Helsinki ja Riika saamassa miesten MM-jääkiekon vuonna 2030
Helsinki ja Riika ovat ehdolla miesten MM-jääkiekon isäntäkaupungeiksi vuonna 2030. Jääkiekkoliitto kertoi tiedotteessaan keskiviikkona, että kisoille ei ole muita hakijoita kuin Latvia ja Suomi yhdessä.
Jääkiekkoliiton puheenjohtaja Heikki Hietanen kertoi, että Kansainvälinen jääkiekkoliitto IIHF vahvistaa kisaisännät virallisesti toukokuisessa kongressissaan.
Suomi on kisojen pääpaikka, jossa pelataan alkusarjan lisäksi kaksi puolivälierää, välierät ja mitalipelit. Latviassa pelataan toinen alkulohko ja kaksi puolivälieräottelua.
Suomessa on kaksi MM-kisojen vaatimukset täyttävää areenaa. Kun Suomessa pelattiin viimeksi miesten MM-turnausta, pelit järjestettiin Tampereella vuosina 2022 ja 2023. Venäläisomistuksessa ollut Helsingin areena ei ollut käytössä, koska siihen kohdistui pakotteita.
Vuonna 2023 Riika oli toinen kisaisäntä.
Helsinki on toiminut miesten MM-jääkiekon pääpelipaikkana viimeksi vuonna 2013. Helsingissä pelattiin myös vuonna 2022.
– Neuvotteluiden jälkeen vaaka kallistuu tällä kertaa Helsinkiin. Kokonaisuus kaikki oleelliset osa-alueet huomioiden oli erittäin hyvä, minkä vuoksi päätimme tuoda MM-kisat pääkaupunkiseudun isolle markkina-alueelle, Hietanen valotti pelipaikan valintaa.