Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka

”Raskaussyrjintää on vähennettävä, ei lisättävä”– Kaikkonen kehottaa hallitusta vetämään kohulakinsa pois eduskunnasta

9.3.2026 9:21
Lue lisää 
Energiapolitiikka
Fortumin ydinvoimaliiketoiminnasta vastaava johtaja Petra Lundström ja Fortumin ydinvoimaselvitystyötä johtava Laurent Leveugle kertoivat uuden ydinvoiman tulevaisuudennäkymistä mediatilaisuudessa Helsingissä maanantaina. (Kuva: Lehtikuva)

Fortum selvittää yhä sekä isoja reaktoreita että pienydinvoimaa – ei sulje pois Olkiluoto 3:n kokoisen jättireaktorin rakentamista

STT – STT / Iiro-Matti Nieminen 22.1.2024 13:51, muokattu 22.1.2024 13:55
a– a+
Energiapolitiikka

Uusia ydinvoimahankkeita tutkiva Fortum on edelleen avoin investoinneille sekä perinteisiin isoihin ydinreaktoreihin että uudenlaisiin pienydinreaktoreihin. Yhtiö kertoi asiasta mediatilaisuudessa maanantaina.

Fortum aloitti vuoden 2022 loppupuolella selvityksen uuden ydinvoiman edellytyksistä Suomessa ja Ruotsissa. Kaksivuotinen selvitystyö on nyt suunnilleen puolivälissä.

Tarkempia suunnitelmiaan Fortum ei maanantaina paljastanut, mutta joitain suuntaviivoja yhtiön aikeista saatiin.

Fortum kertoi keskittyvänsä tarkastelussa nyt kuuteen laitosvaihtoehtoon, joiden joukossa on isoja reaktoreita ja pienydinreaktoreita. Molemmille on olemassa markkinoita, kertoi selvitystyön toteutuksesta vastaava johtaja Laurent Leveugle Fortumilta.

Pienydinreaktoreilla (small modular reactor, SMR) tarkoitetaan usein alle 300 megawatin yksiköitä, mutta Fortumin tutkimat SMR-voimalat olisivat 300–500 megawatin laitoksia. Ne olisivat siis teholtaan lähellä Fortumin Loviisan-ydinvoimalan kahta reaktoria, jotka kumpikin ovat teholtaan runsaat 500 megawattia.

Perinteisten ydinreaktorien osalta Fortum selvittää 1 000–1 600 megawatin yksiköitä. Fortum ei siis sulje pois investointia Olkiluoto 3:n kaltaiseen 1 600 megawatin jättireaktoriin, vaikka kantaverkkoyhtiö Fingrid on julkisuudessa sanonut Olkiluoto 3:n olevan niin suuri, ettei sellaisen rakentamista nykyisin edes hyväksyttäisi Suomen sähköjärjestelmään.

Fortumin mukaan mahdolliset uudet ydinvoimalaitokset voisivat olla käytössä aikaisintaan 2030-luvun puolivälissä.

– Liikkeelle pääsisi nopeammin isolla reaktorilla, mutta sen rakentaminen kestää pidempään, kertoi Fortumin ydinvoimaliiketoiminnasta vastaava johtaja Petra Lundström.

Hän arvioi, että tuotantoon voitaisiin päästä suunnilleen samalla aikataululla sekä ison ydinreaktorin että pienydinreaktorin kohdalla.

Fortumin selvitys uuden ydinvoiman edellytyksistä valmistuu tämän vuoden loppuun mennessä. Mahdollisten investointipäätösten vuoro on vasta myöhemmin.

Pääministeri Petteri Orpon (kok.) hallitus haluaa Suomeen lisää ydinvoimaa ja on sitoutunut hyväksymään kaikki kriteerit täyttävät periaatelupahakemukset lisäydinvoimasta. Energia-asioista vastaava ympäristö- ja ilmastoministeri Kai Mykkänen (kok.) pitää mahdollisena, että tällainen periaatelupahakemus voi tulla hallituksen pöydälle vielä tällä vaalikaudella. Mykkänen kommentoi asiaa sunnuntaina julkaistussa STT:n haastattelussa.

Uutta ydinvoimaa koskevan selvitystyön aikana Fortum on kertonut useista yhteistyöhankkeista kotimaisten ja ulkomaisten kumppanien kanssa.

Fortum on ilmoittanut yhteistyöstä yhdysvaltalaisen Westinghouse Electric Companyn, brittiläisen Rolls-Royce SMR:n, ranskalaisen EDF:n, eteläkorealaisen KHNP:n, ruotsalaisten Studsvikin ja Kärnfull Nextin sekä suomalaisten Helenin ja Outokummun kanssa.

Esimerkiksi helsinkiläisen Helenin kanssa Fortum on kertonut selvittävänsä mahdollisuuksia yhteistyöhön pienydinvoimaloiden saralla. Helen on sanonut pitävänsä pienreaktoreita yhtenä tulevaisuuden varteenotettavana energian tuotantomuotona Helsingin lämmitykseen ja sähkön tuotantoon.

Outokumpu ja Fortum ovat sanoneet tutkivansa terästuotannon hiilidioksidipäästöjen vähentämistä pienydinvoiman avulla. Yksi mahdollinen pienydinvoimalan sijaintipaikka olisi Outokummun terästehdas Torniossa.

Lue myös

Kylmän sodan kohuase kuohutti maailmaa ja katosi – taustalla synkkä syy

Kylmän sodan loppuvaiheissa 1970-luvun lopulta 1980-luvulle maailmaa kuohutti erikoislaatuinen ydinase, joka on sittemmin...
9.3.2026 21:15

Historian pahin shokki – "Iskunvaimennin" katosi, öljyn hinta räjähti

Öljyn hinta on kovassa nousussa Iranin sodan aiheuttamien öljyn toimitushäiriöiden takia.  CNN:n mukaan energia-...
9.3.2026 21:05

Demarikonkarilta tyly ulostulo: "Ei millään pahalla, Sanna Marin"

Entinen ministeri Arja Alho (sd.) tylyttää voimakkain sanankääntein puoluetoveriaan ja ex-pääministeriä Sanna Marinia...
9.3.2026 19:22

Aihetunnisteet

energiapolitiikka fortum Talous

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Kun taivaalle piti päästä pystysuoraan – näin suomalaislentäjät taltuttivat ensimmäiset neuvostokopterit
Uutiset | 7.3.2026 21:27
Öljyn hinta rikkoi 100 dollarin rajan ja nousee yhä – Trump: ”Hyvin pieni hinta turvallisuudesta”
Uutiset | 9.3.2026 8:30
Tappajahain hyytävin tarina on totta – USS Indianapolis kuljetti tuomiopäivän aseen ja kohtasi karmivan lopun
Uutiset | 3.3.2026 21:20
Vaihdetaanko asfaltti hiekkaan maaseudulla? Ovaskalta tyrmäys VM:n budjettipäällikön puheille
Uutiset | 9.3.2026 11:54
Lewis Hamiltonilta raju ulostulo: Kehottaa Afrikkaa nousemaan entisiä siirtomaavaltoja vastaan
Uutiset | 8.3.2026 20:15
Iran: Euroopan maat auttoivat sotaan johtaneiden olosuhteiden luomisessa
Uutiset | 9.3.2026 13:01
Essee: Elinikäinen oppiminen riskiyhteiskunnassa – missä menee kohtuuden raja?
Uutiset | 8.3.2026 18:00
Jopa 14 suomalaista naista saa rintasyöpädiagnoosin joka päivä – moni ei tunnista näitä oireita
Uutiset | 7.3.2026 18:03
Surmatun ajatollahin poika nousi valtaan – Iran ja Israelin moukaroivat toisiaan
Uutiset | 9.3.2026 12:30
Putin vakuutti järkkymätöntä tukeaan Iranin uudelle korkeimmalle johtajalle
Uutiset | 9.3.2026 12:54
Tappajahain hyytävin tarina on totta – USS Indianapolis kuljetti tuomiopäivän aseen ja kohtasi karmivan lopun
Uutiset | 3.3.2026 21:20
Tyly uhkaus Kremlin liittolaiselle: ”Kuin hammaslääkärikäynti”
Uutiset | 1.3.2026 21:03
Iran ampui ballistisen ohjuksen kohti Turkkia
Uutiset | 4.3.2026 14:22
Iranin vallankumouskaarti uhkaa polttaa laivat Hormuzinsalmella
Uutiset | 3.3.2026 8:40
Kun taivaalle piti päästä pystysuoraan – näin suomalaislentäjät taltuttivat ensimmäiset neuvostokopterit
Uutiset | 7.3.2026 21:27
Iran iskenyt Omaniin
Uutiset | 3.3.2026 10:25
Venäjä varoittaa ydinkatastrofista – Kansainvälinen atomienergiajärjestö koolle
Uutiset | 2.3.2026 8:50
Katkera tilitys Trumpin tempoilusta – ”Marco Rubio juoksi ulos huoneesta”
Uutiset | 3.3.2026 21:03
Trumpin liittolaiselta raju paljastus: Seuraava kohde jo valittu
Uutiset | 3.3.2026 22:05
Useita Yhdysvaltain hävittäjiä on pudonnut Kuwaitissa, kertoo Kuwaitin puolustusministeriö
Uutiset | 2.3.2026 10:02
Kremlistä raju viesti: ”Silloin meidän ydinaseemme kohdistetaan Viroon”
Uutiset | 23.2.2026 22:02
Maailman vaarallisin juusto? Tämän herkun syöminen voi johtaa hirvittäviin seurauksiin
Uutiset | 12.2.2026 22:13
Kalastaja huomasi jäällä jotain outoa – salakuljettajien röyhkeä yritys paljastui
Uutiset | 18.2.2026 22:02
Suuroperaatio: Ukraina paljasti Venäjän salamurhajuonen
Uutiset | 20.2.2026 21:45
Historia | Japanin tarkimmin varjeltu sotasalaisuus ilmestyi suoraan piikille – amerikkalaisen vedenalaisen päälliköllä kävi satumainen tuuri marraskuussa 1944
Uutiset | 21.2.2026 21:35
Mitä tehdä, jos joku nuuskii takapuskuriasi? Asiantuntija vastaa
Uutiset | 26.2.2026 21:50
Autot | Mercedes-Benz W123 oli kuin pankkiholvi pyörillä – mutta ohitukseen piti valmistautua jo edellisessä pitäjässä
Uutiset | 11.2.2026 21:09
Kohuväite: Johannes Kläbo voisi vaihtaa lajia
Uutiset | 25.2.2026 21:32
Lihavuusekspertti: Ylipainoisuuden syy on aivoissa – nämä ovat painonhallinnan ”kultaiset säännöt”
Uutiset | 13.2.2026 22:09
Tutkimus: Tämä määrä kahvia päivässä voi alentaa dementiariskiä lähes viidenneksellä
Uutiset | 10.2.2026 21:35

Uusimmat

Kylmän sodan kohuase kuohutti maailmaa ja katosi – taustalla synkkä syy
Uutiset | 9.3.2026 21:15
Historian pahin shokki – ”Iskunvaimennin” katosi, öljyn hinta räjähti
Uutiset | 9.3.2026 21:05
Demarikonkarilta tyly ulostulo: ”Ei millään pahalla, Sanna Marin”
Uutiset | 9.3.2026 19:22
Kulmuni hallituksen ydinasesalailusta: ”Kokoomuksen homma alkaa keulia”
Uutiset | 9.3.2026 19:12
Markkinoille iski öljynmusta maanantai – WSJ: Pahin energiasektorin kriisi sitten 1970-luvun
Uutiset | 9.3.2026 18:51
Mika Salminen: Seuraava pandemia voi olla ”musta hevonen” – Tämän korona opetti
Uutiset | 9.3.2026 18:41
Keskustanuoret vaatii: Lasten käyttämisestä rikoksiin tehtävä ankarasti rangaistavaa
Uutiset | 9.3.2026 18:02
Työministeri vaatii tolkkua ”krääsäralliin” – Työryhmä listasi keinoja halpatuonnin ongelmiin
Uutiset | 9.3.2026 17:21
Jääkiekossa virisi Pride-kohu – Pelaajayhdistys vaatii perusoikeuksien kunnioittamista
Uutiset | 9.3.2026 17:10
Macron: Ranska valmistautuu saattamaan aluksia Hormuzinsalmessa liittolaisten kanssa
Uutiset | 9.3.2026 16:13
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

50 vuotta | Koronan jälkipyykki on jäänyt Suomessa pesemättä, sanoo poikkeusajan ministeri Hanna Kosonen
Uutiset | 1.3.2026 9:01
”Hirvittää” – PTT:n Markus Lahtinen kertoo, mitä velkajarrutyöryhmän laskelma sopeutuksesta oikeasti tarkoittaisi
Uutiset | 25.2.2026 19:11
”Voiko tämä olla tottakaan?” – Keskusta antoi Orpolle kaksi vaihtoehtoa työttömyyskatastrofissa
Uutiset | 24.2.2026 19:51

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kylmän sodan kohuase kuohutti maailmaa ja katosi – taustalla synkkä syy
Uutiset | 9.3.2026 21:15
Historian pahin shokki – ”Iskunvaimennin” katosi, öljyn hinta räjähti
Uutiset | 9.3.2026 21:05
Demarikonkarilta tyly ulostulo: ”Ei millään pahalla, Sanna Marin”
Uutiset | 9.3.2026 19:22
Tappajahain hyytävin tarina on totta – USS Indianapolis kuljetti tuomiopäivän aseen ja kohtasi karmivan lopun
Uutiset | 3.3.2026 21:20
Tyly uhkaus Kremlin liittolaiselle: ”Kuin hammaslääkärikäynti”
Uutiset | 1.3.2026 21:03
Iran ampui ballistisen ohjuksen kohti Turkkia
Uutiset | 4.3.2026 14:22

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Emma-gaala ja eduskunnan kulissikapitalismi
Mielipide | 9.3.2026 16:05
Lukijalta: Muistisairas ei voi äänestää – mutta hänen omaisensa voi
Mielipide | 9.3.2026 15:57
Lukijalta: Ollaanko hyvinvointivaltiota romuttamassa?
Mielipide | 9.3.2026 15:53
Lukijalta: Hieno ajatus, liian kallis arki – Yhteisöllinen asuminen kaipaa lakimuutosta
Mielipide | 9.3.2026 15:47
Lukijalta: Vastaus Verohallinnon pääjohtaja Markku Heikuralle 
Mielipide | 3.3.2026 11:51
Lukijalta: Julkinen talous on sopeutettava – mutta hyvinvoinnin tuo vain talouskasvu
Mielipide | 2.3.2026 13:53
Lukijalta: Kuka hyötyy, jos lähihoitajat ajetaan ulos?
Mielipide | 4.3.2026 13:29
Lukijalta: Naistenpäivän marssi on kannanotto kyynistymistä vastaan
Mielipide | 8.3.2026 7:45

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustanuoret vaatii: Lasten käyttämisestä rikoksiin tehtävä ankarasti rangaistavaa
Uutiset | 9.3.2026 18:02
Kansanedustaja vaatii: Turpeen tuki täytyy palauttaa
Uutiset | 9.3.2026 15:22
Siika-aho vaatii loppua naisiin kohdistuvalle väkivallalle: Tekijät heti lukkojen taakse
Uutiset | 3.3.2026 18:04
Siika-aho vaatii loppua naisiin kohdistuvalle väkivallalle: Tekijät heti lukkojen taakse
Uutiset | 3.3.2026 18:04
Savola: Postin kohtuuttomat hinnankorotukset uhkaavat maaseudun tiedonsaantia 
Uutiset | 27.2.2026 12:51
Kansanedustaja vaatii: Turpeen tuki täytyy palauttaa
Uutiset | 9.3.2026 15:22
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste