Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka
Pääministeri Petteri Orpo (kok.) ja puolustusministeri Antti Häkkänen (kok.) saapumassa eduskuntaan 21. helmikuuta 2025 (Kuva: LEHTIKUVA / MARKKU ULANDER)

Professori Forsberg katsoo, että hallituksen puolustusselonteko on jo vanhentunut – Kaikkonen Ylellä: Pitää päivittää vastaamaan aikaa

Upin johtajan Hiski Haukkalan mielestä nyt pitäisi selonteon revisioimisen sijaan keskittyä konkreettisiin toimiin.
Suomenmaa – STT / Maiju Ylipiessa, Iiro-Matti Nieminen 26.2.2025 15:45, muokattu 27.2.2025 8:49
a– a+
Politiikka

Valtioneuvoston puolustusselonteko on vanhentunut jo ennen sen käsittelyä eduskunnassa, katsoo Tampereen yliopiston kansainvälisen politiikan professori Tuomas Forsberg.

Syynä on Yhdysvaltojen politiikan raju muutos Donald Trumpin noustua taas maan presidentiksi, kirjoittaa Forsberg eduskunnan ulkoasiainvaliokunnalle antamassaan lausunnossa. Forsbergin mukaan Yhdysvallat ei ole enää sitoutunut tukemaan sääntöpohjaista maailmanjärjestystä.

Forsberg katsoo myös, että Nato-jäsenyyden mukanaan tuoma pelote on vakavasti rapautumassa, mikä lisää sodan uhkaa Suomessa.

STT on nähnyt Forsbergin puolustusselontekoa koskevan lausunnon. Sen sisällöstä uutisoi aiemmin Yle.

Forsberg katsoo, että puolustusselontekoa tulisi muuttaa, koska Yhdysvaltojen politiikan muutos on perustavanlaatuinen murros turvallisuustilanteessa.

– Se on jopa suurempi kuin Venäjän hyökkäys Ukrainaan 2022, hän sanoo STT:lle.

Puolustusselonteko on nyt eduskunnan käsiteltävänä. Selonteossa määritellään Suomen puolustuspolitiikan linjaukset tuleville vuosille.

Forsbergin mielestä näyttäisi hölmöltä, jos näin iso muutos ei näkyisi puolustusselonteossa kuin korkeintaan rivien välissä.

– Oltaisiin ikään kuin laput silmillä, että ollaan tehty selonteko ja tilanne on muuttunut, ja tehtäisiin vielä päätelmiä sen pohjalta. Onhan siinä selkeä ristiriita.

Tampereen yliopiston kansainvälisen politiikan professori Tuomas Forsberg katsoo, että puolustussselonteon päivittämättä jättäminen näyttäisi hölmöltä. Forsberg kuvattuna Helsingissä 16. syyskuuta 2022. LEHTIKUVA / MARKKU ULANDER

Keskustan puheenjohtaja, ulkoasianvaliokunnan jäsen Antti Kaikkonen allekirjoittaa Forsbergin näkemyksen selonteon uudistamistarpeesta.

– Hallituksen puolustusselonteko on päässyt osittain vanhenemaan, olen tästä samaa mieltä. Näkisin, että tarvittavat korjaukset on mahdollista tehdä eduskuntakäsittelyssä. Eli se (selonteko) pitää nyt päivittää vastaamaan aikaa, missä tällä hetkellä eletään, Kaikkonen sanoo Ylelle.

Kaikkosen mukaan tarkennuksia olisi oleellisinta tehdä kohtiin, jotka liittyvät Yhdysvaltojen muuttuneeseen tapaan tehdä ulkopolitiikkaa.

– Mielestäni huomiota kannattaisi kiinnittää Yhdysvaltain murroksessa olevaan linjaan esimerkiksi suhteessa Venäjään.

Kaikkosen mukaan lisäksi täsmennyksiä tulisi tehdä myös kohtiin, jotka liittyvät siihen, miten Yhdysvaltojen muutos vaikuttaa Suomen ja Euroopan turvallisuustilanteeseen.

Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen mielestä hallituksen puolustusselonteko on päässyt osittain vanhenemaan. Kaikkonen kuvattuna eduskunnassa Helsingissä 19. helmikuuta 2025. LEHTIKUVA / EMMI KORHONEN

Forsbergin mielestä oikea strategia nykytilanteessa voi olla hyvien liittolaissuhteiden ja keskinäisen luottamuksen kulissien ylläpitäminen niin pitkään kuin mahdollista.

– Kansalaisyhteiskunnalla pitäisi olla ymmärrys sille, että se, mitä poliitikot sanovat, ei välttämättä ole se, mitä he ajattelevat. Meillä voi oikeasti olla käyttöä kylmän sodan ajan kaksoispuheelle, jossa kansalaisten piti ymmärtää, että poliitikot puhuvat yhdellä tavalla, mutta ehkä ajattelevat toisella tavalla, hän sanoo.

Puolustusselonteosta käydään eduskunnassa torstaina lähetekeskustelua.

Forsberg ei lähde arvioimaan sitä, kuinka korkea kynnys puolustusselonteon muuttamiselle tässä vaiheessa on.

Ulkopoliittisen instituutin (Upi) johtaja Hiski Haukkala ei pidä puolustusselonteon avaamista tarkoituksenmukaisena.

Haukkalan mukaan nyt alkanut eduskuntakäsittely tarjoaa tilaisuuksia tilannekuvan päivittämiseen. Lisäksi nyt eletään varsin nopeatempoisessa ja vielä monilta osin heikosti ennakoitavassa ympäristössä. Siihen vastaaminen puolustusselonteon avaamisella olisi Haukkalan mukaan huonosti käytettyä energiaa.

– On mahdollista, että elämme juuri nyt sellaista ajankohtaa, että tällaiset selonteot vanhenevat joka tapauksessa käsiin, kirjoittaa sinne mitä tahansa, Haukkala sanoo STT:lle.

Hänen mukaansa nyt olisi selontekojen revisioimisen sijaan olennaista kiinnittää huomiota konkreettisiin toimiin.

Haukkala katsoo, että Suomen tulisi nyt vahvistaa puolustusta ja turvallisuutta ja tehdä sitä yhteistyössä EU-maiden ja muiden keskeisten liittolaisten kanssa.

– Ja sitä kautta myös osoittaa Yhdysvalloille, että itse asiassa heillä on oma vahva intressi pysyä tässä liittosuhteessa mukana ja olla kiinnostunut Euroopan turvallisuudesta myös jatkossa.

Forsberg kirjoittaa lausunnossaan, että Nato-jäsenyyden mukanaan tuoma pelote on vakavasti rapautumassa eikä Suomen puolustuksen tukena välttämättä olekaan koko liittokunnan sotilaallinen voima eikä Yhdysvaltojen ydinpelote.

Haukkala esittää kuitenkin kysymyksen, mikä on nyt Suomen intressi alkaa yksipuolisesti julistamaan tällaisia asioita.

Euroopan ja Yhdysvaltojen keskinäisriippuvuus taloudessa ja turvallisuudessa on Haukkalan mukaan niin suurta, ettei sitä kannata alkaa omin toimin irtisanomaan.

Hän muistuttaa, että Yhdysvallat on puolustusministeri Pete Hegsethin suulla kaksi viikkoa sitten vakuuttanut olevansa sitoutunut Natoon.

– En lähtisi ryntäämään asioiden edelle ja yksipuolisesti täällä julistamaan mitään, vaan kiinnittäisin huomion toimintaan. Vahvistetaan turvallisuutta, vahvistetaan puolustusta, vahvistetaan Eurooppaa. Siitä ei ole tässä tilanteessa mitään haittaa. Se ei myöskään meidän puoleltamme eskaloi tai tee tätä tilannetta kireämmäksi, Haukkala sanoo.

– En usko, että on meidän etumme ajaa tätä prosessia siihen suuntaan, että Yhdysvallat alkaisi vetää vielä pidemmälle meneviä johtopäätöksiä tästä liittolaisuudesta ja kumppanuudesta.

Kun valtioneuvosto hyväksyi puolustusselonteon annettavaksi eduskunnalle 19. joulukuuta, Trumpin valinnasta oli kulunut reilu kuukausi, mutta hän ei ollut vielä astunut virkaansa.

Olisiko Trumpin alkukausi pitänyt pystyä ennakoimaan paremmin?

– On tietysti jälkiviisasta ajatella, että jos kaikkein negatiivisin skenaario on nyt toteutumassa, niin se olisi pitänyt tietää jo etukäteen. Mutta voimme kyllä miettiä, minkälaiset tekijät lisäsivät taipumusta ajatella, että positiivisilla skenaarioilla on suurempi painoarvo kuin miltä lopputulos nyt näyttää, Forsberg sanoo.

Forsbergin mukaan myönteisten skenaarioiden korostumista selittää taipumus nähdä Trumpin puheet merkityksettömänä öykkäröintinä sekä usko Yhdysvaltojen politiikan jatkuvuuteen Naton ja keskeisten liittolaissuhteiden osalta. Hän katsoo, että asiaan ovat vaikuttaneet myös esimerkiksi taipumus olla näkemättä Yhdysvaltojen hallinnon ideologista Eurooppa-vastaisuutta sekä usko siihen, että Trumpin politiikassa olisi ”jonkinlainen Suomen mentävä aukko.”

Lue myös

Orpo: Puolustusselonteko on nyt eduskunnan käsissä

Puolustusministeri Häkkänen pitää professori Tuomas Forsbergin puolustusselontekolausuntoa erikoisena. Ulkoministeri Valtosen mukaan Naton sotilaallinen pelote ei ole rapautumassa.
26.2.2025 15:10

Häkkänen pitää professori Forsbergin puolustusselontekolausuntoa erikoisena

Puolustusministeri Antti Häkkänen (kok.) on eri linjoilla uuden puolustusselonteon päivitystarpeesta Tampereen yliopiston professorin...
26.2.2025 15:03

Aihetunnisteet

Politiikka

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Punaiset ja valkoiset ampuivat toisiaan jo 12 vuotta ennen sisällissotaa – Hakaniemen mellakasta jäi kytemään karu katkeruus
Uutiset | 30.7.2026 22:15
Kallis katastrofi voi jo muhia keittiössä tai kylpyhuoneessa – nämä ovat ensimmäiset merkit
Uutiset | 30.7.2026 22:15
Tiesitkö? – Venäjän vallankumouksen piti alkaa Suomesta jo vuonna 1906 – satoja kuoli hätiköidyssä yrityksessä
Uutiset | 29.7.2026 22:31
Ostatko käytetyn auton? Huomioi nämä
Uutiset | 30.7.2026 23:08
Historia | Suomalaisten sabotaasi pakotti venäläiset palaamaan vanhanaikaiseen ratsuväkistrategiaan
Uutiset | 31.7.2026 22:00
Panssarilaiva Ilmarisen hylystä poistettiin 60 000 litraa öljyä – loput ensi vuonna
Uutiset | 31.7.2026 10:09
Jalankulkijan oikea paikka tulee edelleen suomalaisille yllätyksenä
Uutiset | 29.7.2026 21:14
Tällainen on suomalaisten unelmakoti – ”Edelleen monelle tavoite”
Uutiset | 31.7.2026 20:13
Matkailukohde teki lohikeiton tarjoilusta lopun – Syynä eettisyys
Uutiset | 30.7.2026 13:37
Suomeen iskee tänään kova ukkosrintama
Uutiset | 31.7.2026 9:31
70 vuotta sitten | Linja-auton jarrut pettivät Konnevedellä, 15 kuoli – selviytyjä pelkäsi puristuvansa, kauhunhetket jatkuivat ennen kuin sisko virkosi
Uutiset | 26.7.2026 20:50
Milloin Suomeen tehtiin ensimmäinen ilmahyökkäys? – Isku tehtiin jo vuosia ennen Neuvostoliiton aikaa
Uutiset | 24.7.2026 22:00
Historia | Saksan ilmaherruus muistetaan, mutta aluksi neuvostokoneet hallitsivat Espanjan taivaita – Messerschmitt Bf 109 unohtui hetkeksi tuhoisin seurauksin
Uutiset | 25.7.2026 21:30
Tiesitkö? – Venäjän vallankumouksen piti alkaa Suomesta jo vuonna 1906 – satoja kuoli hätiköidyssä yrityksessä
Uutiset | 29.7.2026 22:31
IS: Asiantuntija tyrmää yleisen uskomuksen ananaksesta
Uutiset | 27.7.2026 21:56
Älä tee tätä autolle ukkosmyrskyn jälkeen – ”Vaikka houkutus olisi suuri”
Uutiset | 28.7.2026 21:31
Kallis katastrofi voi jo muhia keittiössä tai kylpyhuoneessa – nämä ovat ensimmäiset merkit
Uutiset | 30.7.2026 22:15
Punaiset ja valkoiset ampuivat toisiaan jo 12 vuotta ennen sisällissotaa – Hakaniemen mellakasta jäi kytemään karu katkeruus
Uutiset | 30.7.2026 22:15
Jalankulkijan oikea paikka tulee edelleen suomalaisille yllätyksenä
Uutiset | 29.7.2026 21:14
Tiesitkö, että Urholla ja Sisulla on kolme sisarta Ruotsissa? Sotilaallinen kytkös poikkesi Suomen jäänmurtomallista
Uutiset | 24.7.2026 21:12
Kysely: Suosituin lisuke uuden perunan kanssa ei ole silli
Uutiset | 16.7.2026 21:30
Tiesitkö? – Maailmassa on paikka, jossa jylisee ikuinen ukkonen
Uutiset | 20.7.2026 22:05
Onko kotonasi muurahaisia? – Pikku kikalla voi katkaista niiden reitin ja tulohalut
Uutiset | 13.7.2026 22:07
Epäpätevä ja ihmishengistä välittämätön ihmishirviö? – Brittikenraali Haig on ensimmäisen maailmansodan kyseenalaisimpia komentajia
Uutiset | 3.7.2026 22:40
Montako kertaa Britannia on pommittanut Suomea? – Jatkosodan isku ei ollut yksittäistapaus
Uutiset | 19.7.2026 21:00
Kurvinen vaatii selontekoa: Hallituksen on kerrottava, kuka maksaa ennallistamisen miljardilaskun
Uutiset | 23.7.2026 9:11
70 vuotta sitten | Linja-auton jarrut pettivät Konnevedellä, 15 kuoli – selviytyjä pelkäsi puristuvansa, kauhunhetket jatkuivat ennen kuin sisko virkosi
Uutiset | 26.7.2026 20:50
Milloin Suomeen tehtiin ensimmäinen ilmahyökkäys? – Isku tehtiin jo vuosia ennen Neuvostoliiton aikaa
Uutiset | 24.7.2026 22:00
Lidlin juomahyllyillä uusi ilmiö
Uutiset | 15.7.2026 22:04
Kuka oli ensimmäisen maailmansodan paras kenraali? – Vastaus löytyy luultavasti Ranskasta
Uutiset | 10.7.2026 22:00

Uusimmat

Myös pyhiin lehmiin täytyy uskaltaa ensi vaalikaudella koskea, VM:n strategiajohtaja sanoo Ylelle
Uutiset | 1.8.2026 17:41
Rajavartiosto sulki riistaportteja itärajalla sikaruton vuoksi
Uutiset | 1.8.2026 17:20
Professori ihmettelee Mari Rantasen tylyä suhtautumista Espanjaan – ”Onko Suomen intressien kannalta järkevää?”
Uutiset | 1.8.2026 16:52
Maan länsiosissa satoi vettä poikkeuksellisen paljon heinäkuussa
Uutiset | 1.8.2026 14:13
Luottamus Fifaan on mennyt, tiedottaa Uefa
Uutiset | 1.8.2026 14:10
Ceutan tilanne on palannut lähes normaaliksi, Espanjan sisäministeri sanoo
Uutiset | 1.8.2026 13:21
Unkarin ainoa ydinvoimala suljetaan kuivuuden vuoksi, kertoo pääministeri
Uutiset | 1.8.2026 12:43
Orpo: Suomi vaatii välittömiä toimia Ceutan tapahtumien vuoksi
Uutiset | 1.8.2026 12:39
Kreikassa käydään taistelua rantakohteen lähistöllä roihuavaa maastopaloa vastaan
Uutiset | 1.8.2026 11:58
Venäjän sosiaalisessa mediassa näkyy pula energiasta, vedestä ja bensasta Krimillä – ”Löyhkä on uskomaton”
Uutiset | 1.8.2026 11:55
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Kirjat | Muualta muuttava on maaseudulla aina outolintu, uutuuskirja väittää
Uutiset | 19.7.2026 9:00
Kylmän sodan ja modernisoituvan maailman keskustajohtaja – tutkija korostaa Johannes Virolaisen merkitystä aatteellisena uudistajana
Uutiset | 18.7.2026 9:00
40-vuotias | Antti Kurvisella on keskustalle vakava viesti – ”Vain isoa kuunnellaan”
Uutiset | 11.7.2026 8:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Myös pyhiin lehmiin täytyy uskaltaa ensi vaalikaudella koskea, VM:n strategiajohtaja sanoo Ylelle
Uutiset | 1.8.2026 17:41
Rajavartiosto sulki riistaportteja itärajalla sikaruton vuoksi
Uutiset | 1.8.2026 17:20
Professori ihmettelee Mari Rantasen tylyä suhtautumista Espanjaan – ”Onko Suomen intressien kannalta järkevää?”
Uutiset | 1.8.2026 16:52
70 vuotta sitten | Linja-auton jarrut pettivät Konnevedellä, 15 kuoli – selviytyjä pelkäsi puristuvansa, kauhunhetket jatkuivat ennen kuin sisko virkosi
Uutiset | 26.7.2026 20:50
Milloin Suomeen tehtiin ensimmäinen ilmahyökkäys? – Isku tehtiin jo vuosia ennen Neuvostoliiton aikaa
Uutiset | 24.7.2026 22:00
Historia | Saksan ilmaherruus muistetaan, mutta aluksi neuvostokoneet hallitsivat Espanjan taivaita – Messerschmitt Bf 109 unohtui hetkeksi tuhoisin seurauksin
Uutiset | 25.7.2026 21:30

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Keskittämisen todellinen hinta näkyy ihmisen ajassa
Mielipide | 31.7.2026 11:17
Lukijalta: Alueen asukkaiden pitäisi tietää, kuka kantaa poliittisen vastuun maakunnan tulevaisuudesta
Mielipide | 31.7.2026 11:02
Lukijalta: Vanhasen hallituksen metsäverokokeilu tulisi saada pysyväksi
Mielipide | 31.7.2026 10:57
Lukijalta: Maailma on löytänyt pohjoisen, mutta Suomi jatkaa keskittämistä etelään
Mielipide | 30.7.2026 18:39

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Garden-kohu on tarpeellinen opetus kaikille puolueille, keskustakonkari sanoo MT:ssä
Uutiset | 28.7.2026 13:18
Antti Kurvinen vaatii hallitukselta toimia Carunan saamiseksi suomalaisomistukseen: ”Herätys Multala ja Orpo!”
Uutiset | 24.7.2026 12:48
Kulmuni vaatii hallitukselta vastauksia Carunan omistuksesta: ”Selvittikö hallitus konsortion rakentamista Caruna-ostolle?”
Uutiset | 23.7.2026 14:07
Antti Kurvinen vaatii hallitukselta toimia Carunan saamiseksi suomalaisomistukseen: ”Herätys Multala ja Orpo!”
Uutiset | 24.7.2026 12:48
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste