Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Eduskunta
Puhemies Anu Vehviläinen lausui edustajille ja eduskunnan virkakunnalle kiitokset menneestä vuodesta. (Kuva: Hanne Salonen / Eduskunta)

Eduskunta lähti joulunviettoon – Vehviläinen kiitti edustajia pitkämielisyydestä

Pekka Pohjolainen 21.12.2021 11:33, muokattu 22.12.2021 8:08
a– a+
Eduskunta

Eduskunta lähti lyhyelle joulutauolle hyväksyttyään aamupäivän istunnossa sisällöltään koronakotitestien verovapautuksen.

Eduskunta palaa vielä ensi viikolla töihin hyväksymään keskeneräisiä koronalakeja, mutta istunnon päätteeksi puhemies Anu Vehviläinen (kesk.) kiitti jo edustajia menneestä vuodesta.

– Minun tehtäväni ei ole tulkita eduskuntasalin keskustelua, mutta voin todeta, että tässä viimeisen puolen tunnin aikana täällä salissa on ollut eräänlainen jouluhenki valmistamassa meitä sinne muutaman päivän varsinaiseen joulutapahtumaan, puhemies näki.

VEHVILÄINEN Viittasi valtiovarainministeri Annika Saarikon (kesk.) valmistelemaan esitykseen koronapikatestien verovapaudesta. Pikavauhdilla valmisteltua ja valiokunnasta valmistunutta esitystä kiiteltiin palautekeskustelussakin koko salin leveydeltä.

Valtiovarainvaliokunnan puheenjohtaja Johannes Koskinen (sd.) totesi valiokunnan pitävän esitystä tarpeellisena ja tarkoituksenmukaisena ja puoltavan sen hyväksymistä muuttamattomana.

– Pidämme hyvänä, että valtionvarainministeri on aloittanut neuvottelut kaupan keskusjärjestöjen ja myös apteekkien kanssa, jotta tämä todella toteutuisi, että ne näkyisivät täysimääräisesti kuluttajahinnoissa ja siten nämä kotitestit saataisiin mahdollisimman laajasti ja edullisesti käyttöön. 

Koskisen mukaan valiokunta pitää tärkeänä, että jatkossa arvioidaan myös muut Euroopan unionin oikeuden mahdollistamat muut arvonlisäveron vapautukset, joita voidaan pitää tarkoituksenmukaisina epidemian torjunnassa.

– Valiokunnan mielestä tulee viipymättä selvittää arvonlisäveron vapautusta covid-19-materiaalien osalta niin, että se koskisi jatkossa myös yksityisiä palveluntuottajia.

Arvioinnissa on Koskisen mukaan otettava huomioon myös kilpailuneutraliteetti arvonlisäveron vapauttamisessa.

– Tätä koskevaa selvitystä on aikaisempien veromuutosten yhteydessä tehty, mutta nyt koko Euroopan tilannekin huomioon ottaen on aiheellista selvittää, miten muut maat ovat menetelleet ja onko tässä Suomessakin tehtävissä jotakin.

Valtiovarainvaliokunnan varapuheenjohtaja Arto Pirttilahti (kesk.) arvioi, että kotitestien ensi vuodeksi säädettävän arvonlisäverovapauden arvioitu noin kolmen miljoonan euron verotulomenetys saadaan moninkertaisesti takaisin kohenevan terveysturvallisuuden kautta.

– Eli toivottavasti tämä testi laajenee kuluttajille mahdollisimman laajasti ja myös koulussa ja työpaikoilla tätä tullaan käyttämään, että pystymme näin turvallisuutta varmistamaan. 

Perussuomalaisten Sebastian Tynkkynen kiitteli hallitusta kotitestien alvin poistosta, mutta muistutti että testit ovat vähätuloisille ihmisille ja varsinkin perheille yhä melko kalliita.

– Itse kun viimeksi ostin näitä testejä, niin se oli tuo Oulun K-Supermarket Pekuri, ja siellä se hinta oli kuusi euroa, ja siitä kun ottaa sen 24 prosenttia pois, niin jäljelle jää neljä ja puoli euroa.

Tynkkysen mukaan esimerkiksi parin tonnin palkalla työskentelevä parturi-kampaaja saattaa jättää testit ostamatta, koska neljä ja puoli euroa ainakin joka päivä maksettavaksi on ehkä liian paljon. Hän tarjosi ratkaisuksi pikatestien verovähennysoikeutta.

SDP:n Jukka Gustafsson piti hallituksen esitystä tärkeänä siksikin, että kansalaiset ovat jo turhautuneita ja väsyneitä koronaan, ja kansanedustajiakin syyllistetään eri syistä.

– Minusta tämä on jouluviikolla tämmöistä luottamuksen palauttamista myöskin demokratiaan ja hallituksen kykyyn reagoida oikealla tavalla oikeaan asiaan, ja minusta tämmöinen signaali, viesti, on todella tärkeä, joka tässä kaiken lisäksi sitten tulee, Gustafsson pohdiskeli.

Kiitossanoissaan puhemies Vehviläinen muistutti kuluneen vuoden olleen monella tavalla raskas.

– On ollut paljon rajoituksia jotka ovat häirinneet teidän valtiopäivätyötänne. Kiitän teitä siitä pitkämielisyydestä, mitä olette osoittaneet tämän kuluneen vuoden aikana. Haluan myös todeta sen, että ilman teidän panostanne tämä talo ei olisi säilyttänyt omaa toimintakykyään, kiitos teille siitä.

Vehviläinen kiitti samalla koko talon koko virkakuntaa ja erityisesti korona-aikana paljon venymään joutunutta talon työterveyshuollon väkeä, jotka tänä korona-aikana ovat joutuneet paljon venymään.

– Näillä sanoilla toivotan teille jokaiselle erittäin hyvää joulunaikaa omien läheistenne kanssa, ja poikkeuksellisesti näemme jo viikon päästä tiistaina tässä samassa salissa, puhemies päätti.

Lue myös

Essee: Putinin Venäjä ammentaa panslavismin perinteestä

Voiko filosofi Hannah Arendtin analyysi pan-liikkeistä auttaa ymmärtämään nyky-Venäjän laajentumispolitiikan ideologista logiikkaa, pohtii Pekka Väisänen esseessään.
9.8.2026 12:54

Historia | Sensaatiolehti piti piilottaa olympiayleisöltä – oli liian raju myös natseille itselleen

Kustantaja–päätoimittaja Julius Streicher tuomittiin Nürnbergin oikeudenkäynnissä lehtensä takia kuolemaan
8.8.2026 22:15

Helle kurittaa Pohjois-Koreaa – valtionmedia kehottaa syömään koiranlihasoppaa

Korean niemimaan kärsiessä tukahduttavasta helleaallosta Pohjois-Korean valtionmedia on listannut keinoja selvitä kuumuudesta, uutistoimisto...
8.8.2026 22:06

Aihetunnisteet

Anu Vehviläinen eduskunnan puhemies Eduskunta

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Palautitko puistosta löydetyt pullot tai pakastitko marjat ennen myyntiä? Verottaja vaatii osansa
Uutiset | 7.8.2026 21:42
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Timo Laaninen julistaa Wille Rydmanin Suomen taitavimmaksi poliitikoksi
Uutiset | 7.8.2026 18:09
Juutalainen miekkailija voitti natseille mitalin ja kohotti kätensä Hitler-tervehdykseen – Miksi ihmeessä?
Uutiset | 6.8.2026 21:31
HS: Kaikkonen puoluejohtajien ykkönen
Uutiset | 8.8.2026 13:09
Ihmiset kahmivat nyt näitä tuotteita Lidleistä – ”Hittitrendi”
Uutiset | 5.8.2026 21:21
Nämä ihmiset sairastuvat muita herkemmin sydän- ja verisuonitauteihin, sanoo tutkimus
Uutiset | 5.8.2026 22:01
Reuters: Ukraina on tuhonnut yli miljoona neliömetriä Wildberriesin varastotilaa
Uutiset | 7.8.2026 21:55
Oletko ihmetellyt peilejä ikkunankarmeissa? Tällainen oli 1800-luvun ”sosiaalinen media”
Uutiset | 5.8.2026 21:45
Keskustan Siika-aho kertoo, mikä hänestä on Ylen gallupin todellinen uutinen – ”Kokoomus maksaa siitä hintaa”
Uutiset | 6.8.2026 11:56
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Ihmiset kahmivat nyt näitä tuotteita Lidleistä – ”Hittitrendi”
Uutiset | 5.8.2026 21:21
Venäjän sosiaalisessa mediassa näkyy pula energiasta, vedestä ja bensasta Krimillä – ”Löyhkä on uskomaton”
Uutiset | 1.8.2026 11:55
Palautitko puistosta löydetyt pullot tai pakastitko marjat ennen myyntiä? Verottaja vaatii osansa
Uutiset | 7.8.2026 21:42
Nämä ihmiset sairastuvat muita herkemmin sydän- ja verisuonitauteihin, sanoo tutkimus
Uutiset | 5.8.2026 22:01
Krimillä sotilas ampui kuoliaaksi neljä ihmistä, kertoo paikallinen kuvernööri
Uutiset | 4.8.2026 10:36
Professori ihmettelee Mari Rantasen tylyä suhtautumista Espanjaan – ”Onko Suomen intressien kannalta järkevää?”
Uutiset | 1.8.2026 16:52
Ruotsin kuningas vihkii kalatien käyttöön Ylitorniolla
Uutiset | 4.8.2026 11:02
Murska-arvio: Nato on vuosikymmenen jäljessä Venäjän suorituskyvystä
Uutiset | 5.8.2026 22:15
Venäjä syyttää Ukrainaa seitsemän ihmisen kuolemasta yleisellä uimarannalla – BBC vahvisti videon iskeytyneestä droonista
Uutiset | 3.8.2026 12:32
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Kysely: Suosituin lisuke uuden perunan kanssa ei ole silli
Uutiset | 16.7.2026 21:30
Tiesitkö? – Maailmassa on paikka, jossa jylisee ikuinen ukkonen
Uutiset | 20.7.2026 22:05
Onko kotonasi muurahaisia? – Pikku kikalla voi katkaista niiden reitin ja tulohalut
Uutiset | 13.7.2026 22:07
Montako kertaa Britannia on pommittanut Suomea? – Jatkosodan isku ei ollut yksittäistapaus
Uutiset | 19.7.2026 21:00
Kurvinen vaatii selontekoa: Hallituksen on kerrottava, kuka maksaa ennallistamisen miljardilaskun
Uutiset | 23.7.2026 9:11
70 vuotta sitten | Linja-auton jarrut pettivät Konnevedellä, 15 kuoli – selviytyjä pelkäsi puristuvansa, kauhunhetket jatkuivat ennen kuin sisko virkosi
Uutiset | 26.7.2026 20:50
Milloin Suomeen tehtiin ensimmäinen ilmahyökkäys? – Isku tehtiin jo vuosia ennen Neuvostoliiton aikaa
Uutiset | 24.7.2026 22:00
Lidlin juomahyllyillä uusi ilmiö
Uutiset | 15.7.2026 22:04
Kuka oli ensimmäisen maailmansodan paras kenraali? – Vastaus löytyy luultavasti Ranskasta
Uutiset | 10.7.2026 22:00

Uusimmat

Essee: Putinin Venäjä ammentaa panslavismin perinteestä
Uutiset | 9.8.2026 12:54
Historia | Sensaatiolehti piti piilottaa olympiayleisöltä – oli liian raju myös natseille itselleen
Uutiset | 8.8.2026 22:15
Helle kurittaa Pohjois-Koreaa – valtionmedia kehottaa syömään koiranlihasoppaa
Uutiset | 8.8.2026 22:06
WSJ: Saksassa löytynyt drooni oli todennäköisesti venäläinen
Uutiset | 8.8.2026 16:19
Sikarutto tuo metsästysrajoituksia – vilkkain metsästyskausi käynnistyy Suomessa
Uutiset | 8.8.2026 15:00
Bulgariassa on räjähtänyt drooni lähellä Romanian rajaa
Uutiset | 8.8.2026 14:40
HS: Kaikkonen puoluejohtajien ykkönen
Uutiset | 8.8.2026 13:09
Ursa on myynyt ennätysmäärän pimennyslaseja auringonpimennyksen edellä
Uutiset | 8.8.2026 11:31
Suomessa näkyy keskiviikkona osittainen auringonpimennys
Uutiset | 8.8.2026 11:30
Ensi viikolla Suomesta pääsee junalla Haaparantaan, mutta matka taitetaan kuivin suin
Uutiset | 8.8.2026 10:44
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Hallitus nostaa alijäämän tällä kaudella selvästi isommaksi kuin etukäteen arvioitiin, huomauttaa politiikan vaikuttaja
Uutiset | 6.8.2026 16:20
Iso osa keskustaa ja kokoomusta äänestäneistä on vielä katsomossa, paljastaa Ylen mittaus – ”Eivät oikein löydä puoluetta”
Uutiset | 6.8.2026 15:57
Keskustan Siika-aho kertoo, mikä hänestä on Ylen gallupin todellinen uutinen – ”Kokoomus maksaa siitä hintaa”
Uutiset | 6.8.2026 11:56

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Essee: Putinin Venäjä ammentaa panslavismin perinteestä
Uutiset | 9.8.2026 12:54
Historia | Sensaatiolehti piti piilottaa olympiayleisöltä – oli liian raju myös natseille itselleen
Uutiset | 8.8.2026 22:15
Helle kurittaa Pohjois-Koreaa – valtionmedia kehottaa syömään koiranlihasoppaa
Uutiset | 8.8.2026 22:06
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Ihmiset kahmivat nyt näitä tuotteita Lidleistä – ”Hittitrendi”
Uutiset | 5.8.2026 21:21
Venäjän sosiaalisessa mediassa näkyy pula energiasta, vedestä ja bensasta Krimillä – ”Löyhkä on uskomaton”
Uutiset | 1.8.2026 11:55

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Hallituksen karsea sote-politiikka
Mielipide | 7.8.2026 11:43
Lukijalta: Valtion suuret järjestöavustukset jäävät pääkaupunkiseudulle
Mielipide | 7.8.2026 10:01
Lukijalta: Tasa-arvo palautettava liikenteeseen – Motoristit pääsevät kuin koira veräjästä
Mielipide | 7.8.2026 10:00
Lukijalta: Lapsen kesän arvo ei riipu matkakohteesta
Mielipide | 5.8.2026 15:02

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Savola vaatii hallitukselta välittömiä toimia sikaruttotilanteeseen – ”Viipymättä”
Uutiset | 3.8.2026 11:01
Garden-kohu on tarpeellinen opetus kaikille puolueille, keskustakonkari sanoo MT:ssä
Uutiset | 28.7.2026 13:18
Antti Kurvinen vaatii hallitukselta toimia Carunan saamiseksi suomalaisomistukseen: ”Herätys Multala ja Orpo!”
Uutiset | 24.7.2026 12:48
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste