Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Historia

Historia |”Kaivosmiehen kuolema” huuhtoi sosialismin murheet ja hiilipölyn pois – karmiva alkoholijuoma oli DDR:n virallinen tärpätti työläisten turrutukseen

17.4.2026 21:20
Lue lisää 
Koronavirus
Täysvalmiuteen siirrytään, kun yhteiskunta valmistautuu toimimaan vakavassa häiriötilassa tai valmiuslain mukaisissa poikkeusoloissa. (Kuva: Lehtikuva)

Hus on nostanut valmiustasonsa täysvalmiuteen epidemian vuoksi – koronaviruspotilaille varataan lisää paikkoja vuodeosastoilla ja tehohoidossa

Suomessa on raportoitu yhdeksän uutta koronavirukseen liittyvää kuolemantapausta ja 297 uutta tartuntaa. Sairaalassa ja tehohoidossa olevien määrä on kasvanut.
STT 23.11.2020 15:41, muokattu 23.11.2020 17:49
a– a+
Koronavirus

Helsingin ja Uudenmaan sairaanhoitopiiri (Hus) on nostanut valmiustasonsa korkeimpaan valmiustilaan eli täysvalmiuteen koronavirusepidemian vuoksi.

​Husin sairaaloissa valmistaudutaan koronaviruspotilaiden määrän kasvuun varaamalla lisää vuodeosasto- ja tehohoitopaikkoja koronaviruspotilaille. Ei-kiireellistä toimintaa jouduttaneen jo lähiaikoina vähentämään, sairaanhoitopiiri kertoo tiedotteessaan.

​Husin valmiusohjeen mukaisesti täysvalmiuteen siirrytään, kun yhteiskunta valmistautuu toimimaan vakavassa häiriötilassa tai valmiuslain mukaisissa poikkeusoloissa.

Nykytilanteessa vakavan häiriötilan määritelmä sairaanhoitopiirin mukaan täyttyy.

Koronavirustartuntojen määrä lisääntyy alueella tällä hetkellä kiihtyvään tahtiin, mikä näkyy sairaanhoidon tarpeessa noin yhden, kahden viikon viiveellä. Koronaviruspotilaiden määrän lisääntyminen on nyt havaittavissa niin Husin kuin pääkaupunkiseudun kuntien sairaaloissa, tiedotteessa kerrotaan.

Tällä hetkellä alueen sairaaloissa on koronaviruksen vuoksi hoidossa 36 potilasta vuodeosastoilla ja viisi potilasta teho-osastoilla.

–  On todella tärkeää, että tänään voimaan tulevia suosituksia ja rajoituksia noudatetaan, jotta epidemian leviäminen saadaan taittumaan. Toistamiseen tänä vuonna olemme Husin alueella tilanteessa, jossa joudumme sairaaloissamme laajoihin poikkeusjärjestelyihin, sanoo Husin toimitusjohtaja Juha Tuominen tiedotteessa.

Helsingissä Lauttasaaren senioritalossa on todettu koronavirustartunta 28 asukkaalla, kertovat senioritalo ja Helsingin kaupunki. Myös seitsemällä talon asukkaita hoitaneella henkilöllä on todettu tartunta.

Kaikki senioritalon asukkaat on testattu koronaviruksen varalta viikonlopun aikana. Asukkaille ja heidän läheisilleen on ilmoitettu tilanteesta.

Lauttasaaren senioritalossa asuu 107 ikääntynyttä asukasta, joiden keski-ikä on 87 vuotta. Varotoimena senioritalon kaikki asukkaat ovat karanteeninomaisissa oloissa.

Osa tartunnan saaneista on jouduttu siirtämään sairaalahoitoon. Suurin osa tartunnan saaneista on kuitenkin hoidossa kotonaan senioritalossa, toiminnanjohtaja Saija Toropainen kertoo STT:lle. Heidän hoidostaan vastaavat kotihoito, yökotihoito, kotisairaala sekä senioritalon henkilökunta.

–  Lääkärit arvioivat koko ajan heidän vointiaan, Toropainen sanoo.

Toropainen sanoi aiemmin tiedotteessa olevansa todella pahoillaan tapahtuneesta.

–  Normaalisti talon asukkaat liikkuvat ja hoitavat asioitaan itsenäisesti kodin ulkopuolella. Nyt joudumme rajoittamaan tätä, ja vierailut asukkaiden kodeissa eivät ole mahdollisia.

Toropaisen tiedossa ei ole kuolemantapauksia tartunnan saaneiden joukossa.

Lauttasaaren senioritalo on yksityinen senioritalo, jota ylläpitää Lauttasaaren vanhustentalosäätiö.

Ylen mukaan myös Espoossa yksityisessä hoivakodissa on todettu koronavirustartunta seitsemällä vanhuksella.

Tartunnan saaneet asukkaat on Espoon perusturvajohtaja Juha Metson mukaan eristetty muista. Kaikki hoivakodin asukkaat ja työntekijät aiotaan testata.

Terveyden ja hyvinvoinnin laitos (THL) raportoi maanantaina yhdeksän uutta koronavirukseen liittyvää kuolemantapausta.

Sairaalahoidossa on 120 ihmistä, joista tehohoidossa on 15. Sairaalahoidossa olevien määrä on lisääntynyt kuudellatoista perjantaihin verrattuna. Tehohoidossa on koronan vuoksi nyt viisi potilasta enemmän kuin perjantaina.

Aiemmin päivällä raportoitiin 297 uutta koronavirustartuntaa. Viimeisten kahden viikon aikana on raportoitu 4  049 tartuntaa, mikä on 1  132 tartuntaa enemmän kuin edellisten kahden viikon aikana.

Suurinta koronaviruksen ilmaantuvuus on viimeisten kahden viikon aikana ollut Hus-alueella sekä Länsi-Pohjan ja Etelä-Savon sairaanhoitopiireissä. Etelä-Savon korkeaa lukua selittää Pieksämäellä toissa viikolla havaittu suuri tartuntarypäs.

Päijät-Hämeen hyvinvointiyhtymän koko alue on siirtynyt koronaepidemian kiihtymisvaiheeseen, yhtymä tiedotti tänään. Lahden kaupungin kerrottiin siirtyneen kiihtymisvaiheeseen jo viime viikolla.

Uudellamaalla alkoi tänään tiukentunut koronakuri, kun kaikki yli 20 hengen yleisötilaisuudet ja yleiset kokoukset sisätiloissa kiellettiin kolmeksi viikoksi Etelä-Suomen aluehallintoviraston päätöksellä.

Lisäksi pääkaupunkiseudulla tulee voimaan lisärajoituksia muun muassa harrastustoiminnassa.

Yhteensä koronavirustartuntoja on Suomessa raportoitu 21  936. Parantuneita arvioitiin viime keskiviikkona olevan noin 15  300.

Koronavirukseen liittyviä kuolemantapauksia on nyt tiedossa kaikkiaan 384.

Pohjois-Savossa pienessä Rautalammin kunnassa paljastui loppuviikosta laaja koronaviruksen tartuntaketju.

Viime keskiviikosta alkaen Sisä-Savon terveydenhuollon kuntayhtymän alueella on todettu 25 tartuntaa, kertoo ylilääkäri Olli Lappalainen. Kuntayhtymän muodostavat Rautalampi ja Suonenjoki.

Kaikki todetut tapaukset kiertyvät Rautalammin kouluihin.

–  Kyllä nämä ovat kytkettävissä yhteen. Joukkoaltistuminen on luokka- ja ryhmätiloissa tapahtunut vähitellen, ja tämä on johtanut näihin positiivisiin tapauksiin, Lappalainen kertoo STT:lle.

Tartuntoja on todettu sekä ala- ja yläkouluikäisillä oppilailla että henkilökunnalla. Altistuneita kouluissa on kartoitettu noin 150, joista noin 60 on testattu, kertoo Rautalammin sivistysjohtaja Olli Lipponen STT:lle. Altistumisia tapahtui kouluissa sekä toissa viikolla että viime viikolla.

Ylilääkäri Lappalainen arvelee, että lisää positiivisia testituloksia voi vielä tulla, mutta altistuneiden määrä tuskin suuresti nousee.

Rautalammin kunnassa asukkaita on noin 3  200.

Rautalammin koulut ovat siirtyneet etäopetukseen ainakin viikon ajaksi. Koulujen henkilöstöä on paljon karanteenissa ja poissa töistä, kunta kertoo tiedotteessaan.

Myös uimahalli, kuntosalit, liikuntasalit ja nuorisotilat on viikoksi suljettu. Terveydenhuollon puolella on paiskittu töitä jäljityksessä ja testausta tehostettu, Lappalainen kertoo.

Maanantaina raportoidut kahdeksan positiivista tapausta todettiin Lappalaisen mukaan jo karanteenissa olevilla altistuneilla.

Täyttä varmuutta ketjun alkuperästä ei ole. Ensimmäisen positiivisen tapauksen epäillään olevan peräisin Kuopiosta, joka vielä vähän aikaa sitten luokiteltiin epidemian kiihtymisvaiheeseen.

Alueella ei ainakaan toistaiseksi ole otettu käyttöön kiihtymis- tai leviämisvaiheen luokittelua.

–  Täytyy muistaa, että pienellä paikkakunnalla aika pienikin lukumäärä nostaa matemaattisesti lukuja ylöspäin, Lappalainen huomauttaa.

–  Ehkä tärkeintä tässä on, että toimitaan nyt oikein, olipa taso mikä hyvänsä.

Juttu päivitetty kauttaaltaan klo: 16:14.

Lue myös

Kettunen, Polvinen ja Österberg Kainuun keskustan eduskuntavaaliehdokkaiksi

Keskustan Kainuun piiri on aloittanut virallisen valmistautumisen kohti vuoden 2027 eduskuntavaaleja. Lauantaina pidetyssä vuosikokouksessa...
18.4.2026 16:09

Kaikkonen: Vanhustenhoivan lisäleikkaukset ovat väärä tie

Perhehoitoon on panostettava enemmän, keskustajohtaja katsoo.
18.4.2026 15:45

Ranskalainen rauhanturvaaja on kuollut Libanonissa, kertoo Macron

Etelä-Libanonissa ranskalainen rauhanturvaaja on kuollut hyökkäyksessä, kertoo Ranskan presidentti Emmanuel Macron. Macron kertoi, että...
18.4.2026 15:23

Aihetunnisteet

Koronakriisi Koronavirus Kotimaa

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Ne olivat vuosisadan häät, hehkutettiin – Kaikki päättyi katastrofiin
Uutiset | 17.4.2026 22:16
Moskova julkaisi osoitteita – ”Potentiaalisia maaleja”
Uutiset | 17.4.2026 21:45
Tutkimus paljasti ikävän näkymän tulevaisuudesta
Uutiset | 16.4.2026 21:43
Lidl avaa uusia myymälöitä
Uutiset | 16.4.2026 8:51
Olkiluoto 2 palasi valtakunnan sähköverkkoon
Uutiset | 17.4.2026 12:08
Historia |”Kaivosmiehen kuolema” huuhtoi sosialismin murheet ja hiilipölyn pois – karmiva alkoholijuoma oli DDR:n virallinen tärpätti työläisten turrutukseen
Uutiset | 17.4.2026 21:20
Miten ihmeessä harrastajarumpali voidaan lukea yrittäjäksi? Keskustan Kosonen vaati rotia byrokratiaan
Uutiset | 16.4.2026 18:22
Kriisimaan johtaja soittaa hälytyskelloja: Meidät on piiritetty
Uutiset | 17.4.2026 22:02
Tiedätkö, kuinka moni ihminen on kuollut avaruudessa? Vastaus voi yllättää
Uutiset | 14.4.2026 21:01
Tutkimus: Atlantin merivirtojen järjestelmä voi romahtaa huomattavasti luultua aikaisemmin
Uutiset | 16.4.2026 21:57
Suomalaisässien arvostama ”Sussu” haastoi punahävittäjät Itä-Karjalan taivaalla – Curtiss P-36 oli seuraajaansa ketterämpi kone
Uutiset | 11.4.2026 21:29
Tiedätkö, kuinka moni ihminen on kuollut avaruudessa? Vastaus voi yllättää
Uutiset | 14.4.2026 21:01
Tutkimus: Lihavuuslääkkeet voivat vaikuttaa myös mielialaan
Uutiset | 11.4.2026 21:46
Historia | Tutkan alla tuomiopäivään – pelätyt V-pommittajat olivat RAF:n strateginen nyrkki
Uutiset | 10.4.2026 21:20
Historia | Laukaus kuin maailman laidalta – legendaarinen biisonikivääri pelasti intiaanien piirittämät metsästäjät Texasin takamailla
Uutiset | 14.4.2026 21:20
Lidl avaa uusia myymälöitä
Uutiset | 16.4.2026 8:51
Ne olivat vuosisadan häät, hehkutettiin – Kaikki päättyi katastrofiin
Uutiset | 17.4.2026 22:16
Iran: Yksikään lähialueiden satama ei ole turvassa, jos Iranin satamat saarretaan
Uutiset | 13.4.2026 11:05
Tutkimus paljasti ikävän näkymän tulevaisuudesta
Uutiset | 16.4.2026 21:43
Moskova julkaisi osoitteita – ”Potentiaalisia maaleja”
Uutiset | 17.4.2026 21:45
Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä
Uutiset | 20.3.2026 21:20
Varoitus: Kreml käynnistänyt massiivisen operaation Baltiassa
Uutiset | 28.3.2026 21:02
Sota pilasi Dubain maineen – tämä kaupunki on superrikkaiden uusi suosikkikohde
Uutiset | 7.4.2026 21:25
Prisman uutuustuotteen ostosta kilahtaa 274,95 euron bonukset
Uutiset | 1.4.2026 13:04
Venäjän valtava ”lihamyllyhyökkäys” päättyi katastrofiin – paljastus järkyttävistä tappioista
Uutiset | 24.3.2026 21:11
Se on alkanut, uutisoi riippumaton venäläismedia maanantaina – ”Kukaan ei välitä meistä,” sanoo Aleksei
Uutiset | 21.3.2026 12:26
Tyly arvio brittiarmeijasta: ”Pystyisi hyvänä päivänä valtaamaan pikkukaupungin”
Uutiset | 25.3.2026 21:28
Alzheimer-riski saattaa näkyä jo keski-iässä – Yksi vitamiini nousee keskiöön
Uutiset | 7.4.2026 21:20
IS: Ravitsemusterapeutti vaihtaisi smoothien banaanin tähän kuitupommiin
Uutiset | 8.4.2026 21:46
Tiedätkö Musandamin? Hormuzinsalmen Arabian puolella sijaitsee yksi maailman oudoimmista niemimaista
Uutiset | 24.3.2026 22:32

Uusimmat

Kettunen, Polvinen ja Österberg Kainuun keskustan eduskuntavaaliehdokkaiksi
Uutiset | 18.4.2026 16:09
Kaikkonen: Vanhustenhoivan lisäleikkaukset ovat väärä tie
Uutiset | 18.4.2026 15:45
Ranskalainen rauhanturvaaja on kuollut Libanonissa, kertoo Macron
Uutiset | 18.4.2026 15:23
Britannian viranomainen: Iranilaisveneet avasivat tulen kohti tankkeria Hormuzinsalmessa
Uutiset | 18.4.2026 14:44
Ukraina iski jälleen Venäjän satamaan Suomen lähellä
STT | 18.4.2026 14:03
Suomen pisin silta on avattu
Uutiset | 18.4.2026 14:01
Takatalvi uhkaa jopa etelässä
Uutiset | 18.4.2026 13:30
Iran kumosi päätöksen Hormuzinsalmen avaamisesta, syynä USA:n saarto
Uutiset | 18.4.2026 11:52
”Huonoja uutisia Taiwanille”– Sota Lähi-idässä opettaa Kiinalle Yhdysvaltain sotilaallisesta kyvykkyydestä, arvioi professori
Uutiset | 18.4.2026 11:29
Iran ja USA jatkoivat toistensa uhkailemista – Iran: ”Saarron jatkuessa Hormuzinsalmi ei pysy avoinna”
Uutiset | 18.4.2026 10:39
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

”Kehitys on ollut hirveä” – Palveluiden katoaminen on perussuomalaisten vastuulla, keskustalaiset sanovat
Uutiset | 13.4.2026 16:33
Aatteen mukana ei tarvitse ostaa vaatteita, sanoo äärilaitoja karsastava keskustan puoluesihteeri
Uutiset | 12.4.2026 8:00
Moraalifilosofi: Trump on oikeasti vaarallinen – Eurooppa joutuu ajamaan kaksilla rattailla
Uutiset | 9.4.2026 21:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kettunen, Polvinen ja Österberg Kainuun keskustan eduskuntavaaliehdokkaiksi
Uutiset | 18.4.2026 16:09
Kaikkonen: Vanhustenhoivan lisäleikkaukset ovat väärä tie
Uutiset | 18.4.2026 15:45
Ranskalainen rauhanturvaaja on kuollut Libanonissa, kertoo Macron
Uutiset | 18.4.2026 15:23
Suomalaisässien arvostama ”Sussu” haastoi punahävittäjät Itä-Karjalan taivaalla – Curtiss P-36 oli seuraajaansa ketterämpi kone
Uutiset | 11.4.2026 21:29
Tiedätkö, kuinka moni ihminen on kuollut avaruudessa? Vastaus voi yllättää
Uutiset | 14.4.2026 21:01
Tutkimus: Lihavuuslääkkeet voivat vaikuttaa myös mielialaan
Uutiset | 11.4.2026 21:46

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Koulussa rakennetaan lasten tulevaisuutta
Mielipide | 16.4.2026 15:06
Lukijalta: Heikommista huolehtiminen on sivistystä
Mielipide | 16.4.2026 14:43
Lukijalta: Se eläkepata
Mielipide | 16.4.2026 14:31
Lukijalta: Eläkkeiden leikkaaminen veisi ostovoimaa ja loisi työttömyyttä
Mielipide | 16.4.2026 14:22
Lukijalta: Oikeutta äänestäjille
Mielipide | 10.4.2026 12:16
Lukijalta: Eläkepata porisee yli
Mielipide | 14.4.2026 10:46
Lukijalta: Kuopiossa on vahvistettava paikallista yrittäjyyttä ja markkinaa
Mielipide | 11.4.2026 16:08
Lukijalta: Kunnanjohtajat eivät johda politiikkaa
Mielipide | 7.4.2026 9:27

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kymenlaakson keskusta nimesi eduskuntaehdokkaansa, vaatii hallitusta muistamaan Itäisen Suomen ohjelman
Uutiset | 17.4.2026 12:24
Keskustan Siika-aho puoluebarometrista: Muutoshalu väreilee ilmassa
Uutiset | 16.4.2026 14:28
Keskustan Etelä- ja Itä-Savon piiri nimesi ensimmäiset eduskuntavaaliehdokkaansa – Itä-Suomeen halutaan parempia näkymiä
Uutiset | 16.4.2026 12:03
Markku Siponen äimistelee Nasima Razmyarin toimintaa – ”Vastuutonta”
Uutiset | 13.4.2026 9:12
Kaikkonen paaluttaa vaalitavoitteitaan – Hakee jatkopaikkaa eduskunnasta
Uutiset | 13.4.2026 10:57
Keskustan Siponen: Luken pitää ottaa nopeasti käyttöön uudet menetelmät peltojen hiilinielulaskennassa
Uutiset | 11.4.2026 12:34
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste