Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Ruotsi

Tukholma sai Trumpin hallinnolta vaatimuskirjeen

9.5.2025 21:35
Lue lisää 
Italia
Italiaa uhkaa tulevana kesänä kaikkien aikojen kuivuuskausi. Erityistä huolta herättää maan pisin joki Po. (Kuva: AFP / Lehtikuva)

Italiaa uhkaa kesällä kaikkien aikojen kuivuuskatastrofi

STT - Jenni Meronen 7.4.2023 13:59, muokattu 7.4.2023 14:20
a– a+
Italia

Italiassa on tänä talvena nähty kummia. Garda-järven pinta on laskenut niin matalalle, että järvessä sijaitsevaan San Biagion saareen on päässyt kävellen. Piemontessa jo 19 kunnan asukkaille on jouduttu tuomaan juomavettä säiliöautoilla.

Syy löytyy viime vuodesta, joka oli yksi kuumimmista 500 vuoteen. Kun se yhdistyy tämän talven vähäisiin sateisiin, uhkaa Italiaa tänä kesänä kaikkien aikojen kuivuuskausi.

– Kyse on kumulatiivisesta vaikutuksesta, kun uusi kuivuus jatkuu edellisen perään. Vaikka keväällä ja kesällä sataisi tavallista enemmän, ongelmana on viime vuonna menetetyt vesivarastot. Siksi kesästä on tulossa hyvin kriittinen, sanoo Italian kansallisen tutkimuskeskuksen CNR:n ilmastotutkija Antonello Pasini.

Erityistä huolta herättää maan pisin joki Po, jonka laakso kärsii Pasinin mukaan 60–70 prosentin vesivajeesta. Joen pinta oli maaliskuussa tasolla, jolla se yleensä nähdään vasta kesäkuussa.

– Ongelmana on, että Alpeilla on satanut vain vähän lunta, ja ilmastonmuutoksen seurauksena lumisateet siirtyvät entistä korkeammalle, Pasini kertoo.

Lumipeite vapauttaisi veden laaksoon vähän kerrallaan kevään ja kesän aikana. Kun vesi sen sijaan tulee alas rankkasateina, se ei imeydy kuivaan maahan, vaan virtaa suoraan mereen.

Pasinin mukaan toista vuotta jatkuvan kuivuuskauden taustalla on ihmisen aiheuttama ilmaston lämpeneminen. Ilmiö ei kosketa vain Italiaa. Esimerkiksi Ranskassa ja Espanjassa vettä on jo jouduttu säännöstelemään.

Kuivuus aiheuttaa vahinkoa maataloudelle, varsinkin paljon vettä tarvitseville Pohjois-Italian maissi- ja riisiviljelmille. Matala vedenpinta vaikeuttaa vesivoiman käyttöä, ja ilmastonmuutos lisää terveydelle vaarallisia helleaaltoja sekä ilmaston ääri-ilmiöitä.

– Italiaan saapuu Afrikasta korkeapainetta, joka lähtiessään jättää tien vapaaksi pohjoisesta virtaavalle kylmälle ilmalle. Kylmän ja kuuman ilman törmäys aiheuttaa katastrofeja, kuten Marchessa ja Ischiassa nähtyjä äkkitulvia, Pasini kuvaa.

Pääministeri Giorgia Melonin hallitus aikoo nimittää erityisen komissaarin ja työryhmän Italian vesikriisiä ratkomaan, uutisoi la Repubblica -lehti kansainvälisenä maailman vesipäivänä 22. maaliskuuta.

Pasinin mukaan ilmastonmuutoksen eteneminen vaatii Italialta sopeutumistoimia, kuten vesijohtojärjestelmän vuotojen tukkimista, viljelysten kastelua vettä säästävällä tihkukastelulla ja veden kierrätyksen lisäämistä.

Tällä hetkellä lähes 38 prosenttia maan vesijohdoissa virtaavasta juomavedestä menee hukkaan, Italian tilastokeskuksen Istatin tuore raportti kertoo. Lisäksi Italiassa saadaan talteen vain 11 prosenttia sadevedestä, kun esimerkiksi Espanjassa luku on 35 prosenttia.

Pasinin mukaan italialaiset poliitikot eivät ole tottuneet tekemään pitkän tähtäimen rakenteellisia muutoksia. Siksi maa on huonosti valmistautunut ilmastonmuutoksen seurauksiin.

– Olemme erittäin hyviä toimimaan hätätilanteissa, kuten maanjäristyksen jälkeen, mutta ennaltaehkäisyssä on paljon parantamisen varaa.

Pasinin mukaan ilmaston lämpeneminen olisi vahingollisten seurausten minimoimiseksi saatava pysähtymään 1,5 asteeseen. Esimerkiksi Alppien jäätiköiden menettäminen olisi hänen mukaansa tilanne, johon Italian olisi äärimmäisen vaikea sopeutua.

Italiassa jopa kolmasosa maan ruokatuotannosta on vaarassa Po-joen laaksoa vaivaavan kuivuuden vuoksi, varoittaa maan suurin viljelijäjärjestö Coldiretti. Vuosi 2022 oli alueella lähes asteen keskimääräistä lämpimämpi, ja vettä satoi viime vuonna noin kolmasosan tavallista vähemmän.

Italian sadoista menetettiin viime vuonna kuumuuden ja kuivuuden vuoksi noin kymmenen prosenttia, Coldiretti arvioi marraskuussa

– Viime vuonna maatalous kärsi noin kuuden miljardin euron vahingot sääolojen eli esimerkiksi kuivuuden ja rankkasateiden vuoksi. Näyttää siltä, että tästä vuodesta on tulossa vielä huonompi, Coldirettin talousvastaava Lorenzo Bazzana kertoo.

Pohjois-Italian kuivuudesta kärsivillä alueilla sijaitsee noin 300 000 maatilaa. Bazzanan mukaan viljelijät yrittävät nyt sopeutua tilanteeseen muun muassa vaihtamalla paljon vettä vaativia lajikkeita toisiin, rakentamalla varastoaltaita ja vaihtamalla kastelujärjestelmiään. Uusien teknisten ratkaisujen avulla viljelmien kastelua voidaan ajoittaa ja säädellä entistä tarkemmin.

– On kuitenkin selvää, että olemme myöhässä. Esittelimme vuonna 2017 suunnitelman sadeveden keräämiseksi, ja joillain alueilla varastoaltaita on jo rakennettu. Tarpeisiimme nähden se on kuitenkin liian vähän. Näiden vuosien aikana olisi pitänyt rakentaa infrastruktuuria, jonka avulla estetään sadeveden päätyminen mereen, Bazzana sanoo.

Bazzanan mukaan ongelmana ei ole sateen kokonaismäärä, vaan sen epätasainen jakautuminen vuoden aikana. Pitkää kuivuuskautta saattaa seurata rankkasade, jonka aikana sataa useiden kuukausien vesimäärä kerralla.

– Jos emme saa sitä talteen myöhempää käyttöä varten, sateesta on vain vähän hyötyä.

Ilmastonmuutoksen eteneminen vaikuttaa myös Italian kuuluisimpien ruokatuotteiden kuten erilaisten juustojen ja salamien valmistukseen. Eläinten ruokinnassa paljon käytetty maissi saatetaan jatkossa korvata muilla lajikkeilla.

Poikkeuksellinen lämpö on myös aikaistanut monien viljelykasvien kuten parsan, mansikoiden ja artisokkien satokautta ja saanut useat hedelmäpuut kukkimaan tavallista aikaisemmin. Se asettaa ne alttiiksi kevään yhtäkkisille säänvaihteluille.

Coldirettin mukaan Italian ilmasto onkin muuttumassa entistä trooppisemmaksi rankkasateineen ja äkillisine lämpötilan vaihteluineen.

Lue myös

Vanhempainvapaalta palannut Annika Saarikko: Äitiys on opettanut vaeltamaan tunnekartaston jokaisella laidalla

”Parasta äitiydessä on ottaa lapsi syliin.”
11.5.2025 8:55

Vakava varoitus: "Ennen sen kuuli kolkkeesta"

Luvaton liikkuminen sekä ilkivalta junaraiteilla yleistyvät keväisin
10.5.2025 22:00

Historia | Suomen ensimmäinen helikopteri oli suuri hämmästelyn aihe – Kuusamon koskisodissakin löytyi käyttöä 

Vaikka ensimmäiset helikopterit olivat lentäneet jo ennen toista maailmansotaa, laajempaan käyttöön uudentyyppinen lentolaite...
10.5.2025 21:00

Aihetunnisteet

Italia kuivuuskausi Ulkomaat

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Kannattaako ostaa ruskeita vai valkoisia suodatinpusseja? Nyt puhuu valmistaja
Uutiset | 7.5.2025 21:39
Historia | Kun sota loppui, Helsingin Rautatientorille pakkautui niin paljon ihmisiä, että ”tuskin sai vedettyä henkeään”
Uutiset | 9.5.2025 22:00
ISW: Ukraina iski lennokeilla Venäjän tehtaisiin ja lentotukikohtiin ennen Putinin julistamaa ”tulitaukoa”
Uutiset | 8.5.2025 9:01
Ukraina paljasti vakoiluverkoston
Uutiset | 9.5.2025 21:55
NewNew Polar Bear -aluksen kapteeni on vangittu – epäillään Suomen ja Viron välisen kaasuputken katkaisusta
Uutiset | 9.5.2025 12:53
Trump nimittää Fox Newsin juontajan Washingtonin ylimmäksi syyttäjäksi
Uutiset | 9.5.2025 21:40
Myrkyllistä törkyä, uhriutumista ja maalittamista tuutin täydeltä – some-persuilu joutuu läpivalaisuun uutuuskirjassa
Uutiset | 8.5.2025 9:05
Tukholma sai Trumpin hallinnolta vaatimuskirjeen
Uutiset | 9.5.2025 21:35
Hallitus kaavailee kiristystä työttömien karenssiin
Uutiset | 9.5.2025 12:22
Trump: Vance voi olla oikeassa, Venäjä pyytää liikaa
Uutiset | 8.5.2025 21:52
Kannattaako ostaa ruskeita vai valkoisia suodatinpusseja? Nyt puhuu valmistaja
Uutiset | 7.5.2025 21:39
ISW: Ukraina iski lennokeilla Venäjän tehtaisiin ja lentotukikohtiin ennen Putinin julistamaa ”tulitaukoa”
Uutiset | 8.5.2025 9:01
Polvien vaurioita on reippaasti jo kolmekymppisillä – tutkijoilta selvä johtopäätös syystä
Uutiset | 5.5.2025 22:09
Tärpätti-Saabin läpimurto jäi tekemättä – vaihtoehtopolttoaineiden kulta-aika jäi lyhyeksi
Uutiset | 3.5.2025 21:00
Reuters: Hegsethin määräys pysäyttää Ukrainan sotilasapu yllätti Valkoisen talon
Uutiset | 6.5.2025 21:39
Ukraina hyökkäsi lennokeilla venäläisille lentokentille – myös Moskovaan
Uutiset | 6.5.2025 8:27
Eduskunta kiitteli vesihuollon varmistamista kansallisiin käsiin – oppositio näpäytti Essayahia
Uutiset | 6.5.2025 19:06
Voiko orava oikeasti luikahtaa terassilla oleviin vauvanvaunuihin? – Näin kommentoi tutkija
Uutiset | 4.5.2025 20:00
Historia | Kun sota loppui, Helsingin Rautatientorille pakkautui niin paljon ihmisiä, että ”tuskin sai vedettyä henkeään”
Uutiset | 9.5.2025 22:00
Ministeri Ikonen sai kuulla kunniansa Helsingin sote-rahojen ryöstöstä – kokoomusedustajat nousivat kapinaan
Uutiset | 6.5.2025 17:46
Sitkeä väite kumottu? Tutkimus selvitti, miksi vyötärölle alkaa kertyä ylimääräistä keski-iässä
Uutiset | 28.4.2025 22:10
Tutkimus: Nämä kasvikset haastavat terveellisyydessä Välimeren ruokavalion
Uutiset | 20.4.2025 20:50
Kotimainen traktoridiesel teki bensarosvosta talousihmeen – “Jeep-Valmet” oli yllättävän toimiva viritys 
Uutiset | 12.4.2025 21:00
Kiinalaissotilaat ovat jo pitkään julkaisseet somepäivityksiä Ukrainasta – Kiina hermostui Zelenskyin vihjailuista
Uutiset | 11.4.2025 9:30
Raatteen tieltä Röyttään – Äkkipikainen suomalaiskenraali johti Lapin sotaa omavaltaisesti, mutta menestyksekkäästi
Uutiset | 12.4.2025 16:00
Kannattaako ostaa ruskeita vai valkoisia suodatinpusseja? Nyt puhuu valmistaja
Uutiset | 7.5.2025 21:39
Hävetkää, perkeleet, julisti piispa Jari Jolkkonen venäläisille – ”Se viesti oli tarkkaan harkittu”
Uutiset | 18.4.2025 9:40
Venäjä aikoo käyttää pakkolunastettua amerikkalaisyritystä sotilaidensa ruokkimiseen
Uutiset | 17.4.2025 22:02
Lapin sodan Mannerheim-ritarit ovat pieni, mutta nimekäs joukko – yksi taistelu korostuu nimitysperusteissa
Uutiset | 21.4.2025 20:00
Söpö jyrsijä voi nakertaa kotiisi hengenvaarallisia vaurioita – Silti sille ei saa tehdä mitään moneen kuukauteen
Uutiset | 13.4.2025 17:30

Uusimmat

Vanhempainvapaalta palannut Annika Saarikko: Äitiys on opettanut vaeltamaan tunnekartaston jokaisella laidalla
Uutiset | 11.5.2025 8:55
Vakava varoitus: ”Ennen sen kuuli kolkkeesta”
Uutiset | 10.5.2025 22:00
Historia | Suomen ensimmäinen helikopteri oli suuri hämmästelyn aihe – Kuusamon koskisodissakin löytyi käyttöä 
Uutiset | 10.5.2025 21:00
Suvi Helanen pyrkii keskustanaisten varapuheenjohtajaksi
Uutiset | 10.5.2025 18:05
Uusi paavi kertoi, miksi valitsi nimen Leo
Uutiset | 10.5.2025 17:58
Yhdysvaltojen sitoutuminen Ukrainan 30 päivän aselepoehdotuksen etenemiseen on epäselvää, uskoo tutkija
Uutiset | 10.5.2025 17:36
MTV: Lohja myy tontin Tiktok-datakeskusta suunnittelevalle yhtiölle – ministeriö kehottaa harkitsemaan uudelleen
Uutiset | 10.5.2025 17:12
Puoluekokouksessa muutoksia ainakin varapuheenjohtajistoon
Uutiset | 10.5.2025 16:24
Pohjois-Karjalan Keskusta: ”Purran sakset tekivät silppua hallitusohjelman keskeisimmästä tavoitteesta”
Uutiset | 10.5.2025 15:52
Intia ja Pakistan sopivat aselevosta, joka tulee voimaan välittömästi
Uutiset | 10.5.2025 15:33
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Myrkyllistä törkyä, uhriutumista ja maalittamista tuutin täydeltä – some-persuilu joutuu läpivalaisuun uutuuskirjassa
Uutiset | 8.5.2025 9:05
Orpo joutui prässiin ammattiliittojen vastaisesta kampanjoinnista, Purralta pääsi kielletty sana 
Uutiset | 8.5.2025 18:27
Keskustan pitää ajaa inhimillisen Suomen asiaa, sanoo Hanna Kosonen – ”Empatia todellakin kuuluu politiikkaan”
Uutiset | 4.5.2025 8:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Vanhempainvapaalta palannut Annika Saarikko: Äitiys on opettanut vaeltamaan tunnekartaston jokaisella laidalla
Uutiset | 11.5.2025 8:55
Vakava varoitus: ”Ennen sen kuuli kolkkeesta”
Uutiset | 10.5.2025 22:00
Historia | Suomen ensimmäinen helikopteri oli suuri hämmästelyn aihe – Kuusamon koskisodissakin löytyi käyttöä 
Uutiset | 10.5.2025 21:00
Kannattaako ostaa ruskeita vai valkoisia suodatinpusseja? Nyt puhuu valmistaja
Uutiset | 7.5.2025 21:39
ISW: Ukraina iski lennokeilla Venäjän tehtaisiin ja lentotukikohtiin ennen Putinin julistamaa ”tulitaukoa”
Uutiset | 8.5.2025 9:01
Polvien vaurioita on reippaasti jo kolmekymppisillä – tutkijoilta selvä johtopäätös syystä
Uutiset | 5.5.2025 22:09

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Luottamushenkilöiden kytkökset läpivalaistava
Mielipide | 9.5.2025 10:40
Lukijalta: Osaaminen ei kohtaa, vaikka se on viereisessä huoneessa
Mielipide | 9.5.2025 10:37
Lukijalta: Hallituksen velkaveneen tappi katosi
Mielipide | 8.5.2025 13:00
Lukijalta: Hylätyt äänet
Mielipide | 8.5.2025 10:38
Lukijalta: Pohteen Digitaalinen sotekeskus on hyvä palvelu
Mielipide | 5.5.2025 12:38
Lukijalta: Vantaalla voitettiin joukkuepelillä
Mielipide | 5.5.2025 12:46
Lukijalta: Hävittäjäkaupat peruttava
Mielipide | 2.5.2025 10:40
Lukijalta: Hallituksen velkaveneen tappi katosi
Mielipide | 8.5.2025 13:00

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Pohjois-Karjalan Keskusta: ”Purran sakset tekivät silppua hallitusohjelman keskeisimmästä tavoitteesta”
Uutiset | 10.5.2025 15:52
Pormestarimalli pitää lopettaa, linjaa Helsingin Keskusta
Uutiset | 10.5.2025 11:08
Helsingin Keskustanaiset palkitsi Laura Kolben ja Terhi Peltokorven puolueen ansiomerkeillä
Keskusta | 7.5.2025 18:39
Helsingin Keskustanaiset palkitsi Laura Kolben ja Terhi Peltokorven puolueen ansiomerkeillä
Keskusta | 7.5.2025 18:39
Pormestarimalli pitää lopettaa, linjaa Helsingin Keskusta
Uutiset | 10.5.2025 11:08
Pohjois-Karjalan Keskusta: ”Purran sakset tekivät silppua hallitusohjelman keskeisimmästä tavoitteesta”
Uutiset | 10.5.2025 15:52
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste