Hakijamäärä laski yli neljänneksellä kevään ensimmäisessä korkeakoulujen yhteishaussa – näillä aloilla kovin kisa
Korkeakoulujen kevään ensimmäisessä yhteishaussa hakeneiden määrä laski reilulla neljänneksellä viime vuodesta, kertoo Opetushallitus.
Nyt haussa olleisiin ja syksyllä alkaviin vieraskielisiin koulutuksiin, Taideyliopiston koulutusohjelmiin sekä Tampereen yliopiston teatteritaiteen koulutukseen haki noin 23 700 hakijaa. Tämä on vajaat 9 000 vähemmän kuin vuosi sitten.
Vuonna 2024 hakijoita oli yli 60 000. Sittemmin on otettu käyttöön EU- ja ETA-alueen tai Sveitsin ulkopuolelta hakevien sadan euron hakemusmaksu, joka on saattanut karsia hakijoita.
Varsinainen hakijamäärä tulee vielä pienentymään, sillä hakemuksen voi jättää ennen maksun maksamista ja osa hakijoista yleensä näin tekee.
Viime vuonna EU- ja ETA-alueen tai Sveitsin ulkopuolelta hakevia oli yli 20 000. Tänä vuonna heitä oli huomattavasti vähemmän eli kaikista hakijoista hieman yli puolet.
Suomalaisten hakijoiden lukumäärä pysyi suunnilleen samana, mutta heidän suhteellinen osuutensa kasvoi. Tänä vuonna lähes 40 prosenttia hakijoista oli suomen kansalaisia.
Kaikkiaan hakijoissa oli 147 kansalaisuuden edustajia. Suomalaisten jälkeen suurimpana ryhmänä olivat Pakistanin kansalaiset, joita oli hakijoista 10 prosenttia. Kahdeksan prosenttia oli Bangladeshin, kuusi prosenttia Nigerian ja viisi prosenttia Intian kansalaisia.
EU- ja ETA-alueen tai Sveitsin ulkopuolelta tulevat opiskelijat maksavat suomalaisissa korkeakouluissa lukukausimaksuja. Heitä kiinnostavat erityisesti korkeakoulujen vieraskieliset koulutukset.
Kevään ensimmäisessä haussa haettavana oli noin 9 000 aloituspaikkaa 440 hakukohteesta, joista noin puolet oli ammattikorkeakoulujen ja puolet yliopistojen koulutuksia.
Määrällisesti eniten hakijoita oli edellisvuosien tapaan kauppa-, hallinto- ja oikeustieteiden sekä tietojenkäsittely- ja tietoliikennealojen koulutuksiin. Taideyliopiston koulutuksiin pyrki yli 3 500 hakijaa ja Tampereen yliopiston teatteritaiteen koulutukseen hieman alle tuhat hakijaa.
Korkeakouluissa kovin kilpailu aloituspaikoista käydään taide- ja kulttuurialoilla, joissa on yli yhdeksän hakijaa yhtä aloituspaikkaa kohden. Vähiten hakijoita suhteessa aloituspaikkoihin on tekniikan sekä tietojenkäsittely- ja tietoliikennealoilla, joissa yhdestä paikasta kisaa alle kolme hakijaa.
Valintojen tuloksia julkaistaan helmikuun alusta alkaen. Kevään ensimmäisen yhteishaun kaikki tulokset julkaistaan viimeistään 27. toukokuuta.
Kevään toinen yhteishaku järjestetään maaliskuussa. Silloin haetaan korkeakoulujen syksyllä alkavaan suomen- ja ruotsinkieliseen koulutukseen.