Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Yhdysvallat

Railo repesi Trumpin ja MAGA-eliitin välille – ”Saattaa olla aika laittaa pappa hoitokotiin”

10.4.2026 21:54
Lue lisää 
Korona
Biomedicumin koronanäytteenottopaikan kyltti HUS:in sairaala-alueella Helsingissä 29. lokakuuta 2023. (Kuva: Lehtikuva)

Ikääntyneiden ja riskiryhmäläisten kannattaa ottaa pikaisesti koronan tehosterokotus – Tartunnat nousussa

Sairaalahoitoon päätyneistä suuri osa on yli 60-vuotiaita.
Suomenmaa–STT/Eetu Halonen, Eeva Nikkilä-Kiipula 30.10.2023 17:43, muokattu 30.10.2023 17:45
a– a+
Korona

Koronaepidemia on nyt alkanut, ja siksi olisi tärkeää rokottaa pikaisesti riskiryhmiä ja ikääntyvää väestöä sekä erityisesti kotihoidon piirissä ja hoivalaitoksissa olevat potilaat. Näin sanoo ylilääkäri Eeva Ruotsalainen Helsingin ja Uudenmaan sairaanhoitopiiristä (Hus).

Koronaviruksen aiheuttamat hengitystieinfektiot ovat lisääntyneet Suomessa selvästi etenkin kuluneen kuukauden aikana. Asiasta kertoo STT:lle Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen (THL) valmiuspäällikkö, tutkimusprofessori Hannu Kiviranta sähköpostiviestissään.

Myös STT:n tekemä soittokierros viidelle hyvinvointialueelle paljastaa, että sairaalahoidossa olevien koronapotilaiden määrä on kasvussa ympäri Suomen.

Suomen suurimmalla hyvinvointialueella eli Pirkanmaalla sairaalahoitoa vaativien koronatapausten määrät lähtivät selvään nousuun viikonvaihteen aikana, kertoo ylilääkäri Jaana Syrjänen.

Potilaista suuri osa on perusterveydenhuollon potilaita, kun taas erikoissairaanhoitoa vaativia potilaita ei ainakaan vielä ole paljon.

– Lähes kaikki erikoissairaanhoidossakin olevat potilaat ovat yli 70-vuotiaita, Syrjänen sanoo.

Tehohoidossa on tällä hetkellä vain yksittäisiä potilaita, ja heillä on yleensä joku vakava perussairaus.

Uudellamaalla erikoissairaanhoidosta vastaavassa Husissa koronapotilaiden määrä on nelinkertaistunut lokakuun alusta. Erikoissairaanhoidossa potilaita on Ruotsalaisen mukaan yhteensä noin 80. Reilusti yli kaksi kolmasosaa potilaista on yli 60-vuotiaita. Tilanne on hänen mukaansa vastaavanlainen myös alueen perusterveydenhuollossa.

– Koronaa on siis väestössä liikkeellä, ja tautiin sairastutaan myös niin, että se johtaa sairaalahoitoon.

Ruotsalaisen mukaan näillä potilailla korona on ollut tavalla tai toisella myötävaikuttavana tekijänä sairaalahoitoon tai päivystykseen tultaessa.

– Viime viikolla arviolta kolmasosa oli erikoissairaanhoidossa koronan aiheuttaman viruskeuhkoinfektion vuoksi, Ruotsalainen kertoo.

– Lopuilla korona oli sitten arviolta tavalla tai toisella myötävaikuttavana tekijänä siihen, että potilas oli sairaalassa.

Husin alueella avattiin syksyn ensimmäinen influenssa- ja koronarokotuspiste Meilahden tornisairaalassa maanantaina.

Lapissa koronatilanne on kaksijakoinen. Meri-Lapin alueella virus jyllää aktiivisesti, mutta muualla maakunnassa tilanne on rauhallisempi, kertoo hyvinvointialueen infektioylilääkäri Markku Broas.

Kemissä sijaitsevassa Länsi-Pohjan keskussairaalassa oli maanantaiaamuna yhteensä 17 koronapotilasta erikoissairaanhoidossa. Länsi-Pohjan terveyskeskusten vuodeosastoilla on yli 20 koronapositiivista potilasta.

Etelä-Savossa osasto- ja tehohoitoa vaativien koronatapausten määrä on vajaan kahden viikon aikana lisääntynyt selkeästi. Alueella on tällä haavaa hoidossa yli 30 potilasta, joilla on korona. Heistä valtaosa on hoidossa nimenomaan koronan takia, mutta osalla voi olla jokin muu syy.

– Tehohoidossa meillä on ollut 1–2 potilasta päivässä viimeisimmän viikon aikana, ylilääkäri Hans Gärdström sanoo.

Kymenlaaksossa taas koronapotilaiden määrä osastoilla on kasvanut ”räjähdysmäisesti”, kertoo hyvinvointialueen johtajaylilääkäri Marja-Liisa Mäntymaa.

Sairaalaosastoilla on hänen mukaansa tällä haavaa 20–25 potilasta ja päivystyksessä jonkun verran lisää. Myös henkilökuntaa on pois töistä koronatartuntojen takia.

Sairaalaosastoille päätyneet koronapotilaat ovat hänen mukaansa olleet pääasiassa ikääntyneitä.

Lue myös

Älä säästä väärässä paikassa – näin varmistat kesärenkaiden turvallisuuden

Suomen teillä liikkuu lähes 2,7 miljoonaa henkilöautoa, joiden turvallisuus on viime kädessä neljän...
10.4.2026 22:40

Railo repesi Trumpin ja MAGA-eliitin välille – "Saattaa olla aika laittaa pappa hoitokotiin"

Yhdysvaltain presidentti Donald Trump hyökkäsi torstaina julkaisemassaan sosiaalisen median päivityksessä rajusti Iranin sotaa...
10.4.2026 21:54

Italian Meloni ottaa etäisyyttä Trumpiin

Italian pääministeri Giorgia Meloni otti etäisyyttä Yhdysvaltain presidentti Donald Trumpiin Italian parlamentissa torstaina...
10.4.2026 21:28

Aihetunnisteet

Korona Koronavirus Kotimaa

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
IS: Ravitsemusterapeutti vaihtaisi smoothien banaanin tähän kuitupommiin
Uutiset | 8.4.2026 21:46
PLL: Miksi ihmeessä keväällä väsyttää niin vietävästi?
Uutiset | 9.4.2026 21:46
Britannian laivasto sai Venäjän sukellusveneet kiinni rysän päältä
Uutiset | 9.4.2026 21:38
Ikä ei kerro kaikkea – tutkijat löysivät tavan ennustaa elinikää
Uutiset | 8.4.2026 22:17
Ruotsissa surkutellaan: Prinssin lahja paloi karrelle
Uutiset | 8.4.2026 21:47
Raakaöljyn hinnat lähtivät jälleen nousuun
Uutiset | 9.4.2026 13:57
Tekoäly karkasi testiympäristöstä – Anthropic: ”Liian vaarallinen julkaistavaksi”
Uutiset | 9.4.2026 22:15
”Neljä kuukautta on lyhyt aika etsiä uutta kotia”– hallitus sai kritiikkiä vuokralaisen aseman heikentämisestä
Uutiset | 8.4.2026 18:09
Alzheimer-riski saattaa näkyä jo keski-iässä – Yksi vitamiini nousee keskiöön
Uutiset | 7.4.2026 21:20
Vihdoinkin hyviä uutisia työnhakijoille – Duunitori: Näillä aloilla on parhaat näkymät
Uutiset | 8.4.2026 14:20
Sota pilasi Dubain maineen – tämä kaupunki on superrikkaiden uusi suosikkikohde
Uutiset | 7.4.2026 21:25
Alzheimer-riski saattaa näkyä jo keski-iässä – Yksi vitamiini nousee keskiöön
Uutiset | 7.4.2026 21:20
IS: Ravitsemusterapeutti vaihtaisi smoothien banaanin tähän kuitupommiin
Uutiset | 8.4.2026 21:46
Ikä ei kerro kaikkea – tutkijat löysivät tavan ennustaa elinikää
Uutiset | 8.4.2026 22:17
Ruotsissa surkutellaan: Prinssin lahja paloi karrelle
Uutiset | 8.4.2026 21:47
”Elämme ihan pimeitä aikoja,” sanoo piispa Kaisamari Hintikka
Uutiset | 4.4.2026 10:01
Vihdoinkin hyviä uutisia työnhakijoille – Duunitori: Näillä aloilla on parhaat näkymät
Uutiset | 8.4.2026 14:20
Historia | Bitburgin lentotukikohta oli kylmän sodan tyly etuvartio – ”Eifelin kotkien” piti siivota taivaalta Varsovan liiton MiGit
Uutiset | 7.4.2026 21:15
Hätkähdyttävä löydös datakeskuksista – ”Saattaa vielä olla aikaa harkita”
Uutiset | 3.4.2026 21:40
Huh, mikä nopeus! – Artemiksen miehistö iskeytyy ilmakehään hirmuisella vauhdilla
Tarinat | 8.4.2026 21:01
Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä
Uutiset | 20.3.2026 21:20
Varoitus: Kreml käynnistänyt massiivisen operaation Baltiassa
Uutiset | 28.3.2026 21:02
Sota pilasi Dubain maineen – tämä kaupunki on superrikkaiden uusi suosikkikohde
Uutiset | 7.4.2026 21:25
Prisman uutuustuotteen ostosta kilahtaa 274,95 euron bonukset
Uutiset | 1.4.2026 13:04
Venäjän valtava ”lihamyllyhyökkäys” päättyi katastrofiin – paljastus järkyttävistä tappioista
Uutiset | 24.3.2026 21:11
Se on alkanut, uutisoi riippumaton venäläismedia maanantaina – ”Kukaan ei välitä meistä,” sanoo Aleksei
Uutiset | 21.3.2026 12:26
Tyly arvio brittiarmeijasta: ”Pystyisi hyvänä päivänä valtaamaan pikkukaupungin”
Uutiset | 25.3.2026 21:28
Irakista ilmoitus – öljyn hinta laskuun
Uutiset | 18.3.2026 12:49
Alzheimer-riski saattaa näkyä jo keski-iässä – Yksi vitamiini nousee keskiöön
Uutiset | 7.4.2026 21:20
Tiedätkö Musandamin? Hormuzinsalmen Arabian puolella sijaitsee yksi maailman oudoimmista niemimaista
Uutiset | 24.3.2026 22:32

Uusimmat

Älä säästä väärässä paikassa – näin varmistat kesärenkaiden turvallisuuden
Uutiset | 10.4.2026 22:40
Railo repesi Trumpin ja MAGA-eliitin välille – ”Saattaa olla aika laittaa pappa hoitokotiin”
Uutiset | 10.4.2026 21:54
Italian Meloni ottaa etäisyyttä Trumpiin
Uutiset | 10.4.2026 21:28
Historia | Tutkan alla tuomiopäivään – pelätyt V-pommittajat olivat RAF:n strateginen nyrkki
Uutiset | 10.4.2026 21:20
FT: Euroopan lentoasemia uhkaa polttoainepula, jos Hormuzinsalmea ei avata kolmen viikon kuluessa
Uutiset | 10.4.2026 17:47
Hallitus haluaa suoratoistopalveluista rahoitusta sarjoille ja elokuville
Uutiset | 10.4.2026 15:41
Trumpin tuki Orbanille ei unkarilaisia juuri hetkauta, sanoo tutkija
Uutiset | 10.4.2026 15:31
STT:n ex-päätoimittaja paljasti Ilkka Kanervan roolin dopinguutisoinnissa – JSN:n puheenjohtaja: Lähteen kuolema ei yksinään pura lähdesuojaa
Uutiset | 10.4.2026 15:25
Ministeriö ehdottaa takseille vihreitä kilpiä
Uutiset | 10.4.2026 14:34
Liikenne- ja viestintäministeriöön tekoälyneuvonantaja
Uutiset | 10.4.2026 13:49
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Moraalifilosofi: Trump on oikeasti vaarallinen – Eurooppa joutuu ajamaan kaksilla rattailla
Uutiset | 9.4.2026 21:00
50 vuotta | Ensi vaalikaudella joudutaan tekemään keskustalle kivuliaita päätöksiä, sanoo Mirja Vehkaperä
Uutiset | 6.4.2026 9:01
”Ostakaa villapuseroita ja lämpimiä kenkiä” – Hannu Hoskonen tylyttää Suomen energiapolitiikkaa
Uutiset | 5.4.2026 8:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Älä säästä väärässä paikassa – näin varmistat kesärenkaiden turvallisuuden
Uutiset | 10.4.2026 22:40
Railo repesi Trumpin ja MAGA-eliitin välille – ”Saattaa olla aika laittaa pappa hoitokotiin”
Uutiset | 10.4.2026 21:54
Italian Meloni ottaa etäisyyttä Trumpiin
Uutiset | 10.4.2026 21:28
Sota pilasi Dubain maineen – tämä kaupunki on superrikkaiden uusi suosikkikohde
Uutiset | 7.4.2026 21:25
Alzheimer-riski saattaa näkyä jo keski-iässä – Yksi vitamiini nousee keskiöön
Uutiset | 7.4.2026 21:20
IS: Ravitsemusterapeutti vaihtaisi smoothien banaanin tähän kuitupommiin
Uutiset | 8.4.2026 21:46

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Kainuun tulevaisuutta ei saa keskittää
Mielipide | 10.4.2026 13:19
Lukijalta: Oikeutta äänestäjille
Mielipide | 10.4.2026 12:16
Lukijalta: Eläkeuudistuksia ei pidä tehdä tasa-arvon kustannuksella
Mielipide | 8.4.2026 13:51
Lukijalta: Data on uusi öljy ja pohjoinen on uusi Persianlahti
Mielipide | 8.4.2026 13:15
Lukijalta: Kunnanjohtajat eivät johda politiikkaa
Mielipide | 7.4.2026 9:27
Lukijalta: Mitä mieltä, eläkeläiset?
Mielipide | 2.4.2026 14:30
Lukijalta: Kenelle Kainuun hyvinvointialue on olemassa?
Mielipide | 7.4.2026 10:13
Lukijalta: Suomelta puuttuu johtajuus
Mielipide | 8.4.2026 13:08

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Katariina Souri lähtee keskustan eduskuntavaaliehdokkaaksi
Uutiset | 9.4.2026 15:16
Keskustakolmikko: Hallitus vie vanhustenhoidosta rahat ja hoitajat – Korvaa ne ”aparaateilla”
Uutiset | 9.4.2026 14:07
Pirkanmaan Keskustanaiset esittää Petra Schulze Steinenia keskustan varapuheenjohtajaehdokkaaksi
Uutiset | 8.4.2026 15:35
Keskustakolmikko: Hallitus vie vanhustenhoidosta rahat ja hoitajat – Korvaa ne ”aparaateilla”
Uutiset | 9.4.2026 14:07
Katariina Souri lähtee keskustan eduskuntavaaliehdokkaaksi
Uutiset | 9.4.2026 15:16
Pirkanmaan Keskustanaiset esittää Petra Schulze Steinenia keskustan varapuheenjohtajaehdokkaaksi
Uutiset | 8.4.2026 15:35
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste