Eduskunta keskustelee puolustusselonteosta – nousevatko päivitystarpeet esille?
Eduskunnan täysistunnossa keskustellaan tänään valtioneuvoston uudesta puolustusselonteosta. Selonteosta käydään lähetekeskustelu ennen kuin se menee virallisesti eduskunnan valiokuntien käsittelyyn.
Kansainvälisen politiikan professori Tuomas Forsberg on tuonut esiin, että selonteko tulisi kirjoittaa osittain uusiksi, koska Yhdysvaltojen politiikassa on presidentti Donald Trumpin valtaannousun myötä tapahtunut raju muutos. Forsberg katsoo myös, että Naton pelote on rapautumassa.
Pääministeri Petteri Orpo (kok.) ei eilen ottanut kantaa siihen, pitäisikö puolustusselontekoa kirjoittaa osittain uusiksi.
– Puolustusselonteko on nyt eduskunnan käsissä. Se on valiokunnissa, ne kuulevat asiantuntijoita ja arvioivat tilannetta, Orpo sanoi.
Joulukuussa julkaistun selonteon mukaan Suomen puolustuksen tukena on koko Naton liittokunnan sotilaallinen voima, viime kädessä myös ydinpelote.