Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Näköislehti
  • Mediatiedot
  • Asiakaspalvelu
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Tilaa Suomenmaa
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
Banner
  • Mediatiedot
  • Asiakaspalvelu
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Tilaa Suomenmaa
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Näköislehti
Haku
Eduskuntavaalit

Sixten Korman HS:ssa: Kuuden miljardin euron sopeutukset tuottaisivat ihmisille liikaa kärsimystä

22.3.2023 10:05
Lue lisää 
Pakkolait
Hallitus tavoittelee paketilla Suomen kilpailukykyyn viiden prosentin kilpailukykyloikkaa. (Kuva: Jari Laukkanen)

Analyysi: Pakkolait lottovoitto työnantajille?

Työmarkkinaneuvottelut ovat junnanneet koko ajan, mutta lakien säätäminen suurelta osin pysyviksi hidasti tahtia entisestään, arvioi toimittaja Vesa Somppi.
Vesa Somppi 12.11.2015 19:00, muokattu 12.11.2015 16:38
Jaa Twiittaa Lähetä Jaa
a– a+
Pakkolait

Hallituksen työehtoja heikentävä ”pakkolakipaketti” kadotti Elinkeinoelämän keskusliiton EK:n halut etsiä vaihtoehtoisia keinoja. Lakiesitykset lähtivät keskiviikkona lausuntokierrokselle.

Neuvottelut ovat junnanneet koko ajan, mutta lakien säätäminen suurelta osin pysyviksi hidasti tahtia entisestään.

Miksi neuvotella huonommasta vaihtoehdosta, kun lottovoitto on jo muutenkin luvassa?

Hallitus tavoittelee paketilla Suomen kilpailukykyyn viiden prosentin kilpailukykyloikkaa.

Ensimmäisestä sairauspäivästä tulisi palkaton. Seuraavat seitsemän päivää sairastettaisiin 80 prosentin palkalla.

Omavastuun kasvattamisen uskotaan karsivan turhia ”rokulipäiviä” ja lisäävän siten tuottavuutta.

Aihe on tulenarka, vaikka kaikki tietävät, että osa työntekijöistä käyttää sairauslomia härskisti hyväkseen. Ääneen sitä ei kuitenkaan saa sanoa.

Ongelma omavastuun lisäämisestä tulee, jos tarpeelliset poissaolot vähentyvät.

Flunssapotilas voi tartuttaa koko työyhteisön, ja tavoiteltu tuottavuuden lisäys kääntyy päinvastaiseksi.

Pakettiin kuuluvien loppiaisen ja helatorstain muuttaminen palkattomiksi vapaapäiviksi ei veisi ketään vararikkoon, mutta helpoin ratkaisu olisi niiden siirtäminen viikonloppuun. Siirto ei kuitenkaan onnistu ilman kirkon myötävaikutusta.

Arkkipiispa Kari Mäkinen on asettunut vastahankaan, vaikka hän muuten on pyrkinyt pitämään kirkon ajassa mukana esimerkiksi sukupuolineutraalissa avioliittoasiassa.

Loppiaisen ja helatorstain palkattomuutta suurempi lovi työntekijöiden palkkapussiin syntyisi lomarahojen 30 prosentin leikkauksesta.

Lomaraha (aikaisemmalta nimeltään lomaltapaluuraha) on suomalainen erikoisuus, jolla houkuteltiin aikanaan Ruotsiin kesälomalta siirtyneitä työntekijöitä palamaan entiselle työpaikalleen.

Käytäntö jäi voimaan, vaikka ryntäys Volvon ja Saabin tehtaille on mennyttä aikaa. Historiaa taitaa olla myös Saabin valmistus.

Monissa maissa työntekijöille maksetaan 13. tai jopa 14. kuukauden palkka, joten suomalainen lisäliksa ei heikennä kilpailukykyä kaikkiin verrokkimaihin.

Akavan laskelman mukaan lait söisivät 3 000 euroa ansaitsevien työntekijöiden vuosiansioista 1 247-2 999 euroa.

Suurin lovi syntyisi sellaisille kunnan ja valtion palkkalistoilla oleville, joille lomaoikeutta on kertynyt seitsemän viikkoa.

Myös joillakin yksityisaloilla työskentelevillä, kuten esimerkiksi toimittajilla, on yhtä pitkät lomat. Laki leikkaisi lomia viikolla.

Julkisen sektorin työntekijät perustelevat pitkiä lomiaan matalan palkan kompensaationa.

”Pakkolait” toisivat työnantajille melkoisen kevennyksen palkkakustannuksiin sen jälkeen, kun ne olisi siirretty työ- ja virkahtosopimuksiin ensi vuoden lopulla.

Ongelmana työnantajille on vain se, että työntekijäjärjestöt tuskin nielevät leikkauksia sellaisinaan. Ensi syksyn palkkaneuvotteluissa ne pyrkivät ulosmittaamaan työnantajien saamat edut.

SAK:n esityksessä palkankorotukset olisivat ensimmäisenä vuonna nolla ja sen jälkeen vientisektori määrittelisi palkankorotusten tason.

SAK:n ja muiden palkansaajajärjestöjen kilpakykyloikkaesitys ei ole EK:lle yhtä houkutteleva kuin hallituksen esitys.

EK joutuu kuitenkin miettimään, onko se valmis pikavoittoon vai rauhallisempaan ja ennustettavampaan tulevaisuuteen.

Epävarmuutta luo myös se, että lakiesitykset voivat törmätä perustuslakiin. Silloin EK:lle jäisi vain rauhaton työmarkkinasyksy.

Lopullisesti työmarkkinajärjestöjen kilpailukykypaketin kohtalo on hallituksen käsissä. Jos paketti saataisiin aikaan, se ei välttämättä täytä viiden prosentin tavoitetta.

Hallitus olisi samanlaisen pohdinnan edessä kuin EK.

Ennen postialan työkiistan ratkeamista neuvotteluissa tuskin liikahdetaan, ja mitä lähemmäksi vuodenvaihdetta menee sitä huonommat mahdollisuudet vaihtoehtoisen esityksen syntymiseen ovat.

Aiempi toiveikkuus alkaa joulukuussa olla muisto vain.

Lue myös

Stubb: Työelämäpaketti tuo 52 000 uutta työpaikkaa

Hallituksen työelämän kiristyspaketti tuo 52 000 uutta työpaikkaa, sanoo valtiovarainministeri Alexander Stubb (kok.). Stubb...
12.11.2015 17:06
Jaa Twiittaa Lähetä Jaa

Ei kommentteja

Voit kommentoida kirjauduttuasi palveluun. Tarvitset kirjautumiseen Suomenmaa-tunnuksen

Kirjaudu sisään

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Moskovalaiset opiskelijat järkyttyivät: Valmistumiselle yllättävä lisäehto
Uutiset | 21.3.2023 12:41
Venäjän viranomaiset aloittivat esitutkinnan Kansainvälisen rikostuomioistuimen syyttäjästä ja tuomareista
Uutiset | 20.3.2023 15:28
Kiinan Xi heitti Moskovassa ”vaaliennusteen”
Uutiset | 21.3.2023 12:08
Kärnä: Tämä on syy Helsingin vihreiden kannatuskatoon – ”Näin se nyt vaan on”
Uutiset | 22.3.2023 11:29
Ukraina: Venäläisiä risteilyohjuksia tuhoutui räjähdyksessä Krimillä
Uutiset | 21.3.2023 12:05
Tämän EU-maan asetuotanto tahkoaa ennätyksiä – Työvoimaa houkutellaan rantalomilla
Uutiset | 22.3.2023 10:50
Loppu ohjusuhkailuille – vaalitappiota pelkäävä Erdoğan hieroo yllätyssopua riitapukarinsa kanssa
Uutiset | 21.3.2023 22:00
HS-gallup: Kokoomus suurin, SDP ja perussuomalaiset tasoissa – keskustan kannatus piristyi
Uutiset | 21.3.2023 12:00
Ukraina varoittaa ahdingosta: Tämä kaupunki joutumassa eristyksiin
Uutiset | 20.3.2023 22:00
Saarikko vaati IS:n tentissä Marinilta selvyyttä epämääräisiin talouspuheisiin – ”Tässä aletaan tarvita Marin–Suomi-sanakirjaa”
Uutiset | 21.3.2023 19:43
ISW: Bahmutissa merkittävä käänne – Wagner vaikeuksissa
Uutiset | 16.3.2023 11:08
Suomalaisvalmisteinen loistoalus retkottaa tuhottuna ja kyljellään joessa Irakissa – Kuin muistona diktaattorin vääryyksistä
Uutiset | 17.3.2023 22:30
Venäjän viranomaiset aloittivat esitutkinnan Kansainvälisen rikostuomioistuimen syyttäjästä ja tuomareista
Uutiset | 20.3.2023 15:28
Todiste: Vastaan hangoittelevia venäläissotilaita ammutaan ”siihen paikkaan”
Uutiset | 15.3.2023 13:51
Kotien pakkoremonttien kannattajilla on ”vajavainen arjen ymmärrys”, näkee keskustan Eeva Kalli
Uutiset | 16.3.2023 14:50
Kreml uhoaa: Ukrainan lännestä saamat hävittäjät tullaan tuhoamaan
Uutiset | 17.3.2023 13:07
Moskovalaiset opiskelijat järkyttyivät: Valmistumiselle yllättävä lisäehto
Uutiset | 21.3.2023 12:41
Asiantuntija varoittaa Bahmutista: ”Saatamme menettää täällä kaiken”
Uutiset | 14.3.2023 9:47
Tiedustelu: Wagner lupaa ministeristä miljoonien tapporahaa
Uutiset | 16.3.2023 11:38
Yhdysvallat valmistelee Ukrainaa Venäjän keväthyökkäykseen – sadat panssarivaunut matkalla maahan
Uutiset | 16.3.2023 22:00
TK: Jos tietäisit, mitä kaikkea tölkin pinnalla voi olla, miettisit juomista kahdesti – tutkimuksen tulos suorastaan puistattaa
Uutiset | 21.2.2023 22:11
Yllättävä arvio Bahmutista: Tästä syystä Wagner jarruttelee
Uutiset | 10.3.2023 9:50
WSJ: Ukrainan liittolaiset hermostuivat – Tämä Euroopan maa itsepintaisesti kriittisten asetoimitusten esteenä
Uutiset | 1.3.2023 22:15
Ukrainan sotilaat ihastuivat Challenger-tankkeihin – Yllättyivät tästä peribrittiläisestä varustelusta
Uutiset | 23.2.2023 22:00
ISW: Bahmutissa merkittävä käänne – Wagner vaikeuksissa
Uutiset | 16.3.2023 11:08
Suomalaisvalmisteinen loistoalus retkottaa tuhottuna ja kyljellään joessa Irakissa – Kuin muistona diktaattorin vääryyksistä
Uutiset | 17.3.2023 22:30
Tutkimustulos kertoo: Muistisairauden riskiä voi pienentää yllättävällä tavalla
Uutiset | 5.3.2023 22:00
Tutkimus: Suosiota saanut makeutusaine lisää merkittävästi sydänkohtauksen ja aivohalvauksen riskiä
Uutiset | 1.3.2023 22:00
Arvio: Venäjän tappio Ukrainassa tarkoittaisi Venäjän imperiumin hajoamista osiin – ”Entiset Neuvostoliiton maat tuskin malttavat odottaa”
Uutiset | 19.2.2023 21:00
ISW: Venäjän hiljaisuus sodan vuosipäivänä kertoo todennäköisesti tästä
Uutiset | 25.2.2023 16:35

Uusimmat

Arvio Xin vierailusta: Putin ei saanut haluamaansa
Uutiset | 22.3.2023 13:29
Poliisi: 30-vuotias mies epäiltynä terrorismista – Taustalla äärioikeistolaista toimintaa
Uutiset | 22.3.2023 13:08
STM rajoittaa epilepsialääkkeen myyntiä lääkepulan vuoksi
Uutiset | 22.3.2023 12:32
Venäjä on hyvin vahvasti Kiinan taskussa, sanoo ex-suurlähettiläs MTV:llä
Uutiset | 22.3.2023 12:30
UPM aloittaa Saksan Schongaun tehtaalla muutosneuvottelut, irtisanomisvaarassa 135 henkilöä
Uutiset | 22.3.2023 12:11
Kärnä: Tämä on syy Helsingin vihreiden kannatuskatoon – ”Näin se nyt vaan on”
Uutiset | 22.3.2023 11:29
Koulubussi törmäsi tukkipinoon Enonkoskella – kyydissä toistakymmentä lasta
Uutiset | 22.3.2023 10:55
Tämän EU-maan asetuotanto tahkoaa ennätyksiä – Työvoimaa houkutellaan rantalomilla
Uutiset | 22.3.2023 10:50
Eduskuntavaalien ehdokkaat selkeästi korkeammin koulutettuja ja parempituloisia kuin äänioikeutetut – naisten osuus suurempi kuin koskaan
Uutiset | 22.3.2023 10:44
PAM hylkäsi sovintoesityksen kiinteistöpalvelualan työriidassa, osapuolet yrittävät neuvotella vielä tänään
Uutiset | 22.3.2023 10:29
Näytä lisää
cover_image

