Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka

Timo Laaninen julistaa Wille Rydmanin Suomen taitavimmaksi poliitikoksi

7.8.2026 18:09
Lue lisää 
Keskusta
- Koin epäonnistuneeni, kun en pystynyt lunastamaan tukijoitteni odotuksia, Pertti Hakanen kertoo. Samalla hän on kiitollinen niille monille, jotka edelleen luottivat. (Kuva: Jari Laukkanen)

Eduskunnasta tippunut Hakanen: "Tuntui oudolta, ettei puolue huomioinut mitenkään"

Ex-kansanedustaja on kiitollinen siitä, että lähipiiri ja tukijoukot eivät jättäneet pettymyksen hetkellä yksin
Meri Alaranta-Saukko 13.10.2019 8:00, muokattu 14.10.2019 9:16
a– a+
Keskusta

– Yllättävän tyhjän päälle sitä putoaa, kun tippuu eduskunnasta, ex-kansanedustaja Pertti Hakanen (kesk.) huokaa puoli vuotta penkin alle menneiden eduskuntavaalien jälkeen.

Hän istui eduskunnassa vain yhden kauden, mutta muutos tuntui silti valtavalta.

– Yhdessä yössä toimenkuva muuttuu radikaalisti. Ensin on kansanedustaja ja seuraavassa hetkessä ei mitään.

Vaali-iltana Hakanen kelasi uudestaan ja uudestaan, miksei häntä valittu, vaikka vaalipiiristä kaksi muuta keskustalaista meni läpi.

– Se oli pettymyksen ilta. Koin epäonnistuneeni, kun en pystynyt lunastamaan tukijoitteni odotuksia. Toisaalta ajattelen, että tein eduskunnassa parhaani. Kynnin sarkani hyvin. Vaaleissa voi siitä huolimatta käydä näinkin. Iso joukko kuitenkin antoi edelleen tukensa. Siitä olen kiitollinen.

Vaalipäivää edeltävänä lauantaina oli juhlittu 650 hengen voimin Hakasen 50-vuotispäivää. Tunnelma oli hyvä ja odotukset korkealla.

Kampanjaväen kanssa oli tehty valtava työ. Vuorokautta myöhemmin tuntui tyhjältä. Tunteiden kirjo oli laaja.

– Porukan pettymys oli käsinkosketeltavaa. Itsestä tuntui pahalta, että ne ihmiset tekivät niin ison työn ja sitten tuote ei vetänytkään.

Maanantai-aamuna Hakasen piti jaksaa lähteä Helsinkiin. Vaimo kehotti katsomaan kotiin kannettuja kukkia ja kortteja, muistutti, ettei Hakasta ole unohdettu. Siitä mies sai voimaa.

Työhuoneen tyhjentäminen oli raskasta.

– Oli kova homma järjestää itsensä pihalle eduskunnasta. Kun työ motivoi ja siihen on sitoutunut koko persoonallaan, irtautuminen ei ole helppoa.

Myös hallitusneuvottelujen seuraaminen sivusta tuntui vaikealta.

– Olisi ollut mukava olla joukossa mukana. Mietin, miten pienestä se lopulta oli kiinni, että olisin saanut kuulua siihen porukkaan.

Kaksi kansanedustajaa kuitsuivatkin Hakasen hallistuneuvottelujen taustaryhmiin. Niissä hän pääsi aistimaan säätytalon tunnelmaa. 

Oudolta tuntui, ettei puolue huomioinut pudonneita mitenkään. Oma eduskuntaryhmä esimerkiksi ei kutsunut yhteenkään tilaisuuteen.

Eurovaalityöhön sentään pyydettiin mukaan. Hakasesta se olikin mukavaa työtä. Nyt keskustan uusi puheenjohtaja Katri Kulmuni on esittänyt kutsun, joka osuu marraskuun alkuun.

– Pidän sitä hienona eleenä meille vaaleissa pudonneille.

Hakanen toteaa, että jonkinlaista sparrausta eduskunnasta tippunut toivoo. Moni on tehnyt ison työn puolueenkin eteen.

– En odottanut mitään ihmeellistä, vain pientä huomiota Mitä kuuluu -tyyppisesti, hän sanoo ja kertoo eduskuntaryhmän pääsihteerin kyselleenkin kuulumisia vaalien jälkeen.

Eduskunta kutsui sopeutumisvalmennukseen, mutta se peruttiin, eikä uutta kutsua tullut.

– Tällaiset ovat pieniä asioita, mutta yhtenäisyyden kannalta hirvittävän tärkeitä. Pitää muistaa, että politiikka jatkuu ja meitä jokaista tarvitaan.

Vaalien jälkeistä henkistä ja fyysistä väsymystä Pertti Hakanen hoiti muun muassa keskittymällä peltotöihin. – Niitä tehdessä saatoin prosessoida ajatuksani, hän kertoo. (Kuva: Jaakko Martikainen)

Kohtalotoverit ovat pitäneet keskenään paljon yhteyttä.

– Vaihdamme toisten tippuneiden kanssa ajatuksia ja tunteita. Se porukka pitää yhtä.

Myöskään lähipiiri ja tukijoukot eivät jättäneet yksin.

– He elivät iholla. Siitä olen kiitollinen.

Hakaselle tekivät hyvää vaalien jälkeen päälle painaneet peltotyöt. Hän pystyi prosessoimaan ajatuksiaan työn kautta ja purkamaan siihen energiaa.

Hän on myös tehnyt kotona rästiin jääneitä hommia, siivonnut nurkkia ja pistänyt paikkoja järjestykseen.

– Olen tehnyt konkreettista työtä määrättömästi ja viettänyt aikaa myös perheen nuorten kanssa. Heiltä olen saanut tukea.

Tärkeä terapeuttinen henkireikä Karjalan liiton puheenjohtajalle ovat olleet myös matkat rajantakaisille suvun syntysijoille. Hänen äitinsä on Karjalan evakko.

Kevään ja kesän aikana Hakanen piipahti siellä peräti kuusi kertaa tervehtimässä tuttuja ja paikallisen hallinnon edustajia.

– Se miljöö rauhoittaa minua, vie pois oravanpyörästä. Siellä on sielunmaisemani, josta saan uutta sisältöä elämääni.

Karjalan mailla Hakanen sai suhteutettua kokemuksiaan ajatellessaan Karjalan ja koko Suomen historiaa. Sitä kautta näkee asiat eri mittakaavassa.

– Ei hötkähdä ihan pienistä, hän tuumaa.

Vaikka kalenteri on ollut aiempaa tyhjempi eikä puhelinkaan ole pirissyt entiseen malliin, Hakasta työllistävät edelleen Karjalan liiton puheenjohtajuus sekä MTK:n johtokunnan jäsenyys.

Hän on myös Sastamalan kunnanhallituksen varapuheenjohtaja.

– Haluan antaa näille enemmän aikaa. Olen syksyn kuluessa esimerkiksi kiertänyt jo lähes kaikki Karjalan piirit. Kentän kuuleminen on kansalaisjärjestötyössä hyvin tärkeää.

Vaalien jälkeen seurasi henkinen ja fyysinen lamaannustila. Hakanen on lukenut paljon yhteiskunnallista ja historiallista kirjallisuutta. Miettinyt asioita. Kuukausien analyysien jälkeen mies on alkanut ajatella, ettei vika ollut hänessä vaan yhteisessä kannatuksen menetyksessä.

– Entistä enemmän arvostan sitä luottamusta, minkä olen saanut. Ja sitä, että olen saanut vaikuttaa yhteiskuntaamme, olla kansanedustajana.

Juuri nyt hän seurailee tilannetta työmarkkinoilla ja valmistautuu seuraaviin eduskuntavaaleihin.

– Aika näyttää, minkälaiseen elämäntilanteeseen ne tulevat.

Hakasen mukaan keskusta tarvitsee uuden alun koko puolueena. Perustyö pitää nostaa sille kuuluvaan arvostukseensa.

– Piirien ja paikallisten toimijoiden tulee löytää yhtenäisempi tekemisen malli. On ajateltava koko maakuntaa laajasti, ei vain kasvavaa keskuskaupunkia.

Nopeaa gallup-nousua on Hakasen mukaan turha haikailla.

– Katri Kulmuni ansaitsee meidän kaikkien tuen. Meidän on nyt päästävä yhteiseen laivaan ja kapteenin kautta nähtävä yksi, selkeä suunta, johon tähdätään.

Hakanen korostaa kentän kuuntelemisen tärkeyttä.

– On uskallettava myös reagoida viesteihin, joita kentän ihmiset lähettävät. Viime kaudella emme kuunnelleet riittävästi.

Suomenmaan uudessa juttusarjassa käydään läpi eduskunnasta vuonna 2019 pudonneiden entisten kansanedustajien kuulumisia.

     

Lue myös

Timo Laaninen julistaa Wille Rydmanin Suomen taitavimmaksi poliitikoksi

Keskustan entinen puoluesihteeri Timo Laaninen hämmästelee perussuomalaisten sosiaali- ja terveysministerin Wille Rydmanin toimintaa. Laaninen...
7.8.2026 18:09

Espanja uhkaa Italiaa vastatoimilla

Espanja uhkasi perjantaina Italiaa vastatoimilla, ellei Italia peru kuukauden mittaista keskeytystä Schengenin vapaan...
7.8.2026 16:55

Sianlihaa voi jälleen viedä Etelä-Koreaan ja Uuteen-Seelantiin

Suomalaisen sianlihan vienti Etelä-Koreaan ja Uuteen-Seelantiin on jälleen mahdollista, kertoo Ruokavirasto. Virasto sai torstaina...
7.8.2026 16:44

Aihetunnisteet

Eduskunta hakanen kansanedustaja Keskusta pudonneet

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Nämä ihmiset sairastuvat muita herkemmin sydän- ja verisuonitauteihin, sanoo tutkimus
Uutiset | 5.8.2026 22:01
Ihmiset kahmivat nyt näitä tuotteita Lidleistä – ”Hittitrendi”
Uutiset | 5.8.2026 21:21
Keskustan Siika-aho kertoo, mikä hänestä on Ylen gallupin todellinen uutinen – ”Kokoomus maksaa siitä hintaa”
Uutiset | 6.8.2026 11:56
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Harva tajusi Hitlerin olympialaisissa, mitä pinnan alla kyti
Uutiset | 5.8.2026 21:41
Murska-arvio: Nato on vuosikymmenen jäljessä Venäjän suorituskyvystä
Uutiset | 5.8.2026 22:15
Juutalainen miekkailija voitti natseille mitalin ja kohotti kätensä Hitler-tervehdykseen – Miksi ihmeessä?
Uutiset | 6.8.2026 21:31
Kuin kauhuelokuvasta – Oletko kuullut Etelämantereen Veriputouksesta?
Uutiset | 5.8.2026 23:00
Reuters: FBI aloitti yhteistyön Kiinan ja Venäjän kanssa, kriitikot huolissaan – ”Loistava peiterooli”
Uutiset | 5.8.2026 22:07
Khamenein kanssa viestiminen on vaikeaa, sanoo Iranin presidentti
Uutiset | 6.8.2026 0:58
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Venäjän sosiaalisessa mediassa näkyy pula energiasta, vedestä ja bensasta Krimillä – ”Löyhkä on uskomaton”
Uutiset | 1.8.2026 11:55
Ihmiset kahmivat nyt näitä tuotteita Lidleistä – ”Hittitrendi”
Uutiset | 5.8.2026 21:21
Punaiset ja valkoiset ampuivat toisiaan jo 12 vuotta ennen sisällissotaa – Hakaniemen mellakasta jäi kytemään karu katkeruus
Uutiset | 30.7.2026 22:15
Kallis katastrofi voi jo muhia keittiössä tai kylpyhuoneessa – nämä ovat ensimmäiset merkit
Uutiset | 30.7.2026 22:15
Nämä ihmiset sairastuvat muita herkemmin sydän- ja verisuonitauteihin, sanoo tutkimus
Uutiset | 5.8.2026 22:01
Krimillä sotilas ampui kuoliaaksi neljä ihmistä, kertoo paikallinen kuvernööri
Uutiset | 4.8.2026 10:36
Professori ihmettelee Mari Rantasen tylyä suhtautumista Espanjaan – ”Onko Suomen intressien kannalta järkevää?”
Uutiset | 1.8.2026 16:52
Ruotsin kuningas vihkii kalatien käyttöön Ylitorniolla
Uutiset | 4.8.2026 11:02
Murska-arvio: Nato on vuosikymmenen jäljessä Venäjän suorituskyvystä
Uutiset | 5.8.2026 22:15
Kysely: Suosituin lisuke uuden perunan kanssa ei ole silli
Uutiset | 16.7.2026 21:30
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Tiesitkö? – Maailmassa on paikka, jossa jylisee ikuinen ukkonen
Uutiset | 20.7.2026 22:05
Onko kotonasi muurahaisia? – Pikku kikalla voi katkaista niiden reitin ja tulohalut
Uutiset | 13.7.2026 22:07
Montako kertaa Britannia on pommittanut Suomea? – Jatkosodan isku ei ollut yksittäistapaus
Uutiset | 19.7.2026 21:00
Kurvinen vaatii selontekoa: Hallituksen on kerrottava, kuka maksaa ennallistamisen miljardilaskun
Uutiset | 23.7.2026 9:11
70 vuotta sitten | Linja-auton jarrut pettivät Konnevedellä, 15 kuoli – selviytyjä pelkäsi puristuvansa, kauhunhetket jatkuivat ennen kuin sisko virkosi
Uutiset | 26.7.2026 20:50
Milloin Suomeen tehtiin ensimmäinen ilmahyökkäys? – Isku tehtiin jo vuosia ennen Neuvostoliiton aikaa
Uutiset | 24.7.2026 22:00
Lidlin juomahyllyillä uusi ilmiö
Uutiset | 15.7.2026 22:04
Kuka oli ensimmäisen maailmansodan paras kenraali? – Vastaus löytyy luultavasti Ranskasta
Uutiset | 10.7.2026 22:00

Uusimmat

Timo Laaninen julistaa Wille Rydmanin Suomen taitavimmaksi poliitikoksi
Uutiset | 7.8.2026 18:09
Espanja uhkaa Italiaa vastatoimilla
Uutiset | 7.8.2026 16:55
Sianlihaa voi jälleen viedä Etelä-Koreaan ja Uuteen-Seelantiin
Uutiset | 7.8.2026 16:44
Järjestöt vastustavat karhun kiintiömetsästystä – poliisi vetoaa kansalaisten turvallisuuteen
Uutiset | 7.8.2026 15:51
Ruokavirasto muuttaa rajoituksia afrikkalaisen sikaruton tartuntavyöhykkeellä
Uutiset | 7.8.2026 14:57
Somejättejä vaaditaan vastuuseen riippuvuuden aiheuttamisesta
Uutiset | 7.8.2026 14:30
WSJ: Tiedustelutiedon mukaan Venäjä voisi testata Naton kestävyyttä rajatulla aluehyökkäyksellä
Uutiset | 7.8.2026 14:16
Metsäpalojen varalle tarvitaan kansallinen suunnitelma, keskustan varapuheenjohtaja vaatii – ”Olisi naiivia ummistaa silmät”
Uutiset | 7.8.2026 13:58
Sinilevätilanne heikentynyt tavallista huonommaksi
Uutiset | 7.8.2026 12:16
Rajavartiolaitos sulkee loputkin itärajan esteaidan riistaportit afrikkalaisen sikaruton vuoksi
Uutiset | 7.8.2026 12:03
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Hallitus nostaa alijäämän tällä kaudella selvästi isommaksi kuin etukäteen arvioitiin, huomauttaa politiikan vaikuttaja
Uutiset | 6.8.2026 16:20
Iso osa keskustaa ja kokoomusta äänestäneistä on vielä katsomossa, paljastaa Ylen mittaus – ”Eivät oikein löydä puoluetta”
Uutiset | 6.8.2026 15:57
Keskustan Siika-aho kertoo, mikä hänestä on Ylen gallupin todellinen uutinen – ”Kokoomus maksaa siitä hintaa”
Uutiset | 6.8.2026 11:56

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Timo Laaninen julistaa Wille Rydmanin Suomen taitavimmaksi poliitikoksi
Uutiset | 7.8.2026 18:09
Espanja uhkaa Italiaa vastatoimilla
Uutiset | 7.8.2026 16:55
Sianlihaa voi jälleen viedä Etelä-Koreaan ja Uuteen-Seelantiin
Uutiset | 7.8.2026 16:44
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Venäjän sosiaalisessa mediassa näkyy pula energiasta, vedestä ja bensasta Krimillä – ”Löyhkä on uskomaton”
Uutiset | 1.8.2026 11:55
Ihmiset kahmivat nyt näitä tuotteita Lidleistä – ”Hittitrendi”
Uutiset | 5.8.2026 21:21

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Hallituksen karsea sote-politiikka
Mielipide | 7.8.2026 11:43
Lukijalta: Valtion suuret järjestöavustukset jäävät pääkaupunkiseudulle
Mielipide | 7.8.2026 10:01
Lukijalta: Tasa-arvo palautettava liikenteeseen – Motoristit pääsevät kuin koira veräjästä
Mielipide | 7.8.2026 10:00
Lukijalta: Lapsen kesän arvo ei riipu matkakohteesta
Mielipide | 5.8.2026 15:02

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Savola vaatii hallitukselta välittömiä toimia sikaruttotilanteeseen – ”Viipymättä”
Uutiset | 3.8.2026 11:01
Garden-kohu on tarpeellinen opetus kaikille puolueille, keskustakonkari sanoo MT:ssä
Uutiset | 28.7.2026 13:18
Antti Kurvinen vaatii hallitukselta toimia Carunan saamiseksi suomalaisomistukseen: ”Herätys Multala ja Orpo!”
Uutiset | 24.7.2026 12:48
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste