Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Nato

Suomalainen maisema hämmensi ranskalaisia ja italialaisia alppisotilaita

17.3.2026 18:22
Lue lisää 
Pride
Keskustanuoret marssivat Pride-kulkueessa Helsingissä 2. heinäkuuta 2022. (Kuva: Timo Jaakonaho / Lehtikuva)

Helsinki Prideltä tyly ilmoitus keskustalle: Näin puolueaktiivit kommentoivat

Tilda Karhumaa 23.5.2023 13:35, muokattu 24.5.2023 12:42
a– a+
Pride

Helsinki Priden päätös kieltäytyä yhteistyöstä keskustan ja kokoomuksen kanssa hämmästyttää puolueiden aktiiveja.

Keskustan kansanedustaja Hanna Kosonen kysyy Twitterissä, eikö kyse ollutkaan yhteisestä asiasta. Kosonen muistuttaa, että kummassakin puolueessa on edustajia, jotka paskivat töitä tasa-arvon ja yhdenvertaisuuden puolesta.

– Työ jatkuu toisaalla. Harmillista.

Kososen puoluetoveri Pekka Aittakumpu katsoo, että päätös on Helsinki Priden kannalta suuri virhe. Hän kutsuu osallistujien rajaamista mielivaltaiseksi.

Aittakumpu näkee, että Priden päätös on vain eduksi kokoomukselle ja keskustalle, sillä se tuo esiin puolueiden selkeän eron vasemmistolaiseen poliittiseen ideologiaan.

Helsinki Pride ei hyväksy kumppaneikseen keskustaa eikä kokoomusta, vaikka molemmissa puolueissa on meitä, jotka teemme töitä tasa-arvon ja yhdenvertaisuuden eteen.

Eikö tämä ollutkaan yhteinen asia?

Työ jatkuu toisaalla. Harmillista.@helsinkipride @keskusta @kokoomus

— Hanna Kosonen (@KosonenHanna) May 22, 2023

Pride-liikkeen suuri virhe on vaatia kaikkia osallistumaan ja samalla rajata osallistujia mielivaltaisesti. Ei ole niin, että vain prideen osallistumalla olisi yhdenvertaisuuden puolella. Kokoomukselle on eduksi, että vasemmistolainen poliittinen prideliike tekee siihen eroa.

— Pekka Aittakumpu (@PAittakumpu) May 22, 2023

Seksuaali- ja sukupuolivähemmistöjen ihmisoikeuksia tukeva Helsinki Pride -yhteisö tiedotti maanantaina, ettei se kelpuuta keskustaa ja kokoomusta yhteistyökumppaneikseen tänä vuonna.

Päätöksen taustalla on translain uudistuksesta käyty keskustelu ja puolueiden kansanedustajien äänestyskäyttäytyminen.

Helsinki Pride moittii puolueita translain luokittelemisesta omantunnon kysymykseksi.

Keskustan kansanedustaja Mikko Kärnä tilittää pettymystään Twitter-julkaisussaan.

– Tein keskustan kansanedustajana kaksi kautta täysillä töitä myös sateenkaari-ihmisten ja -perheiden puolesta. Niin teki myös moni muu puoluetoverini. Niin teki myös moni muu puoluekaverini. Tämä on nyt palkkio ja kiitos meille kaikille, Helsinki Pride?

Pettymyksestään huolimatta Kärnä kertoo jatkavansa taisteluaan seksuaali- ja sukupuolioikeuksien puolesta.

Helsinki Priden päätös tuli yllätyksenä myös keskustanuorten puheenjohtaja Aleksi Sandroosille. Sandroos toteaa harmistuneena, että hän ja moni muu keskusta-aktiivi on laittanut itsensä likoon sateenkariasioiden edistämiseksi.

Tein #keskusta'n kansanedustajana kaksi kautta täysillä töitä myös sateenkaari-ihmisten ja -perheiden puolesta.

Niin teki myös moni muu puoluekaverini. Tämä on nyt palkkio ja kiitos meille kaikille @helsinkipride?

No. Jatkan taistelua puolestanne silti.https://t.co/pgyZRN576X

— Mikko Kärnä ???? (@KarnaMikko) May 22, 2023

Minulle @helsinkipride päätös jättää @HKeskusta kumppanien ulkopuolelle tuli yllätyksenä.

Minä ja niin moni muu Helsingin keskustalainen ollaan laitettu itsestämme kaikki peliin sateenkaari-asioiden edistämiseksi. @Keskustanuoret selvittää päätökseen johtaneet syyt huomenna.

— Aleksi Sandroos (@aleksisandroos) May 22, 2023

Helsinkiläinen keskusta-aktiivi Eeva Kärkkäinen sanoo yhtäältä ymmärtävänsä Helsinki Priden päätöstä.

Kärkkäinen kirjoittaa Twitterissä, että Helsinki Pride saa päättää, kenen kanssa se tekee yhteistyötä.

– Ilmeisesti Helsinki Pride ei halua antaa näkyvyyttä puolueille, joiden kokee toimineen tässä asiassa väärällä tavalla. Tämä on täysin validi johtopäätös, Kärkkäinen kirjoittaa Twitterissä.

Samalla Kärkkäinen pitää päätöstä tasa-arvon edistämisen kannalta haitallisena ja vastakkainasettelua lisäävänä.

– Sulkemalla puolue ulos Pride-yhteistyöstä annetaan polttoainetta sille porukalle, jonka mielestä Pridessa ja sukupuoli- ja seksuaalivähemmistöjen ihmisoikeuksien edistämisessä on kyse ”vihervasemmistolaisesta woke-ajattelusta”, jossa keskustan ei kannata edes yrittää pärjätä, Kärkkäinen tviittaa.

Helsinki Pride on ilmoittanut, että se ei halua jatkaa yhteistyötä Kokoomuksen ja Helsingin Keskustan kanssa. Ketjussa muutama ajatus aiheesta. #helsinkipride #keskusta #kokoomus

— Eeva Kärkkäinen (@epekoo) May 23, 2023

Kokoomuksessa Helsinki Priden päätös koetaan loukkaavana.

– Päätös sulkea kokoomus ulos kumppaneiden joukosta tuntuu pahalta ja loukkaavaltakin. Eikö Priden tavoite olekaan ottaa kaikkia mukaan yhdenvertaisuustyöhön, viime vaalikaudella eduskunnan sateenkaariverkoston varapuheenjohtajana toiminut kokoomuksen kansanedustaja Sari Multala äimistelee.

Kokoomuksen puoluejohdon erityisavustaja Katri Manninen puolestaan ilmoittaa, ettei aio osallistua Pride -kulkueeseen tänä vuonna.

– En käy kaunistelemaan: minusta tämä on törkeää ja loukkaavaa minulle ja meille kokoomuslaisille, jotka olemme tehneet töitä ihmisoikeuksien ja tasa-arvon puolesta. Koen, että me emme kelpaa tasa-arvon puolustajiksi. Tämä ei ole uhriutumista, tämä vain tuntuu pahalta, Manninen jatkaa viestiketjussaan.

Olin viime kaudella eduskunnan sateenkaariverkoston varapuheenjohtaja ja olen kaikessa työssäni pyrkinyt edistämään yhdenvertaisuutta. Olen ollut mukana @helsinkipride -kulkueessa useana vuotena @kokoomus -porukassa. Päätös sulkea kokoomus ulos kumppaneiden joukosta tuntuu… https://t.co/QqTYtTomEh

— Sari Multala (@SariMultala) May 22, 2023

Tänä vuonna en osallistu #Pride -kulkueeseen. Pride on kieltäytynyt yhteistyöstä Kokoomuksen kanssa. Tämä tuntuu minusta valtavan pahalta.

Ketju ⛓️ https://t.co/6aTVnL8ulT

— Katri Manninen (@katrimanninen) May 22, 2023

Lue myös

Helsinki Pride ei hyväksynyt keskustaa ja kokoomusta kumppaneiksi – Keskustan Rantamaula: Surullisen epäonnistunut päätös

Kokoomuksen ohella myöskään keskustaa ei hyväksytty tänä vuonna kumppaniksi seksuaali- ja sukupuolivähemmistöjen Helsinki...
23.5.2023 8:09

Orpo Helsinki Priden päätöksestä: Pidän sitä poliittisena ja erikoisena

Kokoomuksen puheenjohtaja Petteri Orpo sanoo olevansa pahoillaan siitä, ettei puolue pääse tänä vuonna...
23.5.2023 8:27

Tutkija: Helsinki Priden päätös on hyvin tehokas keino rakentaa vastakkainasettelua – "Miten se edistää vähemmistöjen oikeuksia?"

Politiikan tutkija Johanna Vuorelman mukaan Helsinki Pride -tapahtuman tuore päätös lisää vastakkainasettelua. Vuorelma...
23.5.2023 9:08

Tämä on syy Priden asettaman "puolueboikotin" taustalla

Helsinki Pride -yhteisön mukaan tapahtuman kumppanien valinnassa kriittisenä kysymyksenä oli translain uudistukseen liittyvä...
23.5.2023 15:53

Aihetunnisteet

Keskusta Kokoomus Kotimaa Politiikka pride seksuaalivähemmistöt

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Kenian ulkoministeri: Venäjä lopettaa kenialaisten värväämisen armeijaansa Ukrainaan
Uutiset | 16.3.2026 15:31
Hälytyskellot soivat: Välitön ja vakava uhka EU:n merialueella
Uutiset | 17.3.2026 11:31
Millaista kahvia juot? Todella monen suomalaisen kannattaisi vaihtaa
Uutiset | 16.3.2026 20:58
EU-johtajalta raju Putin-väite: ”Kukaan ei uskalla sanoa ääneen”
Uutiset | 16.3.2026 23:02
Poika toivoi isänsä elävän pidempään kuin elopaino ennustaa – ryhtiliike poiki konkaripoliitikolta myös aforismikirjan
Uutiset | 4.2.2025 0:01
Tohtori varoittaa yöllisestä kuolaamisesta: ”En halua lietsoa pelkoa, mutta…”
Uutiset | 16.3.2026 23:15
Tutkijoilta läpimurto: Tämä superruoka torjuu pelättyä norovirusta
Uutiset | 16.3.2026 21:12
Historia | Patterit pienemmälle, valot sammuksiin – vuoden 1973 öljykriisi muutti dramaattisesti suomalaisten arjen
Uutiset | 14.3.2026 21:15
Puistattava paljastus Kremlistä: Koulujen militarisointi kiihtyy
Uutiset | 15.3.2026 21:03
Israel sanoo tehneensä laajoja ilmahyökkäyksiä Iraniin – Iran sanoo vievänsä sodan ”niin pitkälle kuin tarpeen”
Uutiset | 16.3.2026 12:52
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40
Kylmän sodan kohuase kuohutti maailmaa ja katosi – taustalla synkkä syy
Uutiset | 9.3.2026 21:15
Kenian ulkoministeri: Venäjä lopettaa kenialaisten värväämisen armeijaansa Ukrainaan
Uutiset | 16.3.2026 15:31
Jopa puolet ei tiedä sairastavansa tätä vakavaa sairautta – Alkuun täysin oireeton
Uutiset | 9.3.2026 21:45
Moni tekee ison virheen tähän vuodenaikaan – Jopa tuhansien eurojen vahingot
Uutiset | 10.3.2026 22:01
Hälytyskellot soivat: Välitön ja vakava uhka EU:n merialueella
Uutiset | 17.3.2026 11:31
Kuka kehtaa jättää koiransa kakat keräämättä? Yksi ikäryhmä nousee ylitse muiden
Uutiset | 11.3.2026 20:00
Historia | Patterit pienemmälle, valot sammuksiin – vuoden 1973 öljykriisi muutti dramaattisesti suomalaisten arjen
Uutiset | 14.3.2026 21:15
Historia | DDR-utopia vietiin huippuunsa Halle-Neustadtissa – jättikerrostalojen kaupungista tehtiin sosialismin näyteikkuna
Uutiset | 13.3.2026 21:20
Luulitko sekarotuista koiraa pitkäikäiseksi? Menehtyy tyypillisesti jo ennen 7-vuotispäivää
Uutiset | 9.3.2026 22:04
Kremlistä raju viesti: ”Silloin meidän ydinaseemme kohdistetaan Viroon”
Uutiset | 23.2.2026 22:02
Kalastaja huomasi jäällä jotain outoa – salakuljettajien röyhkeä yritys paljastui
Uutiset | 18.2.2026 22:02
Maailman vaarallisin juusto? Tämän herkun syöminen voi johtaa hirvittäviin seurauksiin
Uutiset | 12.2.2026 22:13
Suuroperaatio: Ukraina paljasti Venäjän salamurhajuonen
Uutiset | 20.2.2026 21:45
Historia | Japanin tarkimmin varjeltu sotasalaisuus ilmestyi suoraan piikille – amerikkalaisen vedenalaisen päälliköllä kävi satumainen tuuri marraskuussa 1944
Uutiset | 21.2.2026 21:35
Mitä tehdä, jos joku nuuskii takapuskuriasi? Asiantuntija vastaa
Uutiset | 26.2.2026 21:50
Kohuväite: Johannes Kläbo voisi vaihtaa lajia
Uutiset | 25.2.2026 21:32
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40
Venäjä: Iskut Iraniin voivat aiheuttaa katastrofin
Uutiset | 28.2.2026 15:03
Tappajahain hyytävin tarina on totta – USS Indianapolis kuljetti tuomiopäivän aseen ja kohtasi karmivan lopun
Uutiset | 3.3.2026 21:20

Uusimmat

Pysäyttävä varoitus: Globaali terveysuhka pahenee entisestään
Uutiset | 17.3.2026 22:12
Trump sanoi matkustavansa vierailulle Kiinaan 5–6 viikon kuluttua
Uutiset | 17.3.2026 18:46
Presidentti Stubb ja kuningas Charles tapasivat Lontoossa
Uutiset | 17.3.2026 18:44
Keusote päätti yt-neuvottelujen aloittamisesta
Uutiset | 17.3.2026 18:26
Suomalainen maisema hämmensi ranskalaisia ja italialaisia alppisotilaita
Uutiset | 17.3.2026 18:22
Trump: Yhdysvallat ei enää tarvitse apua Hormuzinsalmen avaamisessa
Uutiset | 17.3.2026 18:07
EK: Suomalaiset yritykset toiveikkaita viennin kasvusta
Uutiset | 17.3.2026 17:59
Trumpin vaatimukset kuohuttivat eduskunnassa – Häkkänen: ”Nato-yhtenäisyys on Suomelle elintärkeää”
Uutiset | 17.3.2026 17:51
Yle: Suomalainen mönkijäyritys epäiltynä törkeästä pakoterikoksesta
Uutiset | 17.3.2026 17:25
Yhdysvaltojen terrorisminvastaisen keskuksen johtaja erosi vastalauseena sotatoimille Iranissa
Uutiset | 17.3.2026 17:16
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta | Kokoomus sai hallituskumppanilta kynsilleen – perintöveron valjastaminen vaalitempuksi tyssäsi lyhyeen
Uutiset | 16.3.2026 15:59
Äänivyöry toi buustia – Eduskuntaan pyrkivä Lauri Nikula haluaa puhua pohjoisen puolesta
Uutiset | 15.3.2026 7:00
Keskusta nujertaisi suurtyöttömyyden pienyritysten avulla – työnantajamaksuihin puolitus, kotitalousvähennys ennalleen
Uutiset | 13.3.2026 10:32

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Pysäyttävä varoitus: Globaali terveysuhka pahenee entisestään
Uutiset | 17.3.2026 22:12
Trump sanoi matkustavansa vierailulle Kiinaan 5–6 viikon kuluttua
Uutiset | 17.3.2026 18:46
Presidentti Stubb ja kuningas Charles tapasivat Lontoossa
Uutiset | 17.3.2026 18:44
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40
Kylmän sodan kohuase kuohutti maailmaa ja katosi – taustalla synkkä syy
Uutiset | 9.3.2026 21:15
Jopa puolet ei tiedä sairastavansa tätä vakavaa sairautta – Alkuun täysin oireeton
Uutiset | 9.3.2026 21:45

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Karjalan mänty muistuttaa harkinnasta
Mielipide | 17.3.2026 18:07
Lukijalta: Näkymätön työ pitää yhteiskuntaa pystyssä
Mielipide | 17.3.2026 11:58
Lukijalta: Leskeneläke on olemassa siksi, että se mahdollistaa toimeentulon
Mielipide | 16.3.2026 18:39
Lukijalta: Suomi nousuun naapurien opeilla: veroporkkanoita ja sähkövyöhykkeitä
Mielipide | 16.3.2026 15:03
Lukijalta: Ovatko äidinkielen opettajat kiinnostuneet matematiikasta?
Mielipide | 11.3.2026 13:13
Lukijalta: Ihmisarvo kuuluu kaikille – mutta kuuluuko myös oikeus omaan vakaumukseen?
Mielipide | 10.3.2026 13:30
Lukijalta: Koulun palattava perusasioihin
Mielipide | 16.3.2026 14:48
Lukijalta: Leskeneläke on olemassa siksi, että se mahdollistaa toimeentulon
Mielipide | 16.3.2026 18:39

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Savola pyrkii jatkokaudelle eduskuntavaaleissa
Uutiset | 16.3.2026 10:14
Suuren valiokunnan keskustalaiset penäävät hallitukselta voimakkaampaa aluekehityksen rahoituksen ajamista
Uutiset | 13.3.2026 15:36
Ovaska ilahtui kokoomuslaisen avauksesta – Vetoaa Purraan ja Ranteeseen dieselveron poistamiseksi
Uutiset | 12.3.2026 18:30
Kansanedustaja vaatii: Turpeen tuki täytyy palauttaa
Uutiset | 9.3.2026 15:22
Digipostipakko vaarantaa kansalaisten oikeusturvan, sanoo keskustakolmikko
Uutiset | 11.3.2026 18:11
Ovaska ilahtui kokoomuslaisen avauksesta – Vetoaa Purraan ja Ranteeseen dieselveron poistamiseksi
Uutiset | 12.3.2026 18:30
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste