Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka

Mitkä kunnat muutetaan ”identiteettikunniksi”, Riikka Purra? Keskustasta vaaditaan vastauksia

4.8.2026 15:04
Lue lisää 
Politiikka
Perjantaina julkaistavassa HBO Maxin Viisi valittua -dokumentissa valotetaan edellisen hallituksen johtoviisikon elämää ja menneiden tapahtumien taustoja. (Kuva: Lauri Heikkinen / Valtioneuvoston kanslia)

Viisikko kertoo hallitusvuosistaan tuoreessa dokumentissa – “Opetusministeri ei voi viedä kipeää lastaan päiväkotiin"

STT - Terhi Riolo Uusivaara 7.6.2023 0:00, muokattu 7.6.2023 10:41
a– a+
Politiikka

Perjantaina julkaistavassa HBO Maxin Viisi valittua -dokumentissa valotetaan edellisen hallituksen johtoviisikon elämää ja menneiden tapahtumien taustoja.

Esimerkiksi koronapandemiaa kuvataan aikana, jolloin pitkissä kokouksissa istuttiin tuntikausia suuren epävarmuuden vallitessa. Oikeusministeri Anna-Maja Henriksson (r.) kertoo dokumentissa pohtineensa, tullaanko tilanteesta ylipäätään selviytymään.

Pääministeri Sanna Marin (sd.) kuvailee, miten vajavaisilla tiedoilla piti pyrkiä tekemään mahdollisimman vähän huonoja päätöksiä.

– Ei ollut hyviä vaihtoehtoja, oli vain huonoja vaihtoehtoja ja niistä huonoista vaihtoehdoista piti pyrkiä valitsemaan ne vähiten huonot.

Opetusministeri Li Anderssonin (vas.) mukaan jo tuolloin oli esimerkiksi tiedossa, mitkä tulevat olemaan koulujen kiinni laittamisen sosiaaliset seuraukset.

– Lastensuojelun työntekijäthän ovat sanoneet, että kaikkein pahinta oli se, että hiljeni. Ei tullut ilmoituksia enää, ei tullut lastensuojeluilmoituksia, ei tullut ketään, ei tullut lapsia minnekään. Se hiljaisuus oli hirveää.

Marin muistelee myös Venäjän hyökkäystä Ukrainaan edeltäneitä painostavaa iltaa ja yötä, jolloin hyökkäyksen mahdollisuudesta jo tiedettiin.

Seuraavan päivän kokouksessa tunnelma oli oikeusministeri Henrikssonin mukaan äärimmäisen vakava. Hän itse muisteli tuolloin omien vanhempiensa kokemuksia toisen maailmansodan aikana: hänen isänsä oli jatkosodassa rintamalla ja äiti oli nuori sairaanhoidon opiskelija.

– Minä muistaakseni silloin ihan alkuvaiheessa kerroin muille viisikon jäsenille näistä minun kokemuksistani vanhempieni kautta.

Dokumentissa maalataan kuvaa hyvin toimivasta johtoviisikosta, mutta sivutaan myös sitä, ettei hallituksen yhteistyö ollut aina auvoisaa.

Valtiovarainministeri Annika Saarikko (kesk.) sanoo suoraan, että puolueiden välillä on ollut todella isoja näkemyseroja ja rajuja vääntöjä.

– Se on oikeastaan koko politiikan tekemisen lähtökohta, että on pakko yrittää ymmärtää sitä, että joku voi ajatella samoista asioista isosti eri tavalla. Ja sen sovittaminen yhteen sen kanssa, ettei kuitenkaan luovu omista periaatteistaan, se on joskus ihan supervaikeaa.

Myös Sanna Marin kertoo, miten neuvottelut ovat olleet välillä todella vaikeita ja väännöt kovia.

– Me voidaan olla välillä vihaisia toisillemme asioista, ja ottaa yhteen kunnolla, mutta silti ihmisinä ollaan toisillemme ihmisiä.

Sarjan kantava teema on naiseus ja se, miten valtaan on päässyt samaan aikaan joukko verrattain nuoria naisia. Tämä on herättänyt paljon kansainvälistä huomiota, mikä näkyy myös dokumentissa. Se on menossa myös kansainväliseen levitykseen.

Sanna Marin kertoo, miten saa voimaa äidiltään, joka on aina kannustanut häntä ja työntänyt häntä eteenpäin.

