui ex-kansanedustaja Mustajärven eduskuntavaaliehdokkuuden – taustalla rikossyyte
Uutiset | 15.6.2026 11:32
Britannia aikoo kieltää sosiaalisen median alle 16-vuotiailta
Uutiset | 15.6.2026 11:12
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Unettomuus pakotti Minna Siiran jättämään keskustan piiritoimiston – ”Lopulta uskalsin”
Uutiset | 14.6.2026 8:01
Puolustusvaliokunnan varapuheenjohtaja Mikko Savola ydinaserajoitusten poistosta: ”Varautuminen on tehtävä hyvän sään aikana”
Uutiset | 9.6.2026 15:03
Toimittajalta | Keskustan Tampereen kokous oli leppoisa kesäinen kansanjuhla – vaali-ilmeen haku jää syksyn viimoihin
Uutiset | 7.6.2026 12:48

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Puoluesihteeri: Sofia Virran palkkiot poissaolon ajalta palautetaan
Uutiset | 15.6.2026 14:41
Rydman ja Ikonen tukkanuottasilla – Kiistaa järjestöjen hakukriteereistä
Uutiset | 15.6.2026 14:35
Valtonen: Myös laajenevan EU:n pitää uudistua
Uutiset | 15.6.2026 14:09
Suomessa on järvi, jossa elää kampeloita – tiedätkö missä?
Uutiset | 10.6.2026 21:23
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Keskusta ja maakunnat näyttivät voimansa Tampereella
Mielipide | 15.6.2026 14:44
Lukijalta: Asiakasmaksujen korotukset ovat hallituksen piiloleikkauksia
Mielipide | 12.6.2026 18:55
Lukijalta: Päättäjän tehtävä ei ole nyökytellä
Mielipide | 12.6.2026 15:18
Lukijalta: Uusiutuvan dieselin käyttäjää rangaistaan – missä on verottajan rehellisyys?
Mielipide | 12.6.2026 14:30
Lukijalta: Päättäjän tehtävä ei ole nyökytellä
Mielipide | 12.6.2026 15:18
Lukijalta: On oltava parempi hallitusohjelma
Mielipide | 8.6.2026 12:55
Lukijalta: Nato-sopimus ei vaadi Suomen ydinasekieltolakien muuttamista
Mielipide | 8.6.2026 13:12
Lukijalta: Keskustan johto
Mielipide | 9.6.2026 12:49

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskusta haluaa selvittää useamman juridisen vanhemman mallia – ilotulite- ja tekoälykannat muuttuivat
Uutiset | 8.6.2026 12:10
Millä lohkaisulla keskusta voisi osallistua lippisnokitteluun? – ”Saatanan tunarit”, ehdottaa puoluekokousvieras
Uutiset | 7.6.2026 20:30
Keskustan liput täyttivät Tampereen kadut ja Keskustorin – Kaikkonen kampeaisi rakennusalan nousuun
Uutiset | 7.6.2026 17:50
Keskusta haluaa selvittää useamman juridisen vanhemman mallia – ilotulite- ja tekoälykannat muuttuivat
Uutiset | 8.6.2026 12:10
Millä lohkaisulla keskusta voisi osallistua lippisnokitteluun? – ”Saatanan tunarit”, ehdottaa puoluekokousvieras
Uutiset | 7.6.2026 20:30
Toimittajalta | Keskustan Tampereen kokous oli leppoisa kesäinen kansanjuhla – vaali-ilmeen haku jää syksyn viimoihin
Uutiset | 7.6.2026 12:48
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste