Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka

Keskustalaiset äimistyivät hallituksen epäselvästä linjasta: ”Kumpi puhuu totta, Purra vai kokoomus?”

23.2.2026 14:07
Lue lisää 
Palestiinalaislapset kantoivat ruokaa kJabalian pakolaisleirillä Gazan kaistalla 21. elokuuta 2024. (Kuva: AFP / Lehtikuva)

Gazan lapsia uhkaavat pommien lisäksi monet muutkin vaivat – "Kuin laastarin laittamista märkivään haavaan"

Gazan kaistalle virtaava humanitaarinen apu on vähentynyt huhtikuusta noin puolella, vaikka avun tarve on pohjaton.
Suomenmaa–STT/Tanja Paananen 24.8.2024 13:47, muokattu 24.8.2024 11:43
a– a+

Gazan kaistalla ainakin 14 000 lasta on saanut surmansa Israelin pommituksissa viime lokakuun jälkeen. Pommitusten lisäksi epäinhimilliset olosuhteet, veden, ruoan ja lääkkeiden puute luovat kierteen, joka uhkaa lasten elämää.

Näin kertoo Ammar Ammar YK:n lastenjärjestö Unicefista STT:lle. Hän työskentelee Unicefin Lähi-idän ja Pohjois-Afrikan aluetoimiston vaikuttamistyön ja viestinnän päällikkönä.

– Lapset asuvat teltoissa. Heidän on vaihdettava paikkaa useaan otteeseen evakuointimääräysten ja jatkuvien pommitusten vuoksi tietämättä, selviävätkö he seuraavasta yöstä. He eivät tiedä, saavatko he seuraavan ateriansa, löytävätkö he vettä juotavaksi. Jos he sairastuvat, lääkkeitä ei välttämättä ole saatavilla. Lapset ovat eläneet tässä tilanteessa jo yli 320 päivää, Ammar kertoo.

Viimeisimpänä järkytyksenä Gazassa raportoitiin elokuussa ensimmäinen poliotapaus 25 vuoteen. Tauti uhkaa nyt alueen tuhansia rokottamattomia lapsia.

YK:n alainen Maailman terveysjärjestö WHO varoittaa, että jos alueella ei saada aikaan humanitaarista taukoa, rokotteiden jakaminen ei ole mahdollista.

– Tuhannet lapset kärsivät välittömästi, ei vain Gazassa vaan koko alueella, jos poliotilanteeseen ei puututa Unicefin ja kumppaneiden järjestämän rokotuskampanjan avulla, Ammar sanoo.

Yhä useammat kärsivät myös ripulitaudeista ja hengitystieinfektioista. Unicefin tietojen mukaan 90 prosentilla Gazan alle 5-vuotiaista lapsista on vähintään yksi tartuntatauti.

Gazan kaistan jo ennestään heikko terveydenhuoltojärjestelmä on entisestään surkastunut. Unicefin mukaan heinäkuun loppuun mennessä Gazan alueella oli kirjattu lähes 500 terveydenhuoltoon kohdistunutta hyökkäystä.

– Ainoa tapa katkaista [tämä] kierre on tulitauko. Se, mitä me teemme, on laastarin laittamista märkivään haavaan. Se auttaa hieman, mutta ei ratkaise tilannetta, Ammar toteaa.

Äärijärjestö Hamas hyökkäsi Israeliin 7. lokakuuta, jonka jälkeen Israel aloitti veriset iskunsa Gazassa. Hamasin alaisen Gazan terveysministeriön mukaan Israel on surmannut lokakuun alun jälkeen Gazassa ainakin 40 000 ihmistä.

Ammar kertoo, että Gazassa on raportoitu ainakin 30 lapsen kuolleen aliravitsemukseen. Hänen mukaansa kuolemat olisi voitu estää, jos saatavilla olisi ollut sairaanhoitoa ja lääkkeitä.

Ammarin mukaan yli 50 000 alle viisivuotiasta lasta tarvitsee hoitoa akuuttiin aliravitsemukseen.

Kesäkuussa julkaistun YK:n ja avustusjärjestöjen ruokaturvaa käsittelevän raportin mukaan 96 prosenttia Gazan yli kahdesta miljoonasta ihmisestä kärsi tuolloin akuutista ruokapulasta. Lähes puolen miljoonan ihmisen tilanne on luokiteltu katastrofaaliseksi.

Raportin mukaan nälänhädän riski on suuri koko Gazan alueella niin kauan kuin konflikti jatkuu ja humanitaarisen avun saantia rajoitetaan.

Ammar muistuttaa, että ongelmana ei ole ainoastaan ruoan puute, vaan myös elintarvikeköyhyys. Unicefin joulukuussa tekemän tutkimuksen mukaan noin 90 prosenttia alle kaksivuotiaista saa ravintoa vain yhdestä tai kahdesta ruoka-aineryhmästä.

– Luku on paljon enemmän kuin maailman keskiarvo, joka on noin 25 prosenttia.

Gazan kaistale on pinta-alaltaan vähän yli 360 neliökilometriä eli suurin piirtein Nurmijärven tai Vaasan kokoinen.

Unicefin mukaan ainakin 89 prosenttia Gazan kaistasta on evakuointimääräysten alla. Ammarin mukaan ihmisiä työnnetään paikkoihin, joissa ilmoitetaan jatkuvasti uusista evakuointimääräyksistä.

Käytännössä ihmiset ovat tällä hetkellä sijoittuneet pienelle alueelle Välimeren rannalla sijaitsevaan al-Mawasiin.

– Laskelmien mukaa [al-Malwasin] alueella on yli 30 000 ihmistä jokaista neliökilometriä kohden, Ammar sanoo.

Unicefin mukaan monet evakkoon lähteneistä ovat joutuneet vaihtamaan paikkaa useammin kuin kerran, ja jotkut heistä jopa kymmenen kertaa.

Unicef jakaa perheille identiteettirannekkeita, jotka auttavat eroon joutuneita perheenjäseniä löytämään toisensa.

Gazan kaistalle virtaava humanitaarinen apu on vähentynyt huhtikuusta noin puolella, vaikka avun tarve jatkaa kasvuaan. Ammarin mukaan elokuussa Gazaan kulki keskimäärin 85 avustusrekkaa päivässä, kun huhtikuussa lukumäärä oli noin 179.

– Tämä tarkoittaa sitä, että sadattuhannet lapset ja heidän perheensä eivät saa apua, jota he tarvitsevat selviytyäkseen näissä epäinhimillisissä olosuhteissa.

Elintarvikepulan takia hinnat ovat pilvissä, ja ihmiset ovat käyttäneet kaikki varansa ja säästönsä yli kymmenen kuukautta jatkuneen sodan aikana.

Unicef jakaa heikoimmassa asemassa oleville perheille kuukausittain käteisrahaa, jolla he voivat ostaa tarvitsemiaan elintarvikkeita kuten ruokaa, vettä tai vaatteita.

Kaikkein tärkeintä Ammarin mukaan tällä hetkellä on se, että rajanylityspaikat saadaan auki ja apu virtaamaan Gazaan. Muuten vaihtoehtona on, että yhä useammat lapset kuolevat pommitusten lisäksi tautien, aliravitsemuksen ja muiden tähän mennessä havaittujen seurausten vuoksi.

– Kaikkien rajanylityspaikkojen on oltava avoinna. Kyse on 2,2 miljoonasta ihmisestä, jotka tarvitsevat kaikkea, koska heillä ei ole mitään. Eivätkä he voi mennä minnekään.

Lue myös

Macron: Painetta Venäjää kohtaan täytyy lisätä

Alexander Stubb vieraili Ranskan presidentin luona
23.2.2026 16:57

Lumimyrsky perutti tuhansia lentoja Yhdysvalloissa

New Yorkissa julkiset koulut on suljettu ja suuri osa autoliikenteestä kielletty lumimyrskyn vuoksi.
23.2.2026 16:38

Siika-aho roimii hallitusta lomatoiminnan alasajosta – "On irvokasta"

Siika-ahon mukaan vammaisilta lapsilta ja vähävaraisilta perheiltä leikkaaminen voidaan vielä välttää.
23.2.2026 16:35

Aihetunnisteet

Gaza Gazan sota Ulkomaat

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Historia | Japanin tarkimmin varjeltu sotasalaisuus ilmestyi suoraan piikille – amerikkalaisen vedenalaisen päälliköllä kävi satumainen tuuri marraskuussa 1944
Uutiset | 21.2.2026 21:35
Suuroperaatio: Ukraina paljasti Venäjän salamurhajuonen
Uutiset | 20.2.2026 21:45
Ukraina vallannut alueita takaisin tällä viikolla – Venäjän ei ole helppoa korvata menettämiään Starlink-yhteyksiä
Uutiset | 19.2.2026 13:59
Kalastaja huomasi jäällä jotain outoa – salakuljettajien röyhkeä yritys paljastui
Uutiset | 18.2.2026 22:02
Ikoninen laji palasi Galápagossaarille: ”Kykenevät puolustautumaan”
Uutiset | 21.2.2026 22:04
”Pahinta, kuvottavinta, hirveintä ikinä” – islantilainen mädätetty ”herkku” on järkyttänyt karaistuneita julkkiskokkejakin
Uutiset | 20.2.2026 22:38
Kommunistihallinto soittaa hälytyskelloja: Saarivaltio syvässä kriisissä
Uutiset | 21.2.2026 23:08
USS Forrestal aloitti jättitukilaivojen aikakauden – Tonkininlahdella 1967 se kohtasi painajaisen
Uutiset | 22.2.2026 21:23
Tämä vakava ilmiö yleistyy työelämässä: ”Voi tulla tunnesäätelyn haasteita”
Uutiset | 21.2.2026 21:02
Kuka vain voi saada hiihtolomalta mukaansa erittäin inhottavan tuliaisen – Näin estät
Uutiset | 19.2.2026 21:45
Kalastaja huomasi jäällä jotain outoa – salakuljettajien röyhkeä yritys paljastui
Uutiset | 18.2.2026 22:02
Maailman vaarallisin juusto? Tämän herkun syöminen voi johtaa hirvittäviin seurauksiin
Uutiset | 12.2.2026 22:13
Suuroperaatio: Ukraina paljasti Venäjän salamurhajuonen
Uutiset | 20.2.2026 21:45
Historia | Japanin tarkimmin varjeltu sotasalaisuus ilmestyi suoraan piikille – amerikkalaisen vedenalaisen päälliköllä kävi satumainen tuuri marraskuussa 1944
Uutiset | 21.2.2026 21:35
Ukrainassa tyrmistys neuvottelujen alla: ”Näin räikeästi Venäjä vesittää rauhanpyrkimykset”
Uutiset | 17.2.2026 11:02
Ukraina vallannut alueita takaisin tällä viikolla – Venäjän ei ole helppoa korvata menettämiään Starlink-yhteyksiä
Uutiset | 19.2.2026 13:59
Pysäyttävä Ukraina-varoitus: ”Koko järjestelmä on sortumisen partaalla”
Uutiset | 17.2.2026 11:26
”Pahinta, kuvottavinta, hirveintä ikinä” – islantilainen mädätetty ”herkku” on järkyttänyt karaistuneita julkkiskokkejakin
Uutiset | 20.2.2026 22:38
Historia | Brittiläinen autoteollisuus suistui rotkoon kädet nelikulmaisessa ratissa  –  ”Punainen Robbo” löi British Leylandin polvilleen
Uutiset | 17.2.2026 21:15
Onkologin suositukset: Näin syöt, jos haluat pienentää syöpäriskiäsi
Uutiset | 18.2.2026 22:10
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Maailman vaarallisin juusto? Tämän herkun syöminen voi johtaa hirvittäviin seurauksiin
Uutiset | 12.2.2026 22:13
Polaaripyörre repeämässä kahtia – meteorologit varoittavat viikkoja kestävästä kylmyydestä
Uutiset | 27.1.2026 12:57
Kalastaja huomasi jäällä jotain outoa – salakuljettajien röyhkeä yritys paljastui
Uutiset | 18.2.2026 22:02
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39
Legendaarinen lentotukialus jonottaa jo naulatehtaalle – USS Nimitz toimi 50 vuotta maailmanpoliisin nyrkkinä
Uutiset | 27.1.2026 21:20
Suuroperaatio: Ukraina paljasti Venäjän salamurhajuonen
Uutiset | 20.2.2026 21:45
Brittikenraali: USA tuli ”hattu kourassa” pyytämään apua Afganistaniin
Uutiset | 24.1.2026 23:07
Autot | Mercedes-Benz W123 oli kuin pankkiholvi pyörillä – mutta ohitukseen piti valmistautua jo edellisessä pitäjässä
Uutiset | 11.2.2026 21:09

Uusimmat

Macron: Painetta Venäjää kohtaan täytyy lisätä
Uutiset | 23.2.2026 16:57
Lumimyrsky perutti tuhansia lentoja Yhdysvalloissa
Uutiset | 23.2.2026 16:38
Siika-aho roimii hallitusta lomatoiminnan alasajosta – ”On irvokasta”
Uutiset | 23.2.2026 16:35
Markus Lohi kertoo nyt jatkoaikeistaan – tyly arvio hallituksen perinnöstä: ”Surkea”
Uutiset | 23.2.2026 16:34
Ennätysmäärä haki poliisikoulutukseen
Uutiset | 23.2.2026 15:28
Useilta ammattiliitoilta lakkovaroituksia
Uutiset | 23.2.2026 15:05
Kaikkonen: Missä ovat hallituksen lupaamat 100 000 työpaikkaa?
Uutiset | 23.2.2026 14:47
EU jäädyttää kauppasopimuksensa USA:n kanssa
Uutiset | 23.2.2026 14:40
JHL antoi jo kolmannen lakkovaroituksen yksityisen sosiaalipalvelualan työriidassa
Uutiset | 23.2.2026 14:19
Kohutapaus saa jatkoa: Suomen Hiihtoliitto pyytää FIS:ltä selvitystä
Uutiset | 23.2.2026 14:16
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Tutkijalta synkkä varoitus: Näin EU:sta tulee USA:n vasalli – ”Kuin Belarus” 
Uutiset | 22.2.2026 9:01
Miten Eurooppa selviää? – Olli Rehnin mukaan ratkaisu löytyy halukkaiden koalitiosta
Uutiset | 15.2.2026 9:01
Purra puhalsi haaveet erityistalousalueista sammuksiin – oppositio tyrmistyi hallituksen asenteesta Itä-Suomea kohtaan
Uutiset | 19.2.2026 17:39

Päivän sää

loader-image
Lontoo, GB
15:29, 23/02/2026
weather icon 13°C
Daily Forecast Ennuste
Today 18:0023/02/2026
weather icon
11° / 12°°C 0.56 mm 56% 11 Km/h 76 % 1015 hPa 0 mm/h
Today 21:0023/02/2026
weather icon
12° / 12°°C 0.36 mm 36% 17 Km/h 87 % 1016 hPa 0 mm/h
Tomorrow 00:0024/02/2026
weather icon
12° / 12°°C 0 mm 0% 16 Km/h 92 % 1016 hPa 0 mm/h
Tomorrow 03:0024/02/2026
weather icon
11° / 11°°C 0 mm 0% 10 Km/h 92 % 1017 hPa 0 mm/h
Tomorrow 06:0024/02/2026
weather icon
10° / 10°°C 0 mm 0% 11 Km/h 95 % 1017 hPa 0 mm/h
Weather from OpenWeatherMap

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Macron: Painetta Venäjää kohtaan täytyy lisätä
Uutiset | 23.2.2026 16:57
Lumimyrsky perutti tuhansia lentoja Yhdysvalloissa
Uutiset | 23.2.2026 16:38
Siika-aho roimii hallitusta lomatoiminnan alasajosta – ”On irvokasta”
Uutiset | 23.2.2026 16:35
Kalastaja huomasi jäällä jotain outoa – salakuljettajien röyhkeä yritys paljastui
Uutiset | 18.2.2026 22:02
Maailman vaarallisin juusto? Tämän herkun syöminen voi johtaa hirvittäviin seurauksiin
Uutiset | 12.2.2026 22:13
Suuroperaatio: Ukraina paljasti Venäjän salamurhajuonen
Uutiset | 20.2.2026 21:45

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: ”Lännettyminen” on tuhonnut Suomen taloutta ja ”murentanut” turvallisuuttamme
Mielipide | 23.2.2026 14:49
Lukijalta: Uskonnonopetus toimii
Mielipide | 23.2.2026 14:40
Lukijalta: Maahanmuutto on Yhdysvaltain nykyhallinnolle kätevä syntipukki
Mielipide | 23.2.2026 14:19
Lukijalta: Pelkosenniemen mallista eväitä hyvinvointialueille
Mielipide | 23.2.2026 14:04
Lukijalta: Eläkemaksuista saatu tuotto on hyvin pieni
Mielipide | 20.2.2026 13:35
Lukijalta: Työeläke on työllä ansaittu omaisuuserä
Mielipide | 17.2.2026 12:59
Lukijalta: Leikattu eläkeindeksi on palautettava ennalleen ostovoiman parantamiseksi
Mielipide | 19.2.2026 15:44
Lukijalta: Eläkeraha sinivalkoisiin kasvutalkoisiin
Mielipide | 20.2.2026 9:37

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustan Pohjois-Pohjanmaan piiri asetti eduskuntavaaliehdokkaita – katso lista
Uutiset | 21.2.2026 17:13
Keskustanuoret arvostelee hallitusta nuorisovaltuustojen aseman heikentämisestä
Keskusta | 19.2.2026 17:46
Keskustan Siika-aho vaatii kokoomusta panemaan koijarit kuriin: ”Pormestaripuolueella on vastuu”
Uutiset | 18.2.2026 10:02
Keskustan Pohjois-Pohjanmaan piiri asetti eduskuntavaaliehdokkaita – katso lista
Uutiset | 21.2.2026 17:13
Kaikkonen nimeää Juuson seuraajan ykköstehtävän: ”Jokainen ansaitsee arvokkaan vanhuuden”
Uutiset | 16.2.2026 13:39
Keskustan Siika-aho vaatii kokoomusta panemaan koijarit kuriin: ”Pormestaripuolueella on vastuu”
Uutiset | 18.2.2026 10:02
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste