Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Talous

Synkkä ennuste julki: ”Taloudesta puuttuu vauhti”

12.12.2025 9:31
Lue lisää 
Ulkomaat
Yhdysvaltojen johdon odotetaan hyödyntävän vierailua patistaakseen pääministeri Benjamin Netanjahua sopimaan vankienvaihdosta ja lopettamaan Israelin sotilaalliset toimet Gazassa. (Kuva: AFP / Lehtikuva)

Israelin pääministeri Netanjahu on vierailulla Washingtonissa

Nykyhallinnon kanssa neuvottelemisen lisäksi Netanjahu on esittänyt toiveen Donald Trumpin tapaamisesta
STT-Arttu Mäkelä, Tanja Paananen 23.7.2024 9:07, muokattu 23.7.2024 11:26
a– a+
Ulkomaat

Israelin pääministeri Benjamin Netanjahu on vierailulla Yhdysvalloissa Washingtonissa.

Hänen on määrä keskustella Yhdysvaltain presidentti Joe Bidenin kanssa tiistaina ja puhua kongressille keskiviikkona.

Biden on ollut torstaista lähtien eristyksissä loma-asunnollaan Delawaressa toipumassa koronavirustartunnasta, mutta hänen on määrä palata Valkoiseen taloon tiistaina. Presidentin lääkäri ilmoitti Suomen aikaa maanantai-iltana, että Bidenin oireet ovat hellittäneet lähes täysin.

Netanjahu kuvaili lähtönsä alla lentokentällä Yhdysvaltain-visiitin olevan erittäin tärkeä.

– Aikana, jolloin Israel taistelee seitsemällä rintamalla ja Washingtonissa on suurta poliittista epävarmuutta, puhun neljättä kertaa kongressin molemmille huoneille Israelin pääministerinä, Netanjahu sanoi viestipalvelu X:ssä julkaistulla videolla.

Yhdysvaltain johdon odotetaan hyödyntävän vierailua patistaakseen Netanjahua sopimaan vankienvaihdosta ja lopettamaan Israelin sotilaalliset toimet Gazassa.

Netanjahun vierailu on saanut osakseen myös kritiikkiä ja muun muassa sitoutumaton vermontilaissenaattori Bernie Sanders ilmoitti jo kesäkuun alussa, ettei aio saapua kuulemaan Netanjahun puhetta. Hän perusteli kantaansa muun muassa sanomalla, että Netanjahu on sotarikollinen.

Netanjahun vierailun ajankohta on muuttunut kesän mittaan ja lopulta hän päätyi lähtemään Washingtonia kohti merkittävän poliittisen myllerryksen keskellä. Presidentti Biden ilmoitti sunnuntaina jättäytyvänsä presidenttikisasta ja tukevansa varapresidentti Kamala Harrisia demokraattien presidenttiehdokkaaksi.

Harrisin ehdokkuutta ei ole vahvistettu, mutta monet korkea-arvoiset demokraatit ovat asettuneet hänen taakseen ja muut kärkiehdokkaatkin ovat pitkälti ilmoittaneet tukevansa Harrisia.

Republikaanit ovat vaatineet Bidenin eroa ilmoituksen jälkimainingeissa, mutta Biden jatkanee kautensa loppuun suunnitelmien mukaisesti. On kuitenkin epäselvää, voiko poliittisen tilanteen muutoksilla olla vaikutusta Netanjahun vierailulle.

Varapresidentti Harrisin on määrä tavata Netanjahu Washingtonissa tällä viikolla, Harrisin edustaja kertoo muun muassa New York Timesin ja uutistoimisto AFP:n mukaan.

Tapaamisessa Harrisin odotetaan korostavan sitä, että Israelilla on oikeus puolustautua äärijärjestö Hamasia vastaan. Avustajansa mukaan Harris aikoo kuitenkin myös peräänkuuluttaa loppua taisteluille.

– On aika lopettaa sota tavalla, jonka myötä Israel on turvattuna, kaikki panttivangit vapautetaan, palestiinalaissiviilien kokema kärsimys Gazassa päättyy ja palestiinalaiset voivat nauttia oikeudestaan ​​ihmisarvoon, vapauteen ja itsemääräämisoikeuteen, Harrisin on määrä sanoa avustajan mukaan.

New York Timesin mukaan Harrisilta on jäämässä Netanjahun torstaille kaavailtu puhe väliin aiemmin sovitun matkan vuoksi. Harrisin kerrotaan suuntaavan Indianan osavaltiossa sijaitsevaan Indianapolisiin.

Uutiskanava CNN kertoi aiemmin, että Harris ei ole toimimassa puheenjohtajana, kun Netanjahu pitää puheensa kongressissa. Senaatin tilapäinen puheenjohtaja Patty Murray on niin ikään kieltäytynyt vastuutehtävästä edustajansa mukaan.

Politicon mukaan Netanjahu on toivonut voivansa tavata vierailunsa yhteydessä myös uutta presidenttikautta marraskuun vaaleissa hakevan republikaanipuoluetta edustavan Donald Trumpin.

Politicon mukaan Netanjahun ja Trumpin tiimit ovat keskustelleet viime päivinä mahdollisuudesta, että kaksikko tapaisi kasvotusten, mahdollisesti Floridassa. Politicon lähteiden mukaan Trump ei ole vielä suostunut tapaamiseen, mutta ei ole myöskään torjunut ajatusta.

Erään lähteen mukaan toteutuessaan tapaaminen pidettäisiin todennäköisesti vasta myöhemmin viikolla ja Trumpin torstaille Pohjois-Carolinaan kaavaillun kampanjatilaisuuden jälkeen.

Trumpin kampanja ja Israelin Washingtonin-suurlähetystö eivät olleet vastanneet Politicon kommenttipyyntöihin Suomen aikaa tiistaiaamuyöhön mennessä.

Israel on vannonut tuhoavansa Hamasin ja moukaroinut Gazaa ilmaiskuin jo useiden kuukausien ajan. Viime aikoina Israel on käynnistänyt intensiivisiä sotilasoperaatioita alueilla, joiden se on aiemmin julistanut olevan Hamasin taistelijoista tyhjennettyjä.

Maanantaina Hamasin alainen Gazan terveysministeriö kertoi, että Israelin iskut Gazan Khan Yunisin alueella olivat surmanneet ainakin 70 ihmistä, minkä lisäksi yli 200 loukkaantui. Iskut tapahtuivat sen jälkeen, kun Israelin asevoimat oli määrännyt osan alueesta evakuoitavaksi.

Viime viikolla terveysministeriö kertoi, että al-Mawasin pakolaisleiriin kohdistunut Israelin isku surmasi noin 90 ihmistä, minkä lisäksi noin 300 loukkaantui.

Israel oli nimennyt lähellä Khan Yunisin kaupunkia sijaitsevan al-Mawasin turvalliseksi alueeksi sen jälkeen, kun se oli määrännyt siviilit evakkoon muista osista Gazan kaistaa. Toukokuussa Israel kehotti muun muassa kaistan eteläosassa sijaitsevassa Rafahissa tuolloin olleita ihmisiä siirtymään humanitaariseksi alueeksi nimetylle alueelle al-Mawasiin.

Gazan terveysministeriön mukaan Israel on surmannut Gazassa lokakuun alun jälkeen ainakin jo yli 39 000 ihmistä, joista valtaosa on ollut siviilejä.

Israel hyökkäsi Gazaan sen jälkeen, kun Hamas ja muut palestiinalaiset äärijärjestöt hyökkäsivät Israeliin lokakuun alkupuolella. AFP:n israelilaisviranomaisten lukuihin perustuvien laskelmien mukaan hyökkäyksessä sai surmansa liki 1 200 ihmistä, joista valtaosa oli niin ikään siviilejä.

Viime viikolla Jemenin huthikapinalliset iskivät Israelin Tel Avivin kaupunkiin. Israel kosti iskemällä Jemenin Hodeidan satamakaupunkiin lauantaina.

Sunnuntaina Israelin asevoimat sanoi ampuneensa alas Jemenistä ammutun ohjuksen lähellä Eilatia, joka sijaitsee Punaisenmeren pohjukassa Akabanlahden rannalla. Israel sanoi myös iskeneensä Hizbollahin asevarastoon Libanonissa.

Lue myös

Asiantuntijat komppaavat Kaikkosen avausta: "Tässä on todella vaarallinen pommi rakentumassa"

THL:n tutkimusraportin mukaan sanktiot tai velvoitteet eivät juurikaan lisää työllisyyttä, vaan niistä on jopa haittaa.
13.12.2025 8:00

Miehet huomio! Tällainen ruokavalio voi hidastaa ikävän syövän etenemistä

Monipuolinen ja terveellinen ruokavalio saattaa hidastaa eturauhassyövän etenemistä ja mahdollisesti myös pienentää riskiä...
12.12.2025 21:45

Trump varoittaa maailmansodasta: "Kaikki pelaavat pelejään"

Yhdysvaltain presidentti Donald Trump varoittaa, että Ukrainan sota saattaa leimahtaa maailmansodaksi. – Tällaisista tilanteista...
12.12.2025 21:35

Aihetunnisteet

Israel Ulkomaat Yhdysvallat

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Rajun taudin aalto uhkaa iskeä: ”Vaarallinen tilanne”
Uutiset | 11.12.2025 22:25
Järkytys leviää: Hallitus vei köyhiltä lapsiperheiltä lomatkin
Uutiset | 11.12.2025 14:18
IS: Tämä iljetys kulkeutuu yhä useampaan kotiin
Uutiset | 9.12.2025 21:35
Riittävän yöunen kriittinen tuntiraja selvisi tutkimuksessa
Uutiset | 9.12.2025 21:23
Kela suosittelee hakemaan korttia, joka oikeuttaa hoitoon ulkomailla – voimassaoloaika pitenee viiteen vuoteen
Uutiset | 11.12.2025 10:11
EU-komissio ei aio avata ennallistamisasetusta – ”Esitys säästyi Orpon änkyröinnöistä huolimatta”
Uutiset | 10.12.2025 16:45
Näin varusmiesten Cooper-tulokset paranivat– Matkaa 1970- ja 1980-lukujen tuloksiin on silti reilusti
Uutiset | 11.12.2025 0:05
Tutkimus: Tämä jouluherkku voi hidastaa ikääntymistä
Uutiset | 11.12.2025 21:30
Tänne menevät eduskunnan joululahjarahat
Uutiset | 10.12.2025 17:52
Täysi sote-äläkkä kyselytunnilla: ”Oikeisto nauraa ja ilkkuu tälle!”
Uutiset | 11.12.2025 19:00
Tutkimus: Tämä naposteltava parantaa muistia
Uutiset | 3.12.2025 23:10
Selkkaus ydinsukellusveneiden tukikohdan yllä – Ranska avasi tulen
Uutiset | 5.12.2025 14:35
Tässä ovat tämän joulun hittilahjat
Uutiset | 5.12.2025 23:00
Riittävän yöunen kriittinen tuntiraja selvisi tutkimuksessa
Uutiset | 9.12.2025 21:23
Varoitus: Tshernobylin suojakuori ei enää estä säteilyä
Uutiset | 6.12.2025 21:00
Rajun taudin aalto uhkaa iskeä: ”Vaarallinen tilanne”
Uutiset | 11.12.2025 22:25
Uutta tietoa juurihoidosta: ”Läpimurto”
Uutiset | 5.12.2025 23:12
Huoli heräsi: Aivokuumetta aiheuttava tauti leviää vauhdilla
Uutiset | 3.12.2025 9:10
IS: Tämä iljetys kulkeutuu yhä useampaan kotiin
Uutiset | 9.12.2025 21:35
Mitä tapahtui Kelan pääjohtajalle Lasse Lehtoselle Brysselissä? Kela kommentoi
Uutiset | 5.12.2025 15:12
Rankka tauti lähti leviämään talven kynnyksellä: ”Ennennäkemätöntä”
Uutiset | 17.11.2025 23:10
Pohjois-Korean kouluihin uusi pakollinen kieli
Uutiset | 27.11.2025 22:04
Tutkimus: Tämä naposteltava parantaa muistia
Uutiset | 3.12.2025 23:10
Jyrähdys Saksasta: Nyt alkaa olla kiire
Uutiset | 28.11.2025 21:15
Tyrmistys leviää Venäjällä: Ex-taistelijat pettyivät raskaasti
Uutiset | 2.12.2025 21:04
Ilmailu | Neuvostoliiton huippuhävittäjän kyseenalainen rekordi: Pudotti kaksi isoa matkustajakonetta ja kuuluisan kosmonautin
Uutiset | 15.11.2025 21:10
Selkkaus ydinsukellusveneiden tukikohdan yllä – Ranska avasi tulen
Uutiset | 5.12.2025 14:35
Nyt tuli Kremlistä kylmä suihku: ”Ei myönnytyksiä”
Uutiset | 26.11.2025 14:50
Suolen umpipussitaudin taustalla on usein länsimaissa tuttu ongelma
Uutiset | 29.11.2025 15:19
Huoli heräsi: Aivokuumetta aiheuttava tauti leviää vauhdilla
Uutiset | 3.12.2025 9:10

Uusimmat

Asiantuntijat komppaavat Kaikkosen avausta: ”Tässä on todella vaarallinen pommi rakentumassa”
Uutiset | 13.12.2025 8:00
Miehet huomio! Tällainen ruokavalio voi hidastaa ikävän syövän etenemistä
Uutiset | 12.12.2025 21:45
Trump varoittaa maailmansodasta: ”Kaikki pelaavat pelejään”
Uutiset | 12.12.2025 21:35
Näitä tuotteita suomalaiset ostavat joululahjaksi
Uutiset | 12.12.2025 21:26
Ilmailu | Natsi-Saksan rakettihävittäjä lähti kuin pyssyn suusta – pilotin kannatti vältellä hernerokkaa
Uutiset | 12.12.2025 21:16
Keskustaedustajat: Maatalouden ja aluekehityksen rahoitus turvattava EU:n monivuotisessa rahoituskehyksessä
Uutiset | 12.12.2025 15:51
”Lapsellista ja asiatonta” – kokoomuksen Kauma tuohtui persuilveilystä
Uutiset | 12.12.2025 12:49
Suomen Sotilas -lehti: Kaksi suomalaispoliitikkoa oli listattu Stasin tietolähteiksi
Uutiset | 12.12.2025 12:45
Putin ja muita johtajia harvinaisessa kokouksessa suljetussa Turkmenistanissa
Uutiset | 12.12.2025 12:38
Keskustan Oinas-Panuma ja Kettunen irtisanomislaista: Keskustalle ei käy hallituksen pamppulinja, eikä vasemmisto-opposition ”ei-ei”
Uutiset | 12.12.2025 10:37
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Susikiista ryöpsähti kansanedustajien välille: ”Helppo huudella Helsingin lähiöstä”
Uutiset | 10.12.2025 18:00
”Hallintoleikki” hyvinvointialueiden määrällä saa tyrmäyksen keskustasta
Uutiset | 10.12.2025 16:22
Miksi apteekkilakiuudistusta vastustetaan niin kiivasti? Ongelmakohtien lista on pitkä ja huolestuttava
Uutiset | 10.12.2025 13:23

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Asiantuntijat komppaavat Kaikkosen avausta: ”Tässä on todella vaarallinen pommi rakentumassa”
Uutiset | 13.12.2025 8:00
Miehet huomio! Tällainen ruokavalio voi hidastaa ikävän syövän etenemistä
Uutiset | 12.12.2025 21:45
Trump varoittaa maailmansodasta: ”Kaikki pelaavat pelejään”
Uutiset | 12.12.2025 21:35
Tutkimus: Tämä naposteltava parantaa muistia
Uutiset | 3.12.2025 23:10
Selkkaus ydinsukellusveneiden tukikohdan yllä – Ranska avasi tulen
Uutiset | 5.12.2025 14:35
Tässä ovat tämän joulun hittilahjat
Uutiset | 5.12.2025 23:00

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Metsän arvoketjut ovat mukana myös Tiernapojat-näytelmässä
Mielipide | 11.12.2025 15:13
Lukijalta: Ymmärtämisen taustaa
Mielipide | 11.12.2025 15:03
Lukijalta: Syntyvyyskriisi on Suomen kohtalonkysymys
Mielipide | 11.12.2025 14:37
Lukijalta: Sote-kortin maksullisuus on asettanut työntekijät eriarvoiseen asemaan
Mielipide | 11.12.2025 10:51
Lukijalta: Suosi suomalaista – Silakat tai muikut eivät ole pieniä joulukaloiksi
Mielipide | 8.12.2025 10:47
Lukijalta: Voisiko yrittäjä–perhelääkäri olla keskustan tapa turvata lähipalvelut koko maassa?
Mielipide | 5.12.2025 10:41
Lukijalta: Piispa Mari Leppänen ja tuntolevyn merkitys
Mielipide | 8.12.2025 13:52
Lukijalta: Väkivalta ei ole yksityisasia
Mielipide | 5.12.2025 9:52

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustaedustajat: Maatalouden ja aluekehityksen rahoitus turvattava EU:n monivuotisessa rahoituskehyksessä
Uutiset | 12.12.2025 15:51
Keskustan Oinas-Panuma ja Kettunen irtisanomislaista: Keskustalle ei käy hallituksen pamppulinja, eikä vasemmisto-opposition ”ei-ei”
Uutiset | 12.12.2025 10:37
Kurvinen lahjoittaa joulukorttirahat mielenterveystyöhön
Uutiset | 10.12.2025 14:13
Kurvinen lahjoittaa joulukorttirahat mielenterveystyöhön
Uutiset | 10.12.2025 14:13
Keskustanuoret: Alhainen syntyvyys pakottaa uudistamaan asepalvelusjärjestelmää – ”Toimia vaaditaan jo pian”
Uutiset | 8.12.2025 16:12
Kurviselta avaus: Puolustusvoimien aluetoimisto Kauhavalle
Uutiset | 2.12.2025 11:25
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste