Banner
Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
Banner
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
Haku
Ilmastonmuutos

Herättääkö tieto 1,5 asteen ylityksestä pian alkavan ilmastokokouksen päättäjät? – Asiantuntija: ”Sen ainakin pitäisi”

7.11.2026 11:30
Lue lisää 

"Hajanaisen lännen on vaikeampi puolustaa järjestelmää ja sen arvoja" – Kultaranta-keskusteluissa ennustettiin vielä pahempaa sekasotkua ennen käännöstä parempaan

STT-Niilo Simojoki 18.6.2018 8:00, muokattu 18.6.2018 9:08
a– a+
Kultaranta-keskustelut

Kuudensien Kultaranta-keskustelujen alkajaisiksi Naantalin hiostavassa sunnuntai-illassa ratkottiin mielenkiintoista ongelmaa.

Teemana oli huoli liberaalin kansainvälisen järjestelmän kriisistä, vaikka juuri tuon saman järjestelmän tuottamat hyödyt ihmisten kohonneena elintasona ja rauhana ovat maailmanmitassa kiistattomia.

– Voisin väittää, että mennyt neljännesvuosisata on ollut ihmiskunnan paras neljännesvuosisata koko kirjoitetun historian aikana, latasi avajaispaneelin osallistunut Ruotsin entinen pää- ja ulkoministeri Carl Bildt.

Miksi sitten nationalismi nousee ja niin moni kokee, että asiat menevät päin mäntyä?

YK:n yleiskokouksen puheenjohtaja, Slovakian ulkoministeri Miroslav Lajcak tarjosi yhden näkökulman muistuttamalla, ettei Euroopan nykynuoriin voi tehdä vaikutusta puhumalla EU:sta rauhan tai hyvinvoinnin projektina.

– He (nuoret) eivät ole kokeneet muuta kuin rauhaa ja hyvinvointia.

Sen sijaan nuoret ovat kyllä nähneet, kuinka vaikeaa EU:n on ollut hoitaa finanssikriisiä tai valloilleen päässyttä maahanmuuttoa, Lajcak muistutti.

Presidentti Sauli Niinistö tiivisti synkän tilanteen avajaissanoissaan. Hänen mukaansa voi olla perustellusti huolissaan, että kansainvälinen järjestys on hajoamassa silmiemme edessä.

– Pystyvätkö toisen maailmansodan jälkeen luodut kansainväliset järjestöt, YK etunenässä, yhä vaikuttamaan maailmaan, vai olemmeko kokonaan uuden aikakauden kynnyksellä, Niinistö kysyi.

Keskustelijat, joiden joukossa myös OECD:n apulaispääsihteeri Mari Kiviniemi, esiintyivät periaatteessa toiveikkaina. Mutta kun Niinistö vielä yleisöstä käsin myöhemmin tivasi, joko tässä on pahin nähty vai vieläkö tilanne ennen korjaantumista huononee, olivat panelistit viimeksi mainitun vaihtoehdon kannalla.

Niinistön mukaan kehitys on huolestuttava erityisesti pienten maiden kannalta. Ne juuri hakevat turvaa yhteisesti sovituista säännöistä ja kansainvälisestä järjestyksestä. Carl Bildt muistutti, ettei nykymenolla voita lopulta kukaan.

– Jos olet hyvin iso, voit olla sellaisen harhakuvitelman vallassa, että et tarvitse sääntöjä. Suomella ei tällaista harhakuvaa ole ja jopa Ruotsi on siitä luopunut, Bildt nauratti yleisöä.

– Mitä pienempi olet sitä todennäköisemmin kärsit. Mutta isotkin kärsivät.

Säännöt kyseenalaistavalle presidentti Donald Trumpille voi siis Bildtin mukaan olla luvassa vielä yllätys.

Presidentti Niinistö muistutti yleisöä Trumpin ja muiden teollisuusmaiden johtajien välirikkoon päättyneestä G7-kokouksesta Kanadassa sekä samaan aikaa Kiinassa pidetystä Venäjän ja eräiden muiden maiden Shanghain yhteistyöjärjestön huippukokouksesta. Toisesta välittyi kuva ristiriidoista, toisesta taas yhtenäisyydestä.

– Konkreettiset tulokset saattavat kertoa toisenlaista tarinaa, mutta nykymaailmassa vaikutelmilla on merkitystä. Jos länsi näyttäytyy heikkona ja epäyhtenäisenä, meidän on paljon vaikeampi puolustaa luomaamme järjestystä ja sen edustamia arvoja.

Kultaranta-keskustelut jatkuvat tiistaina teemoinaan talous ja ympäristö sekä EU. Tuolloin paikalle saapuu myös YK:n pääsihteeri Antonio Guterres.

Lue myös

Komission varapuheenjohtaja Katainen: Arvopohjan rapautuminen on EU:n suuri haaste

Jyrki Katainen näkee unionin tulevaisuudessakin ”pehmeänä suurvaltana”, jolla on merkittävää taloudellista ja kauppapoliittista vaikutusvaltaa – ”Yhdysvaltain presidentti rakentaa muureja, me rakennamme kauppasopimuksia”
18.6.2018 12:52

Aihetunnisteet

Kultaranta niinistö

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Kiovalaiset elävät jatkuvan paineen alla – ”Valmistautukaa, Suomen kansa, sillä saatatte olla seuraavia”
Uutiset | 6.11.2026 9:00
Ilmasota | F-35:n ”esi-isä” oli sodassa kova rauta – romanialaiset aiheuttivat amerikkalaispiloteille painajaisen kesällä 1944
Uutiset | 6.11.2026 21:38
Trump: Sopimus Ukrainan sodan päättämisestä voi koskea koko Eurooppaa
Uutiset | 6.11.2026 7:42
Timo Soini väläyttää punavihreää hallitusta: ”Tällä trendillä valtiovarainministerin nimi on Minja Koskela”
Uutiset | 5.11.2026 13:18
Toimittajalta | Ajoiko Lindtman ansaan? – Tulevat hallituskuviot mutkistuivat entisestään
Uutiset | 5.11.2026 13:55
Miksi ammattidiesel lojui vuosia hallituksen pöytälaatikossa? Keskusta tiukkasi perussuomalaisilta vastausta eduskunnassa
Uutiset | 6.11.2026 14:51
Keskustan Kaikkonen IS:n haastattelussa: Kokoomus on muuttunut
Uutiset | 6.11.2026 12:19
Tuomari pani Trumpin riemukaariprojektin jäihin
Uutiset | 6.11.2026 8:51
Onko ruuantuotanto vaarassa, kun maatiloille ei heru lainaa? MTK-pomo vaatii selvitystä investointivelasta
Uutiset | 5.11.2026 22:51
Ruotsidemokraatit antaa periksi – ei vaadi ministerinpaikkoja porvarihallituksesta
Uutiset | 6.11.2026 13:57
Nuohoojalla voi olla hyvä syy kieltäytyä työstään – ”Suuri osa ei ota huomautuksia riittävän vakavasti”
Uutiset | 2.11.2026 22:15
Maajussille morsiamessa tuli pettymys, mutta se opetti – Hannu Laturi tähtää nyt eduskuntaan
Uutiset | 1.11.2026 9:00
Kiovalaiset elävät jatkuvan paineen alla – ”Valmistautukaa, Suomen kansa, sillä saatatte olla seuraavia”
Uutiset | 6.11.2026 9:00
Iran valmis avaamaan Hormuzinsalmen kahden päivän kuluessa jos sen ehdot hyväksytään
Uutiset | 2.11.2026 13:52
Timo Soini väläyttää punavihreää hallitusta: ”Tällä trendillä valtiovarainministerin nimi on Minja Koskela”
Uutiset | 5.11.2026 13:18
Toimittajalta | Ajoiko Lindtman ansaan? – Tulevat hallituskuviot mutkistuivat entisestään
Uutiset | 5.11.2026 13:55
Miksi harrastajakalastajilta pitää kieltää saaliin myynti? Sääntelyn kiristäminen herätti kysymyksiä ja kummastusta eduskunnassa
Uutiset | 4.11.2026 16:51
Obama: Amerikkalaisilta selvä viesti – Musk: ”Vaalivaikuttamisen avaruuslaserini eivät toimineet tällä kertaa”
Uutiset | 4.11.2026 10:34
WSJ: Yhdysvallat haluaa palauttaa Venäjän kaasutoimitukset Eurooppaan Ukrainan kautta
Uutiset | 2.11.2026 8:23
Trump: Sopimus Ukrainan sodan päättämisestä voi koskea koko Eurooppaa
Uutiset | 6.11.2026 7:42
Sotahistoria | Miksi saksalaiset hävittäjä-ässät näyttävät niin ylivoimaisilta? Asialle löytyy harvoin esiin nostettu selitys
Uutiset | 7.10.2026 21:31
Kymmenen natsijohtajaa joutui hirteen tasan 80 vuotta sitten – nämä olivat kunkin viimeiset sanat
Uutiset | 16.10.2026 22:15
Moskova ja Peking jyrähtävät: Ulkopuolisten ei pidä sotkeutua
Uutiset | 22.10.2026 9:00
Nuohoojalla voi olla hyvä syy kieltäytyä työstään – ”Suuri osa ei ota huomautuksia riittävän vakavasti”
Uutiset | 2.11.2026 22:15
Hawker Hurricane olisi hallinnut talvisodan taivasta, mutta sota ehti loppua – legendaarinen brittihävittäjä jäi Suomessa pikkurooliin
Uutiset | 16.10.2026 21:36
Jatkosota | Britannian työväenliike tylytti sotivia suomalaistovereita – SDP vastasi viileästi
Uutiset | 10.10.2026 22:30
Purra teki johtopäätöksen Wolt-kuskeista: ”Suomi ei tarvitse maailmalta näitä korkeakoulutettuja ’huippuosaajia’”
Uutiset | 30.10.2026 9:03
Historia | Miksi antifasistinen valtio puki sotilaansa kuin natsit? DDR:n armeijan ulkoasu hämmensi monia
Uutiset | 25.10.2026 21:38
Maajussille morsiamessa tuli pettymys, mutta se opetti – Hannu Laturi tähtää nyt eduskuntaan
Uutiset | 1.11.2026 9:00
Jyrsijät ovat jopa vaarallisia tuholaisia – kotitalossa paras keino eivät ole loukut, autoilijan kannattaa katsoa, minne pysäköi
Uutiset | 10.10.2026 21:15

Uusimmat

Tileillä makaa 70 miljardia euroa ”lahoavaa varallisuutta” – Antti Kurvinen herättäisi henkiin unohdetun säästökohteen
Uutiset | 7.11.2026 12:55
Yle: Sauli Niinistö perää uudenlaista kauhun tasapainoa
Uutiset | 7.11.2026 11:49
Herättääkö tieto 1,5 asteen ylityksestä pian alkavan ilmastokokouksen päättäjät? – Asiantuntija: ”Sen ainakin pitäisi”
Uutiset | 7.11.2026 11:30
USA tarjoaa jättipalkkiota Iranin salaisen ohjelman tiedoista
Uutiset | 7.11.2026 11:08
Epäily: Herttuatar Meghanin isällä raskauttavaa materiaalia
Uutiset | 7.11.2026 11:02
Isänpäiväviikonloppua vietetään tuulisessa säässä
Uutiset | 7.11.2026 11:02
Syöpäleikkauksesta toipuva paavi lähti tien päälle
Uutiset | 7.11.2026 10:50
”Lasku jää meidän maksettavaksi” – mielenosoittajat vaativat datakeskushankkeita tauolle
Uutiset | 7.11.2026 10:50
Suomalaiset uskovat SDP:n olevan paras edistämään tärkeitä politiikka-aiheita, kertoo Evan kysely
Uutiset | 7.11.2026 7:00
”Jos haluaa muutosta…” – seurakuntien päätöksentekoon kaivataan edustusta kirkon koko jäsenistöstä
Uutiset | 7.11.2026 6:50
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta | Ajoiko Lindtman ansaan? – Tulevat hallituskuviot mutkistuivat entisestään
Uutiset | 5.11.2026 13:55
PS-edustajat vaativat ilmastopaneelin lakkauttamista – paneelin puheenjohtaja Seppälä pitää perustelua ”aika ihmeellisenä”
Uutiset | 5.11.2026 15:10
Toimittajalta | Jääkiekkoyhteisön selkä suoristui viimein – boikottirintama pysäyttää Putinin haaveet
Uutiset | 3.11.2026 15:29

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Tileillä makaa 70 miljardia euroa ”lahoavaa varallisuutta” – Antti Kurvinen herättäisi henkiin unohdetun säästökohteen
Uutiset | 7.11.2026 12:55
Yle: Sauli Niinistö perää uudenlaista kauhun tasapainoa
Uutiset | 7.11.2026 11:49
Herättääkö tieto 1,5 asteen ylityksestä pian alkavan ilmastokokouksen päättäjät? – Asiantuntija: ”Sen ainakin pitäisi”
Uutiset | 7.11.2026 11:30
Nuohoojalla voi olla hyvä syy kieltäytyä työstään – ”Suuri osa ei ota huomautuksia riittävän vakavasti”
Uutiset | 2.11.2026 22:15
Maajussille morsiamessa tuli pettymys, mutta se opetti – Hannu Laturi tähtää nyt eduskuntaan
Uutiset | 1.11.2026 9:00
Kiovalaiset elävät jatkuvan paineen alla – ”Valmistautukaa, Suomen kansa, sillä saatatte olla seuraavia”
Uutiset | 6.11.2026 9:00

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Millainen maahanmuutto palvelee Suomea?
Mielipide | 6.11.2026 9:27
Lukijalta: Missä on keskustan talousvaihtoehto?
Mielipide | 5.11.2026 13:51
Lukijalta: Nettikasinoille 20 vuoden ikäraja
Mielipide | 5.11.2026 13:29
Lukijalta: Osaamisvajeet on tunnistettava ajoissa
Mielipide | 5.11.2026 13:12

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
”Liikkuvat naisäänestäjät ratkaisevat” – Tässä ovat keskustanaisten vaalitavoitteet
Uutiset | 3.11.2026 15:25
Josefina Tuomala valittiin keskustaopiskelijoiden puheenjohtajaksi
Uutiset | 2.11.2026 13:50
Etelä-Hämeen Keskusta: Keskittäminen ei ole kehittämistä – ”Onko järkevää rakentaa jatkuvasti uutta ja antaa samalla olemassa olevan rapistua?”
Uutiset | 2.11.2026 13:48
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata