Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Historia

Fukushiman ydinvoimaonnettomuudesta 15 vuotta – maanjäristys ja tsunami aiheuttivat 20 000 ihmisen kuoleman

11.3.2026 0:20
Lue lisää 
Talous
Euron haitat ovat olleet Suomelle hyötyjä suuremmat, suomalaiseknomistit arvioivat. (Kuva: Lehtikuva / Afp Photo / Daniel Roland)

Ekonomistit HS:ssa: Eurosta ollut Suomelle enemmän haittaa kuin hyötyä

Eeva Kärkkäinen 30.12.2016 10:00, muokattu 30.12.2016 10:23
a– a+
Talous

Yhteisvaluutta eurosta on ollut Suomelle enemmän haittaa kuin hyötyä verrattuna vapaasti kelluvaan  valuuttaan.

Näin arvioi suurin osa Helsingin Sanomien kyselyyn vastanneista 29:stä suomalaisekonomistista.

Ekonomisteista 14 oli sitä mieltä, että euron haitat peittoavat hyödyt, kahdeksan ekonomistin mielestä taas hyödyt ovat haittoja suuremmat. Seitsemän ekonomistia ei osannut vastata kysymykseen.

Ylivoimainen enemmistö vastaajista myös uskoo, että Suomi olisi toipunut vuonna 2012 alkaneesta taantumasta nopeammin, jos sillä olisi ollut käytössä oma vapaasti kelluva valuutta.

Elinkeinoelämän tutkimuslaitoksen toimitusjohtaja Vesa Vihriälä on sitä mieltä, että eurojäsenyys on tuonut Suomelle tullessaan enemmän haittaa kuin hyötyä.

Vihriälän mukaan Suomea on kohdannut sarja voittopuolisesti Suomeen kohdistuneita šokkeja, joihin sopeutuminen olisi ollut todennäköisesti parempaa oman valuutan oloissa.

– Kaupankäynti on toki helpottunut euron myötä euroalueella, mutta tämän kvantitatiivinen merkitys ei näyttäisi olleen kovin suuri, hän arvioi Helsingin Sanomissa.

Myös palkansaajien tutkimuslaitoksen ennustepäällikkö Eero Lehto pitää ongelmana Suomen taloussuhdanteiden ennakoitua suurempaa eriaikaisuutta Keski-Euroopan kanssa.

– Kun Suomelle ilmaantui muuhun Eurooppaan nähden erityisongelmia – Nokian romahdus, paperin viennin heikko kehitys ja Venäjän viennin romahdus – euro oli tarpeidemme kannalta liian vahva.

Taloustieteen professori Vesa Kanniainen Helsingin yliopistosta väittää, että ruro on ollut Suomelle ja Euroopalle väärä ratkaisu. Hänen mukaansa eurosta on ollut hyötyä ainoastaan Saksalle.

–  Keskeinen lainalaisuus kansainvälisessä taloudessa on tuottavuuskehityksen eriytyminen maittain. Tämä johtaa tuotannontekijäkorvausten vaihtotasekehityksen erilaistumiseen. Valuuttakurssin kiinnittäminen maiden rahojen välille keinotekoisesti ei ole ratkaisu vaan ongelmien äiti. Sopeutuminen epäsymmetrisiin shokkeihin edellyttää, että rahan hinta joustaa etenkin, jos työn hinta ei sitä tee.

Moni Helsingin Sanomien kyselyyn vastanneista ekonomisteista on sitä mieltä, että yhteisvaluutan alkuaika Suomi hyötyi eurosta, mutta viime vuosina euron vaikutukset ovat olleet negatiivisia.

Aktian pääekonomisti Heidi Schaumanin mukaan euron hyvä puoli on, että se on lisännyt vakautta Suomen rahamarkkinoilla.

Schaumanin mielestä pitkäaikainen osallistuminen yhteisvaluutta-alueeseen vaatii suomalaisilta työmarkkinoilta nykyistä enemmän joustoa.

– Etenkin palkat pitäisi pystyä sopeutumaan muuttuneeseen tilanteeseen nopeasti. Oma valuutta olisi siis antanut enemmän joustoa ja sopeutumiskykyä taloudelle tilanteessa missä työmarkkinoiden joustot eivät ole olleet riittäviä.

Taloustieteen professori Rauli Svento Oulun yliopiston kaupakorkeakoulusta pitää euron puolia. Hänen mielestään yhteisvaluutan hyötyjen ja haittojen punninta on Suomessa historiatonta.

Svento muistuttaa, että oman valuutan aikana Suomea vaivasi devalvaatiosyklien kierre.

– Meidän kustannustaso karkasi systemaattisesti tietyin välein kilpailijamaita korkeammalle. Ero kurottiin umpeen devalvoimalla. Seurauksena kotimainen hintataso nousi edelleen, reaalitulot alenivat ja ostovoima hiipui. Sama ilmiö voi toteutua kelluvienkin kurssien maailmassa.

Svennon mukaan omaa valuuttaa parempi tie olisi oppia pitämään kustannustaso kurissa euron puitteissa.

Myös Suomen yrittäjien pääekonomisti Mika Kuismanen uskoo, että euron hyödyt ovat haittoja suuremmat.

– Euro on tuonut pienelle avoimelle taloudelle ennustettavuutta ja sitä kautta vakautta. Euron tuomat hyödyt ovat useimmille näkymättömissä (yritysten maksuliikenne, rahoituksen transaktiokustannusten aleneminen jne.) ja toisaalta niin arkipäiväisiä, että niiden poistuminen herättäisi suurtakin huomiota/vastarintaa.

Kuismanen huomauttaa, ettei markka-ajan rahapolitiikkaa voida pitää suurena menestystarinana.

– Käsitykseni on, että ilman euroa Suomen rahoitusmarkkinoihin olisi kohdistunut viimeisten vuosien aikana huomattavan suurta painetta.

Lue myös

Lähes puolet kuolemaan johtaneista moottorikelkkaonnettomuuksista ajetaan päihtyneenä – yli 90 prosenttia kuskeista miehiä

Tyypillisesti alkoholia nauttineet kelkkailijat liikkuivat paikoissa, joissa kiinni jäämisen riski oli pieni, kertoi Onnettomuustietoinstituutti.
11.3.2026 8:36

Huoli talouden turvasta on pistänyt nuoret aikuiset säästämään eläkepäiviensä varalle

Työelämän epävarmuus, heikentynyt usko eläkejärjestelmään ja säästämisen trendikkyys selittävät säästöintoa.
11.3.2026 7:40

Valkoinen talo: Trump ei sulje pois maajoukkojen lähettämistä Iraniin

Noin 140 yhdysvaltalaissotilaan on kerrottu haavoittuneen Lähi-idässä käydyn sodan seurauksena.
11.3.2026 7:23

Aihetunnisteet

euro Talous

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Kylmän sodan kohuase kuohutti maailmaa ja katosi – taustalla synkkä syy
Uutiset | 9.3.2026 21:15
Jopa puolet ei tiedä sairastavansa tätä vakavaa sairautta – Alkuun täysin oireeton
Uutiset | 9.3.2026 21:45
Luulitko sekarotuista koiraa pitkäikäiseksi? Menehtyy tyypillisesti jo ennen 7-vuotispäivää
Uutiset | 9.3.2026 22:04
Kansanedustaja vaatii: Turpeen tuki täytyy palauttaa
Uutiset | 9.3.2026 15:22
Sofia Virta kertoo jättäneensä eronpyynnön itse
Uutiset | 10.3.2026 13:03
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40
Vaihdetaanko asfaltti hiekkaan maaseudulla? Ovaskalta tyrmäys VM:n budjettipäällikön puheille
Uutiset | 9.3.2026 11:54
Nyt tuli kylmää tuulta asuntovelallisille – 12 kuukauden euribor pomppasi yllättävästi
Uutiset | 10.3.2026 14:45
Moni tekee ison virheen tähän vuodenaikaan – Jopa tuhansien eurojen vahingot
Uutiset | 10.3.2026 22:01
Kun taivaalle piti päästä pystysuoraan – näin suomalaislentäjät taltuttivat ensimmäiset neuvostokopterit
Uutiset | 7.3.2026 21:27
Tappajahain hyytävin tarina on totta – USS Indianapolis kuljetti tuomiopäivän aseen ja kohtasi karmivan lopun
Uutiset | 3.3.2026 21:20
Kun taivaalle piti päästä pystysuoraan – näin suomalaislentäjät taltuttivat ensimmäiset neuvostokopterit
Uutiset | 7.3.2026 21:27
Iran ampui ballistisen ohjuksen kohti Turkkia
Uutiset | 4.3.2026 14:22
Kylmän sodan kohuase kuohutti maailmaa ja katosi – taustalla synkkä syy
Uutiset | 9.3.2026 21:15
Jopa puolet ei tiedä sairastavansa tätä vakavaa sairautta – Alkuun täysin oireeton
Uutiset | 9.3.2026 21:45
Suoraa puhetta Iran-taustaisesta moskeijasta: ”Pitää kieltää välittömästi”
Uutiset | 4.3.2026 12:17
Iranin vallankumouskaarti uhkaa polttaa laivat Hormuzinsalmella
Uutiset | 3.3.2026 8:40
CNN: USA:lla riskialtis suunnitelma Iranin joukkojen sitomiseksi
Uutiset | 4.3.2026 10:34
Rahtialus sai osuman Hormuzinsalmessa
Uutiset | 4.3.2026 14:58
Ajatollahilta hyytävä tv-viesti: ”Trumpin veri vuodatettava”
Uutiset | 5.3.2026 21:03
Kremlistä raju viesti: ”Silloin meidän ydinaseemme kohdistetaan Viroon”
Uutiset | 23.2.2026 22:02
Maailman vaarallisin juusto? Tämän herkun syöminen voi johtaa hirvittäviin seurauksiin
Uutiset | 12.2.2026 22:13
Kalastaja huomasi jäällä jotain outoa – salakuljettajien röyhkeä yritys paljastui
Uutiset | 18.2.2026 22:02
Suuroperaatio: Ukraina paljasti Venäjän salamurhajuonen
Uutiset | 20.2.2026 21:45
Historia | Japanin tarkimmin varjeltu sotasalaisuus ilmestyi suoraan piikille – amerikkalaisen vedenalaisen päälliköllä kävi satumainen tuuri marraskuussa 1944
Uutiset | 21.2.2026 21:35
Mitä tehdä, jos joku nuuskii takapuskuriasi? Asiantuntija vastaa
Uutiset | 26.2.2026 21:50
Autot | Mercedes-Benz W123 oli kuin pankkiholvi pyörillä – mutta ohitukseen piti valmistautua jo edellisessä pitäjässä
Uutiset | 11.2.2026 21:09
Kohuväite: Johannes Kläbo voisi vaihtaa lajia
Uutiset | 25.2.2026 21:32
Lihavuusekspertti: Ylipainoisuuden syy on aivoissa – nämä ovat painonhallinnan ”kultaiset säännöt”
Uutiset | 13.2.2026 22:09
Tutkimus: Tämä määrä kahvia päivässä voi alentaa dementiariskiä lähes viidenneksellä
Uutiset | 10.2.2026 21:35

Uusimmat

Lähes puolet kuolemaan johtaneista moottorikelkkaonnettomuuksista ajetaan päihtyneenä – yli 90 prosenttia kuskeista miehiä
Uutiset | 11.3.2026 8:36
Huoli talouden turvasta on pistänyt nuoret aikuiset säästämään eläkepäiviensä varalle
Uutiset | 11.3.2026 7:40
Valkoinen talo: Trump ei sulje pois maajoukkojen lähettämistä Iraniin
Uutiset | 11.3.2026 7:23
Iran laukaisi ohjuksia Yhdysvaltain tukikohtiin – Israel aloitti uuden iskuaallon Teheranissa
Uutiset | 11.3.2026 6:22
Lomamatkailu Lähi-itään vähenee, professori uskoo – ”Aika harva suomalainen haluaa ottaa riskiä”
Uutiset | 11.3.2026 6:20
Wall Street Journal: Energiajärjestö IEA ehdottaa historiallista strategisen öljyvarannon käyttöönottoa
Uutiset | 11.3.2026 4:17
G7-maiden johtajat keskustelevat tänään Lähi-idän sodan taloudellisista seurauksista
Uutiset | 11.3.2026 2:32
Fukushiman ydinvoimaonnettomuudesta 15 vuotta – maanjäristys ja tsunami aiheuttivat 20 000 ihmisen kuoleman
Uutiset | 11.3.2026 0:20
Nuorten usko tulevaisuuteen painui historiallisen matalaksi – ”Monet tuntevat epäonnistuneensa”
Uutiset | 11.3.2026 0:05
Moni tekee ison virheen tähän vuodenaikaan – Jopa tuhansien eurojen vahingot
Uutiset | 10.3.2026 22:01
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Ikäihmisten kohtelu tuohduttaa – oppositio ei hyväksy pakkosiirtymää sähköiseen viranomaispostiin
Uutiset | 10.3.2026 18:52
Vaihdetaanko asfaltti hiekkaan maaseudulla? Ovaskalta tyrmäys VM:n budjettipäällikön puheille
Uutiset | 9.3.2026 11:54
50 vuotta | Koronan jälkipyykki on jäänyt Suomessa pesemättä, sanoo poikkeusajan ministeri Hanna Kosonen
Uutiset | 1.3.2026 9:01

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lähes puolet kuolemaan johtaneista moottorikelkkaonnettomuuksista ajetaan päihtyneenä – yli 90 prosenttia kuskeista miehiä
Uutiset | 11.3.2026 8:36
Huoli talouden turvasta on pistänyt nuoret aikuiset säästämään eläkepäiviensä varalle
Uutiset | 11.3.2026 7:40
Valkoinen talo: Trump ei sulje pois maajoukkojen lähettämistä Iraniin
Uutiset | 11.3.2026 7:23
Tappajahain hyytävin tarina on totta – USS Indianapolis kuljetti tuomiopäivän aseen ja kohtasi karmivan lopun
Uutiset | 3.3.2026 21:20
Kun taivaalle piti päästä pystysuoraan – näin suomalaislentäjät taltuttivat ensimmäiset neuvostokopterit
Uutiset | 7.3.2026 21:27
Iran ampui ballistisen ohjuksen kohti Turkkia
Uutiset | 4.3.2026 14:22

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Lapin hyvinvointialue tarvitsee oikeudenmukaisen rahoituksen
Mielipide | 10.3.2026 13:46
Lukijalta: Eläkeläiset – Suomen salainen voima
Mielipide | 10.3.2026 13:38
Lukijalta: Ihmisarvo kuuluu kaikille – mutta kuuluuko myös oikeus omaan vakaumukseen?
Mielipide | 10.3.2026 13:30
Lukijalta: Militaristien logiikka ei kestä päivänvaloa
Mielipide | 10.3.2026 13:09
Lukijalta: Vastaus Verohallinnon pääjohtaja Markku Heikuralle 
Mielipide | 3.3.2026 11:51
Lukijalta: Ihmisarvo kuuluu kaikille – mutta kuuluuko myös oikeus omaan vakaumukseen?
Mielipide | 10.3.2026 13:30
Lukijalta: Naistenpäivän marssi on kannanotto kyynistymistä vastaan
Mielipide | 8.3.2026 7:45
Lukijalta: Kuka hyötyy, jos lähihoitajat ajetaan ulos?
Mielipide | 4.3.2026 13:29

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustanuoret vaatii: Lasten käyttämisestä rikoksiin tehtävä ankarasti rangaistavaa
Uutiset | 9.3.2026 18:02
Kansanedustaja vaatii: Turpeen tuki täytyy palauttaa
Uutiset | 9.3.2026 15:22
Siika-aho vaatii loppua naisiin kohdistuvalle väkivallalle: Tekijät heti lukkojen taakse
Uutiset | 3.3.2026 18:04
Kansanedustaja vaatii: Turpeen tuki täytyy palauttaa
Uutiset | 9.3.2026 15:22
Siika-aho vaatii loppua naisiin kohdistuvalle väkivallalle: Tekijät heti lukkojen taakse
Uutiset | 3.3.2026 18:04
Savola: Postin kohtuuttomat hinnankorotukset uhkaavat maaseudun tiedonsaantia 
Uutiset | 27.2.2026 12:51
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste