Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Ulkomaat

Trump Kuubasta: ”On vain ajan kysymys”

6.3.2026 8:45
Lue lisää 
Hi-virus
HIV-tartuntaa pystytään nykyään hoitamaan ja ennen kaikkea ehkäisemään paremmin. (Kuva: Timo Heikkala / Lehtikuva )

Hi-virus löydettiin 40 vuotta sitten – tutkijan mukaan oli järkytys kohdata ihmisten suvaitsemattomuus sairastuneita kohtaan

Nobelin palkinnon voittanut Francoise Barre-Sinoussi muistelee AFP:n haastattelussa valtavaa aikapainetta, joka viruksen löytämiseen liittyi
STT 20.5.2023 14:00, muokattu 20.5.2023 14:56
a– a+
Hi-virus

40 vuotta sitten tutkijat Ranskassa työskentelivät kuumeisesti selvittääkseen, mikä virus aiheutti mystistä sairautta.

Kaksi vuotta aiemmin tunnistettu sairaus teki potilaista hyvin sairaita, mutta tutkijoille ei kuitenkaan ollut vielä selvää, mikä virus sen aiheutti.

20. toukokuuta 40 vuotta sitten Ranskassa Pasteur-instituutin tutkijat tekivät läpimurron, kun he onnistuivat eristämään hi-viruksen. Samana vuonna todettiin, että hiv ei tartu arkisissa tilanteissa kuten ruoan, ilman tai pintojen kautta.

Ranskalaistutkija Francoise Barre-Sinoussi oli mukana identifioimassa virusta. 75-vuotias nainen muistelee uutistoimisto AFP:n haastattelussa, että viruksen löytämisen jälkeen tutkijoilla oli yhä edessään iso työsarka.

– Tehtävä oli valtava, koska olimme kohdanneet tuntemattoman viruksen. Meidän piti oppia siitä kaikki, hän sanoi AFP:lle.

Aluksi tutkijat eivät olleet edes varmoja, aiheuttiko löydetty virus todella aidsia. Viruksen yhteyden sairauteen vahvisti vuotta myöhemmin yhdysvaltalaistutkija Robert Gallo.

Ensimmäinen askel viruksen jälkeen oli kehittää hi-viruksen tunnistava testi. Se kehitettiin vuonna 1985 eli kaksi vuotta viruksen eristämisen jälkeen.

– Se oli kisa aikaa vastaan, koska ymmärsimme myös, että virus leviää veren ja seksin välityksellä, ja myös äidistä lapsiin, Barre-Sinoussi muistelee.

Samalla tilanne oli murheellinen, koska tutkijat tiesivät, että he eivät voineet pelastaa tuolloisia potilaitaan. Potilaita käveli jopa tutkimusinstituuttiin kysymään lisätietoja viruksesta.

– Se oli äärimmäisen vaikea tilanne.

Barre-Sinoussia suretti huomata, miten suvaitsematon yhteiskunta sairastuneita ihmisiä kohtaan oli. Hän kertoo oppineensa paljon yhteiskunnan epätasa-arvosta hiv-työnsä kautta. Syrjintää ja suoranaista hysteriaa kohtasivat etenkin seksuaalivähemmistöihin kuuluvat, joiden keskuudessa hiv-tartunnat erityisesti tuolloin levisivät. Tämä siitä huolimatta, että jo varhaisessa vaiheessa todettiin, että hiv tarttuu myös heteroseksin kautta.

– Kohtasin asioita, joita en ollut pitänyt mahdollisena — potilaita leimattiin, heidän ystävänsä ja perheensä hylkäsivät heidät, joskus jopa terveydenhoidon ammattilaiset. He menettivät kotinsa ja työpaikkansa.

Monet hiviin sen alkuvaiheessa sairastuneet joutuivatkin kohtaamaan sairauden lisäksi vakavaa syrjintää. Yksi heistä on 59-vuotias australialainen aktivisti ja asianajaja Paul Kidd, joka sai diagnoosin vuonna 1991.

Kidd uskoo olleensa sairas jo joitain vuosia ennen tätä. Ilmapiiri oli kuitenkin sellainen, että jopa hänen lääkärinsä kehotti häntä olemaan tekemättä testiä.

– Syynä oli se, että siihen aikaan ei ollut hoitokeinoja. Myös poliittinen ilmapiiri oli erittäin huono.

Tartunnan saaneet haluttiin pois silmistä tai rikossyytteisiin oikeuden eteen.

– Tai sitten he halusivat muuten kohdella meitä huonosti.

Hiviin on 1990-luvun lopulta asti ollut olemassa tehokas lääkitys. Lääkitys pitää tartunnan saaneen oireettomana ja estää hivin tarttumisen eteenpäin, kertoo suomalaisjärjestö Hivpoint.

Myös Kidd oli onnekas, sillä hän sai käyttöönsä hivin hoitoon kehitetyn AZT-lääkkeen ensimmäisten joukossa.

– Lääke teki minut erittäin sairaaksi, mutta pelasti elämäni.

Nyt Kidd ja muut hi-virukseen sairastuneet voivat selvitä päivässä yhdellä pillerillä, ilman sivuvaikutuksia. Nykyisin hiv-lääkkeiden sivuoireet ovat vähäisiä ja ne ajoittuvat yleensä lääkehoidon aloitukseen, kertoo Hivpoint.

Tilanne on muutenkin parantunut, ainakin Suomessa, jossa valtaosa tartunnan saaneista on hoidon piireissä. Lääkärilehti kertoi joulukuussa, että Suomessa eli vuoden 2022 alussa arviolta 3 200 ihmistä, joilla oli tiedossa oleva hiv-tartunta. Heistä jopa 93 prosenttia sai hoitoa sairauteensa.

Suojatun seksin lisäksi hiviä voidaan ehkäistä nykyisin myös prep- ja pep-lääkkeiden avulla. Niistä ensimmäinen, prep, on hiviä ennaltaehkäisevä lääkehoito, joka otetaan ennen hi-virukselle altistumista. Prep on tarkoitettu hiv-negatiivisten, seksuaalisesti aktiivisten ihmisten käyttöön ehkäisemään hiv-tartuntaa. Pep-lääkitys puolestaan pienentää hivin tarttumisriskiä, jos sellaiselle epäilee altistuneensa.

Lääkitys on vaikuttanut myös oikeuskäytäntöihin. Suomessa korkein oikeus (KKO) linjasi vuonna 2021, ettei hiv-positiivisen miehen suojaamaton seksi ollut rikos. KKO katsoi, että asiantuntijalausuntojen perusteella tartuntariskiä ei ole, kun hiv-positiivinen osapuoli käyttää säännöllisesti lääkitystä, jonka hoitovaste on hyvä.

Hiv-tartuntojen määrä maailmassa on ollut vähentymään päin, kuten myös hivin aiheuttamaan aidsiin liittyvät kuolemantapaukset. Vuonna 2021 maailmassa oli 38,4 miljoonaa hiv-diagnoosin saanutta, kertoo YK.

Vaikka lääkehoito on edistynyt merkittävästi, asenteet eivät.

– Yksi asia, joka ei ole juurikaan muuttunut, on hiviin liittyvä stigma, Kidd sanoo.

Hänen mukaansa tämä näkyy erityisesti tietyillä alueilla, kuten Ugandassa ja Venäjällä. Näillä alueilla myös seksuaalivähemmistöihin kohdistuva sorto on lisääntynyt.

– Mutta olen onnekas, koska olen yhä elossa ja voin tehdä vapaaehtoistyötä. Se on keinoni muistaa niitä, jotka eivät ole enää kanssamme, Kidd sanoo.

Barre-Sinoussi ja hänen mentorinsa Luc Montagnier saivat vuonna 2008 yhdessä lääketieteen Nobelin tunnustuksena viruksen löytämisestä. Barre-Sinoussi jatkoi työtä hivin parissa eläkkeelle jäämiseensä saakka. Hän toimi muun muassa Kansainvälisen aids-järjestön IAS:n johtajana.

– Olin Kambodzhassa, kun kuulin uutiset Nobel-palkinnosta. Se oli iso uutinen, en odottanut sitä lainkaan. Hiv-tartunnan saaneet potilaat tulivat luokseni hymyjen ja kukkakimppujen kanssa, Barre-Sinoussi muistelee.

– Ymmärsin, että tämä palkinto tunnusti sellaisen yhteisön olemassaolon, joka on tehnyt töitä yhdessä alusta lähtien.

Lue myös

USA:n Hegseth varoittaa Irania "erittäin pahasta virhearviosta"

Yhdysvaltain presidentti Donald Trump sanoi NBC Newsin haastattelussa, että yhdysvaltalaisten maajoukkojen lähettäminen Iraniin olisi ajanhukkaa.
6.3.2026 9:02

Finnair: Lähi-idän lentojen uudelleen reitittäminen haastavaa

Lentoyhtiö Finnairin mukaan tilanne Lähi-idän lentojen uudelleen reitittämisen suhteen on edelleen haastava. Näin...
6.3.2026 9:01

Orpo puolustaa yhteisöveroalea – "Ei ole tehoton"

Pääministeri Petteri Orpo (kok.) pitää kiinni yhteisöveron alentamisesta. Orpo sanoi eduskunnan kyselytunnilla asiasta kysyneelle...
6.3.2026 8:50

Aihetunnisteet

AIDS hi-virus HIV sairaudet sukupuolitaudit Terveys Ulkomaat

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Tappajahain hyytävin tarina on totta – USS Indianapolis kuljetti tuomiopäivän aseen ja kohtasi karmivan lopun
Uutiset | 3.3.2026 21:20
Suoraa puhetta Iran-taustaisesta moskeijasta: ”Pitää kieltää välittömästi”
Uutiset | 4.3.2026 12:17
Ajatollahilta hyytävä tv-viesti: ”Trumpin veri vuodatettava”
Uutiset | 5.3.2026 21:03
Merijää värjäytyy nyt punaiseksi – tästä se johtuu
Uutiset | 4.3.2026 21:05
Iran ampui ballistisen ohjuksen kohti Turkkia
Uutiset | 4.3.2026 14:22
Ydinpelotetta ranskalaisella eleganssilla – Mirage IV oli de Gaullen ”teräksinen keskisormi” suurvalloille
Uutiset | 4.3.2026 21:40
Iranin vallankumouskaarti uhkaa polttaa laivat Hormuzinsalmella
Uutiset | 3.3.2026 8:40
CNN: USA:lla riskialtis suunnitelma Iranin joukkojen sitomiseksi
Uutiset | 4.3.2026 10:34
Rahtialus sai osuman Hormuzinsalmessa
Uutiset | 4.3.2026 14:58
Nuorille tulossa syksyllä mahdollisuus suorittaa avoimen korkeakoulun opintoja maksutta
Uutiset | 4.3.2026 14:16
Mitä tehdä, jos joku nuuskii takapuskuriasi? Asiantuntija vastaa
Uutiset | 26.2.2026 21:50
Venäjä: Iskut Iraniin voivat aiheuttaa katastrofin
Uutiset | 28.2.2026 15:03
Tutkimus vertaili kasvis- ja lihansyöjien syöpäriskiä – tulokset vaihtelivat syöpätyypin mukaan
Uutiset | 28.2.2026 21:52
Iran ampui ballistisen ohjuksen kohti Turkkia
Uutiset | 4.3.2026 14:22
Tutkimus: Uusi lääke auttoi potilaita laihtumaan jopa kahdeksan prosenttia kehonpainostaan
Uutiset | 26.2.2026 21:21
Tyly uhkaus Kremlin liittolaiselle: ”Kuin hammaslääkärikäynti”
Uutiset | 1.3.2026 21:03
Tappajahain hyytävin tarina on totta – USS Indianapolis kuljetti tuomiopäivän aseen ja kohtasi karmivan lopun
Uutiset | 3.3.2026 21:20
Uusi tekniikka ennustaa, milloin Alzheimer-oireet alkavat
Uutiset | 28.2.2026 21:25
Tutkimus: Superikääntyjien aivoilla on erityinen kyky
Uutiset | 27.2.2026 22:07
Useita Yhdysvaltain hävittäjiä on pudonnut Kuwaitissa, kertoo Kuwaitin puolustusministeriö
Uutiset | 2.3.2026 10:02
Kremlistä raju viesti: ”Silloin meidän ydinaseemme kohdistetaan Viroon”
Uutiset | 23.2.2026 22:02
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Maailman vaarallisin juusto? Tämän herkun syöminen voi johtaa hirvittäviin seurauksiin
Uutiset | 12.2.2026 22:13
Kalastaja huomasi jäällä jotain outoa – salakuljettajien röyhkeä yritys paljastui
Uutiset | 18.2.2026 22:02
Suuroperaatio: Ukraina paljasti Venäjän salamurhajuonen
Uutiset | 20.2.2026 21:45
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39
Historia | Japanin tarkimmin varjeltu sotasalaisuus ilmestyi suoraan piikille – amerikkalaisen vedenalaisen päälliköllä kävi satumainen tuuri marraskuussa 1944
Uutiset | 21.2.2026 21:35
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Autot | Mercedes-Benz W123 oli kuin pankkiholvi pyörillä – mutta ohitukseen piti valmistautua jo edellisessä pitäjässä
Uutiset | 11.2.2026 21:09
Mitä tehdä, jos joku nuuskii takapuskuriasi? Asiantuntija vastaa
Uutiset | 26.2.2026 21:50

Uusimmat

USA:n Hegseth varoittaa Irania ”erittäin pahasta virhearviosta”
Uutiset | 6.3.2026 9:02
Finnair: Lähi-idän lentojen uudelleen reitittäminen haastavaa
Uutiset | 6.3.2026 9:01
Orpo puolustaa yhteisöveroalea – ”Ei ole tehoton”
Uutiset | 6.3.2026 8:50
Stubb: Ydinenergialakiin esitetyillä muutoksilla Suomi samalle linjalle Pohjoismaiden kanssa
Uutiset | 6.3.2026 8:50
Trump Kuubasta: ”On vain ajan kysymys”
Uutiset | 6.3.2026 8:45
Ferrarit aloittivat F1-kauden vauhdikkaimmin, Bottas harjoitusten 17:s
Uutiset | 6.3.2026 8:45
Nato vastaa Iranin uhkaan: Ohjusten puolustusvalmiutta lisätty
Uutiset | 6.3.2026 8:40
Trump: Noem sivuun USA:n sisäisen turvallisuuden ministerin tehtävästä
Uutiset | 6.3.2026 8:26
Asiantuntija: Palestiina-haktivistit tekevät yhteistyötä venäläisten hakkerien kanssa
Uutiset | 6.3.2026 8:02
Keskusta ei ole vielä kertonut kantaansa ydinaserajoitusten purkamiseen
Uutiset | 5.3.2026 21:04
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

50 vuotta | Koronan jälkipyykki on jäänyt Suomessa pesemättä, sanoo poikkeusajan ministeri Hanna Kosonen
Uutiset | 1.3.2026 9:01
”Hirvittää” – PTT:n Markus Lahtinen kertoo, mitä velkajarrutyöryhmän laskelma sopeutuksesta oikeasti tarkoittaisi
Uutiset | 25.2.2026 19:11
”Voiko tämä olla tottakaan?” – Keskusta antoi Orpolle kaksi vaihtoehtoa työttömyyskatastrofissa
Uutiset | 24.2.2026 19:51

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
USA:n Hegseth varoittaa Irania ”erittäin pahasta virhearviosta”
Uutiset | 6.3.2026 9:02
Finnair: Lähi-idän lentojen uudelleen reitittäminen haastavaa
Uutiset | 6.3.2026 9:01
Orpo puolustaa yhteisöveroalea – ”Ei ole tehoton”
Uutiset | 6.3.2026 8:50
Mitä tehdä, jos joku nuuskii takapuskuriasi? Asiantuntija vastaa
Uutiset | 26.2.2026 21:50
Venäjä: Iskut Iraniin voivat aiheuttaa katastrofin
Uutiset | 28.2.2026 15:03
Tutkimus vertaili kasvis- ja lihansyöjien syöpäriskiä – tulokset vaihtelivat syöpätyypin mukaan
Uutiset | 28.2.2026 21:52

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Kanta-Hämeen työllisyystilanne tarvitsee ripeitä toimia
Mielipide | 5.3.2026 14:17
Lukijalta: Kuka hyötyy, jos lähihoitajat ajetaan ulos?
Mielipide | 4.3.2026 13:29
Lukijalta: Vastaus Verohallinnon pääjohtaja Markku Heikuralle 
Mielipide | 3.3.2026 11:51
Lukijalta: Maailman myllerryksessä arki kantaa
Mielipide | 3.3.2026 10:44
Lukijalta: Vastaus Verohallinnon pääjohtaja Markku Heikuralle 
Mielipide | 3.3.2026 11:51
Lukijalta: Julkinen talous on sopeutettava – mutta hyvinvoinnin tuo vain talouskasvu
Mielipide | 2.3.2026 13:53
Lukijalta: Kutsumusammatti hukutetaan byrokratiaan?
Mielipide | 27.2.2026 10:13
Lukijalta: Kuka hyötyy, jos lähihoitajat ajetaan ulos?
Mielipide | 4.3.2026 13:29

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Siika-aho vaatii loppua naisiin kohdistuvalle väkivallalle: Tekijät heti lukkojen taakse
Uutiset | 3.3.2026 18:04
Savola: Postin kohtuuttomat hinnankorotukset uhkaavat maaseudun tiedonsaantia 
Uutiset | 27.2.2026 12:51
Hilkka Kemppi pyrkii jatkokaudelle kansanedustajana: ”Minulla on palo hakea ratkaisuja”
Uutiset | 26.2.2026 10:13
Savola: Postin kohtuuttomat hinnankorotukset uhkaavat maaseudun tiedonsaantia 
Uutiset | 27.2.2026 12:51
Hilkka Kemppi pyrkii jatkokaudelle kansanedustajana: ”Minulla on palo hakea ratkaisuja”
Uutiset | 26.2.2026 10:13
Siika-aho vaatii loppua naisiin kohdistuvalle väkivallalle: Tekijät heti lukkojen taakse
Uutiset | 3.3.2026 18:04
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste