Hamas haluaa lisää aikaa Trumpin rauhanehdotuksen käsittelyyn
Äärijärjestö Hamas kertoo tarvitsevansa lisää aikaa Yhdysvaltain presidentin Donald Trumpin Gazan rauhanehdotuksen käsittelyyn. Israel on jo hyväksynyt ehdotuksen.
Hamasin lähteistä uutistoimisto AFP:n saaman tiedon mukaan äärijärjestö on jo ilmoittanut neuvottelujen välittäjille tarvitsevansa aikaa.
Trump sanoi tiistaina, että Hamasilla on kolmesta neljään päivään aikaa kertoa kantansa suunnitelmaan.
Hamasin lähteet ovat aiemmin kertoneet, että järjestö haluaa muutoksia suunnitelmaan ja vastustaa edelleen vaatimusta aseriisunnasta.
Aseriisunnan lisäksi suunnitelmassa vaaditaan muun muassa kaikkien jäljellä olevien palestiinalaisten äärijärjestöjen sieppaamien panttivankien vapauttamista 72 tunnin kuluessa ja Israelin vaiheittaista vetäytymistä Gazasta.
Tämän jälkeen alueelle perustettaisiin väliaikaishallinto, jota Trump itse johtaisi.
Hamasin poliittisen siiven edustaja Mohammad Nazzal vahvisti perjantaina, että suunnitelmassa on kohtia, joihin Hamas ei ole tyytyväinen.
– Olemme yhteydessä välittäjiin sekä arabi- ja islamilaisiin osapuoliin. Pyrimme vakavissamme löytämään yhteisymmärryksen, Nazzal sanoi.
Liki kaksi vuotta kestänyt Gazan sota alkoi, kun Hamas ja muut äärijärjestöt hyökkäsivät Israeliin 7. lokakuuta 2023. Hyökkäyksen seurauksena kuoli yli 1 200 ihmistä, valtaosin siviilejä.
Israelin sotilastoimissa Gazassa on sen jälkeen kuollut Hamasin alaisen Gazan terveysministeriön mukaan yli 66 000 palestiinalaista. YK pitää ministeriön lukuja verrattain luotettavina.