Lue uusin Suomenmaa

Kirjaudu ja lue näköislehti Tilaa lehti Lue näköislehti

Pääkirjoitukset

Vaalikeskustelujen perusteella on vaikea uskoa, että Suomi on maailman onnellisin maa
Pääkirjoitus | 21.3.2023 21:00
Ikäluokkien pieneneminen räjäyttää koulutuksen rakenteet
Pääkirjoitus | 20.3.2023 21:00
Vaalitiimellyksessäkään ei kannata päästää katkeruutta voitolle, sillä Suomi on jo nyt aivan huippumaa
Pääkirjoitus | 17.3.2023 21:00

Toimitus suosittelee

Annika Saarikko luotsaa keskustan kampanjaa toiveikkaana – ”Vaalit ratkotaan loppumetreillä”
Uutiset | 18.3.2023 8:00
Pikahälytyksellä ison seutukunnan ehdokkaaksi – Eija Nivala hakee jatkoa kahdeksan päivän mittaiselle kansanedustajauralleen
Uutiset | 19.3.2023 8:00
Suomalaisvalmisteinen loistoalus retkottaa tuhottuna ja kyljellään joessa Irakissa – Kuin muistona diktaattorin vääryyksistä
Uutiset | 17.3.2023 22:30

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Arvio Xin vierailusta: Putin ei saanut haluamaansa
Uutiset | 22.3.2023 13:29
Poliisi: 30-vuotias mies epäiltynä terrorismista – Taustalla äärioikeistolaista toimintaa
Uutiset | 22.3.2023 13:08
STM rajoittaa epilepsialääkkeen myyntiä lääkepulan vuoksi
Uutiset | 22.3.2023 12:32
ISW: Bahmutissa merkittävä käänne – Wagner vaikeuksissa
Uutiset | 16.3.2023 11:08
Suomalaisvalmisteinen loistoalus retkottaa tuhottuna ja kyljellään joessa Irakissa – Kuin muistona diktaattorin vääryyksistä
Uutiset | 17.3.2023 22:30
Venäjän viranomaiset aloittivat esitutkinnan Kansainvälisen rikostuomioistuimen syyttäjästä ja tuomareista
Uutiset | 20.3.2023 15:28

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Tulevaisuusvastuullista politiikkaa
Mielipide | 22.3.2023 9:26
Kouluissa pitää olla oppimisrauha
Mielipide | 22.3.2023 9:18
Ei Turun Tunnin junalle – kyllä koko Varsinais-Suomen lähijunille
Mielipide | 22.3.2023 9:08
Kansalaisten ostovoima elvyttämään taloutta
Mielipide | 22.3.2023 9:01
Sähköbussit vai ratikka?
Mielipide | 16.3.2023 8:30
Hornet-jupakassa on peränsä
Mielipide | 15.3.2023 8:52
Vetoomus tasavallan presidentille
Mielipide | 17.3.2023 10:01
Loppukiri kohti keskustan vaalivoittoa
Mielipide | 20.3.2023 11:50

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustan vaalimainoksia on rikottu järjestelmällisesti Keski-Pohjanmaalla – ”Eivät ole enää yksittäisiä kolttosia”
Uutiset | 21.3.2023 14:42
Keskustan Mattilalle tasa-arvopalkinto
Uutiset | 19.3.2023 16:00
Keskustanaiset haluaa isät kotiin: Suomesta perhevapaiden mallimaa
Uutiset | 19.3.2023 15:51
Kärnän kampanja ilkivallan kohteena Helsingissä
Uutiset | 19.3.2023 12:23
Keskustan Mattilalle tasa-arvopalkinto
Uutiset | 19.3.2023 16:00
Annika Saarikko luotsaa keskustan kampanjaa toiveikkaana – ”Vaalit ratkotaan loppumetreillä”
Uutiset | 18.3.2023 8:00
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat
  • Näköislehti

Asiakaspalvelu

Asi­a­kas­pal­ve­lu 044 7778 710 (ark. 9–13)
asiakaspalvelu@suomenmaa.fi

Asiakaspalvelu

Toimitus

etunimi.sukunimi@suomenmaa.fi
uutiset@suomenmaa.fi

Ou­lun toi­mi­tus
PL 52, Lekatie 6, Oulu

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Tilaa Suomenmaa Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Nipputilaukset
Rekisteriseloste
Evästeasetukset


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste

Käytämme evästeitä

Käytämme evästeitä tarjotaksemme sinulle ajankohtaista ja kiinnostavaa sisältöä. Voit hyväksyä evästeiden käytön painamalla “Hyväksy kaikki” tai muuttaa asetuksiasi. Suomenmaa.fi käyttää seuraavia evästeitä:

Välttämättömät evästeet

Välttämättömät evästeet ovat verkkosivuston toimivuuden ja kehityksen kannalta tarpeellisia. Ne eivät tallenna tietoja, joista sinut voitaisiin välittömästi tunnistaa.

Kävijämittaus ja analytiikka

Käytämme sivustolla evästeitä, jotta voimme seurata kävijöiden käyttäytymistä, mitata sivuston suorituskykyä ja kerätä tietoa sivuston käytöstä.
Hyväksymällä evästeet autat meitä kehittämään palveluitamme ja sivustoamme. Emme käytä evästeitä markkinointiin. Voit muuttaa evästeasetuksiasi milloin tahansa sivun alalaidasta löytyvästä “Evästeasetukset”-painikkeesta.
Evästeasetukset
Suomenmaa.fi

Evästeiden avulla voimme palvella sinua paremmin. Keräämme tietoa verkkosivuston käytöstä. Voit hallinnoida evästeasetuksiasi alta.

Välttämättömät evästeet

Välttämättömät evästeet ovat verkkosivuston toimivuuden ja kehityksen kannalta tarpeellisia. Ne eivät tallenna tietoja, joista sinut voitaisiin välittömästi tunnistaa.

Evästeet

  • moove_gdpr_popup (käytetään evästeasetusten tallentamiseen, kesto 365 päivää)
Kävijämittaus ja analytiikka

Käytämme sivustolla evästeitä, jotta voimme seurata kävijöiden käyttäytymistä, mitata sivuston suorituskykyä ja kerätä tietoa sivuston käytöstä. Osa evästeistä tallennetaan käyttäjän päätelaitteelle pidemmäksi aikaa, ja ne ovat käytettävissä, kun käyttäjä palaa sivustolle takaisin. Istuntoon liittyvät evästeet poistuvat, kun käyttäjä sulkee selaimen.

Evästeet

  • _ga (käytetään kävijöiden erotteluun, kesto kaksi vuotta)
  • _gid (käytetään kävijöiden erotteluun, kesto 24 h)
  • _pk_id (Tilastointi, käyttäjän yksilöinti (Matomo Cloud), kesto 13kk)
  • _pk_ses, _pk_cvar, _pk_hsr  (Tilastointi, vierailuun liittyvien tietojen tallennus (Matomo Cloud), kesto 30min)
  • _pk_ref (Tilastointi, saapumis-/lähdetiedon muistaminen (Matomo Cloud), kesto 6kk)
  • matomo_sessid (Väärinkäytösten estäminen, CSRF-turvaominaisuus (Matomo Cloud), poistetaan kun selain suljetaan.)
  • mtm_consent (Tilastointi, käyttäjän evästehyväksynnän muistaminen (Matomo Cloud), kesto 30v.)
  • mtm_cookie_consent (Tilastointi, käyttäjän evästehyväksynnän muistaminen (Matomo Cloud), kesto 30v.)