– Olen kokenut, että hän on aina ollut minulle se kaikkein tärkein ihminen koko maailmassa. Ja se on kyllä ollut sellainen voima, joka on kantanut kaikkien niiden haasteiden ja vaikeuksien yli, mitä ehkä sitten muualta, ulkopuolelta yhteiskunnasta, on tullut.

Li Andersson puolestaan kertoo julistautuneensa feministiksi jo varhaisteininä, muun muassa siksi, että hänen ystäväpiiriinsä kuului voimakastahtoisia ja hyvällä itseluottamuksella varustettuja tyttöjä.

Oma vaikutuksensa on ollut myös Spice Girls -yhtyeellä sekä barbileikeillä, joita hän leikki isänsä rakentamassa kuusikerroksisessa nukkekodissa.

Anna-Maja Henrikssonin elämään taas on vaikuttanut erityisesti kirjailija Astrid Lindgren ja hänen satunsa.

– Peppi Pitkätossuhan on niistä ehkä paras esimerkki. Maailman vahvin tyttö: varsin tärkeä esikuva.

Henriksson pohtii myös omaa rooliaan viisikossa itseään nuorempien naisten joukossa.

– Uskon, että olemalla tällainen vähän niin kuin kannustava, vanhempi poliitikko, niin ehkä jo sillä otteella olen pystynyt rohkaisemaan muita viisikon jäseniä aina joskus.

Puheissa kiitellään naisia, jotka ovat raivanneet heille tilaa rikkomalla lasikattoja jo aiemmin. Nimeltä mainitaan esimerkiksi Tarja Halonen, Elisabeth Rehn ja Helvi Sipilä.

Viisikon viestinä toistuu se, miten tärkeää on olla tytöille ja naisille roolimallina ja kannustaa myös heitä käyttämään valtaa.

– On paljon asioita, joita on saavutettu. Mutta ne eivät missään tapauksessa ole itsestäänselvyyksiä. Ne ovat asioita, mitä pitää puolustaa jatkuvasti, painottaa ympäristö- ja ilmastoministeri Maria Ohisalo (vihr.).

Viisikon jäsenet pohtivat dokumentissa avoimesti myös oman perhetaustansa merkitystä elämäänsä. Kukaan heistä ei ole kasvanut perinteisessä ydinperheessä.

Erittäin näkyväksi on tehty myös se, että paitsi ministereitä ja puoluejohtajia, he kaikki ovat myös äitejä. Heidän lapsiaan näkyy myös kuvissa.

Annika Saarikko kertoo, miten on käynyt pienen poikansa kanssa keskusteluja Venäjän hyökkäyssodasta, ja miten nämä pelottavat asiat ovat näkyneet myös hänen lastensa leikeissä. Vaikuttavimman Nato-keskustelunsakin Saarikko kertoo käyneensä poikansa kanssa.

Li Andersson taas kertoo arkisesta tuskailustaan sen suhteen, voiko opetusministeri viedä vähän nuhaista lastaan päiväkotiin.

– Juha (Anderssonin puoliso) oli, että okei, sen nenästä vähän valuu jotain, mutta olen aika varma, että 99 prosenttia vanhemmista veisi lapsen päiväkotiin tässä tilanteessa. Minä olin, että “Minä olen opetusministeri!”.

Sanna Marin iloitsee siitä, että vaalikauden aikana viisikosta Li Andersson, Annika Saarikko ja Maria Ohisalo saivat lapsen. He olivat kukin tämän vuoksi hetken pois ministerin tehtävästä ja palasivat siihen myöhemmin.

– Minun mielestäni on tärkeää, että rikotaan niitä tabuja, joita ehkä aikaisemmin on ollut. Pyritään tietoisesti toimimaan ja elämään niin, että annetaan mahdollisuuksia muillekin naisille. Näytetään siinä esimerkkiä ja kannustetaan ja tuetaan toisiamme, Marin sanoo.

Lue myös

Mökkikaupan arvo kasvoi alkuvuonna yli viisi prosenttia, kauppojen kokonaismäärä sen sijaan laski

Suomessa tehtiin tammi–kesäkuussa loma-asuntokauppoja lähes 230 miljoonalla eurolla, mikä on runsaat viisi prosenttia...
5.8.2026 0:01

Perustuuko proteiinibuumi sittenkin väärään oletukseen? Tuore katsaus voi yllättää

Proteiinibuumi on levinnyt laajalle, ja moni nauttii proteiinia arjessaan vaikkapa patukoiden ja jauheiden...
4.8.2026 22:17

Valtiovarainministeri Purran budjettiesitys on lähes 13 miljardia alijäämäinen – korkomenoissa kovaa kasvua

Orastava talouskasvukaan ei helpota ensi vuoden valtiontalouden budjettia
4.8.2026 18:28

Aihetunnisteet

Hallitus Politiikka puheenjohtajat viisikko

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Venäjä syyttää Ukrainaa seitsemän ihmisen kuolemasta yleisellä uimarannalla – BBC vahvisti videon iskeytyneestä droonista
Uutiset | 3.8.2026 12:32
Krimillä sotilas ampui kuoliaaksi neljä ihmistä, kertoo paikallinen kuvernööri
Uutiset | 4.8.2026 10:36
Ukraina iski taas venäläisen verkkokaupan Wildberriesin varastoon
Uutiset | 3.8.2026 9:38
Suomalainen vuorikiipeilijä kateissa Matterhornilla
Uutiset | 3.8.2026 10:01
Zelenskyi erotti Ukrainan Yhdysvaltain-suurlähettilään
Uutiset | 4.8.2026 8:01
Ruotsin kuningas vihkii kalatien käyttöön Ylitorniolla
Uutiset | 4.8.2026 11:02
BBC: Venäjä sanoo tehostavansa alustensa suojelemista Asovanmerellä ja Mustallamerellä
Uutiset | 3.8.2026 13:21
Venäjän sosiaalisessa mediassa näkyy pula energiasta, vedestä ja bensasta Krimillä – ”Löyhkä on uskomaton”
Uutiset | 1.8.2026 11:55
Venäjä: Useita ihmisiä on kuollut Ukrainan iskussa Moskovan alueelle
Uutiset | 4.8.2026 7:49
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Tiesitkö? – Venäjän vallankumouksen piti alkaa Suomesta jo vuonna 1906 – satoja kuoli hätiköidyssä yrityksessä
Uutiset | 29.7.2026 22:31
Älä tee tätä autolle ukkosmyrskyn jälkeen – ”Vaikka houkutus olisi suuri”
Uutiset | 28.7.2026 21:31
Kallis katastrofi voi jo muhia keittiössä tai kylpyhuoneessa – nämä ovat ensimmäiset merkit
Uutiset | 30.7.2026 22:15
Venäjän sosiaalisessa mediassa näkyy pula energiasta, vedestä ja bensasta Krimillä – ”Löyhkä on uskomaton”
Uutiset | 1.8.2026 11:55
IS: Asiantuntija tyrmää yleisen uskomuksen ananaksesta
Uutiset | 27.7.2026 21:56
Punaiset ja valkoiset ampuivat toisiaan jo 12 vuotta ennen sisällissotaa – Hakaniemen mellakasta jäi kytemään karu katkeruus
Uutiset | 30.7.2026 22:15
Jalankulkijan oikea paikka tulee edelleen suomalaisille yllätyksenä
Uutiset | 29.7.2026 21:14
Professori ihmettelee Mari Rantasen tylyä suhtautumista Espanjaan – ”Onko Suomen intressien kannalta järkevää?”
Uutiset | 1.8.2026 16:52
Historia | Suomalaisten sabotaasi pakotti venäläiset palaamaan vanhanaikaiseen ratsuväkistrategiaan
Uutiset | 31.7.2026 22:00
Kysely: Suosituin lisuke uuden perunan kanssa ei ole silli
Uutiset | 16.7.2026 21:30
Tiesitkö? – Maailmassa on paikka, jossa jylisee ikuinen ukkonen
Uutiset | 20.7.2026 22:05
Onko kotonasi muurahaisia? – Pikku kikalla voi katkaista niiden reitin ja tulohalut
Uutiset | 13.7.2026 22:07
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Montako kertaa Britannia on pommittanut Suomea? – Jatkosodan isku ei ollut yksittäistapaus
Uutiset | 19.7.2026 21:00
Kurvinen vaatii selontekoa: Hallituksen on kerrottava, kuka maksaa ennallistamisen miljardilaskun
Uutiset | 23.7.2026 9:11
70 vuotta sitten | Linja-auton jarrut pettivät Konnevedellä, 15 kuoli – selviytyjä pelkäsi puristuvansa, kauhunhetket jatkuivat ennen kuin sisko virkosi
Uutiset | 26.7.2026 20:50
Milloin Suomeen tehtiin ensimmäinen ilmahyökkäys? – Isku tehtiin jo vuosia ennen Neuvostoliiton aikaa
Uutiset | 24.7.2026 22:00
Lidlin juomahyllyillä uusi ilmiö
Uutiset | 15.7.2026 22:04
Kuka oli ensimmäisen maailmansodan paras kenraali? – Vastaus löytyy luultavasti Ranskasta
Uutiset | 10.7.2026 22:00

Uusimmat

Mökkikaupan arvo kasvoi alkuvuonna yli viisi prosenttia, kauppojen kokonaismäärä sen sijaan laski
Uutiset | 5.8.2026 0:01
Perustuuko proteiinibuumi sittenkin väärään oletukseen? Tuore katsaus voi yllättää
Uutiset | 4.8.2026 22:17
Valtiovarainministeri Purran budjettiesitys on lähes 13 miljardia alijäämäinen – korkomenoissa kovaa kasvua
Uutiset | 4.8.2026 18:28
Ukraina: Venäjä jahtaa siviilejä drooneilla Hersonissa – videolla drooni jahtaa torikauppiasta
Uutiset | 4.8.2026 17:42
Keskustan Lohi: Purra jättää julkisen talouden tervehdyttämisen seuraavan hallituksen tehtäväksi
Uutiset | 4.8.2026 17:29
Espanja ja Marokko syytelleet toisiaan Ceutan kriisistä
Uutiset | 4.8.2026 16:57
Etelä-Korean helteissä on kuollut jo parikymmentä ihmistä
Uutiset | 4.8.2026 16:55
Israel ja Libanon neuvottelevat jälleen Roomassa
Uutiset | 4.8.2026 16:37
Itävallassa rikottiin lämpöennätys
Uutiset | 4.8.2026 16:36
Bessent: Yhdysvallat ja Iran voivat päästä sopimukseen Hormuzinsalmen avaamisesta pian
Uutiset | 4.8.2026 16:01
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Kirjat | Muualta muuttava on maaseudulla aina outolintu, uutuuskirja väittää
Uutiset | 19.7.2026 9:00
Kylmän sodan ja modernisoituvan maailman keskustajohtaja – tutkija korostaa Johannes Virolaisen merkitystä aatteellisena uudistajana
Uutiset | 18.7.2026 9:00
40-vuotias | Antti Kurvisella on keskustalle vakava viesti – ”Vain isoa kuunnellaan”
Uutiset | 11.7.2026 8:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Mökkikaupan arvo kasvoi alkuvuonna yli viisi prosenttia, kauppojen kokonaismäärä sen sijaan laski
Uutiset | 5.8.2026 0:01
Perustuuko proteiinibuumi sittenkin väärään oletukseen? Tuore katsaus voi yllättää
Uutiset | 4.8.2026 22:17
Valtiovarainministeri Purran budjettiesitys on lähes 13 miljardia alijäämäinen – korkomenoissa kovaa kasvua
Uutiset | 4.8.2026 18:28
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Tiesitkö? – Venäjän vallankumouksen piti alkaa Suomesta jo vuonna 1906 – satoja kuoli hätiköidyssä yrityksessä
Uutiset | 29.7.2026 22:31
Älä tee tätä autolle ukkosmyrskyn jälkeen – ”Vaikka houkutus olisi suuri”
Uutiset | 28.7.2026 21:31

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Onko Suomi valmistautunut väärään tulevaisuuteen?
Mielipide | 3.8.2026 15:26
Lukijalta: Asekätkentään osallistuneiden kunnia on palautettava
Mielipide | 3.8.2026 15:22
Lukijalta: Leikkausten ja veronkorotusten lisäksi tarvitaan myös rahanhankkijoita
Mielipide | 3.8.2026 10:57
Lukijalta: Aloittaako perusopetus nyt historiansa vaikeimmassa tilanteessa?
Mielipide | 3.8.2026 10:43

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Savola vaatii hallitukselta välittömiä toimia sikaruttotilanteeseen – ”Viipymättä”
Uutiset | 3.8.2026 11:01
Garden-kohu on tarpeellinen opetus kaikille puolueille, keskustakonkari sanoo MT:ssä
Uutiset | 28.7.2026 13:18
Antti Kurvinen vaatii hallitukselta toimia Carunan saamiseksi suomalaisomistukseen: ”Herätys Multala ja Orpo!”
Uutiset | 24.7.2026 12:48
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste