Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Kasvit

Uskoisitko? Orkidea voi kesällä kukkia myös ulkona koivujen keskellä

21.3.2026 21:45
Lue lisää 
Talous
Auton maahantuonnin hinta Kiinasta Eurooppaan nousisi Autoalan keskusliiton mukaan nykyhinnoilla valmistajasta riippuen 5 000–10 000 eurolla, jos maksut siirtyisivät sellaisenaan hintoihin. (Kuva: AFP / Lehtikuva)

EU-maat saattavat tänään asettaa pysyviä tullimaksuja Kiinasta tuoduille sähköautoille – Näin seuraukset voivat näkyä hinnoissa

Autoalan keskusliitto arvioi, että auton ostaja ei välttämättä näe päätöksen seurauksena eroa sähköautojen hinnoissa. Päätökseen kuitenkin sisältyy riski uusista askeleista kauppasodan suuntaan.
STT-Mikko Gustafsson 4.10.2024 8:01, muokattu 4.10.2024 9:33
a– a+
Talous

EU-maat päättävät tänään siitä, asetetaanko Kiinasta tuoduille sähköautoille pysyvästi aiempaa korkeammat tullimaksut. Auton maahantuonnin hinta Kiinasta Eurooppaan nousisi Autoalan keskusliiton mukaan nykyhinnoilla valmistajasta riippuen 5 000–10 000 eurolla, jos maksut siirtyisivät sellaisenaan hintoihin.

Liiton toimitusjohtaja Tero Lausala ei usko, että kuluttajat näkevät juuri muutosta hinnoissa.

– Se voi olla, että loppukädessä hinnat eivät muutu näistä tulleista huolimatta juurikaan. Kilpailutilanne kuitenkin aina ratkaisee hintatason, hän sanoo.

Kiinalaiset voivat haluta vallata markkinaa Euroopasta, jolloin autoja kannattaa mahdollisuuksien mukaan myydä jonkin aikaa tappiolla. Ja vaikka EU-komissio on löytänyt autojen hintojen taustalta Maailman kauppajärjestön WTO:n sääntöjen vastaista tukipolitiikkaa, uskoo Lausala kiinalaisilta löytyvän myös aitoa etua.

– Siellähän on myös eittämättä aitoa kilpailuetua koko tuotantoketjussa, hän sanoo.

Lisäksi valmistusta on mahdollista siirtää Kiinasta EU:n tullimuurien sisälle, mitä on jo tapahtunutkin.

Suomessa kiinalaisten sähköautojen osuus ensirekisteröinneistä oli Autoalan keskusliiton datan mukaan viime vuonna vain 1,3 prosenttia. Tämän vuoden elokuun loppuun mennessä osuus oli puolestaan 1,7 prosenttia.

EU-komissio on jo asettanut kiinalaisille sähköautoille väliaikaisia tulleja, jotka nousivat valmistajasta riippuen korkeintaan 36,3 prosenttiin saakka. Tiedot pysyvistä maksuista eivät ole vielä julkisia, mutta STT:n tietojen mukaan myös pitkäaikaisten tullimaksujen taso on lähellä komission elokuussa asettamia tasoja.

Tullimaksujen korotus koskee myös merkiltään eurooppalaisia sähköautoja, jotka on valmistettu Kiinassa. Esimerkiksi ruotsalaista Volvoa ja Yhdysvaltalaista Teslaa valmistetaan osin Kiinassa.

Autovalmistajien kannalta kysymys on lisäksi siitä, kohdistuuko niihin vastatoimia Kiinan markkinoilla. Euroopan markkinoiden lisäksi useat valmistajat kisaavat myös Kiinan markkinoista, eivätkä ne haluaisi joutua vastatoimien kohteeksi.

Lausala sanoo, että esimerkiksi Saksassa Mercedes-Benz, Volkswagen ja BMW ovat vedonneet siihen, että Saksan hallitus äänestäisi esitystä vastaan.

– Karkeasti noin kolmasosa heidän koko maailmanlaajuisesta myynnistään tapahtuu Kiinassa. Ja tämä on heille tietenkin erittäin iso haaste, koska he pelkäävät vastatoimia, Lausala sanoo.

Eurooppalaiset voivat nähdä kuluttamiensa tuotteiden hinnoissa ajan mittaan nousua, jos EU ja Kiina alkaisivat ottaa vuorovedoin uusia askeleita kohti kauppasotaa.

Kiina on käynnistänyt tutkinnat konjakista ja brandysta sekä sianlihasta ja maitotuotteista. Tutkinnat ovat Maailman kauppajärjestön sääntöjen mukaiset, mutta ajoitus on vihjannut vastaliikkeistä EU-maiden toiminnalle.

Jäsenmaat tekevät päätöksen Kiinasta tuoduista autoista perjantaina EU-komission tuontisuojakomiteassa. Jos määräenemmistö äänestää tullien puolesta, niiden on määrä olla lähtökohtaisesti voimassa viiden vuoden ajan.

Lue myös

Nuorten tulevaisuusuusko romahti: Lukiolainen Sini ei uskalla enää unelmoida isoista asioista

Suomenmaa kysyi Oulun Madetojan musiikkilukion opiskelijoilta, mikä nuoria ahdistaa.
22.3.2026 9:01

Uskoisitko? Orkidea voi kesällä kukkia myös ulkona koivujen keskellä

Lähes kaikki huonekasvit viihtyvät ulkona Suomen suvessa.
21.3.2026 21:45

Outo tunne kurkussa? – Näissä tilanteissa lääkäriin

Palan tunne kurkussa on useimmiten normaalia, mutta toisinaan se voi vaatia lääkärin pakeille...
21.3.2026 21:31

Aihetunnisteet

Euroopan unioni Kiina sähköautot Talous tullit

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä
Uutiset | 20.3.2026 21:20
Se on alkanut, uutisoi riippumaton venäläismedia maanantaina – ”Kukaan ei välitä meistä,” sanoo Aleksei
Uutiset | 21.3.2026 12:26
Suomalaistutkijat löysivät rintasyövän etenemistavan  – löytö voi mahdollistaa täsmähoidot
Uutiset | 19.3.2026 20:58
Iran aikoo päästää Japanin alukset läpi Hormuzinsalmesta
Uutiset | 21.3.2026 12:03
CNN: F-35-hävittäjä teki pakkolaskun iranilaistulituksen vuoksi
Uutiset | 20.3.2026 12:57
Ennuste: Monia piinaava tukala ilmiö iskee viikonloppuna
Uutiset | 20.3.2026 21:02
Putin lähetti iranilaisille tervehdyksen
Uutiset | 21.3.2026 13:23
Kuusi maata sanoo olevansa valmiita ryhtymään toimiin varmistaakseen Hormuzinsalmen turvallisuuden
Uutiset | 19.3.2026 17:19
Historia | Yhden megabitin mikrosiru oli DDR:lle valtava ponnistus, läpimurto ja tragedia – vain vuoden kuluttua koko valtio luhistui
Uutiset | 19.3.2026 21:20
Espanja jäädytti vuokrat ja laski energiaveroja Lähi-idän sodan vuoksi
Uutiset | 20.3.2026 17:46
Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä
Uutiset | 20.3.2026 21:20
Irakista ilmoitus – öljyn hinta laskuun
Uutiset | 18.3.2026 12:49
Kenian ulkoministeri: Venäjä lopettaa kenialaisten värväämisen armeijaansa Ukrainaan
Uutiset | 16.3.2026 15:31
Hälytyskellot soivat: Välitön ja vakava uhka EU:n merialueella
Uutiset | 17.3.2026 11:31
”Musta kuolema” nousi Falklandin sodan legendaksi – argentiinalaiset pakenivat kauhuissaan poikkeuksellista brittihävittäjää
Uutiset | 18.3.2026 21:22
Se on alkanut, uutisoi riippumaton venäläismedia maanantaina – ”Kukaan ei välitä meistä,” sanoo Aleksei
Uutiset | 21.3.2026 12:26
Peking vaatii Taiwania alistumaan – syynä Iranin sota
Uutiset | 18.3.2026 23:03
Kylmä suihku: ”Vihan veljet” uhkaavat Euroopan maita
Uutiset | 18.3.2026 22:02
Millaista kahvia juot? Todella monen suomalaisen kannattaisi vaihtaa
Uutiset | 16.3.2026 20:58
Kuusi maata sanoo olevansa valmiita ryhtymään toimiin varmistaakseen Hormuzinsalmen turvallisuuden
Uutiset | 19.3.2026 17:19
Kremlistä raju viesti: ”Silloin meidän ydinaseemme kohdistetaan Viroon”
Uutiset | 23.2.2026 22:02
Kalastaja huomasi jäällä jotain outoa – salakuljettajien röyhkeä yritys paljastui
Uutiset | 18.2.2026 22:02
Suuroperaatio: Ukraina paljasti Venäjän salamurhajuonen
Uutiset | 20.2.2026 21:45
Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä
Uutiset | 20.3.2026 21:20
Historia | Japanin tarkimmin varjeltu sotasalaisuus ilmestyi suoraan piikille – amerikkalaisen vedenalaisen päälliköllä kävi satumainen tuuri marraskuussa 1944
Uutiset | 21.2.2026 21:35
Mitä tehdä, jos joku nuuskii takapuskuriasi? Asiantuntija vastaa
Uutiset | 26.2.2026 21:50
Irakista ilmoitus – öljyn hinta laskuun
Uutiset | 18.3.2026 12:49
Kohuväite: Johannes Kläbo voisi vaihtaa lajia
Uutiset | 25.2.2026 21:32
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40
Kenian ulkoministeri: Venäjä lopettaa kenialaisten värväämisen armeijaansa Ukrainaan
Uutiset | 16.3.2026 15:31

Uusimmat

Nuorten tulevaisuusuusko romahti: Lukiolainen Sini ei uskalla enää unelmoida isoista asioista
Uutiset | 22.3.2026 9:01
Uskoisitko? Orkidea voi kesällä kukkia myös ulkona koivujen keskellä
Uutiset | 21.3.2026 21:45
Outo tunne kurkussa? – Näissä tilanteissa lääkäriin
Uutiset | 21.3.2026 21:31
Vetehinen-luokan sukellusveneet olivat nuoren tasavallan vedenalainen nyrkki – yllätetty vihollinen koki kauhun hetkiä pimeällä Ahvenanmerellä
Uutiset | 21.3.2026 21:10
Lidlin kokeilu puri: Suuri muutos ostoskäyttäytymiseen
Uutiset | 21.3.2026 20:12
Näin asiantuntijat kommentoivat USA:n päätöstä iranilaisöljyn myynnistä
Uutiset | 21.3.2026 17:33
Yli neljännesmiljoona ihmistä bailasi, kun supersuosittu poikabändi teki paluun
Tarinat | 21.3.2026 15:51
Valtonen Ylelle: Suomi ei lähetä kalustoaan Hormuzinsalmen avaamiseksi
Uutiset | 21.3.2026 15:20
Israel: Hyökkäykset Iraniin kiihtyvät tulevalla viikolla
Uutiset | 21.3.2026 14:24
Avantosaunojen verotus nousee – Ovaska: ”Tämä pitää korjata”
Uutiset | 21.3.2026 13:59
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Viljelijät järjestävät uutta kriisikokousta – MTK-johtaja Tero Hemmilä näkee kuohunnassa vaaranpaikan
Uutiset | 19.3.2026 7:31
”Kasvu ei tule enää maakunnista” – Keskustan ex-nuorisojohtajat kertovat, miksi puolueen kannatus mataa
Uutiset | 19.3.2026 8:30
Hyvästi paikallinen yhteistyö – Uusi laki rikkoo kuntien toimivia palveluita
Uutiset | 17.3.2026 15:52

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Nuorten tulevaisuusuusko romahti: Lukiolainen Sini ei uskalla enää unelmoida isoista asioista
Uutiset | 22.3.2026 9:01
Uskoisitko? Orkidea voi kesällä kukkia myös ulkona koivujen keskellä
Uutiset | 21.3.2026 21:45
Outo tunne kurkussa? – Näissä tilanteissa lääkäriin
Uutiset | 21.3.2026 21:31
Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä
Uutiset | 20.3.2026 21:20
Irakista ilmoitus – öljyn hinta laskuun
Uutiset | 18.3.2026 12:49
Kenian ulkoministeri: Venäjä lopettaa kenialaisten värväämisen armeijaansa Ukrainaan
Uutiset | 16.3.2026 15:31

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Onko Suomi rakentamassa globaalia vastavoimaa Yhdysvalloille?
Mielipide | 20.3.2026 17:31
Lukijalta: Järjestöt – turhaa byrokratiaa vai yhteiskunnan selkäranka?
Mielipide | 20.3.2026 12:17
Lukijalta: Miksi ydinenergialain rajoitukset suojaavat paremmin kuin ydinsota
Mielipide | 20.3.2026 12:14
Lukijalta: Mustikkamehu kahvin tilalle
Mielipide | 20.3.2026 12:13
Lukijalta: Leskeneläke on olemassa siksi, että se mahdollistaa toimeentulon
Mielipide | 16.3.2026 18:39
Lukijalta: Karjalan mänty muistuttaa harkinnasta
Mielipide | 17.3.2026 18:07
Lukijalta: Koulun palattava perusasioihin
Mielipide | 16.3.2026 14:48
Lukijalta: Ovatko äidinkielen opettajat kiinnostuneet matematiikasta?
Mielipide | 11.3.2026 13:13

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustayrittäjät: YEL- ja TyEL-vakuutuksien yhdistäminen selvitettävä
Uutiset | 20.3.2026 16:11
Huoli nuorten toivottomuudesta leviää: ”Tähän Suomella ei yksinkertaisesti ole varaa”
Uutiset | 18.3.2026 11:48
Savola pyrkii jatkokaudelle eduskuntavaaleissa
Uutiset | 16.3.2026 10:14
Huoli nuorten toivottomuudesta leviää: ”Tähän Suomella ei yksinkertaisesti ole varaa”
Uutiset | 18.3.2026 11:48
Keskustayrittäjät: YEL- ja TyEL-vakuutuksien yhdistäminen selvitettävä
Uutiset | 20.3.2026 16:11
Savola pyrkii jatkokaudelle eduskuntavaaleissa
Uutiset | 16.3.2026 10:14
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste